Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa lampki z regulacją jasności świecenia

mbr1111 09 Feb 2018 13:13 747 18
 • #1
  mbr1111
  Level 10  
  Witam,
  chciałbym spróbować naprawić lampkę (taką na klasyczne żarówki z włóknem, zasilaną z sieci), która posiadała regulację jasności świecenia za pomocą dwóch switch'ów LOW i HIGH.

  W lampce po upadku z wysokości przepaliła się żarówka (a raczej musiało wystąpić w żarówce zwarcie, bo był błysk) i od tej pory nie działa. Po rozebraniu podstawy znalazłem nadpaloną płytkę z jednym fizycznie uszkodzonym elementem, którego nie jestem w stanie zidentyfikować - stąd moja prośba o pomoc. Co do pozostałych elementów - fizycznie wyglądają ok, ale też w miarę możliwości postaram się je sprawdzić. Załączam zdjęcie płytki z uszkodzonym elementem - zaznaczyłem go czerwoną strzałką. Na płytce miejsca oznaczone 1 i 10 to miejsca przylutowania switch'ów. Te podłużne pola ze śladami wylutowania to miejsce przylutowania przełącznika włączającego lampkę.  Aha, lampka była już ponoć kiedyś naprawiana, ale chyba i tak nie ma to już znaczenia. Nadłamanie płytki przy wyciąganiu to już niestety moja wina - nie wiedziałem co trzeba odlutować żeby ją gładko wyciągnąć, ale myślę, że da radę ją troszkę podłatać.

  Będę wdzięczny za wszystkie pomocne sugestie.
  Pozdrawiam

  Naprawa lampki z regulacją jasności świeceniaNaprawa lampki z regulacją jasności świeceniaNaprawa lampki z regulacją jasności świeceniaNaprawa lampki z regulacją jasności świecenia
 • #2
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Tyrystor z 1A/400V lub więcej; przejrzyj ofertę np tme.pl

  Diody D1..D4 do sprawdzenia
 • #3
  michalek1988
  Level 23  
  Uszkodzony element jest tam gdzie masz opis K,A,G? Jeśli tak to tyrystor. Nie zaszkodzi przy okazji sprawdzić też tranzystory i ścieżki, bo gdy wymontowywałeś płytkę, mogły popękać a wizualnie tego nie stwierdzisz. Tyrystor możesz zamontować także w technologii THT, nie musi być SMD.
 • #4
  mbr1111
  Level 10  
  O, super. Jak wrócę wieczorem z pracy to będę szukał tego tyrystora w internecie no i postaram się sprawdzić pozostałe elementy. Dam znać.
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Na zdjęciu 3 w kolejności (większy obraz strony lutowania PCB) widać upaloną ścieżkę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chronologia uszkodzenia: jak zwykle - uderzenie - zerwanie włókna w żarówce - w wyniku tego powstanie krótkotrwałego zwarcia - za duży prąd w obwodzie - upalenie ścieżki i układu sterującego jasnością (triaka).
 • #6
  mbr1111
  Level 10  
  Czy ten tyrystor musi mieć jakieś konkretne parametry? Kolega wyżej pisał, że min. 1A 400V, ale mocniejszy może być bez ograniczeń? Mam też jakieś stare zasilacze komputerowe, może tam bym wygrzebał taki element?
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mbr1111 wrote:

  Czy ten tyrystor musi mieć jakieś konkretne parametry?.....mocniejszy może być bez ograniczeń?

  Możliwe, że tak. Zwłaszcza prąd bramki może być istotny. Za duży to "mniejsza czułość" triaka/tyrystora i może się nie włączać prawidłowo. Stosując zamiennik dobrze zwrócić uwagę by triak/tyrystor nie był na zbyt duży prąd anody - przeważnie im na większy prąd jest triak/tyrystor tym ma mniejszą czułość. Poza tym zbyt duży może się po prostu nie zmieścić, lub zwierać z obudową (jeśłi ma wkładkę radiatorową połączoną z anodą).
  Najlepiej zastosować taki o podobnym wykonaniu obudowy.
 • #8
  mbr1111
  Level 10  
  Sądząc po gabarytach to nie wiem czy tyrystor, który się uszkodził był nawet na ten prąd 1A. Jest raczej dość mały, poza tym smd.
 • #9
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Do żarówki 60W, wystarczy ten
  BT148W-600R.

  Jest tam też miejsce na bezpiecznik ale w ramach oszczędności go tam nie ma
 • #10
  mbr1111
  Level 10  
  HD-VIDEO wrote:
  Jest tam też miejsce na bezpiecznik ale w ramach oszczędności go tam nie ma


  Ha, też sobie pomyślałem dlaczego nie ma jakiegoś bezpiecznika i gdzie by go właśnie dołożyć o ile faktycznie uda się lampkę naprawić. Które konkretnie miejsce masz na myśli, bo jakiejś zworki zamiast bezpiecznika tu nie widzę. Czy po prostu wlutować go w szereg z przewodem idącym do żarówki?

  EDIT: Już widzę, nie wiedziałem, że FUSE to określenie na bezpiecznik:) Co za burak tak przyoszczędził na bezpieczniku!!

  Druga sprawa: tyrystor w lampce ma 3 wyprowadzenia, a ten który podałeś ma 4. Da radę to podłączyć?
  A na przykład tyrystory "MCR100-8 PCR406" albo BT169G nadały by się? Bo akurat takie (pod względem mniejszych gabarytów) są dostępne u sprzedawcy gdzie tak czy siak mam zamiar robić zamówienie na kilka innych rzeczy z elektroniki. Tylko one są 800mA.
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Czwarte wyprowadzenie (co akurat można łatwo sprawdzić szukając DS tego tyrystora) jest połączone z anodą wyprowadzonej jako nóżka.
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/16800/PHILIPS/BT148W-600R.html
 • #12
  mbr1111
  Level 10  
  Witam ponownie:)
  Po dłuższej przerwie znów wyciągnąłem z szafy niedokończoną lampkę. Poprzednio przymierzając się do niej wymieniłem uszkodzony tyrystor, uszkodzone diody, połatałem upalone ścieżki. Niestety lampka dalej nie działa, tzn. teraz już świeci, ale nadal nie działa rozjaśnianie/ściemnianie i tranzystory na płytce mocno się grzeją.
  Obstawiam w takim razie uszkodzenie tranzystorów i prosiłbym o pomoc w ich identyfikacji.

  Oznaczone są następująco:

  1)
  VA
  9012
  2A H

  2)
  VA
  9013
  2A H

  3)
  VA
  9014
  2A C


  Znalazłem następujące oferty:
  Ad 1.
  - Tranzystor KTC9012 C9012 PNP 40V 500mA
  - SS9012 SS 9012 Tranzystor PNP -0,5A -40V

  Ad 2.
  - Tranzystor SS9013 SS 9013 NPN 0,5A 40V
  - TRANZYSTOR 2SC9013

  Ad 3.
  - 2SC9014 TRANZYSTOR
  - S9014 TRANZYSTOR NPN TO-92
  - Tranzystor ____ 2SC9014 _ C9014

  Czy coś z powyższych ma szansę się nadać? A może są odpowiedniki?

  Jest jeszcze jeden tajemniczy element, ale tego nie opiszę tylko wstawię obrazek:
  https://obrazki.elektroda.pl/1741240000_1528670057_thumb.jpeg[/img:d8302c8374]
  Co to jest i czy to też może być uszkodzone?

  Z góry dzięki za wszystkie pomysły!
 • #13
  aksakal
  Tube devices specialist
  A że ci nie zrozumiale w oznaczeniu tranzystorów? Z boku każdego jest oznaczony na PCB jego typ. 9012=С9012=KTC9012= 2SC9012 . Analogiczne oznaczenie i dla innych tranzystorów . Niewiadomy ci element - polny tranzystor - przepisanie nóżek - S - Source, G - Gate, D - Drain. O zdatności do użytku czy możliwości uszkodzenia elementów nie należy zapytywać - na forum wróżbą nie zajmują się - elementy należy sprawdzać. I nikt oprócz ciebie tego zrobić nie może.
 • #14
  zybex
  Helpful for users
  Ten ostatni element to tranzystor polowy BSS89 (D-MOS N-channel).
 • #15
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  mbr1111 wrote:
  Niestety lampka dalej nie działa, tzn. teraz już świeci, ale nadal nie działa rozjaśnianie/ściemnianie i tranzystory na płytce mocno się grzeją.
  Wiem, że zabrzmi śmiesznie :)
  Wylutuj tyrystor, oczyść pola lutownicze, obróć go o 180° i wlutuj ponownie.
  Jeśli tranzystory poległy to możesz tu użyć popularnych BC-547, BC-557. MOS dowolny byle z kanałem P.
 • #16
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Ooo... Widzę, że Kolega autor stracił wenę twórczą i oddał pole.
  Obym się mylił bo lampka praktyczna i szkoda byłoby porzucać naprawę. Zwłaszcza, że sukces tuż, tuż.

  Czy odwrócenie tyrystora proponowane przeze mnie w #15 (czytaj: poprawne wlutowanie) przyniosło pożądany efekt?
  Proszę nie sugerować się napisami na płytce, ciekawsza jest wędrówka po ścieżkach :)
 • #17
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Mam pytanie do autora o postępy w naprawie lampki. Proszę tego nie traktować jako ponaglanie ale podczas robienia porządków na dysku trafiłem na zapiski dot. tego tematu.
  Jeśli lampka cieszy światłem to będę mógł je ze spokojem usunąć.
 • #18
  mbr1111
  Level 10  
  Witaj, W.P.
  Jakiś czas temu rzeczywiście zakupiłem tranzystory BC327, 337 i 550, wlutowałem zgodnie z zaleceniami czyli odwrotnie niż te co są, niestety bez efektu. Obrócenie tranzystorów jak i tyrystora też nic nie zmieniło. Z podejrzanych elementów został już chyba tylko ten tranzystor polowy, ale i nie bardzo wiem jak go sprawdzić, i zaczynam mieć obawy, że nawet jeśli kupię jakiś inny w zamian to i po jego wymianie pewnie znów okaże się, że lampka nadal jak zaklęta nie będzie chciała działać. Jakoś zabierając się za tą lampkę miałem nadzieję, że aż tyle elementów się tam nie sypnęło. Gdybym wiedział od początku że tak będzie, to rozsądniej byłoby zamówić na Ali od naszych przyjaciół z Chin gotowy moduł ściemniacza za 1,25$, który byłby na pewno i bardziej wydajny, i tańszy, i zaoszczędziłby tego całego "kombinowania", które ostatecznie zaczęło być już denerwujące.

  Dodatkowo tak realnie patrząc, to sam już do końca nie jestem przekonany czy w dobie żarówek LEDowych warto było się w ogóle w to wszystko bawić, skoro i tak w takiej lampce mógłbym stosować jedynie zwykłą żarnikową żarówkę.

  Całą korzyść z tego "kombinowania" przekładam przede wszystkim na swoją własną wartość edukacyjną, gdyż jak każda naprawa w którą się zagłębiłem, przyniosła mi garść nowej wiedzy i informacji oraz możliwość zadania wielu pytań i dzięki uprzejmości użytkowników tego forum uzyskania na nie sensownych odpowiedzi. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję.

  Wracając jeszcze do LEDów i przyszłości tej lampki, widział bym ją w tej chwili chyba na dwa sposoby. Pomysł pierwszy - pójście na łatwiznę - rezygnacja z całego ustrojstwa w środku i zrobienie z tego klasycznej lampki z normalną ledową żarówką. Pomysł drugi: czy dało by się w jakiś sposób sterować jasnością LEDów? Tu jednak już na starcie wiem, że "normalnych" ledowych żarówek nie można stosować w układzie ze ściemniaczem. Pytanie w takim razie czy istnieją takie żarówki, które można byłoby zastosować ze ściemniaczem i czy miałoby to sens; czy też może dało by się zastosować jakąś "żarówkę ledową" ale zawierającą same LEDy (o ile takie coś istnieje) i dorobić do niej odpowiednie zasilanie z regulacją prądową? Może ktoś byłby w stanie rozjaśnić mi tą kwestię, czy moje "pomysły" są wykonalne czy też za bardzo już "popłynąłem" z fantazją?:)

  Tak czy siak, mimo dotychczasowego niepowodzenia z naprawą lampki, jeszcze raz bardzo wszystkim odpowiadającym na moje pytania dziękuję.
 • #19
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  No tak... Trochę za szybko przeczytałeś #15 i #16.
  mbr1111 wrote:
  tranzystory BC327, 337 i 550, wlutowałem zgodnie z zaleceniami czyli odwrotnie niż te co są, niestety bez efektu.
  Pisząc o tranzystorach miałem na myśli zastąpienie pierwotnie użytych ogólnie dostępnymi, tanimi odpowiednikami.

  Sugestia odwrotnego wlutowania dotyczyła jedynie tyrystora. Tam jest błąd w opisie na płytce. Bramka zamieniona z katodą.

  Po zabiegu, jaki zrobiłeś raczej nic nie powinno było się uszkodzić. Po prostu wlutuj wszystkie elementy poprawnie i będzie dobrze.

  Co do ściemniacza dla LED... Temat rzeka.
  Krótko mówiąc, rozwiązania na tyrystorach/triakach odpadają traktowane bezpośrednio czyli "zamieniamy tradycyjną żarówkę na rtęciówkę kompaktową, czy "żarówkę" LED-ową.