Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak rozpoznać metalizowane rezystory?

alnus 11 Sep 2005 19:26 9382 4
    alnus
    Level 28  
    Redaktorzy audiofilskich pism co chwilę w opisach rozczulają się nad metalizowanymi rezystorami, a ja się zastanawiam skąd oni wiedzą , że to właśnie są takie rezystorki. Jak je rozpoznać ? Przychodzi mi do głowy , że te z czterema paskami kodu. Ale czy tylko? Może na przykład te niebieskie są metalizowane, a te żółte węglowe? Ja nie wiem - może ktoś mnie oświeci?
  • Helpful post
    Molibden
    Level 13  
    Tak - 4 paski kodu barwnego, a właściwie 5 (4 cyfry + jeden na określenie tolerancji) , kropus niebieski, rzadziej zielony.
    irek2
    Level 40  
    zazwyczaj rezystory metalizowane maja tolerancje lepsza niz 2% dlatego maja jeden pasek wiecej od tych standardowych.
    Jednak tu nie o to chodzi. Najprosciej jest przypilowac taki rezystor pilnikiem i zobaczyc czy jego sciezka rezystancyjna jest wykonana z metalu, wegla czy drutu.
    Jesli chodzi o rezystory malej mocy stosowane w elektronice to roznice w kosztach sa co prawda dwukrotne ale 0,5gr za weglowy i 1gr za metalizowany nie zutuje na cene wyrobu.
    Co innego specjalne rezystory duzej mocy stosowane w zwrotnicach glosnikowych. Tam ceny sa juz znacznie wyzsze i znaczace. Tylko roznica w parametrach rezystora drutowego i metalizowanego jest bardzo mala i sprowadza sie tylko do jego tolerancji. Co ciekawe rezystor metalizowany tez jest wykonany jako cewka bo sciezka rezystancyjna jest spiralna, wiec rezystor posiada dosc duza indukcyjnosc. Specjalne wykonania weglowych (objetosciowych) nie maja sciezki spiralnej i sa to rezystory bezindukcyjne. Bezindukcyjnosc osiaga sie tez w rezystorach drutowych nawijanych krzyzowo czasem oznaczanych X.
    alnus
    Level 28  
    Dziękuję wszystkim, myślę że temat jest wyczerpany. Właściwie Molibden napisał wszystko. Chodziło mi o metodę wzrokową , a nie inwazyjną - to do Irka 2.