Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chiny mocno atakują usługami dla Internetu Rzeczy

ghost666 12 Lip 2017 23:50 2142 0
 • Chiny mocno atakują usługami dla Internetu Rzeczy
  Dwaj chińscy sieciowi giganci, wraz z amerykańskimi firmami produkującymi układy scalone, planują stworzyć usługi sterowania głosowego, które konkurować mają z Amazon Alexa i Google Home. Ich starania to nowy etap wojny na tworzącym się właśnie rynku systemów rozumiejących naturalny język ludzki wykorzystujących do tego technologie uczenia maszynowego. Systemy tego rodzaju aplikacje znaleźć mogą wszędzie. W samochodach, termostatach, telefonach itp.

  Firma Alibaba zaprezentowała niedawno Tmall Genie - podobne go Amazonowego Echo urządzenie oparte o System-na-Chipie produkcji Mediateka. Inna duża chińska firma - Baidu zaprezentowała dwa projekty systemów wyposażonych w dwa i cztery mikrofony dalekiego pola, które opracowane zostały dla ich oprogramowania DuerOS. System ten działać ma na układach Mediateka oraz Conexanta, ale jak podaje Baidu DuerOS wspiera także urządzenia takie Nvidia Shield TV. Wcześniej Baidu prezentował działanie DuerOSa na urządzeniach opartych na układach RDA Microelectronics.

  Alibaba i Baidu prezentowały swoje nowe produkty na niezależnych od siebie wydarzeniach 7 lipca tego roku. Tego samego dnia, Tencent, trzecia największa firma internetowa w Chinach, poinformowała, że dostarczać będzie wsparcie dla SmartTV firmy TCL Corp w którą Tencent zainwestował w ostatnim czasie około 90 milionów dolarów, jak podaje agencja Reutersa.

  Wiadomości z Państw Środka przychodzą w momencie, gdy Amazon niemalże zdominował niewielki jeszcze rynek usług sterowania systemów głosem i językiem naturalnym. Oparty na układach produkowanych przez Texas Instruments Echo tej firmy sprzedał się póki co w ilości ocenianej na od 7 do 10 milionów sztuk - głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jeszcze w tym miesiącu analitycy spodziewają się, że Amazon doda do już szerokiej listy swoich partnerów kolejnych producentów układów scalonych. Będą oni mogli korzystać z OEMowej wersji systemu do rozpoznawania mowy. Obecnie z Amazonem współpracują firmy takie jak Conexant, Microsemi i NXP.

  Póki co Amazon Alexa nie jest dostępna w Chinach, ani nie wspiera języka chińskiego. To spory rynek, dlatego nie dziwi aktywizacja producentów z tego kraju, którzy chcieliby rozpocząć produkcję tego typu urządzeń dla Chińczyków.

  "Póki co Baidu pracuje nad DuerOSem, który pełni rolę systemu sztucznej inteligencji oraz platformą Apollo, dedykowaną do zastosowania w samochodach autonomicznych" komentuje Saleel Awsare, dyrektor Conexanta. Firma ta oferuje układy scalone, na których pracować może tak DuerOS jak i Alexa.

  Prezentacja DuerOSa, zorganizowana w Beijing przez Baidu przyciągnęła około 5000 zainteresowanych przedstawicieli sektora elektronicznego i komputerowego. Jak ogłosiła firma, system ten ma tysiące funkcji, takich jak znajdowanie muzyki, restauracji czy rezerwowanie biletów do kina. Chiński producent OEMowy Haier poinformował, że zamierza zmienić swoje plany i wykorzystać oprogramowanie to w urządzeniach takich jak telewizory czy systemy klimatyzacji.

  "Tak jak mamy Windowsa dla komputerów PC czy Androida dla telefonów komórkowych tak Baidu proponuje DuerOS dla systemów Internetu Rzeczy. Chińscy producenci chcą sprawić, aby - przynajmniej na rynku wewnętrznym - był to produkt chiński" komentował Awsare. Dodał on także, że inne firmy - takie jak Tencent czy JD.com - planują wypuścić jeszcze swoje własne, konkurencyjne platformy.

  Obecnie na przykład Conexant pracuje nad co najmniej pięcioma systemami opartymi o DuerOSa dla różnych klientów firmy. Głównie do zastosowania w głośnikach aktywnych, czy różnych robotach, które są bardzo popularne w Chinach.

  Przedstawiciele prasowi Baidu nie komentowali planów co do dystrybucji oprogramowania dla producentów OEMowych.

  Pierwsza prezentacja DuerOSa miała miejsce w styczniu tego roku. Następnie w marcu przedstawiciele firmy prezentowali zestawy referencyjne oparte na modułach dostarczanych przez RDA Microelectronics i opartych na układzie RDA5981 - wykonanym w technologii 40 nm SoC z rdzeniem ARM Cortex M4 i interfejsami Wi-Fi i Bluetooth.

  Więcej wiadomo o produktach firmy Alibaba. Tmall Genie kosztować ma 75 dolarów - znacznie mniej niż urządzenia Echo czy Google Home. Póki co jednakże rozumie tylko jeden język - mandaryński i dostępny będzie tylko w Chinach. Podobnie jak konkurencja, urządzenie to mas mieć możliwość rozpoznawania i odpowiadania na komendy głosowe wydawane naturalnym językiem. System poruszać się ma na wielu polach tematycznych i doczekać swoich aplikacji w systemach automatyki domowej czy do zamawiania towarów z internetowego sklepu Alibaby Tmall, jak wskazuje Reuters.

  Urządzenie produkcji Alibaby używa obecnie tego samego SoC Mediateka co Google Home - MT8516. Jest to układ z czterema 64 bitowymi rdzeniami ARM Cortex-A35. Przyszłe wersje urządzenia jednakże mają przesiąść się na procesory C-Sky produkowane i projektowane w pełni w Chinach. Przesiadka dokonać ma się jeszcze w tym roku, może już w sierpniu.

  Baidu ogłosiło równolegle listę partnerów do współpracy przy projekcie autonomicznego pojazdu. Firma zaangażowała do współpracy koncerny takie Jak Intel, Nvidia czy Bosch jeśli chodzi o elektronikę i Forda, Daimlera, Continentala czy lokalne, chińskie Chery Automobile, BAIC Motor, FAR Group i Great Wall Motor. To szerokie konsorcjum wspierać ma rozój platformy Apollo. Innymi partnerami tego inicjatywy są firmy takie jak Delphi czy doskonale znany specjalista od systemów nawigacji GPS TomTom. Jak informuje Badu, pierwsze autonomiczne pojazdy wyposażone w Apollo pojawić się mogą na drogach Państwa Środka już w 2019 roku.

  Niezależnie od powyższych starań Baidu, wraz z Tencentem i Lenovo, inwestuje w amerykański start-up Nio, który ma swoje własne pomysły na autonomiczne pojazdy.

  Platforma Apollo pracować będzie na kartach Drive PX2 od Nvidii i wykorzystać otwarty framework Baidu PaddlePaddle do uczenia maszynowego. Framework ten ukazał się w 2013 roku i wykorzystywany jest do uczenia i wnioskowania na serwerach Baidu, opartych o GPU Nvidia Volta.


  Chiny mocno atakują usługami dla Internetu Rzeczy


  Aby pozostać na prowadzeniu Amazon poszerzyć chce listę partnerów dla których udostępnia wersje OEMową swojego oprogramowania. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy wprowadzenie nowej rodziny układów do ekosystemu Alexa ma umożliwić projektowanie niedrogich i energooszczędnych urządzeń mogących w precyzyjny sposób rozpoznawac ludzką mowę. "Faza tworzenia kolejnych projektów trwa dłużej, niż byśmy chcieli, dlatego też staramy się opracować więcej zestawów deweloperskich" mówił Matt Travis, architekt Amazon Alexa na konferencji zorganizowanej przez firmę NXP.

  "Planujemy współpracować z wiodącymi producentami układów SoC i chipsetów, aby stworzyć projekty referencyjne dla produktów dla różnych segmentów rynku, takich jak systemy inteligentnych domów, inteligentnego AGD, głośniki aktywne, elektronika noszona i inne" dodał przedstawiciel prasowy Amazona.

  Obecnie w sprzedaży znajduje się 15 produktów wyposażonych w funkcjonalność Alexa, między innymi termostat firmy Nest czy zegarek produkowany przez Guess. Także smartfony HTC czy odbiorniki telewizyjne (set-top-boxy) produkcji Dish. Trzy spośród tych systemów być może sprzedawane będą także w Chinach: telefon Huawei Mate 9 oraz tablet i brama sieciowa firmy TCL. Dzięki stworzeniu projektów referencyjnych, jak mówi Travis, wzrosnąć ma szybko ma liczba tych urządzeń. Jeszcze przed końcem tego roku, mniej więcej w okresie świąt, spodziewać się można sporego skoku liczby urządzeń wyposażonych w Alexa dostępnych na rynku.

  Amazon tak ze interesuje się rynkiem samochodowym, jakkolwiek niekoniecznie celuje w segment pojazdów autonomicznych. Póki co firma podpisała umowy partnerskie z takimi producentami jak BMW, Ford, Hyundai czy Volkswagen. "Sterowanie głosowe już od pewnego czasu stosowane jest w samochodach, ale wprowadzenie do tych systemów zdolności rozumienia naturalnej mowy byłoby czymś nowym" mówi Travis.

  Amazon zamierza dostarczać gotowe, kompletne rozwiązania i usługi. Dlatego też udostępnia darmowe narzędzia online, przykładowe programy, poradniki oraz gotowe API. Dodatkowo firma ta stworzyła fundusz zasilony kwotą 100 milionów dolarów, który wspomagać ma producentów, mających zamiar uruchomić prace nad systemami z Alexa. Jedyne obecnie czego brakuje temu systemowi do szerszego wykorzystania jest słabe wsparcie języków. Obecnie Alexa rozumie jedynie dwa - angielski i niemiecki.

  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331981

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9753 postów o ocenie 7927, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.