Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie silnika 3f dwubiegowego przez kondensator do 220 V.

mikimause1985 07 Nov 2017 19:05 1518 14
Bosch
    mikimause1985
    Level 9  
    Witam serdecznie proszę o pomoc jak podłączyć silnik 1,5 kw trzyfazowy zdjęcie tabliczki postaram się zamieścić. Z oznaczeń wynika że silnik może pracować w układzie gwiazda na dwóch biegach a w układzie trójkąt tylko w jednym? Jak uruchomić silnik od kondensatora i jaki dobrać? Na zdjęciach tabliczka a następnym puszka przyłączeniowa na następnym przełącznik z jakiego idą do silnika 6 przewodów trzy czarne trzy brązowe. Zastanawiam się też jak może lepiej by było od razu od falownik podłączyć ale tak aby mieć maksymalny moment. Bardzo rodzę o pomoc. Za wszelkie dowiedzieć z góry dziękuję.
  • Bosch
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Typowy silnik w typowym układzie Dahlandera. Mowy nie ma o tym, by zrobić z tego silnik jednofazowy z kondensatorem pracy i zachowac możliwość zmiany predkości obrotowej. Cóż, falownik, jak najbardziej.
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Silnik ten jest dwubiegowy trójfazowy na mniejszych obrotach ma 0,9 kW a na większych 1,5 kW . Przełącznik ten zapewne służył do zmiany obrotów lewo -prawo w zakresie obydwóch prędkości.
    mikimause1985 wrote:
    Zastanawiam się też jak może lepiej by było od razu od falownik podłączyć ale tak aby mieć maksymalny moment.

Taniej kupić nowy silnik jednofazowy.
  • Bosch
    mikimause1985
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedzi i za przeniesienie tematu do właściwego działu.

Jest to silnik frezarki małej do metalu. Na chwile obecną nie mam dostępu do sieci 3f, wszystkie maszyny zasilam z jednej fazy. Kilka silników mam podłączonych właśnie przez kondensator (wiertarkę stołową podłączył właśnie przez kondensator z zastosowaniem dwóch styczników i mam obroty prawo lewo), stąd myślałem że może jakoś dałoby radę i w tym przypadku. Nie zależy mi na dwóch biegach może być jeden, kierunek obrotów wówczas mógłbym zmieniać?

nie wiem czemu nie załączyło się zdjęcie puszki przyłączeniowej...
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    W tym silniku jest uzwojenie przełączalne i dostosowane tylko do jednego napięcia 380 V. Teoretycznie, podłączenie przez kondensator pod napięcie 230 V jest możliwe ale jego moc będzie przy tym napięciu nie wielka i prawdopodobnie stanie się on bezużyteczny do tej maszyny, przy czym łatwo go w takiej konfiguracji spalić.
    mikimause1985
    Level 9  
    Ale jak można podłączyć? jak przełączyć w trójkąt ? w puszcze jest 6 styków wyprowadzonych...
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Przecież napisałem Ci już, że w tym silniku nie da się zmienić napięcia pracy uzwojeń. Właśnie dlatego przy podłączeniu pod 230 V drastycznie spadnie jego moc. Na tabliczce zaciskowej i przełączniku nie przełączaj żadnych przewodów. Jeżeli chcesz już koniecznie spróbować to kondensator włącz na przewodzie zasilającym przed przełącznikiem. Ale szału się nie spodziewaj.
    mikimause1985
    Level 9  
    A jaki kondensator zastosować? jak obliczyć, skoro są dwa biegi, i na tablicy podano dwie wartości mocy?

Dodano po 1 [minuty]:

bubus1769 wrote:
    Po co ci kondensator do tego silnika
    ponieważ nie mam dostępu do sieci 3f, gdybym miał nie zadawałbym tutaj pytań.

Dodano po 1 [minuty]:

A co z falownikiem zasilanym z 1f? z tego co się orientuje silnik również należy przepiąć w trójkąt?
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Z falownikiem też nic nie wyjdzie.
    mikimause1985 wrote:
    z tego co się orientuje silnik również należy przepiąć w trójkąt?

Ile razy mam pisać, że nic tam nie zmienisz. Zmiana trójkąt/podwójna gwiazda powoduje tylko zmianę prędkości obrotowej, a nie zmianę napięcia zasilania.
    Tą zmianę realizuje ten przełącznik przy silniku. Na "1"- masz trójkąt (niskie obroty), a na "2"- podwójną gwiazdę (wysokie obroty).
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    krzysiek7 wrote:
    Z falownikiem też nic nie wyjdzie.
    Wyjdzie, wyjdzie....bo....będzie sobie regulował od zera do niemal 10.000 rpm, o ile silnik się nie rozpadnie. Moze skorzystać z opcji trójkat albo podwójna gwiazda, zależnie jak skonfiguruje ten silnik i jak zaprogramuje falownik.
    mikimause1985
    Level 9  
    Panowie dzieki za odpowiedzi, wychodzi na to ,że musze przeanalizować za i przeciw całkego pomysłu - próby przerobienia na 230, otóż:

sytuacja jest taka:

działka z domem jednorodzinnym i garaż do garażu od skrzynki mam 30 mb, także chyba jednak przezbroje garaż w 3 f.

kabel myslę nad 5x4 ? jednocześnie w garażu mam już zasilanie 5X2.5 z domu na osobnym esie na tym zasilaniu oświetlenie i drobne sprzęty typu ładowarki do akumulatorowych urządzeń, mała szlifierka, wiertarka, tokarka LD550 itp, nić nie chodzi na stałe cały czas jednocześnie, sam sobie dłubie...

no i nowy mieszkaniec garażu to właśnie frezarka zza Odry przyjechała Steinel SH4, z tym właśnie silnikiem, i powoli dochodze do wniosku że bede musiał uzbroić garaż w siłę, bo po pierwsze frezarka jest w oryginale jesli chodzi o wyposażenie i elektryke, ma też pome na chlodziwo też 3F, elektryka ma oryginalne łączenia, kable miedziane, bezpieczniki suche ładne siemensy, włączniki całe, styki z tego co obejrzałem czyste i "ładne" - nie popalone, sam silnik bardzo cicho chodzi (testy u niemca) łożyska zdrowe, jedynie proforma zmienie smarowanie, także chyba nie ma sensu szukać innego silnika i zamówić kabel i ułożyć skrzynkę i wio.

I tu pytanie do Kolegów, czy kabel 5x4 da radę dla takiego urządzenia? zasilanie z domu pozostanie bo poco mam wyrzucać juz wcześniej osobiście położony kabel (cała ta sytuacja to moj błąd bo do dziś ciągle załuje że odrazu nie pociągnąłem 3f do garażu - ale jak to się mówi skąpy płaci dwa razy":)))

Jaką skrzynkę zbudować na nowym zasilaniu 3f w garażu, wiem że wyłącznik główny mam mieć, esa 3f też wiem że zamontuje, ale czy warto osobno jakieś inne esy specjalnie dla maszyny stosować rozdzielać? Co z różnicówką czy potrzeba? jeśli przy maszynach będzie przecież tylko 4 żyły L1L2L3 i ochronny ? N będzie ewentualnie do oświetlenia na maszynie...

W przyszłości zaprosimy do stada w garażu większą tokarkę , coś wq rodzaju TUM 25b, lub inną podobną gabarytowo , silnikowo 2 Kw do 3 Kw, czy takie zasilanie wystarczy - osobny kabel 5x4? Frezować i toczyć nie będę jednocześnie oczywiście...

dziękuję za odpowiedzi Panowie..
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Trudno radzić na odległość, najlepiej gdyby elektryk to obejrzał ale ja przy takim zasilaniu wolałbym aluminiowy kabel YAKY 4x16 lub 4x25, a nawet 4x35. Cena będzie zbliżona albo nawet niższa, lecz tego 5x4 nie ma co do niego porównywać.

Dodano po 47 [minuty]:

mikimause1985 wrote:
    Na chwile obecną nie mam dostępu do sieci 3f, wszystkie maszyny zasilam z jednej fazy. Kilka silników mam podłączonych właśnie przez kondensator

mikimause1985 wrote:
    ponieważ nie mam dostępu do sieci 3f, gdybym miał nie zadawałbym tutaj pytań.

mikimause1985 wrote:
    jednocześnie w garażu mam już zasilanie 5X2.5 z domu na osobnym esie na tym zasilaniu oświetlenie i drobne sprzęty typu ładowarki do akumulatorowych urządzeń, mała szlifierka, wiertarka, tokarka LD550 itp,

Tak teraz czytam i nie bardzo rozumiem, piszesz że w garażu nie masz zasilania 3-fazowego, a tym kablem 5x2,5 to jakie masz zasilanie?