Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój kabli dla długotrwałego obciążenia 16A

Karwos00 16 Lip 2017 16:49 1632 34
  • #1 16 Lip 2017 16:49
    Karwos00
    Poziom 12  

Witam

Posiadam w garażu różnicówkę 16A + 2 x 8A - jeden na oświetlenie, jeden na gniazdka.
    Muszę to zmienić tak by na gniazdkach było 16A. Czyli różnicówkę 20 A + 16A na gniazdko + 8 pozostanie stare na oświetlenie.

Zastosowane przewody to 3x1,5. Czy to wystarczy do długotrwałego obciążenia 16A?
    Z gniazdek będą ładowane baterie w samochodzie - ładowarka 16A (oczywiście elektroniczna więc nie będzie tam skoków od zera do 16). Czy przewody 3x1,5 w zupełności wystarczą?? Czy zmienić je na 3x2,5? Nie jestem pewien jaki przewód idzie od licznika.

• #2 16 Lip 2017 17:09
    Tomasz Downacki
    Poziom 9  

Wystarczą. Dla 3x1.5 dopuszczalne maksymalne to 16A

Moderowany przez retrofood:

Bez trudu Ci udowodnię, że się mylisz. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu.

• #3 16 Lip 2017 18:54
    Karwos00
    Poziom 12  

Jestem synem elektryka :) ale nie znam się na aż tak bardzo poza tym co wyczytam - a i to co wyczytam trudno dopasować do sytuacji. Norma wg której powinno się to dobierać to chyba

PN-IEC 60364-5-523 : 2003

Ale te tabele mają rozrzut od 13 do 26A w zależności od sposobu wykonania instalacji. Sposób B - najmniejsze obciążenia. Sposób D-E największe.
    Dlatego też zadałem pytanie - wymiana przewodów na 3x2,5 nie jest problemem i sądząc po powyższej informacji będzie raczej konieczna. Jeżeli przewód od liczników to 3x2,5 to generalnie żaden problem żeby przynajmniej jedno gniazdko podłączyć 2 metrowym odcinkiem 3x2,5.
    Wolałbym nie zjarać instalacji podczas 6godzinnego ładowania.

• #4 16 Lip 2017 19:02
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Karwos00 napisał:

Ale te tabele mają rozrzut od 13 do 26A w zależności od sposobu wykonania instalacji.

Więc czego jeszcze dusza pragnie? Wiesz o co chodzi, tylko ty wiesz jak chcesz układać instalację... jakiej informacji jeszcze szukasz? Dobrze, podam ją. Otóż łańcuch ma wytrzymałość najsłabszego ogniwa. Wystarczy?

• #5 16 Lip 2017 19:27
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Przepraszam, czy tu biją?
    Bo widzę, mamy teatr jednego aktora. I reżysera zarazem. Może najpierw wypadałoby poprość autora o uzupełnienie danych, niewiadomych, a dopiero potem łajać?

• #6 16 Lip 2017 19:41
    retrofood

15kVmaciej napisał:
    Przepraszam, czy tu biją?
    Bo widzę, mamy teatr jednego aktora. I reżysera zarazem. Może najpierw wypadałoby poprość autora o uzupełnienie danych
    Możesz poprość, po co więc bijesz pianę?

• #7 16 Lip 2017 20:20
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Karwos00 napisał:
    Witam

Posiadam w garażu różnicówkę 16A + 2 x 8A - jeden na oświetlenie, jeden na gniazdka.
    Muszę to zmienić tak by na gniazdkach było 16A. Czyli różnicówkę 20 A + 16A na gniazdko + 8 pozostanie stare na oświetlenie.

Zastosowane przewody to 3x1,5. Czy to wystarczy do długotrwałego obciążenia 16A?
    Z gniazdek będą ładowane baterie w samochodzie - ładowarka 16A (oczywiście elektroniczna więc nie będzie tam skoków od zera do 16). Czy przewody 3x1,5 w zupełności wystarczą?? Czy zmienić je na 3x2,5? Nie jestem pewien jaki przewód idzie od licznika.

Witam. Niestety, można tylko domyślać się że instalacja w garażu jest natynkowa i 230V. Przy takich domysłach, warunkowo można takie rozwiązanie dopuścić do eksploatacji. Podkreślam, jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami- za mało danych podał kolega.
    Osobiście sugeruję przewody 2,5mm" i B16A. Niedrogo i może nawet bana za taką pomoc nie dostanę :lol:

• #8 16 Lip 2017 20:23
    retrofood

15kVmaciej napisał:
    Osobiście sugeruję przewody 2,5mm" i B16A. Niedrogo i może nawet bana za taką pomoc nie dostanę :lol:

Też bym wybrał takie rozwiązanie zamiast stosować kombinacje alpejskie. Ale cóż, ludzie lubią sobie komplikować życie...

• #9 16 Lip 2017 20:49
    Karwos00
    Poziom 12  

Ja nie kombinuje tylko pytam jak powinnobyć.

Instalacja w garażu 230V natynkowa.

Będzie używana ładowarka 16A do ładowania baterii samochodu elektrycznego - 24kWh.

Jeżeli należy zastosować kable 3x2,5 to takie zostaną założone. Cz gdzieś wspomniałem że chcę kombinować??

• #10 16 Lip 2017 21:00
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Żeby prawidłowo pytać, trzeba podać prawidłowo kilka faktów. Nie powołuj się na Ojca, wujka i somsiada z wiodącej partii. Mnie interesuje czy różnicówka jest zwłoczna, typu A, ΔIn 100mA. Więcej Faktów, mniej Info :lol:

• #11 16 Lip 2017 21:02
    retrofood

Karwos00 napisał:
    Ja nie kombinuje tylko pytam jak powinno być.

Przecież w poście #3 napisałeś wszystko, a później dostałeś właściwą i prawdziwą odpowiedź. Czasami może być i 1,5 mm², ale to zależy od sposobu prowadzenia i układania przewodów, o czym wiesz. A powinno być dobrze.
    Po co więc kombinować oszczędności na sumę dwa złote i sześćdziesiąt pięć groszy, skoro można położyć przewody o przekroju 2,5 mm² i spać spokojnie? Wiesz o tym, ale chytrzysz, może mi złotówka zostanie jak dam takie cieńsze...

• #12 16 Lip 2017 22:11
    Karwos00
    Poziom 12  

W poście nr 3 nie dostałem odpowiedzi - to tylko moje przypuszczenia - nie umiem czytać tych tabel - albo inaczej - nie wiem czy dobrze to interpretuje.

Czy ja gdzieś napisałem że żałuje na jakieś kable? Jak trzeba będzie kupić kilometr tego kabla to kupię kilometr.
    Słyszałem kilka opinii - że powinno wystarczyć na tych kablach bez problemu, ale też że może z czasem coś się przepalić.
    Opinie nie koniecznie elektryków - raczej domorosłych. Dlatego chciałem zapytać tutaj by specjalista doradził jak powinno być.
    Skoro 1,5 może wystarczy a może nie to znaczy że wymieniam na 2,5. Bo mi "może" nie wystarczy.
    Dziękuję za podpowiedź.

• Pomocny post
    #13 16 Lip 2017 22:25
    kortyleski
    Poziom 40  

Chcesz to masz. Przy takim obciążeniu na pewno osobny obwód. Osobne zabezpieczenie. Trzy przewody, na tyle nowy sprzęt że na pewno wymaga ochrony więc musisz doprowadzić L, N, PE. jak i skąd, tego nie wiem. Nie widzę twojej instalacji. Można by było z rozdzielnicy o ile tam masz te trzy przewody lub masz tam PEN. zakładam oczywiście TN-C. I 1.5 nie wystarczy w tym przypadku. Bo jest to przebudowa instalacji, tu już działają bieżące normy i przepisy.

Od razu dodam. Być może Twoje przewody wytrzymają ale na granicy. To trochę spanie na bombie.

• #14 16 Lip 2017 22:36
    Karwos00
    Poziom 12  

O to właśnie mi chodziło. Teraz są tam 3 przewody ale czy jest to TN-C czy TN-S (albo C-S) nie umiem określić. Może gdzieś tabliczkę znajdę.
    Ale tak czy inaczej wypadałoby zmienić na 2,5, różnicówka 20A + 16A na gniazdko + elektryk :)

Jeszcze tylko dopytam - skoro i w garażu i mieszkaniu posiadam wyłączniki różnicowo - prądowe to czy można założyć na tej podstawie że układ to TN-S. Czy w TN-C przypadkiem takie zabezpieczenie jest nie prawidłowe?

• #15 21 Paź 2017 21:29
    Karwos00
    Poziom 12  

Aktualnie dołożyłem trzecie gniazdko z bezpiecznikiem 16A, różnicówka pozostała 16A. Kabel 3x2,5 (taki też idzie z wtyczki do modułu ładowarki. Za modułem jest już coś większego.
    1 ładowanie - ok 4h nic nie wybiło, kable ciepłe ok 30st C. Z czasem pewnie zmienię różnicówkę na 20-25A.

• Pomocny post
    #16 21 Paź 2017 23:43
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Nie podajesz odległości pomiędzy licznikiem a tymi gniazdami.
    Nawet przewód 2,5mm? może być za słaby - to znaczy wytrzyma prąd, ale spadek napięcia jest dość duży i za te straty ty płacisz, a czas ładowania mocno się wydłuża. Standardowo jak odległość jest powyżej 15m to przewody do ładowarek samochodów daje się 4mm?, Ładowarka samochodowa impulsowa ma średni pobór prądu 16A - ale uderzenie prądowe w impulsie grubo powyżej 32A, warto o tym pomyśleć jak zależy ci na oszczędnościach i szybkim codziennym ładowaniem nawet przy krótszych odległościach. Te uderzenia prądowe nieźle grzeją kable, a połączenia powinny być dobrze skręcane a nie na jakieś szybko-złączki które szybko się palą przy pracy z dużą częstotliwością impulsów, a wiele firm zaleca do podłączania takich ładowarek przewody linki, a nie druty, linka lepiej pracuje na wysokie częstotliwości impulsów ( 40-80kHz) które pomimo filtrów i tak dostają się w sporej ilości na przewody zasilające.
    Jeśli to pojazd oryginalny i ładowarka - to poczytaj zalecenia podłączenia do instalacji elektrycznej. W sumie to podłączenie jest podobne do płyt indukcyjnych w kuchni i te same ma zalecenia.

• #17 21 Paź 2017 23:52
    Karwos00
    Poziom 12  

Kabel 2m - od "korka" do gniazdka - to jedyne gniazdo podłączone do tego "bezpiecznika"
    Ładowarka Level 2 EV Charger, Duosida 16A/240V J1772 Plug:
    · Fast – 3.84kW of power (16A/240V AC) makes charging speed 3 times as fast as Level 1
    · Outputs: 16Amps and 3.84kW at 208 - 240V AC

Na liczniku Corax odczytałem max zużycie w danym okresie rozliczeniowym - 3560W. Nie ma tam niestety możliwości odczytania na bieżąco poboru.

Gniazdo i wtyczki skręcane ale bolce wtyczki gorące po odpięciu.

Chyba konieczne będzie zawezwanie elektryka - nie wiem jaki Amperaż jest na liczniku - wszystko zabudowane i poplombowane = do tego nie wiem jakie przewody idą od licznika do tablicy = podejrzewam 3 x 2,5

• #18 22 Paź 2017 00:12
    wada

Karwos00 napisał:

Gniazdo i wtyczki skręcane ale bolce wtyczki gorące po odpięciu.

No właśnie - musisz poszukać lepszych gniazd, z atestem na 20 - 25A , OSPEL robi takie nadtynkowe i izolator jest ceramiczny i na solidnych sprężynkach docisk styków.
    W ładowarce wydaje się że kabel jest cienki, ale to splot cienkich drutów z beztlenowej miedzi i dość często z dodatkiem srebra i wtyki też są grubo srebrzone, można też poszukać gniazd nadtynkowych przeznaczonych do aut EV, mają styki srebrzone.

Nie każdy elektryk ma świadomość pracy takich ładowarek (co widać po wcześniejszych postach)

i dalej nie podałeś odległości pomiędzy licznikiem , tablicą i gniazdem.
    A ta tablica to domowa, i od niej idzie do garażu, bo jak tak - to od licznika do jej leci na-pewno grubasek 6 - 10mm²
    A pisałeś że dałeś też kilka gniazd.

Ja sobie bym zrobił w tablicy (rozdzielni) osobny obwód z różnicówką 20A i od jej przewód linka 3 x 4mm² i odpowiednio mocne gniazdo.

• #19 22 Paź 2017 00:41
    Karwos00
    Poziom 12  

Licznik - w piwnicy bloku - od niego do różnicówki jest pewnie z 10m może mniej - licznik za ścianą garażu - kabel wydaje mi się że 3*2,5.
    Różnicówka 16A. Od niej:
    8A na 2 zwykłe gniazdka
    8A na oświtlenie ( aktuanie 2 żarówki ledowe 4W)
    16A - dołożone do gniazda do ładowania - przewód do gniazda ok 2m.

Jeżeli chodzi o kabel od 16A do gniazda to mogę wymienić na 3*4mm - to nie problem. Gorzej z wymianą różnicówki na 25A skoro kabel jest pod napięciem - wolę nie sprawdzać czy syna elektryka prąd nie tyka.

Problem dla mnie to:
    Nie wiem co siedzi pod licznikiem - czy 20A, może 25 jak w mieszkaniu.
    Nie wiem jak można odłączyć prąd od licznika - żeby bezpiecznie sobie grzebać w garażu. Pod licznikiem jest osłona - nie wiem czy mogą ją zdemontować - znając życie to siedzą tam zwykłe topikowe.

• #20 22 Paź 2017 01:28
    zbich70
    Specjalista elektryk

Karwos00 napisał:
    Problem dla mnie to:
    Nie wiem co siedzi pod licznikiem - czy 20A, może 25 jak w mieszkaniu.
    Nie wiem jak można odłączyć prąd od licznika - żeby bezpiecznie sobie grzebać w garażu. Pod licznikiem jest osłona - nie wiem czy mogą ją zdemontować - znając życie to siedzą tam zwykłe topikowe.

A użytkownicy Forum niby skąd to mają wiedzieć?
    Kolego, zaproś kumatego elektryka, ale nie "Czesia spod budki" z czerwonym nosem i neonówką w klapie, tylko takiego który temat ogarnie od A do Z i na koniec wystawi "papiery".
    Bez urazy ale porywasz się z motyką na słońce.

Z ciekawości - ile wart jest ten Twój elektryczny wehikuł, że sępisz na opłaceniu profesjonalnego elektryka?

• #21 22 Paź 2017 07:03
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Zgodnie z teorią powinny być 2.5 mm, ale moim zdaniem jeżeli ktoś ich nie będzie celowo przeciążał, to jest małe ryzyko, że ulegną uszkodzeniu. Moim zdaniem zmniejszy się trwałość przewodów i jakość ich izolacji, jeżeli będą obciążane przez długi czas prądem rzędu 19 A. Jeszcze to zależy, czy kable są położone po wierzchu, w peszlu, czy w izolowanej cieplnie ścianie. Najlepsze są warunki chłodzenia dla kabli po wierzchu bez peszla a najgorsze w izolowanej cieplnie ścianie o ile dobrze pamiętam. I taki kabel mógłby teoretycznie nie wytrzymać. Jak będziesz mieć 1.5 mm, to będziesz musiał uważać ile czerpiesz tej energii i przez jak długi czas, a przy 2.5 mm możesz sobie podłączać co chcesz i nic groźnego nie powinno się stać. Warunki zwarciowe spełniają oba, więc na wypadek zwarć dla C16 jesteś zabezpieczony z tego co pamiętam. Jak jest dla D16, to nie wiem, ale pewnie masz tam C16 albo B16 to już w ogóle luzik jeżeli chodzi o zwarcia.

• #22 22 Paź 2017 08:49
    CYRUS2
    Poziom 34  

Karwos00 napisał:
    Zastosowane przewody to 3x1,5. Czy to wystarczy do długotrwałego obciążenia 16A ?
    Nie wystarczy - wystarczy na 13A.
    Należy zastosować bezpiecznik 13A na 3x1,5mm2.

• #23 22 Paź 2017 10:02
    Karwos00
    Poziom 12  

Od początku :

Nie żałuje na żadnego elektryka - ten który wymieniał mi liczniki nie miał czasu aktualnie.
    Od licznika do różnicówki idzie dość gruby czarny okrągły przewód - nie wiem jaki.
    Różnicówka 16A od niej do gniazda do ładowania - najpierw B16 + 2m przewodu 3x2,5 (natynkowy bez peszla - bezpośrednio na ścianie.
    Gniazdo i wtyczka 16A.

A pytam tutaj bo nie znam elektryka dobrego w tym mieście - może nie będą mili wspomnianego browarka i czerwonego nosa - ale to nie znaczy że będą kumaci. Dlatego najpierw chcę wiedzieć jak powinno być żeby nie wcisnął mi czegoś co będzie działało ale nie do końca.
    Sprawdzałem przekrój kabli ładowarki:
    Kabel od gniazdka do modułu - 30cm - 3x2,5mm2 (ten także jest ciepły podczas ładowania.
    Kabel od modułu do końcówki ładującej - ok 8m 3x2,5 + 2x0,5

• Pomocny post
    #24 22 Paź 2017 16:15
    wada

Znów wracacie do zbędnego bicia piany nad cienkimi drutami 1,5mm² czy nawet 2,5mm². wytrzyma nie wytrzyma - cóż z tego że wytrzyma jak tu nie o to chodzi, tu rozmawiamy o oszczędności energii, o szybkim ładowaniu itp...

Proponuję poczytać w necie - jest tego sporo - o kuchenkach indukcyjnych, jedni grzeją wodę na makaron 5 min, a inni niecałe 2 min, jedni mają zgodnie z jakąś normą obciążeń podłączone przewodem 1,5mm², a drudzy byli oszczędni i ekologiczni i podłączyli przewodem 4mm², a za ogrzewanie kabli w ścianie też trzeba płacić.

Na forum jest wiele też tematów o spawarkach inwertorowych , że jest do D.. że nie trzyma łuku i go zrywa, że się klei i wiele innych, a potem się okazuje że podłączona kablem 1,5mm².
    A przecież wszystko było dobrze, i zgodnie z normą na obciążenie.

• #25 22 Paź 2017 16:35
    Karwos00
    Poziom 12  

O ile od różnicówki poprzez 16A mogę sobie wymienić na 3x4mm ale generalnie kabel ładowarki ma 3x2,5- nie wiem co tam siedzi niestety. No i raczej sam nie wymienię kabla od licznika do różnicówki - a elektrycy z PGE do takich pierdół małą jakoś mało czasu i może znajdzie czas za tydzień może dwa.

Co do gniazdek to szczerze mówiąc szukałem (nie dość dobrze) i wszędzie były tylko 16A - jako komplety lane z jakiś gumy, dość solidne śruby zaciskowe - ale rzeczywiście szukałem co najmniej 20A. Podjadę do jakiejś hurtowni i pewnie tam dostanę. W sklepach oczywiście pytania - Panie a po co panu takie.

Dzięki za podpowiedzi. Aktualnie ładuję od 3.5h. Kable jednak nie mają 30st - może 20 (w garażu ok 12. )

PS - podpowiesz jakie to gniazda i wtyczki - na stronie Ospel nic nie znajduję - wszystko 16A

• #26 22 Paź 2017 17:07
    wada

Karwos00 napisał:
    ale generalnie kabel ładowarki ma 3x2,5- nie wiem co tam siedzi niestety.
    Jak wspominałem miedz beztlenowa, lub z dodatkiem srebra, i kabel jest bardzo miękki bo ma splot wielu cienkich drucików, taki kabel 2,5mm² ma dużo lepsze parametry niż energetyczny 4mm², ale i cena jego też jest lepsza.

• #27 22 Paź 2017 18:27
    Karwos00
    Poziom 12  

Gdzie takie można kupić? Co znajduję to tylko kable do głośników a jak już to normalne 3x2,5 czarne linki - ale to chyba nie takie :)

Ładowanie zakończone - od 37% do 100% w 5h - zużycie 15,3kW. Czyli pełny cykl dla 24kW baterii w 8h - tak jak podaje producent ładowarki.
    Generalnie widać oszczędność - za 6zł (24kW) przejeżdża się ok 120-150km w zależności od techniki jazdy i chęci wykorzystywania elastyczności wiertarki.

• #30 22 Paź 2017 19:45
    Karwos00
    Poziom 12  

Właśnie o takich myślałem. Przy kolejnym ładowaniu sprawdzę jak jest z temperaturami i podmienię na mocniejsze.

Wtyczka już teraz jest podmieniona na europejską - oryginalnie była 240V ale w standardzie USA.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson