Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LoRa wreszcie skorzysta z otwartego oprogramowania..?

ghost666 06 Maj 2019 09:33 429 0
 • Semtech zaprezentował pierwszą część otwartego kodu źródłowego, którą opracowuje, aby ułatwić tworzenie nowych sieci LoRa. Pojawienie się LoRa Basics to początek programu deweloperskiego wspieranego przez firmę stojącą za układami scalonymi dla sieci LoRa.

  Wiadomości ta pojawiają się w chwili, gdy AT&T ogłosiło, że nowa wersja 4G Narrowband-IoT jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Sigfox równocześnie twierdzi, że jego nielicencjonowana technologia ma obecnie ponad sześć milionów węzłów sieci, a plany obejmują uruchomienie usług m.in. w Chinach, Indiach i Rosja w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

  Tak zwane sieci o niskiej mocy i szerokim obszarze (LPWA) to nowe alternatywy dla tradycyjnych łączy Bluetooth czy Wi-Fi. Są ukierunkowane na szeroką gamę zastosowań w Internecie Rzeczy, które wymagają dużego zasięgu transmisji, ale potrzebują zaledwie kilku bitów lub kilobitów danych dziennie.

  Aby przyspieszyć wdrażanie tego podejścia, Semtech zaprezentował LoRa Basics Station, otwarte oprogramowanie bramy pod Linuksa, oraz LoRa Basics MAC, firmware RF dla węzłów końcowych. W przyszłości planuje udostępnić również oprogramowanie open-source do bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania w oparciu o MAC, a także pakiet wspierający analizę danych w sieci.

  Oprogramowanie ma na celu wyeliminowanie potrzeby programowania systemów wbudowanych C w celu zainstalowania sieci LoRa, ułatwiając pracę nad wdrożeniem tego rozwiązania, zwłaszcza małym działom IT w niewielkich firmach. "Większość ludzi pracuje z usługami sieci Web w Pythonie lub js.node, a programowanie samego urządzenia jest dla nich ostatnią przeszkodą - twórcy aplikacji wbudowanych w C są obecnie wymierającą rasą" - powiedział Steven Hegenderfer, który dołączył do Semtech osiem miesięcy temu, aby pomóc firmie rozwinąć program LoRa dla szerszej społeczności. "LoRa Basics eliminują problem z instalacją i pomagają użytkownikom w uruchomieniu procesu, który wygląda bardziej jak konfiguracja urządzenia niż programowanie" dodał.

  Oprogramowanie bramy może zostać rozbudowane do pracy na systemie czasu rzeczywistego (RTOS). Oprogramowanie układowe MAC działa na 32-bitowych mikrokontrolrach z zegarem co najmniej 50 MHz, które posiadają minimum 64 KB pamięci RAM i nie mniej niż 30 KB pamięci flash. Oba pakiety są w pełni otwarte i dostępne są za darmo na licencji BSD 3.0. Semtech równocześnie uruchomił stronę internetową dla programistów LoRa. Obejmuje ona materiały szkoleniowe udostępniane od 2017 roku przez kilkanaście uniwersytetów na całym świecie.

  LoRa ma społeczność liczącą około 8000 aktywnych programistów, jak szacuje Hegenderfer. Semtech rozważa zorganizowanie dnia deweloperskiego na kolejnym spotkaniu LoRa Alliance.

  Wiadomości dotyczące otwarcia oprogramowania dla LoRa pojawiły się kolejnego dnia po tym, jak AT&T ogłosiło, że sieci 4G w USA są teraz włączone dla usług NB-IoT. Firma zamierza certyfikować moduły kosztujące zaledwie 5 dolarów, a abonamenty dla transmisji danych kosztują od pięciu dolarów rocznie za urządzenie. Koszty sięgają zaledwie 30 dolarów na rok za nieograniczoną ilość danych na urządzeniach obsługujących LTE-M, zdolnych do osiągania szybkości megabitów na sekundę.

  Z kolei Sigfox poinformował jeszcze w lutym tego roku, że jego sieć ma obecnie już ponad sześć milionów węzłów, w których działa sieć. Jej użytkowanie kosztuje zaledwie jednego dolara rocznie za maksymalnie dwie wiadomości dziennie. Chipy i moduły kosztują od 2 do 3 dolarów w małych ilościach przy usługach obsługujących do 140 wiadomości dziennie kosztujących zaledwie 12 dolarów rocznie. Ceny te są wyjątkowo konkurencyjne dla powyższych technologii, mimo wszystko dotychczasowo Sigfox radził sobie na rynku średnio. Firma, która weszła na rynek jako pierwsza i zgarnęła 115 milionów dolarów kapitału w postaci inwestycji podwyższonego ryzyka, ma nadzieję w tym roku wreszcie osiągnąć zysk. Aby jeszcze lepiej konkurować z systemami LoRa, Sigfox opublikował swoje specyfikacje w lutym. Dodatkowo, firma nawiązała współpracę z Eutelsatem, aby rozszerzyć swój zasięg na obszary wiejskie i zastosowania morskie z wykorzystaniem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, które mają działać już w przyszłym roku.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334628

  Fajne! Ranking DIY