Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca elektronika - sytuacja na rynku pracy, zarobki, przyszłość

19 Wrz 2018 22:15 1158 12
  • Poziom 3  
    Nie wiem czy piszę we właściwym dziale, ale znalazłem jeden podobny temat sprzed ~6-ściu lat temu właśnie tutaj - nie odpowiada on na moje pytanie, odpowiedzi są nieprecyzyjne, a coś jednak w temacie się mogło zmienić przez te lata. Rozpocząłem naukę na profilu technik elektronik - trafiłem tutaj właściwie trochę z przypadku, ale nie bardzo widzę lepszych kierunków - ten podoba mi się, ale jestem zielony w temacie, stąd pytania też mogą być dla niektórych oczywiste, ale wolę je zadać teraz i się zorientować niż potem żałować...
    A więc bez obijania w bawełnę, mam kilka zupełnie podstawowych pytań związanych z pracą elektronika:

Jakie są orientacyjne zarobki elektronika w Polsce? Wiem, że można zarabiać skrajnie dużo i skrajnie mało, ale chodzi mi o mniej więcej pułap...Nie bardzo znajduję o tym informacje w internecie.

Do jakich dziedzin sprowadza się praca elektronika? Chodzi mi o to, gdzie taki elektronik może pracować, jaki rodzaj firmy i tak dalej.

Czy jest to dalej zawód pożądany na rynku? Zdaję mi się, że zanim jeszcze rozwinęła się informatyka (powiedzmy, że 2000 rok) to ten zawód wydawał się bardzo przyszłościowy, ale teraz chyba nie bardzo, jestem w błędzie czy mam po części racje?

Jeśli ktoś z was pracuję w zawodzie, to chętnie bym poczytał coś o tym i jak to wygląda :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 34  
    Jak zaczynasz to moja rada ucz się wszystkiego jak najwięcej i nie licz żę w szkole nauczą się wszystkiego co będzie ci potrzebne . Moja dobra rada ucz się programowania np. w języku C .
    i korzystaj ze wszystkich możliwych możliwości nauki programowania , automatyki , robotyki itp. Możesz naprawiać tv lub wylądować w sklepie z agd za niecałe 2 tysiące albo pisać programy i zarabiać kilka razy więcej .
  • Poziom 43  
    Prawdziwych elektroników szukać ze świecą , zawód wysoce poszukiwany ale dla fachowców.
    Za to sa całe hordy wymieniaczy, lamerków, neokidów i wampirów czerpiących moce z internetów.
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Czasy świetności tego zawodu już dawno minęły, zapisz się w necie jako szukający pracy niech Ci przysyłają oferty na E-mail sam się zorientujesz jaki jest rynek pracy w twojej okolicy.
  • Poziom 3  
    A konkretnie? Jaka praca wiąże się z elektroniką? Bo próbowałem szukać w internecie i nic konkretnego, pracuje ktoś was w tym zawodzie albo w jakimś zawodzie pokrewnym? Minęło już kilka miesięcy i nie bardzo widzę zastosowania w nabytej wiedzy, nie widzę swojej przyszłości na tym kierunku, nie wiem czym się taki elektronik później zajmuję, bo przecież nikt już nie naprawia jakichś prostych rzeczy, wszystko prawie teraz się kupuje nowe jak się zepsuję. Nie wiem czy by się nie przepisać na informatykę, na którą docelowo chciałem iść, bo nawet w internecie nie mogę znaleźć konkretnych i rzeczowych informacji o zawodzie elektronika, podczas gdy zastosowanie informatyki widzę wszędzie dookoła siebie.
  • Poziom 9  
    Ja skonczylem elektronike (ale w UK, MEng Electronics Eng), pracuje mozna powiedziec w zawodzie (research&dev eng) w firmie robiacej elektronike kontrolna dla roznegorodzaju piecow (gas,oil,pellet) dla household&industrial , do tego rozne sterowniki dla district heating itp. Wczesniej pracowalem dla kontraktora dla elektrowni atomowej, remonty/refurbishment roznego rodzaju elektroniki (power supply, C&I systems,duzo systemow legacy czyli producenci juz nie istnieja/nie ma wsparcia, brak schematow/instukcji wiec reenginerring elektorniki z lat 80) plus projektowanie bespoke instrumentow - np cos do prawdzania fire system, technicy w elektorwni wpinaja pudelko, wciskaja guzik i to im bada linie czy dziala, czy testowanie thermocoupli - robisz tylko kilka egzemplarzy wiec kazdy kosztuje po 40k £, nie mozna tego raczej kupic w sklepie. Elektronika w tym to psu, analog do obslugi/conditioning sygnalu plus microcontroller do sterowania tym, podania informacji na HMI.
    Praca na codzien to czasami jakis design - jak jest nowy produkt ale wiecej to programowanie (embedded C dla roznych uC, teraz glownie ARM core) do tego jakies schematy w Allegro/Proteus itp, PCB layout/design itp.
  • Poziom 9  
    Szkoda tylko ze pracodawcy dalej czesto nie publikuja wynagrodzen (lub widelek) jak w bardziej cywilizowanych krajach i czlowiek nie wie czego sie spodziewac. Czasami kontaktuja sie ze mna agenci przez goldenline z atrakcyjnymi ofertami pracy (chodz raczej w embedded) ale nigdy nie wiadomo ile sie spodziewac. Jesli mowia o 5000 brutto to nie mamy oczywiscie rozmawiac i marnowac czasu, wiem ze mozna dobrze zarobic w szeroko pojetym soft dev. ale jaka jest sytuacja w elektronice ( lub systemach embedded) z zarobkami?, czy np 10k netto jest osiagalne?
  • Poziom 11  
    Też uważam, że czasy świetności zawodu elektronika w Polsce już dawno minęły. Kończyłem elektronikę i nie pracuje niestety w zawodzie. Moim zdaniem nie ma żadnej sensownej pracy w tym zawodzie w Polsce. A te co są wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia. Często jest tak, że dla oszczędności łączy się kilka stanowisk pracy. Wtedy musisz programować, projektować PCB, projektować elektronikę-dobór elementów,schemat elektroniczny itd. Idzie się zajechać. Wymagania pracodawców są na prawdę spore i mało kto potrafi im sprostać. No chyba, że interesuje Cię serwis np kopiarek czy kas fiskalnych (tam więcej się najeździsz autem służbowym niż to warte-zarobki w zupełności nie oddadzą wartości twojej wiedzy). Serwis laptopów, tabletów itp to trzeba się liczyć z najniższa krajowa i praca trzy zmianową w korporacjach-sam tak pracowałem i nie polecam. Praca ciekawa zwłaszcza przy serwisie płyt głównych laptopów, ale zarobki śmieszne i praktycznie zerowe szanse na podwyżkę. Studia elektroniczne to stracony czas. Najgorsze to, że studia niczego Cię nie nauczą. Nauka jest w dużym stopniu przestarzała i już nie przydatna. Trzeba samemu dłubać, uczyć się, czytać itd. Najlepiej kupić jakąś płytkę startową z mikrokontrolerem ARM i uczyć się programowania-ale to ogólnie wymaga sporo chęci, cierpliwości, umiejętności i czasu !! żeby się w ogóle czegoś nauczyć. Studia to jedynie po to żeby mieć papierek i nic więcej. Szkoda czasu i pieniędzy. Jak bym miał dzisiaj wybierać to na pewno nie elektronika tylko informatyka a najlepiej automatyka. Pracy dla automatyków-utrzymanie w ruchu maszyn jest bardzo dużo.
  • Poziom 3  
    Witam, podpinam się pod temat.
    Mam dylemat na wyborem kierunku, myślałem nad elektronikiem i informatykiem. Z elektroniki znam podstawy, budowałem jakieś proste układy na płytce stykowej, czytałem książki ale to była tylko elektronika analogowa, informatyką interesuję się trochę dużej bo od dziecka. Obecnie zaczynam uczyć się programowania c++, robię to z miłą chęcią i zaangażowaniem jak w przypadku elektroniki. Chciałbym w przyszłości programować ale nie wiem który kierunek będzie lepszy? A może mechatronika? Słyszałem że od niedawna na informatyku jest program gdzie jest bardzo mało programowania i ogólnie jest uważany za gorszy... Może to tylko plotki, nie wiem.
  • Poziom 9  
    Mozesz isc w embedded, wiekszosc to bedzie czyste C ale tez mozliwe C++, dla uC typu Cortex M znajomosc elektroniki (nawet tak podstawowa jak zrozumienie schematow) jest jak najbardziej przydatna.
  • Poziom 4  
    Witam,
    Napisze coś o sobie, aktualnie jestem studentem elektrotechniki(posiadam wykształcenie I stopnia – inżynierskie, podjąłem studia II stopnia, uprawnienia SEP 1 kV). I teraz mam pytanie jak wygląda rynek pracy w Polsce w mniejszych, bądź większych miastach jako elektromonter lub elektryk.??.Pytanie skierowane do osób doświadczonych w tych branżach.