Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System zarządzania energią EMS CX3

magic9 28 Mar 2018 08:52 3945 7
 • System zarządzania energią EMS CX3

  System zarządzania energią EMS CX³

  Firma Legrand wprowadziła do sprzedaży nową, innowacyjną ofertę urządzeń do pomiaru, stałej kontroli i sterowania instalacją elektryczną w budynku, zarówno lokalnie w rozdzielnicy elektrycznej jak i zdalnie poza nią. System zarządzania energią EMS CX³ to odpowiedź na wymagania dotyczące poprawy Efektywności Energetycznej w budynkach i związanych z tym audytów energetycznych, certyfikacji ISO 50001 oraz zielonych budynków (BREEAM, LEED, itp…).

  Oferta EMS CX³ składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami modułowymi lub aparatami mocy. Pośród urządzeń systemu EMS CX³ znajdziemy moduły odpowiadające za pomiar energii elektrycznej
  i wielu innych parametrów sieci, moduły sygnalizacji stanu pracy aparatów/obwodów, moduły sterowania instalacją oraz elementy komunikacji lokalnej lub zdalnej.

  Pomiar

  Moduły pomiarowe EMS CX³ to urządzenia o wysokiej klasie dokładności pomiaru energii czynnej – 0,5. Umożliwiają również pomiar takich wielkości elektrycznych jak: prądy, napięcia, częstotliwość, moce, współczynnik mocy, a także współczynniki THD oraz poszczególne harmoniczne dla prądów i napięć do 15-ej. Występują w dwóch wersjach:

  - z pomiarem bezpośrednim do 63 A za pomocą kompaktowych cewek Rogowskiego, które ułatwiają integrację systemu w istniejących już instalacjach

  - z pomiarem za pomocą dowolnych przekładników prądowych o przekładni x/5A

  Wszystkie urządzenia pomiarowe EMS CX³ mają szerokość montażową, równą jednemu modułowi DIN, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w rozdzielnicy w porównaniu ze standardowymi licznikami energii lub analizatorami sieci co przekłada się na realne oszczędności.

  System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 1: Moduły pomiarowe – moduł jednofazowy do 63A z cewką Rogowskiego oraz moduł jedno- lub trójfazowy dla przekładników prądowych.


  Sygnalizacja stanu instalacji

  W systemie EMS CX³, oprócz urządzeń pomiarowych znajdziemy także dwa różne moduły, odpowiedzialne za sygnalizację stanu pracy aparatów modułowych lub aparatów mocy. Pierwszy z nich dedykowany jest dla aparatów modułowych Legrand. Drugi z modułów sygnalizacyjnych to urządzenie uniwersalne, w pełni konfigurowane, za pomocą którego można wizualizować informację o różnych stanach pracy aparatów mocy Legrand oraz innych marek, np. pozycja aparatu w kasecie, stan komponentu (sprężyna zazbrojona/niezazbrojona), i inne.

  System zarządzania energią EMS CX3System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 2: Moduły sygnalizacji stanu – styk pomocniczy/sygnalizacyjny dla aparatów modułowych oraz uniwersalny moduł sygnalizacji stanu.

  Sterowanie

  Efektywny system zarządzania energią powinien zapewniać także funkcję bezpiecznego
  i elastycznego sterowania instalacją na przykład w przypadku wykrycia przez obsługę sytuacji awaryjnych. W ofercie EMS CX³ znajdziemy Uniwersalny moduł sterowania dzięki któremu w sposób lokalny lub zdalny można sterować dowolny obwód/obciążenie elektryczne lub napędy zdalne aparatów modułowych/mocy Legrand lub innych marek. Dla styczników modułowych oraz przekaźników bistabilnych Legrand znajdziemy dedykowany moduł sygnalizacji i sterowania, przyłączany bezpośrednio do boku aparatu.

  System zarządzania energią EMS CX3System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 3: Moduły sterowania – uniwersalny moduł sterowania oraz moduł sterowania i sygnalizacji dla styczników modułowych SM 400 i przekaźników bistabilnych PB 400.

  Komunikacja i konfiguracja

  Wszystkie elementy systemu EMS CX³ komunikują się ze sobą w rozdzielnicy za pomocą autorskiego protokołu EMS przy użyciu specjalnych szyn lub przewodów komunikacyjnych. Moduły EMS CX³ wyposażone są w przyłącza (zasilania i komunikacji) zlokalizowane w ich tylnej części, dzięki którym po zainstalowaniu urządzenia na wsporniku TH35 wyposażonego w szynę komunikacyjną, następuje automatyczne połączenie z systemem. Oprócz tego moduły EMS CX³ posiadają dodatkowe dwa porty (zasilania i komunikacji) umieszczone na ich spodzie, wykorzystywane do alternatywnej metody łączenia – przy wykorzystaniu prefabrykowanych przewodów komunikacyjnych. Zasilanie systemu realizowane jest za pomocą Modułów zasilających o bezpiecznym napięciu wyjściowym 12 V DC i maksymalnej obciążalności prądowej 500 mA.

  System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 4: Instalacja modułu EMS CX³ na wsporniku TH35, wyposażonym w szynę komunikacyjną.


  Konfiguracja całego systemu jest niezwykle prosta i może być przeprowadzona bez pomocy integratora systemów. Uniwersalne moduły sterowania i sygnalizacji wyposażone są na ich boku
  w 4 dwupozycyjne mikro-przełączniki typu DIP, za pomocą których następuje manualny wybór ich sposobu działania. Dodatkowo każdy z modułów wyposażony jest w obrotowy przełącznik, za pomocą którego można manualnie (lokalnie) przypisać urządzeniu adres komunikacyjny. Alternatywą dla lokalnego trybu adresowania jest adresowanie zdalne (programowe) za pomocą bezpłatnego oprogramowania na komputer PC – „EMS Configurator”.

  System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 5: Widok modułu sterowania EMS CX³ z mikro-przełącznikami DIP na boku oraz przełącznikiem obrotowym do lokalnego adresowania w górnej części urządzenia.

  Nadzór systemu

  Moduły pomiarowe systemu EMS CX³ nie posiadają lokalnych wyświetlaczy co pozwoliło
  na znaczącą redukcję zajmowanego przez nie miejsca w rozdzielnicy. Jeśli jednak taki odczyt pomiarów z poziomu rozdzielnicy jest potrzebny to w ofercie EMS CX³ znajdziemy urządzenie, które nam to umożliwia – lokalny moduł wizualizacji i konfiguracji do montażu na wspornik TH35.

  System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 6: Moduł wizualizacji i konfiguracji lokalnej EMS CX³.

  Zdalny nadzór systemu EMS CX³ wymaga przejścia z komunikacji EMS na RS485 Modbus (za pomocą dedykowanego interfejsu EMS/RS485), a następnie na komunikację Ethernet, z poziomu której możemy połączyć system z komputerem PC wyposażonym w oprogramowanie do nadzoru „Energy Manager” lub z serwerami sieciowymi, umożliwiającymi nadzór z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnej liczbie urządzeń połączonych w sieci LAN lub do Internetu.

  System zarządzania energią EMS CX3System zarządzania energią EMS CX3
  Foto 7: Elementy zdalnego nadzoru systemu EMS CX3 – moduł interfejsu EMS/RS485 Modbus oraz serwer sieciowy do montażu na wspornik TH35.

  Zalety systemu EMS CX³

  Dzięki ofercie EMS CX³ można analizować zużycie energii oraz zredukować wysokość opłat
  za energię, znaleźć słabe punkty i niesymetryczne obciążenia w sieci, sprawdzić i udokumentować jakość dostarczanej energii, stworzyć sieć pomiarową dla kompletnej instalacji elektrycznej (i innych mediów, np. woda, gaz) z podziałem na poszczególne grupy odbiorników oraz zaawansowany system nadzoru i sterowania. Podejmując odpowiednie kroki można zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w budynku.

  Marcin Sikora
  Kierownik produktu w firmie Legrand

  News sponsorowany

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  magic9
  Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: redaktor treści elektroda
  magic9 napisał 389 postów o ocenie 208, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
 • TestoTesto
 • #2
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  Szyny transmisyjne chowane w szynie DIN znam.
  Teoretycznie świetna rzecz, lecz praktycznie piny w urządzeniu są strasznie delikatne (po prostu odgięta blaszka).
  Trzeba bardzo uważać aby przy wpinaniu czy wypinaniu ich nie uszkodzić zahaczając o szynę DIN.
 • TestoTesto
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  Linoge
  Poziom 27  
  Bogdan K napisał:
  Bo przeciętnego Kowalskiego nie interesuje jakaś inteligentna sieć pomiarowa tylko obniżka ceny za 1 KWh

  Ale przecież zużyjesz mniej kWh. Bo będzie można zoptymalizować pobór mocy. Tylko rachunek pozostanie taki sam bo opłaty przesyłowe wzrosną. Waluta musi się zgadzać na koncie Taurona.
  Jakby się nie dało prostego interfejsu do obecnych liczników dołożyć. Tylko montować kilkanaście pseudo inteligentnych rozwiązań które pozwalają zaoszczędzić tyle pln ile kosztują. Coś jak z fotowoltaiką. No ale wprowadzą odpowiednie normy i będzie rynek zbytu :).
 • #5
  pawoj20
  Poziom 11  
  Linoge napisał:

  ...
  Jakby się nie dało prostego interfejsu do obecnych liczników dołożyć.
  ...

  Słuszna uwaga. Licznik energii elektrycznej jest przecież dość dokładny. Elektroniczne liczniki mają interfejsy nawet wbudowane. Wystarczy zatem dla celów analizy rejestrować dane które są na bieżąco dostępne. Ze względu na plombowanie licznika podłączenie elektryczne może być trudne/niemożliwe natomiast optyczne podłączenie powinno się udać.
 • #6
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  Liczniki mają diody które migają wraz z poborem energii (nie pamiętam co ile W następuje mignięcie).
  Na tej podstawie można zliczać ilość impulsów i wiedzieć jaka jest pobrana energia.

  Bezpośredniego dostępu do odczytu licznika nikt nigdy nie udostępni.
 • #7
  SQ9MEM
  Poziom 28  
  Nie wróżę sukcesu temu systemowi. Komponenty są po prostu za drogie. Dla porównania: https://www.tim.pl/licznik-energii-elektryczn...230400v-rs-485-modbus-wyswietlacz-lcd-le-03mp - cena brutto (dla instalatora) 503,68 zł; http://legrand.pl/produkt/ems-cx3-modul-pomiarowy-3f-3-cewki-rogowskiego-do-63a - 2370 brutto katalogowo, na produkty tego typu Legrand daje około 45% rabatu czyli wychodzi 1300 zł brutto. Możliwości obu produktów w zasadzie identyczne, licznik ma dodatkowo wyświetlacz, a z kolei moduł Legranda zajmuje mniej miejsca. Dodatkowo do Legranda dochodzi bardzo drogie okablowanie systemowe. Nikt tego nie kupi, chyba że projektant to komuś wciśnie.
 • #8
  hubiwit
  Poziom 25  
  System zarządzania energią EMS CX3
  Za te pieniądze spodziewał bym się lepszego rozwiązania...