Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny sterownik do napędów z silnikiem 230V

Darek0026 08 Lis 2018 19:01 696 15
  • #1 08 Lis 2018 19:01
    Darek0026
    Poziom 15  

Chciałbym rozpocząć prace i wykonać własny serownik taki jak w temacie. Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    Zaprojektowałem już jedno własne urządzenie które stosuje w automatyce wjazdu.
    I jestem bardzo zadowolony. Pomyślałem że przydał by mi się własny pewny zamiennik drogich oryginalnych central.

Podstawowe funkcje to:
    -Automatyczne zamykanie
    -Wejścia bezpieczeństwa
    -Spowolnienia
    -wykrywanie przeszkody
    -Łatwa konfiguracja
    -Duży prąd obciążenia
    -ścieżki 230V daleko od siebie.
    -Wymienny procesor
    -Praca sekwencyjna lub krok po kroku
    -Niska cena

I tu rodzi się pytanie o rodzaj menu zastanawia mnie czy pchać się w ekran czy raczej lepsze będą przełączniki DIP? Jakie jeszcze funkcje warto by dodać?

0 15
  • #2 08 Lis 2018 19:35
    tos18
    Poziom 37  

Zobacz jak to robią inni
    zerknij np tu:
    http://www.elmes.pl/pl/kategorie-produktow/sterowniki-do-bram
    dodam tylko że taki STP kosztuje około 120pln brutto.

Jeżeli zamierzasz zbudować kombajn z dużą ilością funkcji i parametrów to raczej wyświetlacz.

0
  • #3 08 Lis 2018 19:38
    Darek0026
    Poziom 15  

Jaki jest ten sterownik to każdy wie. Znam funkcjonalność central profesjonapnych.
    Nie to nie będzię kombajn tylko podstawowe funkcje.

0
  • #4 08 Lis 2018 21:18
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Darek0026 napisał:
    Jakie jeszcze funkcje warto by dodać?

Nie wiem, czy to co zaproponuję nie kłóci się z tym:
    Darek0026 napisał:
    Pomyślałem że przydał by mi się własny pewny zamiennik drogich oryginalnych central.

ale .... co tam najwyżej kolega złoży na mnie raport :)
    Obok wejścia krok po kroku wejście tylko zamykające. np uzbrajam alarm więc brama się zamyka.
    Ewidentnie duży czytelny wyświetlacz
    Konfigurowalne przynajmniej dwa wyjścia ( podświetlenie podjazdu, zaczep, wskaźnik stanu bramy,
    funkcja furtki
    Darek0026 napisał:
    -Niska cena

Z konstrukcjami opartymi na radiolinii za 30 złotych i tak kolega nie powalczy, ale funkcjonalnością....

ps. podbiera nam kolega pomysły na konkursy ;)

0
  • #5 08 Lis 2018 22:09
    Erbit
    Poziom 32  

Darek0026 napisał:
    ...Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    ...

Czy to znaczy, że to będzie projekt komercyjny?

0
  • #6 08 Lis 2018 22:12
    Darek0026
    Poziom 15  

Erbit napisał:
    Darek0026 napisał:
    ...Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    ...

Czy to znaczy, że to będzie projekt komercyjny?

Nie wiem, raczej nie. Nie wiem jakto wygląda z punktu widzenia prawa.

0
  • #7 08 Lis 2018 22:20
    Erbit
    Poziom 32  

Dla potrzeb automatyzacji budynku:
    - stany bramy (w tym stan: brama w ruchu) w postaci wyprowadzeń
    - możliwość sterowania bramą poprzez wejście (np. wejście krok po kroku)
    - inne wejścia (np. furtka - o ile taka funkcja będzie)

Jeśli nie wersja komercyjna to po co pasujące do większości automatów?

[edyta]

suworow napisał:
    ...
    Obok wejścia krok po kroku wejście tylko zamykające. np uzbrajam alarm więc brama się zamyka.
    ...

Słusznie.

[edyta]
    W takim razie także osobne wejście otwierające

0
  • #8 08 Lis 2018 22:23
    Darek0026
    Poziom 15  

Erbit napisał:

Gdyż myślę by ją montować we własnym zakresie swojej działalności. Ale w sumie to działalność zarobkowa.

0
  • #9 08 Lis 2018 22:24
    Erbit
    Poziom 32  

Darek0026 napisał:
    ... Ale w sumie to działalność zarobkowa.

Czyli komercyjnie ;)

Spoko - nie wiem jak inni, ja przyjdę po procent ;) ;) ;)

[edyta]
    Ja stawiam na wejścia/wyjścia do automatyzacji domu. Uważam, że "dziś" to podstawa. Dobrze przygotowane mogą dać popularność wśród takich zapaleńców jak ja.

0
  • #10 09 Lis 2018 23:51
    2766858
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 10 Lis 2018 02:19
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Zrobiłem coś takiego na Siemensie Logo 0BA2 (był czas , kiedy dało się takie wykopalisko kupić poniżej 100 zł) - systemik ze zwolnieniami i wszystkimi możliwymi extrasami, dodatkowe rzeczy to radio Elemes za 60 zł, PWM do zwolnień na NE555 i triaku i do tego 2 przekaźniki. Miała być jeszcze przeciążeniówka antyzgnieceniowa ale "odechciało" mi się z czasem... .A i tak Elmes STP jest tańszy...

0
  • #12 10 Lis 2018 20:23
    adversus
    Poziom 26  

Darek0026 napisał:
    Erbit napisał:

Gdyż myślę by ją montować we własnym zakresie swojej działalności. Ale w sumie to działalność zarobkowa.

No to powiem tak... nie do końca popieram takie konstrukcje na handel..., bo:
    - ile takich sterowników własnej konstrukcji kolega sprzeda/założy ? To po pierwsze. - kolejna sprawa to narażenie klienta na dodatkowe koszty kupi tanio, ok. Ale autor zwinie działalność i sterownik będzie już nie serwisowalny (chyba że przez zapaleńca), co wtedy trzeba kupić nowy
    - Każda firma gdy przyjedzie naprawy wywali to cudo, wstawi sterownik markowy (czytaj najczęściej firmowy), który można łatwo dostać i zawsze wymienić (bo jest zawsze dostępny).
    - dodatkowe bajery spowodują w razie awarii i niemożności wymiany na taki sam nowy kupno innego co może spowodować znaczący wzrost kosztów by zaimplementować w nim "bajery"
    - gdy sprzedajesz zarobkowo powinien mieć badania kompatybilności elektromagnetycznej i jakieś tam inne - gdy w przypadku awarii takiego sterowniczka coś się stanie i udowodni biegły że winny np za pożar jest ten sterownik, to kolega może sie nie wypłacić do końca życia.

Osobiście takie sterowniczki buduje dla siebie i do swoich zastosowań. Nauczony problemami z jakimi się spotkałem gdy sterowniki markowe nawalały u klienta i widząc podejście firm instalacyjnych/serwisowych nie ryzykował bym montażu takiego sterownika.

Z pozytywów to jestem za konstruowaniem ale dla siebie i na własne potrzeby, na handel warto rozpatrzyć za i przeciw.

Co do wspomnianego sterownika STP czy innych Elmesa, montuje ich bardzo dużo, sam też używam już chyba z 15 lat i to bez jednej nawet awarii... Więc nie zgadzam się ze stwierdzeniem że jaki jest każdy wie. Skoro się sprawdza w danym zastosowaniu to się go stosuje, jak trzeba bardziej zaawansowany wtedy montuje się taki który spełnia oczekiwania.

0
  • #13 10 Lis 2018 21:33
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Darek0026 napisał:

A co z napędami na 24V, ze skrzydłowymi, ( przecież nie wszystkie bramy są przesuwne) - kupisz jednak inny sterownik, oddasz zlecenie konkurencji? A co ja się okaże ,ze za pół roku są jakieś wady rozwiązania? Reklamacje, dojazdy, utrata wizerunku i cały zysk w dupu.
    Ile zarobisz więcej zakładając swoją centralę? Ile czasu schodzi się z montażem płytki , zorganizowaniem cześci itd. ?
    Wg mnie pomysł czysto amatorski ok. Komercyjnie bez sensu, bo na rynku jest tak dużo central za rozsądne pieniadze, że się to nie opłaca na małą skalę.

0
  • #14 11 Lis 2018 17:16
    Darek0026
    Poziom 15  

Proszę o odpowiedzi merytoryczne i natemat.
    Jak narazie jedyny konkret to wyjścia sygnalizujące prace bramy i wejścia selektywne otworz, zamknij i trzecie krok po kroku.

Fajny kolega krolik2 wykonał ten sterownik. Myslę by w moim zastosować układ przekaźników który odłącza całkowicie lampe i silnik od instalacji 230V.

Jak się sprawuje ten sterownik DIY i czy jest gdzieś jego opis??

0
  • #15 11 Lis 2018 20:21
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Darek0026 napisał:
    Nie to nie będzię kombajn tylko podstawowe funkcje.

Sam piszesz, że ma byc prosty, więc czego oczekujesz? Jeśli montujesz automatykę, to wiadomo:
    Darek0026 napisał:
    Podstawowe funkcje to:
    -Automatyczne zamykanie
    -Wejścia bezpieczeństwa
    -Spowolnienia
    -wykrywanie przeszkody
    -Łatwa konfiguracja
    -Duży prąd obciążenia
    -ścieżki 230V daleko od siebie.
    -Wymienny procesor
    -Praca sekwencyjna lub krok po kroku
    -Niska cena