Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika 3f dwubiegowego przez kondensator do 220 V.

mikimause1985 07 Lis 2017 19:05 726 14
  • #1 07 Lis 2017 19:05
    mikimause1985
    Poziom 8  

Witam serdecznie proszę o pomoc jak podłączyć silnik 1,5 kw trzyfazowy zdjęcie tabliczki postaram się zamieścić. Z oznaczeń wynika że silnik może pracować w układzie gwiazda na dwóch biegach a w układzie trójkąt tylko w jednym? Jak uruchomić silnik od kondensatora i jaki dobrać? Na zdjęciach tabliczka a następnym puszka przyłączeniowa na następnym przełącznik z jakiego idą do silnika 6 przewodów trzy czarne trzy brązowe. Zastanawiam się też jak może lepiej by było od razu od falownik podłączyć ale tak aby mieć maksymalny moment. Bardzo rodzę o pomoc. Za wszelkie dowiedzieć z góry dziękuję.

0 14
  • Pomocny post
    #2 07 Lis 2017 21:33
    3048296
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Lis 2017 21:40
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Typowy silnik w typowym układzie Dahlandera. Mowy nie ma o tym, by zrobić z tego silnik jednofazowy z kondensatorem pracy i zachowac możliwość zmiany predkości obrotowej. Cóż, falownik, jak najbardziej.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lis 2017 21:49
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Silnik ten jest dwubiegowy trójfazowy na mniejszych obrotach ma 0,9 kW a na większych 1,5 kW . Przełącznik ten zapewne służył do zmiany obrotów lewo -prawo w zakresie obydwóch prędkości.

mikimause1985 napisał:
    Zastanawiam się też jak może lepiej by było od razu od falownik podłączyć ale tak aby mieć maksymalny moment.

Taniej kupić nowy silnik jednofazowy.

0
  • #5 07 Lis 2017 22:17
    mikimause1985
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedzi i za przeniesienie tematu do właściwego działu.

Jest to silnik frezarki małej do metalu. Na chwile obecną nie mam dostępu do sieci 3f, wszystkie maszyny zasilam z jednej fazy. Kilka silników mam podłączonych właśnie przez kondensator (wiertarkę stołową podłączył właśnie przez kondensator z zastosowaniem dwóch styczników i mam obroty prawo lewo), stąd myślałem że może jakoś dałoby radę i w tym przypadku. Nie zależy mi na dwóch biegach może być jeden, kierunek obrotów wówczas mógłbym zmieniać?

nie wiem czemu nie załączyło się zdjęcie puszki przyłączeniowej...

0
  • #6 07 Lis 2017 22:27
    krzysiek7
    Poziom 34  

W tym silniku jest uzwojenie przełączalne i dostosowane tylko do jednego napięcia 380 V. Teoretycznie, podłączenie przez kondensator pod napięcie 230 V jest możliwe ale jego moc będzie przy tym napięciu nie wielka i prawdopodobnie stanie się on bezużyteczny do tej maszyny, przy czym łatwo go w takiej konfiguracji spalić.

0
  • #7 07 Lis 2017 22:33
    mikimause1985
    Poziom 8  

Ale jak można podłączyć? jak przełączyć w trójkąt ? w puszcze jest 6 styków wyprowadzonych...

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lis 2017 22:41
    krzysiek7
    Poziom 34  

Przecież napisałem Ci już, że w tym silniku nie da się zmienić napięcia pracy uzwojeń. Właśnie dlatego przy podłączeniu pod 230 V drastycznie spadnie jego moc. Na tabliczce zaciskowej i przełączniku nie przełączaj żadnych przewodów. Jeżeli chcesz już koniecznie spróbować to kondensator włącz na przewodzie zasilającym przed przełącznikiem. Ale szału się nie spodziewaj.

0
  • #9 07 Lis 2017 23:00
    mikimause1985
    Poziom 8  

A jaki kondensator zastosować? jak obliczyć, skoro są dwa biegi, i na tablicy podano dwie wartości mocy?

Dodano po 1 [minuty]:

bubus1769 napisał:
    Po co ci kondensator do tego silnika
    ponieważ nie mam dostępu do sieci 3f, gdybym miał nie zadawałbym tutaj pytań.

Dodano po 1 [minuty]:

A co z falownikiem zasilanym z 1f? z tego co się orientuje silnik również należy przepiąć w trójkąt?

0
  • Pomocny post
    #10 07 Lis 2017 23:13
    krzysiek7
    Poziom 34  

Z falownikiem też nic nie wyjdzie.

mikimause1985 napisał:
    z tego co się orientuje silnik również należy przepiąć w trójkąt?

Ile razy mam pisać, że nic tam nie zmienisz. Zmiana trójkąt/podwójna gwiazda powoduje tylko zmianę prędkości obrotowej, a nie zmianę napięcia zasilania.
    Tą zmianę realizuje ten przełącznik przy silniku. Na "1"- masz trójkąt (niskie obroty), a na "2"- podwójną gwiazdę (wysokie obroty).

0
  • #11 08 Lis 2017 01:32
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

krzysiek7 napisał:
    Z falownikiem też nic nie wyjdzie.
    Wyjdzie, wyjdzie....bo....będzie sobie regulował od zera do niemal 10.000 rpm, o ile silnik się nie rozpadnie. Moze skorzystać z opcji trójkat albo podwójna gwiazda, zależnie jak skonfiguruje ten silnik i jak zaprogramuje falownik.

0
  • #12 08 Lis 2017 08:49
    krzysiek7
    Poziom 34  

W takim razie czy uzyska napięcie 380 V na wyjściu falownika, zasilając go 1-fazowo 230 V?

0
  • #14 08 Lis 2017 12:20
    mikimause1985
    Poziom 8  

Panowie dzieki za odpowiedzi, wychodzi na to ,że musze przeanalizować za i przeciw całkego pomysłu - próby przerobienia na 230, otóż:

sytuacja jest taka:

działka z domem jednorodzinnym i garaż do garażu od skrzynki mam 30 mb, także chyba jednak przezbroje garaż w 3 f.

kabel myslę nad 5x4 ? jednocześnie w garażu mam już zasilanie 5X2.5 z domu na osobnym esie na tym zasilaniu oświetlenie i drobne sprzęty typu ładowarki do akumulatorowych urządzeń, mała szlifierka, wiertarka, tokarka LD550 itp, nić nie chodzi na stałe cały czas jednocześnie, sam sobie dłubie...

no i nowy mieszkaniec garażu to właśnie frezarka zza Odry przyjechała Steinel SH4, z tym właśnie silnikiem, i powoli dochodze do wniosku że bede musiał uzbroić garaż w siłę, bo po pierwsze frezarka jest w oryginale jesli chodzi o wyposażenie i elektryke, ma też pome na chlodziwo też 3F, elektryka ma oryginalne łączenia, kable miedziane, bezpieczniki suche ładne siemensy, włączniki całe, styki z tego co obejrzałem czyste i "ładne" - nie popalone, sam silnik bardzo cicho chodzi (testy u niemca) łożyska zdrowe, jedynie proforma zmienie smarowanie, także chyba nie ma sensu szukać innego silnika i zamówić kabel i ułożyć skrzynkę i wio.

I tu pytanie do Kolegów, czy kabel 5x4 da radę dla takiego urządzenia? zasilanie z domu pozostanie bo poco mam wyrzucać juz wcześniej osobiście położony kabel (cała ta sytuacja to moj błąd bo do dziś ciągle załuje że odrazu nie pociągnąłem 3f do garażu - ale jak to się mówi skąpy płaci dwa razy":)))

Jaką skrzynkę zbudować na nowym zasilaniu 3f w garażu, wiem że wyłącznik główny mam mieć, esa 3f też wiem że zamontuje, ale czy warto osobno jakieś inne esy specjalnie dla maszyny stosować rozdzielać? Co z różnicówką czy potrzeba? jeśli przy maszynach będzie przecież tylko 4 żyły L1L2L3 i ochronny ? N będzie ewentualnie do oświetlenia na maszynie...

W przyszłości zaprosimy do stada w garażu większą tokarkę , coś wq rodzaju TUM 25b, lub inną podobną gabarytowo , silnikowo 2 Kw do 3 Kw, czy takie zasilanie wystarczy - osobny kabel 5x4? Frezować i toczyć nie będę jednocześnie oczywiście...

dziękuję za odpowiedzi Panowie..

0
  • #15 08 Lis 2017 14:34
    krzysiek7
    Poziom 34  

Trudno radzić na odległość, najlepiej gdyby elektryk to obejrzał ale ja przy takim zasilaniu wolałbym aluminiowy kabel YAKY 4x16 lub 4x25, a nawet 4x35. Cena będzie zbliżona albo nawet niższa, lecz tego 5x4 nie ma co do niego porównywać.

Dodano po 47 [minuty]:

mikimause1985 napisał:
    Na chwile obecną nie mam dostępu do sieci 3f, wszystkie maszyny zasilam z jednej fazy. Kilka silników mam podłączonych właśnie przez kondensator

mikimause1985 napisał:
    ponieważ nie mam dostępu do sieci 3f, gdybym miał nie zadawałbym tutaj pytań.

mikimause1985 napisał:
    jednocześnie w garażu mam już zasilanie 5X2.5 z domu na osobnym esie na tym zasilaniu oświetlenie i drobne sprzęty typu ładowarki do akumulatorowych urządzeń, mała szlifierka, wiertarka, tokarka LD550 itp,

Tak teraz czytam i nie bardzo rozumiem, piszesz że w garażu nie masz zasilania 3-fazowego, a tym kablem 5x2,5 to jakie masz zasilanie?

0