Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil Do It Yourself

N8Wolf 17 Paź 2017 16:10 1410 30
  • #1 17 Paź 2017 16:10
    N8Wolf
    Poziom 4  

Hej chciałbym złożyć kolumny z tych głośników montażowych marki Tonsil :
    GDN 30/140/G
    GDM 18/80
    GDWT 9/80/5F
    Niewiem czy dobrze je dobrałem a tym bardziej nie wiem jaką zwrotnice do nich dobrać.Poratujecie?

0 29
  • #2 22 Paź 2017 16:55
    michald
    Poziom 29  

Jaki chakter brzmienia (barwe ) posiada wzmacniacz ktory ma wysterowac projektowany zestaw ?
    Jaka jest nierownomiernosc pasma przenoszenia wzmacniacza w calym pasmie akustycznym 20Hz ...20kHz

Proponuje poczytac na temat projektowania zestawow glosnikowych:
    1. Wybor rodzaju obudowy i jej objetosc
    2. Wybor glosnikow dedykowanych do wybranej obudowy
    3. Zaprojektowanie filtrow zwrotnicy pod wybrane glosniki
    4. Zmontowanie calosci
    5. Pomiar Impedancji w pasmie akustycznym
    7. Pomiar skutecznosci w w pasmie akustycznym komorze bezechowej
    8. Testy odsluchowe i korekcja brzmienia ( modyfikacja filrtow zwrotnicy )

Pozdrawiam i zycze cierpliwosci w dazeniu do osiagniecia celu

0
  • #3 22 Paź 2017 17:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

N8Wolf napisał:
    Niewiem czy dobrze je dobrałem
    Zastanowiłbym się nad GDW... GDWT nie do końca brzmi poprawnie; jest dość agresywny w swoim zakresie, ponadto ma kilka razy większą efektywność niż reszta.

0
  • #4 22 Paź 2017 19:22
    N8Wolf
    Poziom 4  

W sumie wzmacniacz moge tez dobrac nowy. Moze byc jakis do 1,5k

0
  • #5 23 Paź 2017 13:09
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Paź 2017 14:27
    marian133
    Poziom 38  

michald napisał:
    Jaki chakter brzmienia (barwe ) posiada wzmacniacz ktory ma wysterowac projektowany zestaw ?
    Jaka jest nierownomiernosc pasma przenoszenia wzmacniacza w calym pasmie akustycznym 20Hz ...20kHz

Co to ma do rzeczy przy tak kiepskich głośnikach?
    Raczej bym się tym nie przejmował ponieważ używane wzmacniacze w kwocie od 200zł już grają "normalnie".
    Bardziej zastanowił bym się czy dany wzmacniacz swoją mocą wysteruje w pełni takie kolumny.

michald napisał:
    Proponuje poczytac na temat projektowania zestawow glosnikowych:
    1. Wybor rodzaju obudowy i jej objetosc
    2. Wybor glosnikow dedykowanych do wybranej obudowy
    3. Zaprojektowanie filtrow zwrotnicy pod wybrane glosniki
    4. Zmontowanie calosci
    5. Pomiar Impedancji w pasmie akustycznym
    7. Pomiar skutecznosci w w pasmie akustycznym komorze bezechowej
    8. Testy odsluchowe i korekcja brzmienia ( modyfikacja filrtow zwrotnicy )

Jeśli tylko autor tematu tego chce.
    Nie każdy chce się uczyć projektowania kolumn głośnikowych aby złożyć swoje własne.
    To nie jest tak że w tydzień przyswoimy wiedzę i już, wiemy wszystko.
    W zależności od chęci oraz umiejętności przyswajania wiedzy ludzie uczą się tego miesiącami a nawet latami aby w pełni poprawnie wykonać własne (indywidualny dobór głośników oraz projekt obudowy i zwrotnic) kolumny głośnikowe.

Po pierwszym poście widać że autor tematu nie do końca wie co jak zrobić.
    Dlatego od razu polecam skopiować gotowy projekt, będzie większa szansa że ów kolumny zagrają.

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24374-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985

Tak, wiem, to nie jest woofer 12" ale przynajmniej gra niskim basem (w swojej cenie i rozmiarze) a dopracowanie projektu oraz jakość głośników (zwłaszcza wysokotonówki w porównaniu z Tonsilem) zapewni przyjemne słuchanie.

Czasem lepiej mieć mniej, a lepiej.

Nie zalinkuję gotowego projektu do skopiowania z głośnikiem 12" oraz w cenie głośników które podałeś, dlatego że nie ma (a przynajmniej ja nie widziałem) takowego, dobrze zaprojektowanego na tanich głośnikach. Dobrych projektantów nie rajcują kolumny na tanich głośnikach, dlatego szkoda im na nie czasu.

N8Wolf napisał:
    W sumie wzmacniacz moge tez dobrac nowy. Moze byc jakis do 1,5k

Nie szalał bym z tym.
    Lepiej więcej kasy włożyć w dobre kolumny bo to akurat najsłabsze ogniwo.

0
  • #7 23 Paź 2017 14:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    Nie może może mieć kilka razy wyższej
    Chodziło mi o głośność. Faktycznie nie jasno to określiłem.
    dominator8 napisał:
    Tonsilowskie GDWT grają płasko i siarczyście.
    No właśnie "siarczystość" wynika ze specyfiki tuby - ta najlepiej pracuje w okolicach swego rezonansu. Pamiętaj też, że charakterystyki efektywności są uśrednione, a to właśnie powoduje, że nie widać na nich szczytów.
    Wszystko to powoduje, że w tym:
    dominator8 napisał:
    To są takie typowe cykacze do odpustowych kolumienek.

...stwierdzeniu masz rację. W takim zastosowaniu się sprawdzają, bo na tego typu imprezach nie liczy się jakość, a czy w ogóle coś "cyka". Autor raczej nie chce robić kolumn na odpusty - w takim wypadku pewnie wybrałby głośniki estradowe.

0
  • #8 23 Paź 2017 19:34
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Paź 2017 20:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    Ten GDM 18/80 to bdb głośnik - mam go w jednych ze swoich kolumn i bardzo go sobie cenię. Jest świetnie wykonany, a jego brzmienie jest neutralne i szczegółowe.
    No cóż... albo nie miałeś okazji porównać go z naprawdę dobrym głośnikiem średnio-tonowym, albo brak Ci słuchu, albo ... jedno i drugie.
    Moim zdaniem akurat poza wyglądem to ten głośnik jakość ma średnią. I to akurat potwierdza się w wielu tematach o nim w innych tematach - nawet tu - na forum.
    A ponieważ jak powszechnie wiadomo o jakości brzmienia kolumny trójdrożnej decyduje przede wszystkim jakość głośnika średnio-tonowego (bo dla tych częstotliwości słuch człowieka jest najbardziej wyczulony na wszelkie niedoskonałości) ....

0
  • #10 23 Paź 2017 20:45
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 23 Paź 2017 21:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ja również wyraziłem swoją opinię - co prawda przyczynkiem był Twój zachwyt nad tym głośnikiem, ale (wybacz) nie mogłem przejść nad tym do porządku dziennego.

dominator8 napisał:
    Co do tego GDN - patrząc przez pryzmat dotychczasowych dokonań Tonsilu w dziedzinie niskotonowych 30-tek śmiem twierdzić, że cena 360zł za nowy egzemplarz to kpina
    Niestety.. firma (o ile tak można nazwać) jedzie na opinii z lat 70/80 gdy nic innego nie było.
    dominator8 napisał:
    technologicznie jest w głębokim PRL-u.
    No, nie do końca :) Większość komponentów jest (zresztą jak i w wypadku innej polskiej firmy) sprowadzana z chin. Komunizm więc owszem, ale nie PRL... :)
    dominator8 napisał:
    dlatego też ten głośnik jest moim skromnym zdaniem właściwym wyborem.
    Fakt faktem - do pozostałych głośników jakie podał Autor, jest, co jednak nie zmienia faktu, że jest to głośnik w swojej grupie przeciętny.
    Zresztą - znajdź w Swoich zasobach kilka koncertów muzyki klasycznej - najlepiej operowej - na nich najlepiej usłyszysz jak one zniekształcają wokale, jak są "rozmydlone" bez możliwości precyzyjnej lokalizacji planu stereo. I to zarówno starej (PRL'owskiej) jak i nowej serii produkcyjnej. Mało tego; śmiem twierdzić że te nowsze są jeszcze gorsze.

0
  • #12 23 Paź 2017 21:40
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Wg. mojej opinii znacznie lepiej grają gdm 12... w otwartym kosztu. Do tego mała obudowa pod niego żeby magnes wlazł i dobrze wytłumić.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 23 Paź 2017 23:44
    marian133
    Poziom 38  

398216 Usunięty napisał:
    No cóż... albo nie miałeś okazji porównać go z naprawdę dobrym głośnikiem średnio-tonowym, albo brak Ci słuchu, albo ... jedno i drugie.

Niestety, tak to jest jak się idzie w głośność a nie jakość.
    Tego GDM-a nie kupił bym nawet za 1/3 jego ceny.

dominator8 napisał:
    Ten GDM 18/80 to bdb głośnik - mam go w jednych ze swoich kolumn i bardzo go sobie cenię. Jest świetnie wykonany, a jego brzmienie jest neutralne i szczegółowe.

Ciekawe na jakiej zwrotnicy słuchałeś tego GDM-a że jesteś nim zachwycony. Bez Notcha na 1kHz ten GDM nie zagra. Ciekawe czy taki filtr jest w tej zwrotnicy.

Dla mnie taki projekt kolumn na Tonsilach nie ma sensu, bo można zrobić taniej kolumny które zagrają równie głośno a przy tym lepiej jakościowo (na głośnikach STX-a GDN-32, GDM-17, PCX).

0
  • #14 24 Paź 2017 16:24
    N8Wolf
    Poziom 4  

A więc jakie zestawienie polecacie (nie koniecznie tonsil). Chcialbym po prostu złożyć kolumny 500 - 600W, do 1,5-2 tys. zł.

0
  • #15 24 Paź 2017 16:32
    marian133
    Poziom 38  

N8Wolf napisał:
    Chcialbym po prostu złożyć kolumny 500 - 600W, do 1,5-2 tys. zł.

No to jak watami operujesz, to już wiem po co Tobie te kolumny.
    Skopiuj największe Altusy lub Zeusy i po problemie.

Ale najpierw polecam poczytać co określa oznaczenie "watt" na głośniku.

0
  • #16 24 Paź 2017 16:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

N8Wolf napisał:
    GDN 30/140/G
    N8Wolf napisał:
    Chcialbym po prostu złożyć kolumny 500 - 600W
    ???
    Nic to, napisz może do jakich zastosowań mają te kolumny być. Bo jeśłi chodzi o te z pierwszego postu wynika, ze szukasz projektu domowych kolumn, natomiast 500-600W wskazuje na estradę.... albo - jak pisał przedmówca - szukasz czegoś do robienia łomotu....

0
  • #17 24 Paź 2017 20:35
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 25 Paź 2017 00:02
    marian133
    Poziom 38  

dominator8 napisał:
    Zbudowałbym klony Altusów 140 i potem eksperymentując z doborem elementów zwrotnicy (wyszedł bym od oryginalnych zwrotnic Altusów 140) uzyskał pożądane brzmienie (jeśli dysponujesz mikrofonem pomiarowym to można pokusić się o precyzyjną selekcję na zasadzie : pomiar/zmiana elementu, pomiar/zmiana elementu itp.- zrobić to konkretnie).

A po co te pomiary pomiędzy wymianą elementów?

0
  • #19 25 Paź 2017 08:16
    N8Wolf
    Poziom 4  

Wczoraj robiąc porządki na strychu znalazłem stare kolumny mojego taty. Zastanawiam się czy ich nie odnowić (nowe zawieszenie i obudowa) oraz dołożyć głośnik średniotonowy i zwrotnice . Bass to GDN 30/60/1 a modelu tweetera niestety nie znam. Jak myślicie opłaca się je wyremontować ?

0
  • #20 25 Paź 2017 11:31
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

N8Wolf napisał:
    stare kolumny mojego taty
    Model? Czy samoróbki? Więcej szczegółów poprosimy. Szklane kule poszły do serwisu, bo się przegrzały od zgadywania co Autor miał na myśli.

0
  • #21 25 Paź 2017 11:48
    N8Wolf
    Poziom 4  

Samoróbki. Przepraszam za problem ale w tych tematach jestem po prostu "zielony".

0
  • #22 25 Paź 2017 13:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A jakieś dokładniejsze dane? Jakie głośniki, obudowa, zdjęcia?
    Wróżenie zostało wstrzymane do odwołania.

0
  • #24 25 Paź 2017 15:14
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 25 Paź 2017 15:38
    N8Wolf
    Poziom 4  

A gdy zmienie obudowe, dołoże głośnik średniotonowy i zwrotnice?

0
  • #26 25 Paź 2017 15:43
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 25 Paź 2017 15:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

N8Wolf napisał:
    A gdy zmienie obudowe, dołoże głośnik średniotonowy i zwrotnice?
    To zbudujesz od zera całkiem nową kolumnę. Owszem, można i tak, ale nie zmienia to faktu, ze najpierw należy się nieco podszkolić w teorii budowy kolumn, zwrotnic, strojeniu i pewnie jeszcze kilku rzeczy.
    W Twoim wypadku najlepszym wyjściem byłoby SKOPIOWANIE jakiegoś projektu z już istniejących na forum. A równolegle do tego dokształcić się w teorii.

0
  • #28 25 Paź 2017 15:54
    N8Wolf
    Poziom 4  

Na chwilę obecną zastanawiam się po prostu czy remontować te głośniki czy robic całkiem nowe. Jeżeli robie nowe to szukam dobrego zestawienia - nie koniecznie o aż tak dużej liczbie W. Po prostu chce dobre głośniki z mocnym basem i dobrą jakością średnich i wyższych dźwięków. Słucham techno czyli ogólnie muzyki z "mocnym walnięciem", nie jestem jakimś audiofilem i jakość dźwięku wystarczy mi taka by zadowoliła zwykłego polskiego cebulaka ;-)

Dodano po 1 [minuty]:

A więc jakie zestawienie polacacie?

0
  • #29 25 Paź 2017 21:31
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Jeśli chcesz kolumny z mocnym walnięciem, to proponuję zakupić, albo skopiować samemu budując kolumny z serii Midlton, albo Alton produkcji Tonsil. W sieci masz pełno schematów, danych i podobnych skopiowanych konstrukcji. Nie polecam natomiast atusów bo one wypaczą Ci słuch :D Mówmy tu o konstrukcjach trójdrożnych. Ciut tańsze będą kolumny dwudrożne. Możesz przeszukać ofertę STX jak na swoją cenę na początek głośniczki w sam raz :)
    Zestawień jest bardzo dużo na elektrodzie, więc wystarczy trochę pogrzebać w starszych postach, a na pewno znajdziesz coś dla siebie, bądź utworzysz swoje zestawienie :)
    Pozdrawiam.

0
  • #30 25 Paź 2017 22:17
    marian133
    Poziom 38  

Możesz też napisać do firmy STX z zapytaniem czy sprzedadzą komplet głośników do kolumn F-130n lub F-360n, wraz ze zwrotnicami (oraz portami bas reflex aby prawidłowo zestroić obudowy).
    Obudowy wykonasz sam, wymiary podane są na stronie.

Minusem tych kolumn jest wysokotonówka. Seria PJ nie jest jakaś wybitna i tutaj proponował bym wymianę PJ-tki na PCX-a.

0