Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem?

11 Gru 2018 07:30 774 19
  • Poziom 12  
    Dzień dobry

Wyciągnąłem z myszki baterię Duracell z dobrą datą ważności niestety się rozlała.
    Myszka była trzymana w temperaturze pokojowej i raczej leżała na półce.

Czy to typowa wada tych baterii?

Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem? Rozlana bateria Duracell w myszce - co mogło być powodem?
  • Poziom 30  
    Skoro bateria była dobrze traktowana, to znaczy, że wina leży po stronie producenta. Czasem zdarza się jakaś trefna sztuka.
  • Poziom 12  
    Tylko że styki w myszce mi zalało tym świństwem
    Czy poza IPA czymś to czyścić?
    Dokoła jest plastik i nie chcę uszkodzić
  • Poziom 12  
    Tak mi też się kiedyś baterie rozlały w myszce ale to była marka Carrefour. Wyczyściłem własnie jak to piszesz IPA i lekko wziąłem papierkiem ściernym. Myszka działa do dziś. Ale po tym incydencie kupiłem akumulatorki oraz ładowarkę do nich.
  • Specjalista elektronik
    Rozładowanej baterii nie należy trzymać w myszce, bo może wylać niezależnie od daty ważności. A jeśli to była podróbka Duracella, to mogła wylać i bez rozładowania.

Baterie mogą być różne - kiedyś używano głównie ogniw Leclanchégo, w których elektrolitem był salmiak, nie wiem, czym odróżniały się "Long Life", baterie "Heavy Duty" mają chlorek cynku, alkaliczne - wodorotlenek potasu. Duracell jest znany głównie z alkalicznych, na bateriach zwykle jest oznakowanie, jaka to jest.

Wszystkie te substancje są higroskopijne i powodują korozję metali, więc trzeba je dokładnie usunąć; wszystkie rozpuszczają się w wodzie, więc można je wymyć nawet samą wodą, ale trzeba uważać, żeby woda, w której się rozpuszczą, nie popłynęła w trudniej dostępne miejsca - nie lać wody, raczej czyścić zwilżonym ręcznikiem papierowym.
  • Poziom 12  
    Nie trzymałem rozładowanej myszki chyba to wszystko przez przypadek
  • Poziom 39  
    Baterii nie należy rozładowywać do zera. Zostawiłeś baterię w myszce, ona tam się rozładowała i dlatego popłynęła. Osad na stykach jest korozją chemiczną i wyczyścić go można albo chemicznie albo mechanicznie.
  • Poziom 12  
    nagle jednego dnia działa drugiego dnia nie działa?
  • Poziom 39  
    Historia zna takie przypadki.
  • Specjalista elektronik
    Baterie robi się tak, że mają ochronę przed korozją, która powinna działać do podanego terminu, jeśli bateria nie jest używana. Kiedy zacznie się jej używać, ta ochrona przestaje działać, i po jakimś czasie korozja może spowodować przedziurawienie obudowy baterii. Pewnie baterie zostały włożone, przez jakiś czas były używane, więc ochrona przed korozją przestała działać, korozja zaczęła przeżerać baterię i akurat doszła do takiego punktu, że bateria wyciekła i przestała działać. Kiedyś w szkole na chemii uczono, jak się robi taką ochronę przed korozją, nie wiem, jak teraz, ani czy ktoś uważał na lekcji, albo poczytał podręcznik.
  • Poziom 12  
    Czyli bateria mimo swojej daty ważności może się rozlać?
  • Poziom 43  
    Thorgus napisał:
    Czyli bateria mimo swojej daty ważności może się rozlać?
    Jak najbardziej. Co ciekawe, miałem takie przypadki dla najdroższych :cry: baterii - Duracell Cooper Top.
  • Poziom 12  
    Czy te baterie Duracell są słabej jakości i nie warto dopłacać?
  • Poziom 33  
    Nie warto z jednego powodu. Myszka z założenia pobiera b. mało energii. Baterie tej marki według producenta są szczególnie polecane do urządzeń o dużym chwilowym poborze prądu. Do myszek, stacji pogody, zegarków wszelkiej maści, mierników, testerów itp. ja stosuję baterie Varta industrial, które nie dość, że tańsze to jeszcze działają 2-3 razy dłużej. Niestety dostępne są wyłącznie w specjalistycznych sklepach. W kiosku czy markecie tego nie kupisz.
  • Poziom 33  
    Powiem więcej: Siemens robił elektrykę w Auschwitz, Bayer produkował Zyklon-B, a Hugo Boss szył mundury dla Wermachtu. I co z tego wynika? Jak dla mnie nic. Nie będę z tego powodu rezygnował z telefonu, aspiryny i ubrań.
    A jak już tak bardzo kochasz Duracell to oni też mają serię industrial, ale nie używałem to nie jestem w stanie się na ich temat wypowiedzieć.
  • Poziom 12  
    Raczej nie chcę drugi raz rozlanego Duracella mimo dobrej daty ważności
  • Poziom 37  
    Thorgus napisał:
    Raczej nie chcę drugi raz rozlanego Duracella mimo dobrej daty ważności

Właśnie wyjąłem rozlane baterie Varta - ważne do 2020 :-(
  • Poziom 12  
    Marnej jakości teraz te baterie produkują, nie warto dopłacać