Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bambino WG 262 Fonica - Stara igła

07 Sty 2019 21:57 429 17
  • Poziom 3  
    Witam
    Mam problem z igłą (wkładka to chyba uk4m) a mianowicie :
    Parę lat temu znalazłem na strychu stary gramofon. Niby wszystko pięknie gra ale martwi mnie to że igła już jest pewnie bardzo zużyta, raczej nigdy nie była wymieniana ,a z tego co czytałem tu na forum to taka zajechana igła może niszczyć płyty.
    Zamieszczam więc zdjęcie byście wy mogli ocenić mniej więcej jej stan, gdyż ja się na tym kompletnie nie znam.
    Bambino WG 262 Fonica - Stara igła
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W ten sposób na oko jaki proponujesz jest nie możliwy do poprawnego określenia jakości igły, dodam jeszcze przy takiej jakości fotografii.
    Uogólniając ten rodzaj gramofonu oraz wkładki nawet w latach swojej nowości nie był zbyt optymalny pod kątem niszczenia płyt. Jego docelowe przeznaczenie wtedy było przede wszystkim odtwarzanie tak zwanych pocztówek okolicznościowych, singli wielkonakładowych których było cała masa w każdym kiosku "Ruchu".
    W obecnych czasach taki "odtwarzacz" Bambino po wymianie całej wkładki na nową ( dostępne zamienne chociażby na portalach aukcyjnych) i korekcie nacisku może stanowić sentymentalną podróż w przeszłość na mniej wyszukanych wydaniach płyt gramofonowych.
  • Poziom 3  
    A jaki może być taki przykładowy zamienniki?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sama igła może być najmniejszym problemem. Problemem może być przetwornik piezoelektryczny, który znajduje się wewnątrz wkładki. Po latach one się po prostu "rozpuszczają".
    Zamiana wkładki na jakiś "współczesny" odpowiednik UF-50, 70, jest możliwy, ale trzeba zmodyfikować mocowanie wkładki do ramienia.
  • Poziom 43  
    Adrian240 napisał:
    czytałem tu na forum to taka zajechana igła może niszczyć płyty.

Już sam gramofon Bambino wystarczajaco niszczy płyty... Ramię nie ma jakiejkolwiek regulacji siły nacisku igły na płytę a może ta siła wynosić nawet kilkadziesiat gramów. (w zależności od egzemplarza gramofonu może być różnie) .
    Samych wkładek nie kupisz (w każdym razie sprawnych) a to niezbędne by móc dalej korzystać z tej tokarki do płyt. Wymiana na inny typ - dość mocno kłopotliwa, a przy uwzględnieniu jakości samego gramofonu i jego parametrów... nieopłacalna. Prościej, i bezpieczniej byłoby pomyśleć nad jakimkolwiek innym - lepszym - gramofonem.
    A ten co masz - sprzedaj; na pewno się trafi jakiś pasjonat/kolekcjoner (chyba, ze to Ty nim jesteś ;) .
  • Poziom 43  
    Mister Hit w porównaniu do Bambino to tak jak byś porównywał Mercedesa "beczkę" do Syrenki.
    C prawda też wkładka ceramiczna, też w zasadzie brak możliwości regulacji siły nacisku, ale...
  • Poziom 21  
    398216 Usunięty napisał:
    Już sam gramofon Bambino wystarczajaco niszczy płyty... Ramię nie ma jakiejkolwiek regulacji siły nacisku igły na płytę a może ta siła wynosić nawet kilkadziesiat gramów

Nie dam sobie głowy obciąć ale w Bambino regulacja nacisku była.Po podniesieni ramienia po przeciwnej stronie osi niż "igła" była sprężynka ze śrubką.Dokładnej budowy nie pamiętam .
  • Poziom 43  
    Taaa. Tylko, ze tą śrubką można było regulować na zasadzie
    "jeszcze więcej / więcej". Tak jak i w Mister Hicie był "suwaczek" ze sprężynką. Tyle że masa ramienia Bambino a masa ramienia MH były już zdecydowanie inne, a regulacje tam gdzie najmniej było Bambino, w MH było największym naciskiem - znaczy zakres regulacji.
  • Poziom 21  
    http://www.oldradio.pl/karta.php?638
    Nie chciało mi się iść do piwnicy szukać i robić zdjęcie więc poszedłem na łatwiznę :). Przy ramieniu ,a właściwie pod ramieniem z tyłu jest taka czerwona"wajcha" i to jest regulacja docisku.Pomijam jakość jej działania ale jest.
  • Poziom 43  
    Tylko... czego to dowodzi? Czy przez to okaże się, że Bambino to dobry gramofon? Chyba nie.
    A tak w ogóle to "patenty" z regulacją tej sprężyny były różne - nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do "normalnego" gramofonu (nawet G8010) to i tak jest ponad 10x za duży nacisk, żeby nie niszczyć płyt po pierwszym przegraniu. Nie wspominam tu już o tym, że Bambino było gramofonem mono i wkładka w nim skutecznie niszczyła płyty nagrywane w stereo - inny szlif, inny ruch igły.
  • Poziom 21  
    Nie chciałem powiedzieć że to super gramofon :) chodziło tylko o regulację ,że jest :) Był to "szczyt techniki" ponad 50 lat temu i jak wchodził do produkcji to nawet nie wiem czy płyty stereo były już produkowane:)
  • Poziom 43  
    FishuPro napisał:
    chodziło tylko o regulację ,że jest
    A mnie, że mimo, że jest, to tak jakby jej nie było. Bardziej chyba wpływa na świadomość użytkownika niż na faktyczny nacisk igły na płytę.
    W momencie gdy produkowano Bambino3 można było dostać na "zgniłym zachodzie" konstrukcje o dwie-trzy klasy nowocześniejsze. Już w momencie produkcji były to przestarzałe gramofony; bardziej nadające się do odtwarzania płyt szelakowych (stąd i 78 obr/min) niż długogrających - drobnorowkowych.
  • Poziom 31  
    FishuPro napisał:
    http://www.oldradio.pl/karta.php?638
    Nie chciało mi się iść do piwnicy szukać i robić zdjęcie więc poszedłem na łatwiznę :). Przy ramieniu ,a właściwie pod ramieniem z tyłu jest taka czerwona"wajcha" i to jest regulacja docisku.Pomijam jakość jej działania ale jest.

Hmmm. Obawiam się że to nie regulacja docisku. Ta wajcha pozwala w ograniczonym zakresie ustalić koniec płyty gdzie się kończą rowki a zaczyna koncówka płyty, parę obrotów i wyłącza się napęd. Były płyty long i single i w różnym momencie od osi talerza kończyła się płyta, ta wajcha pozwalała na wcześniejsze lub późniejsze zatrzymanie talerza.
  • Poziom 3  
    Udało mi się zdobyć WG 550 (dostałem od znajomego)
    Niestety brak w nim wkładki
    Jakie będą pasować do niego ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Oryginalnie była wkładka krystaliczna o symbolu UK-9. Czy jakaś inna będzie pasować? Nie wiem.
  • Poziom 43  
    Adrian240 napisał:
    WG 550
    Grzegorz Markowski napisał:
    Czy jakaś inna będzie pasować?
    Każda wkładka krystaliczna o konstrukcji jak polskie UF. - z konektorami w jednej linii. Stereofoniczne i monofoniczne. Zresztą gramofony z tej (WG 550) serii były robione w kilku wersjach - w tym stereo ze zmieniaczem płyt, i w każdym z nich konstrukcja ramienia (więc i wkładki pasowały) były taka sama.
  • Poziom 3  
    No to bambino zostawię dla przyszłych pokoleń.
    Temat zamykam