Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] akumulator > ogniwo 18650 > zamiana ogniwa na wysoko prądowe

17 Gru 2018 17:23 627 15

• Poziom 20  
    Witam,
    Potrzebuję dopasować ogniwa do akumulatora wkrętarki: 18V LiIon 1300mAh.
    Poza napisami na ogniwach: QIXIN 13L19, ICR18650P-1300mAh 3.7V LI-ION, nie ma nic.
    akumulator > ogniwo 18650 > zamiana ogniwa na wysoko prądowestara.PNG Download (158.38 kB)
    Nie znam prądu rozładowania...

Znalazłem podobne ogniwa
    https://www.bto.pl/produkt/49580/samsung-inr1865025r-2500mah-liion
    o takich samych parametrach ale w różnych konfiguracjach prądowych: 8A, 15A, 20A.

Pytanie czy mogę na ślepo wstawić ogniwo 20A, jeśli nie znam jaki prąd ma ogniwo zastosowane aktualnie?
    Mam obawę, nie wiem czy uzasadnioną, że elektronika w akumulatorze (ma BMSa w środku, ładowarka to zwykły zasilacz) będzie mi np. odcinać zasilanie jeśli prąd przekroczy np. 10A, albo nie ma odcięcia i coś się spali bo całość (np. przewody) są przygotowane pod 10A.

Zdjęcie płytki, z akumulatora.
    akumulator > ogniwo 18650 > zamiana ogniwa na wysoko prądowepłytka.PNG Download (534.23 kB)
  • PCBway
  • Poziom 34  
    Ta wartość to jest maksymalny prąd rozładowania ogniwa.
    Do elektronarzędzi stosuje się ogniwa o dużym prądzie rozładowania.
    Więc śmiało wymieniaj. Ja w swojej wkrętarce tak samo zrobiłem.
  • Poziom 40  
    Witam.

Ogniwa typu: 18650, to moim zdaniem ich gabaryty (średnica/długość) i nic nie stoi na przeszkodzie aby je wymienić na ogniwa o większej pojemności, jedynie dłużej trzeba będzie ładować baterię.

To jest tylko moje zdanie, aczkolwiek mogę się mylić.

Pozdrawiam.
  • PCBway

• Poziom 20  
    Cytat:
    Ogniwa typu: 18650, to moim zdaniem ich gabaryty (średnica/długość) i nic nie stoi na przeszkodzie aby je wymienić na ogniwa o większej pojemności, jedynie dłużej trzeba będzie ładować baterię.

Ten opis dotyczy pojemności, a pojemności się nie boję, bo wiadomo że 1300 a 2500 to ładuje dłużej.
    Ja piszę o prądzie rozładowania, może to głupota, ale myślę czy czasem w chińskiej wkrętarce nie jest tak że skoro ogniwo jest na 10A to przewody i ścieżki są też przewidziane ma 10A, a ja chcę np. puścić 30A, czyli 3 razy większy prąd.

Cytat:
    Do elektronarzędzi stosuje się ogniwa o dużym prądzie rozładowania.

Ale do porządnych elektronarzędzi :) a ja nie wiem czy czasem Chińczyk nie zaprojektował przewodów i reszty idealnie na np. 10A, bez górki i zamiast wiercić nie będzie świecić :)[/quote]
  • Poziom 40  
    @karolczyzycki, na mój chłopski rozum, silnik danego elektronarzędzia będzie pobierał określony prąd bez względu jakiej pojemności akumulator zastosujemy.
  • Poziom 34  
    Po to jest elektronika w baterii aby zabezpieczyć ogniwa przed przeciążeniem, zwarciem, nadmiernym rozładowanie i przeładowaniem.
    Jak zaprojektowali to do tych oryginalnych ogniw i obciążenia jakie daje wkrętarka to z tymi nowymi ogniwami to tak samo będzie działać. Nie wyciągniesz więcej niż pozwoli elektronika nawet jakbyś zastosował ogniwa o wydajności nawet i 100 A.
    Ja wymieniałem też w chińskiej wkrętarce z Biedronki.

• Poziom 20  
    @gumisie
    A wg. mnie mylisz pojęcia. Ja ciągle piszę o prądzie rozładowania, a Ty o pojemności.
    Też jestem zdania że obojętnie jaką pojemność wrzucę to najwyżej dłużej/krócej będzie działać.
    Ale chodzi o prąd rozładowania, jeśli wkrętarka napotka na przeszkodę, silnik się zatrzyma (zwarcie), to poleci prąd 10A bo takie są oryginalne ogniwa, a jeśli wrzucę 30A, to poleci 30A i wg. mnie może to zaszkodzić, ale upewniam się na forum.

Dodano po 2 [minuty]:

@wiertacz
    Cytat:
    Jak zaprojektowali to do tych oryginalnych ogniw i obciążenia jakie daje wkrętarka to z tymi nowymi ogniwami to tak samo będzie działać. Nie wyciągniesz więcej niż pozwoli elektronika nawet jakbyś zastosował ogniwa o wydajności nawet i 100 A.

To właśnie drugi powód, mojego postu na forum.
    To może nie ma sensu wrzucać 30A skoro elektronika odetnie na 10A.
    Zapłacę więcej za ogniwo 30A, a w efekcie będzie pracować na 10A, bo elektronika odcina.

Dlatego właśnie chcę sprawdzić jaki prąd ma ogniwo, ewentualnie na ile jest ustawiona elektronika...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    karolczyzycki napisał:
    Ale chodzi o prąd rozładowania, jeśli wkrętarka napotka na przeszkodę, silnik się zatrzyma (zwarcie), to poleci prąd 10A bo takie są oryginalne ogniwa, a jeśli wrzucę 30A, to poleci 30A i wg. mnie może to zaszkodzić, ale upewniam się na forum.

Tak się nie stanie gdyż zwyczajnie mylisz pojęcia. Max prąd zwarciowy to nawet 100 A dla takiego ogniwa.
    Jedyne czego bym się obawiał to nie widziałem ogniw o tak dużym prądzie i pojemności równocześnie. Zazwyczaj wysoko-prądowe mają do 2 Ah pojemności natomiast większe pojemności tworzy się są łącząc równolegle ogniwa.

Oryginalne ogniwa mają prawdopodobnie prąd ciągły 15A natomiast max ok. 20A. Tutaj podobne
    Tutaj podobne.

• Poziom 20  
    @E8600
    No to jeszcze raz, bo albo ja czegoś nie rozumiem, albo nieprecyzyjnie się wyrażam, albo się mylisz.
    Prąd zwarciowy: 100A - to prąd wytrzymałości ogniwa w momencie zwarcia - to mnie nie interesuje
    Maksymalny prąd rozładowania: 20A - to prąd jaki mogę pobrać z ogniwa i który będzie przepływał przez elektronikę i przewody - i o tym piszę

Moje obawy dotyczą wytrzymałości elektroniki, silnika, przewodów itd.
    Czyli analogicznie, na słabym, cienkim przedłużaczu uruchamiam urządzenie o dużym poborze.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    @karolczyzycki, nie jestem "fachowcem" lecz potwierdzam to co:
    wiertacz napisał:
    Nie wyciągniesz więcej niż pozwoli elektronika nawet jakbyś zastosował ogniwa o wydajności nawet i 100 A.
    Powinno zadziałać zabezpieczenie, (elektroniki baterii).
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    karolczyzycki napisał:
    Moje obawy dotyczą wytrzymałości elektroniki, silnika, przewodów itd.

Elektronika w każdej wkrętarce musi mieć zapas mocy gdyż w przypadku zablokowania wrzeciona popłynie prąd zwarciowy. Elementy odpowiedzialne za przenoszenie prądu to większe diody i mosfety na PCB. Jak tak bardzo się obawiasz sprawdź ich max prąd w nocie katalogowej.

• Poziom 20  
    @E8600
    OK, to trochę mnie uspokoiłeś, skoro Twoim linku są ogniwa które mają 15A ( moje też są ICR) to jak wrzucę tam 20A to nie spłonie :)

Drugą sprawą było to czy warto wrzucać 20A skoro elektronika odetnie na np. 10A, czyli zapłacę więcej a 10A nie wykorzystam. Jeśli przyjąć że ogniwa z linku są takie same to różnice mam 5A, czyli moge to pominąć.

Dziękuję wszystkim za ekspresową dyskusję, dam znać jak skończę podmianę.
  • Poziom 43  
    We wkrętarkach występują TYLKO VTC6 . I takie zastosuj.

• Poziom 20  
    Operacja wymiany zakończyła się sukcesem, oczywiście nie obyło się bez problemów i opiszę to tutaj, z nadzieją że może ktoś nie popełni mojego błędu.

Krótka historia:
    Zakupiłem akumulatorki i w sklepie przymocowano na moje życzenie blaszki (zgrzewarką), zmontowałem wszystko lutując blaszki które zostały zamontowane.
    Blaszki (taśma niklowa) okazały się zbyt słabe jak na prąd który płynął (przy ciężkiej pracy wkrętarki), elektronika nie zdążyła odciąć (może nie przekroczyło progu) i blaszki rozgrzewały się topiąc osłonki dookoła plusa akumulatorka, przy okazji pojawiał się dymek.
    Musiałem oderwać wszystkie blaszki i przylutować grubsze, teraz jeśli zatrzymam głowicę wkrętarki, to elektronika odcina zasilanie zanim cokolwiek się nagrzeje.

Dostawca zamontował za słabe blaszki (błąd?), ja nie zwróciłem uwagi...
    Wszystko skończyło się dobrze, ale miałem dwa razy więcej lutowania. Dostawca co prawda zaproponował że zmieni blaszki na inne jak odeślę ale ze względu na czas i koszty nie skorzystałem.

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

• Poziom 20  
    Zamontowałem ogniwo 20A, nie ma problemu z pracą wkrętarki, elektronika rozłącza w momencie zatrzymania silnika.