Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020

miszczo997 02 Gru 2017 23:32 3384 7
  • Witam
    Chciałem przedstawić projekt prostego oscyloskopu, który wykonałem jako pracę inżynierską. Założeniem było wykonanie prototypu urządzenie pomiarowego, dzięki któremu będzie można podejrzeć wygląd sygnałów o częstotliwościach akustycznych.
    Urządzenie zbudowane zostało przy użyciu procesora Atmega644 połaczonego z wyświetlaczem z telefonu siemens cx65 ze sterownikiem ls020. W torze pomiarowym zastosowany został wzmacniacz operacyjny r2r o oznaczeniu AD8532ARZ. To posiada 2 stopnie, gdzie pierwszy jest przełączalnym dzielnikiem napięciowym połączonym zbuforem napięciowym, a drugi aktywnym filtrem dolnoprzepustowym o częstotliwości granicznej 9,25kHz.
    Parametry urządzenia:
    - maksymalne mierzalne napięcie wejściowe 25V
    - 2 przełączalne zakresy pomiarowe 25V oraz 6,4V
    - podstawa czasu zrealizowana na timerze 50ms - 100us (5,2,1)
    - częstotliwość taktowania przetwornika ADC - 750kHz
    - teoretyczna maksymalna mierzalna częstotliwość ~27kHz (ograniczona torem pomiarowym do 9,25khz)
    - zasilanie 8-20V
    - impedancja wejściowa ~1Mohm

Prototyp:
    Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020
    Schemat:
    Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020
    Oscylogramy:
    Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020Minioscyloskop cyfrowy - Atmega644+ls020

Kod programu został napisany w języku C w środowisku atmel studio i jest raczej przykładem jak nie powinno się pisać programów. W załączniku umieszczam jedynie wersję pracy, która zawiera mnóstwo błędów, bo jest sprzed sprawdzenia. Można tam znaleźć szerszy opis urządzenia i kod programu. Niestety ostateczna wersja i wszystkie pliki zostały utracone.

Załączniki:

Fajne!
  • #2 03 Gru 2017 11:48
    es2
    Poziom 12  

Taka zabawka a sztuczna masa to nie na poziomie pracy inżynierskiej.

Moderowany przez tmf:

Proszę się powstrzymać od tego typu komentarzy. Jeśli kolega odczuwa potrzebę krytyki to proszę oprzeć się na merytorycznych argumentach i uzasadnić swoją wypowiedź. W przyszłości tego typu zdawkowe komentarze, szczególnie negatywne będą nagradzane ostrzeżeniami. To dział DIY i należy uszanować pracę innych, a jeśli popełniają błędy to dokładnie wyjaśnić na czym one polegają i jak można ich uniknąć.

• #4 03 Gru 2017 15:52
    miszczo997
    Poziom 27  

Tak jest to projekt, który sam wybrałem. Początkowa założenia były o wiele bardziej ambitne, ale czas wszystko zweryfikował. W planach było użycie xmegi128a3u jako głównego procesora wraz z wyświetlaczem 240x400 ze steornikiem ili9327. Zamówiłem pierwszy z aliexpress przyszedl zbity... Gdy po miesiącu doszedł kolejny okazało się, że też jest uszkodzony. W końcu zamówiłem już inny w sklepie w Polsce, ale czasu pozostało na tyle mało, że musiałem zrezygnować po pierwszych próbach uruchomienia go. Dodatkowo to była moja pierwsza styczność z xmegami i też musiałem zrezygnować z jej użycia. Samą pracę napisałem w przerwie pomiędzy zakończeniem semestru, a obroną jednocześnie uczęszczając na zajęcia na inną uczelnię i zdając sesję. Praca została obroniona na wydziale elektrycznym, gdzie samej elektroniki było 30h wykładów oraz laboratoriów. Programowania uC też było 30godzin, gdzie pisaliśmy na dsm51. Patrząc na pracę z perspektywy czasu to nie ma wg mnie nie jest ona może jakaś wybitna, ale poprowadziłem ją od początku do końca sam pierwszy raz mając styczność z takim projektem. Chciałem zrobić coś sam dla siebie i mi się udało. W tej chwili pewnie wziąłbym jakiegoś arma, zewnętrzny przetwornik A/C, wyświetlacz z panelem dotykowym i startował od takiej konfiguracji.

• #5 03 Gru 2017 21:58
    mkpl
    Poziom 37  

Urządzenie fajne tylko pytanie jak określasz pasmo. Ile robisz kl/s z tym wyświetlaczem. Bo teoretyczne pasmo przetwornika to jedno a możliwości procesora i obróbki tego sygnału to drugie. Sam wyświetlacz pochłania sporo zasobów tego procesora. Jak z trigerem? Do jakiej częstotliwości się wyrabia? Jakie zakresy napięć obsługuje? Masz pamięć tylko dla jednego obrazka czy da się przesuwać i oglądać co jest przed i za w przypadku single?

• #6 05 Gru 2017 14:19
    Michał93b
    Poziom 12  

miszczo997 napisał:
    [ciach]W planach było użycie xmegi128a3u jako głównego procesora wraz z wyświetlaczem 240x400 ze steornikiem ili9327. Zamówiłem pierwszy z aliexpress przyszedl zbity... Gdy po miesiącu doszedł kolejny okazało się, że też jest uszkodzony. W końcu zamówiłem już inny w sklepie w Polsce, ale czasu pozostało na tyle mało, że musiałem zrezygnować po pierwszych próbach uruchomienia go. Dodatkowo to była moja pierwsza styczność z xmegami i też musiałem zrezygnować z jej użycia. [ciach]

Xmega ma absolutnie beznadziejny ADC.
    Po pierwsze zasilana jest z 3V3. Po drugie do AREFa należy podłączyć zasilanie o 0.3V niższe niż AVCC, a po trzecie ma offset z dołu 0.6V. Czyli skuteczny zakres działania ADC w xmegach wynosi 0.6V do 3V.

• #7 05 Gru 2017 18:46
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Michał93b napisał:
    Xmega ma absolutnie beznadziejny ADC.
    Po pierwsze zasilana jest z 3V3. Po drugie do AREFa należy podłączyć zasilanie o 0.3V niższe niż AVCC, a po trzecie ma offset z dołu 0.6V. Czyli skuteczny zakres działania ADC w xmegach wynosi 0.6V do 3V.

A ma kolega jakieś dowody na poparcie tej tezy? O ile rzeczywiście górna wartość VRef jest ograniczona, to specjalnie w XMEGA jest wbudowany WO, dzielący napięcie wejściowe przez 2, a więc można mierzyć do napięcia 2xVref lub Vcc (w zależności od tego co jest mniejsze). Od dołu nie ma żadnych ograniczeń, a nawet można mierzyć napięcia poniżej GND. Biorąc pod uwagę większe pasmo, pipelining i współpracę z DMA można z XMEGA zrobić całkiem fajny oscyloskop - przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2020182.html

• #8 05 Gru 2017 19:43
    R-MIK
    Poziom 38  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME