Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Antena krótkofalarska na dachu budynku

09 Sie 2017 14:55 2004 10
 • Poziom 13  
  Planuję w najbliższym czasie zamontować na dachu antenę.
  Z tego co słyszałem od znajomych to jeżeli maszt na dachu ma powyżej 3m to należy to zgłosić i czekać na pozwolenie, natomiast jeżeli masz ma poniżej 3m to nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.
  Czy to co napisałem wyżej to prawda.
  Jeżeli tak, to czy bez pozwolenia mogę zamontować masz 2,99m i na tym maszcie antenę dookolną 5,2m
  https://www.inradio.pl/sklep/anteny-vhf-uhf/a...e-ukf/163/antena-bazowa-diamond-x-510n-detail

  Czy tylko np. maszt 1,2m i na nim antenę 1,7m
  https://www.inradio.pl/sklep/anteny-vhf-uhf/a...we-ukf/159/antena-bazowa-diamond-x-50n-detail
 • Poziom 38  
  kamilalek1 napisał:
  Z tego co słyszałem od znajomych to jeżeli maszt na dachu ma powyżej 3m to należy to zgłosić i czekać na pozwolenie, natomiast jeżeli masz ma poniżej 3m to nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.


  Jeśli to jest prawdą.

  kamilalek1 napisał:
  czy bez pozwolenia mogę zamontować masz 2,99m


  To maszt o długości 299cm 'powinien być legalny'.
 • Poziom 13  
  Tak większość osób twierdziło, że maszt może mieć maksymalnie 3 m.
  Natomiast zdania czy można zamontować na takim maszcie antenę były podzielone,
  -część osób twierdzi że antena może być maksymalnie 3 m powyżej poziomu dachu, więc jeżeli maszt ma 3 m to nie można na nim zamontować anteny bez pozwolenia, można co najwyżej zastosować masz 1,2m i do tego antenę 1,7m tak aby całość nie przekroczyła 3m.
  - jednocześnie kilka osób twierdziło że na maszcie nawet 1m mogę bez problemu zamontować antenę 5m, że jedynie wysokość masztu nie może przekroczyć 3m bo wtedy trzeba uzyskać pozwolenia, natomiast antena może mieć dowolną długość (czytaj powyżej 3m)
 • Poziom 38  
  kamilalek1 napisał:
  kilka osób twierdziło że na maszcie nawet 1m mogę bez problemu zamontować antenę 5m, że jedynie wysokość masztu nie może przekroczyć 3m bo wtedy trzeba uzyskać pozwolenia, natomiast antena może mieć dowolną długość (czytaj powyżej 3m)


  Też jestem tego zdania.
  Ale wszystko zależy czy mieszkasz wśród osób które wszystko nadzorują i nawet z pierdołami dzwonią do chłopaków, którzy gadają na częstotliwości 172,250 MHz.
  Lub mieszkasz tam gdzie nikt nie wtyka nosa tam gdzie nie potrzeba, (optymistyczna opcja).
 • Poziom 19  
  Z tego co pamiętam obiekt budowlany (tu maszt) podlega rygorowi uzyskania pozwolenia na budowę jeśli jego wysokość przekracza 2,5 m (to trzeba sprawdzić w aktualnym Prawie Budowlanym) Poniżej tej wysokości wystarcza zgłoszenie. Niestety, obiektem biorąc na logikę (nawet urzędniczą) - jest całość, a więc maszt z anteną. :( . Dlatego preferuję anteny drutowe, bo nie rzucają się tak w oczy i są skuteczne. A wścibskiemu sąsiadowi zawsze można wytłumaczyć, ze to do antena do wifi. A dlaczego taka długa? Bo ja, sąsiedzie długie pliki ściągam z netu...
 • Poziom 38  
  jkk napisał:
  A wścibskiemu sąsiadowi zawsze można wytłumaczyć, ze to do antena do wifi. A dlaczego taka długa? Bo ja, sąsiedzie długie pliki ściągam z netu...


  Jeśli sąsiad będzie informatykiem, to taka wymówka nie przejdzie.
 • Poziom 39  
  kamilalek1 napisał:
  natomiast jeżeli masz ma poniżej 3m to nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.
  Czy to co napisałem wyżej to prawda.

  Witam.
  Większość tego co tu napisano jest "NIE PRAWDĄ". Wszystko zależy od administratora lub właściciela budynku. Bez jego zgody nie Masz prawa zamontować jakiejkolwiek anteny, czyt to satelitarnej , TV naziemnej a zwłaszcza stawiania jakiś tam masztów.
  Pozdrawiam
  Edit:
  Post kol.c2h5oh, rozwiał wasze wszelkie wypowiedzii dotyczące tego problemu.
 • Poziom 19  
  Rozgraniczmy dwie zgody. Pierwsza to zgoda zarządcy dachu (i reszty budynku) na wykonanie instalacji antenowej. Temat odpada wtedy gdy to my sami nim jesteśmy. Jeśli nie - to pozostają negocjacje (z zarządcą: właścicelem, spółdzielnią lub wspólnota mieszkaniową) - a ten temat był wielokrotnie poruszany. Druga (nawet ważniejsza) - to zgoda lokalnego organu Nadzoru Budowlanego na wykonanie robót. W Prawie Budowlanym jest dość szczegółowo napisane, jakie roboty budowlane oraz zmiany w obiekcie budowlanym lub jego części podlegają zgłoszeniu robót, a na jakie trzeba się ubiegać o pozwolenie na budowę. Maszt antenowy taką budowlą jest - niezależnie czy na dachu czy na gruncie. Oczywiście nie popadajmy w skrajności - na metrową rurkę przy kominie raczej takich procedur nie trzeba, tylko na coś większego gabarytem...
  W najbliższym powiatowym Wydziale Budownictwa (starostwo lub w p. grodzkim Urząd Miejski) powiedzą też jakie kwity i zgody trzeba zgromadzić na postawienie instalacji. Oczywiście można to wszystko ominąć i cichcem postawić - ale może zrobić się naprawdę ciepło, jak to wszystko - w jakiś wietrzny dzień, zjedzie z dachu na czyjś samochód lub łepetynę - wtedy prok na pewno będzie się o takie kwity pytać - i może porobić się nieciekawie. I to nawet, jeśli spadnie z twojego prywatnego dachu! Chyba, że wcześniej jakiś sąsiad-konfident uprzejmie doniesie do PINB-u i nakaz rozbiórki przyślą. A co do wifi - to dowcip oczywiście, choć sąsiad dyletant może go łyknąć :D

  Moderowany przez c2h5oh:

  Warto jednak zerknąć do linku z tematu powyżej.

 • Poziom 13  
  Pytałem nawet w i usłyszałem dwie wersje :(
  1. Jeżeli maszt przekracza wysokość 3m to należy to zgłosić, nie ma znaczenia długość anteny. Czyli maszt może mieć 2,5m i antena 5,2m i nie trzeba tego zgłaszać
  2, Jednak ja przychylam się do drugiej wersji: Czyli że jeżeli maszt ma np. 2m oraz antena 1,2m łącznie 3,2m to należy to zgłosić, ponieważ konstrukcja przekracza 3m.

  Jednak nie będę się tym przejmował bo zdecydowałem się na maszt 1m oraz antenę 1,8m, planowałem kupić większą jednak zmieniłem zdanie (trafiłem na okazję)
 • Poziom 34  
  Możesz nie uzyskać pozwolenia na montaż anteny na dachu budynku którym administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa.Dachy budynków pokryte są papą termozgrzewalną i firma wykonująca pokrycie udziela gwarancji na wykonanie ww pokrycia na około 25 lub 30 lat w przypadku naruszenia pokrycia przez montaż anteny Spółdzielnia z automatu traci gwarancję na pokrycie.W przypadku wyrażenia zgody na montaż Spółdzielnia postawi warunki montażu a w nich przedstawienie protokółu pomiaru uziemienia masztu antenowego.