Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebezpieczny dodatek do Firefox-a - uBlock Origin?

01 Kwi 2019 00:06 1287 12
  • Spec od pamięci masowych
    bumble napisał:
    A skąd to masz bo ja nie mam n swoim ff. Wer 66,02

Mam zainstalowaną tę wersję dodatku:

Spoiler:
    1.18.6

@gorhill gorhill released this 19 days ago

Commits to master since this release
    New

Firefox will fall back to use WebExtensions storage for cache purpose when it can't use its indexedDB storage -- for example when Firefox's history setting is set to "Never remember history".
  • Poziom 38  
    pidar napisał:
    Niebezpieczny dodatek uBlock Origin

To bezpieczny dodatek. Działa na wielu popularnych przeglądarkach.
  • Poziom 37  
    Ja zaczynam zastanawiać czy w tym nie ma ziarnka prawdy. Bowiem używam tego dodatku dość długo i od pewnego czasu (ok pół roku)dysk regularnie co jakiś czas mi zaczyna mielić a kom zamulać.
    Miałem już taką przygodę z innym dodatkiem do przeglądarki nazwy nie pamiętam ale był to to Eqalizer po pewnym czasie i któreś aktualizacji zaczął tak mulić kompa jakby ktoś odpalił renderowanie. Sporo czasu mi zajęło znalezienie winnego.

Teraz pytanie, zna ktoś sprawdzony dodatek od reklam równie dobry a zarazem lekki dla systemu jak uBlock?
    Aktualnie mam wersję 0.9.5.14 uBlocka w przeglądarce Chrome.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    E8600 napisał:
    Ja zaczynam zastanawiać czy w tym nie ma ziarnka prawdy. Bowiem używam tego dodatku i dysk regularnie co jakiś czas mi zaczyna mielić a kom zamulać....

Używam tego dodatku w Chrome od dłuższego czasu i nie mieli co jakiś czas, a komp nie zamula. Albo nie zauważyłem.
  • Poziom 20  
    To chyba aktualizacja firefoxa coś zmieniła w zarządzaniu dodatkami, bo mi także ublock wyskoczył o nowe uprawnienie. Kilka innych dodatków też poprosiło o nowe uprawnienia, więc nie łączyłbym sytuacji tylko z ublockiem.
    Po historiach o trojanach serwowanych oficjalnymi kanałami (ccleaner, ostatnio asus) też zaczynam się zastanawiać czy wszystko w porządku.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Na wszelki wypadek nie zezwoliłem na nieograniczony dostęp i dalej wszystko ok. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.
    Firefox 66 System Archlinux
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    To uprawnienie dotyczy jedynie możliwości utworzenia prywatnego magazynu danych przez dodatek i kontroli jego rozmiaru, nie ma wpływu na bezpieczeństwo. To uprawnienie nie pozwala na dostęp do dowolnych danych przeglądarki, plików na dysku etc.

Najnowsza wersja rozwojowa Firefoksa, tak samo jak Chrome, bez tego uprawnienia nie pozwala dodatkom na magazynowanie więcej niż 5MB danych, podczas gdy uBlock ma ich całkiem sporo do przechowywania - "gołe" pliki reguł, reguły skompilowane do formy którą może dla szybszego uruchomienia załadować bezpośrednio do pamięci oraz inne rodzaje cache. Te pliki mogą łatwo osiągnąć rozmiar 20-30MB. Od bardzo dawna 5MB to za mało dla większości instalacji uBlocka, jednak w wersji dla FX ten limit nie miał dużego znaczenia. Jako że najnowsza wersja rozwojowa przeglądarki twardo egzekwuje narzucony limit, autor dodatku po prostu dodał żądanie tego uprawnienia aby wszystko działało zgodnie z wymaganiami API.

Nota bene, wersja dla Chrome wymaga identycznego uprawnienia od samego początku - inaczej dodatek by tam nie działał.

linuks napisał:
    Na wszelki wypadek nie zezwoliłem na nieograniczony dostęp i dalej wszystko ok. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.
    Firefox 66 System Archlinux
    Pozdrawiam

Ponieważ zmiany API są wprowadzone dopiero w nightly, a autorzy dodatków mają czas żeby się dostosować - co właśnie zostało zrobione w najnowszej aktualizacji uBlocka. :)
  • Spec od pamięci masowych
    Szukałem kolejnego dodatku do redukcji zużycia pamięci i jeszcze "gorsze" :D ostrzeżenie mnie zaniepokoiło. Chyba tego nie trzeba brać tak dosłownie :?:
    Spoiler:
    Dostęp do danych na wszystkich stronach Rozszerzenie może odczytać zawartość każdej odwiedzanej przez ciebie strony, a także dane wpisywane przez ciebie na tych stronach (takie jak nazwy użytkownika i hasła).

To uprawnienie pozwala rozszerzeniom na:

odczytywanie informacji o cenach i produktach w celu znalezienia najlepszej ceny w sieci dla danego produktu
    oferowanie menedżera haseł, odczytywującego i zapisującego twoje dane logowania na stronach
    oferowanie blokera reklam poprzez odczytywanie treści stron i blokowanie ich elementów reklamowych

https://support.mozilla.org/pl/kb/uprawnienia-dla-rozszerzen-programu-firefox
  • Poziom 35  
    Z tego co wiem, to jedyna metoda aby rozszerzenie mogło kontrolować funkcje takie jak odświeżanie strony, ale głowy nie dam. Trzeba by dokładnie przejrzeć dokumentacje API dla rozszerzeń.

W takich przypadkach generalnie może być trudno odróżnić rozszerzenie które "chce dziwnych uprawnień", od takiego dla którego nie ma innej możliwości by wykonywało swoje działania. Potrzeba dogłębniejszej analizy.