Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny sterownik do napędów z silnikiem 230V

Darek0026 08 Lis 2018 19:01 573 15
  • #1 08 Lis 2018 19:01
    Darek0026
    Poziom 15  

Chciałbym rozpocząć prace i wykonać własny serownik taki jak w temacie. Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    Zaprojektowałem już jedno własne urządzenie które stosuje w automatyce wjazdu.
    I jestem bardzo zadowolony. Pomyślałem że przydał by mi się własny pewny zamiennik drogich oryginalnych central.

Podstawowe funkcje to:
    -Automatyczne zamykanie
    -Wejścia bezpieczeństwa
    -Spowolnienia
    -wykrywanie przeszkody
    -Łatwa konfiguracja
    -Duży prąd obciążenia
    -ścieżki 230V daleko od siebie.
    -Wymienny procesor
    -Praca sekwencyjna lub krok po kroku
    -Niska cena

I tu rodzi się pytanie o rodzaj menu zastanawia mnie czy pchać się w ekran czy raczej lepsze będą przełączniki DIP? Jakie jeszcze funkcje warto by dodać?

0 15
  • #2 08 Lis 2018 19:35
    tos18
    Poziom 37  

Zobacz jak to robią inni
    zerknij np tu:
    http://www.elmes.pl/pl/kategorie-produktow/sterowniki-do-bram
    dodam tylko że taki STP kosztuje około 120pln brutto.

Jeżeli zamierzasz zbudować kombajn z dużą ilością funkcji i parametrów to raczej wyświetlacz.

0
  • #3 08 Lis 2018 19:38
    Darek0026
    Poziom 15  

Jaki jest ten sterownik to każdy wie. Znam funkcjonalność central profesjonapnych.
    Nie to nie będzię kombajn tylko podstawowe funkcje.

0
  • #4 08 Lis 2018 21:18
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Darek0026 napisał:
    Jakie jeszcze funkcje warto by dodać?

Nie wiem, czy to co zaproponuję nie kłóci się z tym:
    Darek0026 napisał:
    Pomyślałem że przydał by mi się własny pewny zamiennik drogich oryginalnych central.

ale .... co tam najwyżej kolega złoży na mnie raport :)
    Obok wejścia krok po kroku wejście tylko zamykające. np uzbrajam alarm więc brama się zamyka.
    Ewidentnie duży czytelny wyświetlacz
    Konfigurowalne przynajmniej dwa wyjścia ( podświetlenie podjazdu, zaczep, wskaźnik stanu bramy,
    funkcja furtki
    Darek0026 napisał:
    -Niska cena

Z konstrukcjami opartymi na radiolinii za 30 złotych i tak kolega nie powalczy, ale funkcjonalnością....

ps. podbiera nam kolega pomysły na konkursy ;)

0
  • #5 08 Lis 2018 22:09
    Erbit
    Poziom 31  

Darek0026 napisał:
    ...Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    ...

Czy to znaczy, że to będzie projekt komercyjny?

0
  • #6 08 Lis 2018 22:12
    Darek0026
    Poziom 15  

Erbit napisał:
    Darek0026 napisał:
    ...Pasujący do większości automatów dostępnych na rynku.
    ...

Czy to znaczy, że to będzie projekt komercyjny?

Nie wiem, raczej nie. Nie wiem jakto wygląda z punktu widzenia prawa.

0
  • #7 08 Lis 2018 22:20
    Erbit
    Poziom 31  

Dla potrzeb automatyzacji budynku:
    - stany bramy (w tym stan: brama w ruchu) w postaci wyprowadzeń
    - możliwość sterowania bramą poprzez wejście (np. wejście krok po kroku)
    - inne wejścia (np. furtka - o ile taka funkcja będzie)

Jeśli nie wersja komercyjna to po co pasujące do większości automatów?

[edyta]

suworow napisał:
    ...
    Obok wejścia krok po kroku wejście tylko zamykające. np uzbrajam alarm więc brama się zamyka.
    ...

Słusznie.

[edyta]
    W takim razie także osobne wejście otwierające

0
  • #8 08 Lis 2018 22:23
    Darek0026
    Poziom 15  

Erbit napisał:

Gdyż myślę by ją montować we własnym zakresie swojej działalności. Ale w sumie to działalność zarobkowa.

0
  • #9 08 Lis 2018 22:24
    Erbit
    Poziom 31  

Darek0026 napisał:
    ... Ale w sumie to działalność zarobkowa.

Czyli komercyjnie ;)

Spoko - nie wiem jak inni, ja przyjdę po procent ;) ;) ;)

[edyta]
    Ja stawiam na wejścia/wyjścia do automatyzacji domu. Uważam, że "dziś" to podstawa. Dobrze przygotowane mogą dać popularność wśród takich zapaleńców jak ja.

0
  • #10 09 Lis 2018 23:51
    krolik2
    Poziom 15  

Ja swego czasu zrobiłem taki sterownik dla kolegi - okazało się to prostsze niż myślałem, koszt części, pominąwszy trafo z demobilu - ok 30 zł :) Oczywiście posiada tylko podstawowe funkcje, ale myślę nad wersją 2.0

Własny sterownik do napędów z silnikiem 230V

0
  • #11 10 Lis 2018 02:19
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Zrobiłem coś takiego na Siemensie Logo 0BA2 (był czas , kiedy dało się takie wykopalisko kupić poniżej 100 zł) - systemik ze zwolnieniami i wszystkimi możliwymi extrasami, dodatkowe rzeczy to radio Elemes za 60 zł, PWM do zwolnień na NE555 i triaku i do tego 2 przekaźniki. Miała być jeszcze przeciążeniówka antyzgnieceniowa ale "odechciało" mi się z czasem... .A i tak Elmes STP jest tańszy...

0
  • #12 10 Lis 2018 20:23
    adversus
    Poziom 25  

Darek0026 napisał:
    Erbit napisał:

Gdyż myślę by ją montować we własnym zakresie swojej działalności. Ale w sumie to działalność zarobkowa.

No to powiem tak... nie do końca popieram takie konstrukcje na handel..., bo:
    - ile takich sterowników własnej konstrukcji kolega sprzeda/założy ? To po pierwsze. - kolejna sprawa to narażenie klienta na dodatkowe koszty kupi tanio, ok. Ale autor zwinie działalność i sterownik będzie już nie serwisowalny (chyba że przez zapaleńca), co wtedy trzeba kupić nowy
    - Każda firma gdy przyjedzie naprawy wywali to cudo, wstawi sterownik markowy (czytaj najczęściej firmowy), który można łatwo dostać i zawsze wymienić (bo jest zawsze dostępny).
    - dodatkowe bajery spowodują w razie awarii i niemożności wymiany na taki sam nowy kupno innego co może spowodować znaczący wzrost kosztów by zaimplementować w nim "bajery"
    - gdy sprzedajesz zarobkowo powinien mieć badania kompatybilności elektromagnetycznej i jakieś tam inne - gdy w przypadku awarii takiego sterowniczka coś się stanie i udowodni biegły że winny np za pożar jest ten sterownik, to kolega może sie nie wypłacić do końca życia.

Osobiście takie sterowniczki buduje dla siebie i do swoich zastosowań. Nauczony problemami z jakimi się spotkałem gdy sterowniki markowe nawalały u klienta i widząc podejście firm instalacyjnych/serwisowych nie ryzykował bym montażu takiego sterownika.

Z pozytywów to jestem za konstruowaniem ale dla siebie i na własne potrzeby, na handel warto rozpatrzyć za i przeciw.

Co do wspomnianego sterownika STP czy innych Elmesa, montuje ich bardzo dużo, sam też używam już chyba z 15 lat i to bez jednej nawet awarii... Więc nie zgadzam się ze stwierdzeniem że jaki jest każdy wie. Skoro się sprawdza w danym zastosowaniu to się go stosuje, jak trzeba bardziej zaawansowany wtedy montuje się taki który spełnia oczekiwania.

0
  • #13 10 Lis 2018 21:33
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Darek0026 napisał:

A co z napędami na 24V, ze skrzydłowymi, ( przecież nie wszystkie bramy są przesuwne) - kupisz jednak inny sterownik, oddasz zlecenie konkurencji? A co ja się okaże ,ze za pół roku są jakieś wady rozwiązania? Reklamacje, dojazdy, utrata wizerunku i cały zysk w dupu.
    Ile zarobisz więcej zakładając swoją centralę? Ile czasu schodzi się z montażem płytki , zorganizowaniem cześci itd. ?
    Wg mnie pomysł czysto amatorski ok. Komercyjnie bez sensu, bo na rynku jest tak dużo central za rozsądne pieniadze, że się to nie opłaca na małą skalę.

0
  • #14 11 Lis 2018 17:16
    Darek0026
    Poziom 15  

Proszę o odpowiedzi merytoryczne i natemat.
    Jak narazie jedyny konkret to wyjścia sygnalizujące prace bramy i wejścia selektywne otworz, zamknij i trzecie krok po kroku.

Fajny kolega krolik2 wykonał ten sterownik. Myslę by w moim zastosować układ przekaźników który odłącza całkowicie lampe i silnik od instalacji 230V.

Jak się sprawuje ten sterownik DIY i czy jest gdzieś jego opis??

0
  • #15 11 Lis 2018 20:21
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Darek0026 napisał:
    Nie to nie będzię kombajn tylko podstawowe funkcje.

Sam piszesz, że ma byc prosty, więc czego oczekujesz? Jeśli montujesz automatykę, to wiadomo:
    Darek0026 napisał:
    Podstawowe funkcje to:
    -Automatyczne zamykanie
    -Wejścia bezpieczeństwa
    -Spowolnienia
    -wykrywanie przeszkody
    -Łatwa konfiguracja
    -Duży prąd obciążenia
    -ścieżki 230V daleko od siebie.
    -Wymienny procesor
    -Praca sekwencyjna lub krok po kroku
    -Niska cena

Nie bardzo wiem do czego zmierzasz.

0
  • #16 11 Lis 2018 20:47
    krolik2
    Poziom 15  

Darek0026 napisał:
    Fajny kolega krolik2 wykonał ten sterownik. Myslę by w moim zastosować układ przekaźników który odłącza całkowicie lampe i silnik od instalacji 230V.

Jak się sprawuje ten sterownik DIY i czy jest gdzieś jego opis??

Dzięki. To bardzo prosty projekt, zrobiony na prośbę kolegi, który sformułował dość proste i konkretne oczekiwania:
    -niska cena
    -z uwagi na 3 psy, które latają jak oszalałe ma być zamykany i otwierany z pilota, brak automatycznego zamykania
    -kolega nie chciał fotokomórek, obawia się że pies włoży łeb powyżej albo poniżej i go przymknie, więc i tak zawsze stoi i patrzy się na bramę gdy ta się zamyka. odnośnie pomysłu zespołu fotokomórek, patrz pkt 1.
    -kolega miał radiolinię nice, sterownik musiał mieć tylko wejście
    -nie chciał lampy

Nigdzie nie publikowałem tego na elektrodzie, z uwagi na fakt, że kilku sprawach poszedłem na piechotę a nie chciało mi się prowadzić jałowych dyskusji odnośnie konieczności lampy itp.
    Wszystkim steruje Atmega8, układ wykonawczy tradycyjnie chyba na dwóch przekaźnikach (jeden odpowiada za załączenie obwodu silnika, drugi za kierunek), do wszystkiego klasyczny zasilacz transformatorowy.

Program jest banalnie prosty - algorytm wygląda następująco:
    1. stop -> 2. otwieranie -> 3. stop -> 4. zamykanie -> hyc do punktu pierwszego :)
    Każde naciśnięcie przycisku na pilocie powoduje przeskok o jeden krok
    Naruszanie krańcówki otwarcia w przypadku wykonywania kroku 2 powoduje przeskok do 3 i analogicznie z zamknięciem

Możliwe zmiany:
    1. Lampa - pierwszy przekaźnik bierzemy z dwiema parami styków, dodatkowa idzie na lampę.
    2. Fotokomórka, podpinamy pod wolny pin na atmedze, a w programie, w przypadku wykonywania pkt 4 i naruszenia fotokomórki, robimy przeskok o dwa kroki do 2.

0
  Szukaj w 5mln produktów