Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ elektroniczny dla prądu ładowania baterii w tel. komórkowych - gdzie?

14 Lip 2017 11:49 1200 11
  • Poziom 12  
    Cześć,
    Wiem, że prąd ładowania (tzn. napięcie, natężenie, oraz sposób jego "zapodawania") dla baterii LI-JO musi być określony, specyficzny.

Uprzejmie proszę osoby znające się na tym o wyjaśnienie, czy takie układy posiadają jednocześnie i ładowarka, i smartfon?
    A może mamy do czynienia z ładowarkami które zapodają zwykły jednolity prąd 5V i np. 1-2A, a sterowaniem ładowania zajmuje się jedynie smartfon?
    A może na odwrót, ładowarka steruje prądem ładowania a w smartfonie nie ma takiego układu sterującego prądem ładowania?

Nurtuje mnie to od dawna, a zacząłem zadawać sobie te pytania z momentem planu zainstalowania gniazd zasilania USB z wykorzystaniem 12V ale poza zapalniczką. Będę wdzięczny za wyjaśnienie jak to jest z tym ładowaniem :-)
  • Poziom 12  
    No tak, ale ja nie mam układu szybkiego ładowania, ale czy w telefonie jest układ NORMALNEGO ładowania i czy w związku z tym możliwe jest zapodanie "zwykłego" linearnego prądu (np. 2A, 5V) z akumulatora samochodowego, tzn. bez specyficznego jego zapodawania na baterię litowo-jonową jak to mają w zwyczaju ładowarki dla baterii LI-JO
  • Moderator - GSM
    Każdy telefon ma wbudowany układ ładowania który rozpoznaje ładowarkę i steruje procesem ładowania. Ładowarka musi mieć odpowiednie napięcie i wydajność prądową.
    Układy sterujące procesem ładowania w telefonie maja swoje nominalne jak i maksymalne parametry przy których mogą pracować. Jeżeli przekroczysz napięcie maksymalne uszkodzisz swój telefon.
    Montowanie gniazda USB z wykorzystaniem 12V nie jest dobrym pomysłem.

Janeo napisał:
    czy w związku z tym możliwe jest zapodanie "zwykłego" linearnego prądu (np. 2A, 5V) z akumulatora samochodowego

Możesz zapodać nawet i 5A, 5V Układ w telefonie sam dobierze jakim prądem ma być ładowany.
    To tak jak z zasilaczem w komputerach możesz założyć sobie zasilacz nawet i 1000W, a komputer wykorzysta tyle ile potrzebuje w danym momencie. Nie będzie pobierał bez przerwy 1000W
  • Poziom 29  
    W telefonie MUSI być układ ładowania.
    To co wpinamy w gniazdko sieciowe to nie ładowarka, tylko zasilacz.

Ładowarka Li-ion musi mieć następujące funkcje:
    -Undervoltage protection - ustawiane z reguły na 2,5V
    -Overvoltage protection - ustawiane w przedziale od 4.1 do 4.4V (zależnie od chemii w ogniwie)
    -Overcurrent protection - zabezpieczenie przez zbyt dużym prądem ładowania.
    -CC/CV charging - Ładowanie stałoprądowe/stałonapięciowe. Polega na tym, że mamy 2 parametry maksymalnego ładowania (maksymalne natężenie prądu i napięcia). To tego musi być przetwornica z podcięciem prądowym.
    -Overheating protection - Każda bateria ma wyprowadzone co najmniej 3 styki (+, -, Temp). Trzeci pozwala na odczyt temperatury ogniwa. Nie powinna przekraczać 40-45 stopni, oraz niedopuszczalne jest ładowanie ogniw li-ion poniżej zera stopni. Ładowarka powinna sama zmniejszyć prąd ładowania w funkcji temperatury.

Faile, jakie mogą Cię spotkać jeżeli będziesz próbował ładować ogniwo na "Janusza":
    -Puścisz zbyt duże natężenie prądu, ogniwo się mocno nagrzeje punktowo w środku (nawet nie poczujesz ręką) i zacznie puchnąć a potem reakcja łańcuchowa, dużo dymu, czasem ogień i iskry
    -Pod koniec ładowania zamiast dać 4.2V dasz 5V z zasilacza i też ogniwo zacznie puchnąć aż wybuchnie lub się spali.
  • Poziom 12  
    nutergsm napisał:
    Każdy telefon ma wbudowany układ ładowania który rozpoznaje ładowarkę i steruje procesem ładowania. Ładowarka musi mieć odpowiednie napięcie i wydajność prądową.
    Układy sterujące procesem ładowania w telefonie maja swoje nominalne jak i maksymalne parametry przy których mogą pracować. Jeżeli przekroczysz napięcie maksymalne uszkodzisz swój telefon.
    Montowanie gniazda USB z wykorzystaniem 12V nie jest dobrym pomysłem.
    Możesz zapodać nawet i 5A, 5V Układ w telefonie sam dobierze jakim prądem ma być ładowany.
    To tak jak z zasilaczem w komputerach możesz założyć sobie zasilacz nawet i 1000W, a komputer wykorzysta tyle ile potrzebuje w danym momencie. Nie będzie pobierał bez przerwy 1000W

No nie, nie chcę ładować prądem 12V, ale 5V.
    No dobrze, jeśli telefon ma funkcję sterowania dostarczonym prądem, to czy w związku z tym - gdy zastosuję w samochodzie prąd z akumulatora na konwerter czyli: 12V->5V, 10A - to czy telefon będzie się prawidłowo ładował? Podkreślam, to będzie prąd właściwie linearny, czyli na wyjściu równo 5V, 10A -> telefon.
  • Poziom 29  
    Janeo napisał:
    gdy zastosuję w samochodzie prąd z akumulatora na konwerter czyli: 12V->5V, 10A - to czy telefon będzie się prawidłowo ładował?

Tak, będzie się prawidłowo ładował.
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuję, a już myślałem że źle kombinowałem :-)
    Jeszcze się upewnię - czy w związku z tym wszystkie te sieciowe 230V ładowarki USB na rynku o różnej mocy (200mA - 3A), to są zwykłe prostowniki, bez układów sterujących ładowaniem?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Janeo napisał:
    czy w związku z tym wszystkie te sieciowe 230V ładowarki USB na rynku o różnej mocy (200mA - 3A), to są zwykłe prostowniki, bez układów sterujących ładowaniem?

To są izolowane zasilacze stabilizowane. Można nimi zasilić niewielkie urządzenia wymagające 5V.
  • Poziom 12  
    Dziękuję.
    Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie wiadomo, że poleca się ładowarki przypisane do telefonów albo markowe, one wszystkie nie przekraczają w zasadzie 1,5-2 A. Na czym to polega, że przestrzegają przed no-name?
    Przecież moja instalacja jest no-name... przykładowo, niby telefon będzie sterował tym moim prądem, ale załóżmy, że w telefonie nastąpi usterka w sterowaniu prądem ładowania albo w baterii powstanie nagle jakieś zawarcie i ... w telefonie zaczyna BEZ PRZESZKÓD płynąć prąd 10 A i następuje eksplozja telefonu w samochodzie.
    Jest to możliwe?
  • Poziom 31  
    Ładowarka "nie da" takiego prądu ;) Bateria też ma swoje zabezpieczenia, przede wszystkim termiczne.
  • Poziom 12  
    Eh, zastosowałem kabel USB, a konkretnie te 2 cieniutkie kabelki czerwony i biały (+ -), prędzej się stopią niż popłynie przez nie 10A :-)