Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DeWalt - Regeneracja baterii DeWalt DE9180 18V.

LocoKing 27 Jun 2019 10:07 5811 18
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  LocoKing
  Level 3  
  Wymieniłem ogniwa w baterii DeWalt DE9180 18V, który składa się z 2P6S. Okazuje się, że na wyjściu pokazuje 16V, a na samym pakiecie 22V. Z czego wynika problem?
  Z góry zaznaczam, że podłączenie do balansera jest prawidłowe.
  Czy to może być problem z samymi ogniwami, np. za duży lub za mały amperaż? Czy elektronika w tej baterii wymaga jakiegoś restartu?
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  LocoKing
  Level 3  
  Pytanie jak się wykonuje taki restart?
 • #4
  Marksrz
  Level 22  
  Napisz dokładnie jakie ogniwa założyłeś, ta bat ładuje sie do 20V max
  jak jest więcej na pakiecie to zgłupiała.
 • #5
  LocoKing
  Level 3  
  Masz rację, już się zorientowałem z czego wynikał błąd - zamontowałem Li-on, a powinny być LI-fe.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Tak się zastanawiam czy po przerobieniu baterii DE9180 na Lion 2P5S i po zastąpieniu obecną elektroniką BMSem 5S - mogę taka baterię podłączyć do standardowej ładowarki DE9135.
  Pytanie czy po BMSie wykryje typ ładowania ??
 • #6
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  LocoKing wrote:
  Tak się zastanawiam czy po przerobieniu baterii DE9180 na Lion 2P5S i po zastąpieniu obecną elektroniką BMSem 5S - mogę taka baterię podłączyć do standardowej ładowarki DE9135.
  Pytanie czy po BMSie wykryje typ ładowania ??

  Quote:
  Możliwość ładowania wszystkich akumulatorów DEWALT 7,2 V - 18 V NiCd/NiMH/Li-Ion - użytkownik korzystając z jednej ładowarki może ładować akumulatory różnego rodzaju

  https://www.dewalt.pl/attachments/productdetails/catno/DE9135/
 • #7
  LocoKing
  Level 3  
  Tak wiem, że ładowarka obsługuję wszystkie baterie DeWalta.
  Tyle, że każdy z typów wymaga innego ładowania. Domyślam się, że elektronika w baterii wymusza konkretny rodzaj ładowania. Pytanie co ładowarka skuma gdy połączy się z zwykłym BMS-em.
  DeWalt - Regeneracja baterii DeWalt DE9180 18V.
  DeWalt - Regeneracja baterii DeWalt DE9180 18V.
 • #8
  Marksrz
  Level 22  
  Póki nie zrozumiesz jak działa bateria DE9180 to nie będziesz wiedział co zrobić.
  Bat ma 3 styki, pomyśl do czego służą w bat litowej i w bat kadmowej aby ładowarka mogła je ładować.
 • #9
  LocoKing
  Level 3  
  Czyli kluczem jest 3 styk?
  Brak styku na baterii, to ładowarka kwalifikuje ja jako kadmową?
  Jeśli tak jest to nie jestem w stanie oszukać ładowarki po zamianie LI-fe na Li-ion, bo na ogniwach są inne napięcia. Czy dobrze rozumiem, że po zamianie ogniw bateria będzie niedoładowana ?
 • #10
  Elektrofor
  Level 10  
  Trzeci styk w ładowarce DE9135 połączony jest z trzema opornikami, które dalej mają diody, oporniki i gdzieś tam dalej scalak.
  W akumulatorze NiMH DE9039 do trzeciego styku dołączony jest termistor 10kohm. Druga końcówka termistora idzie do styku ujemnego. W akumulatorze na ogniwach CdNi prawie pewne jest, że też będzie termistor.
  Innym interesującym elementem w środku ładowarki jest mała płytka drukowana z czujnikiem Halla przykręcona do górnej obudowy zasilacza. Widać ją na filmie z tytułem zaczynającym się od słów DeWALT DE9135 the charger battery. Idą do niej trzy przewody (czerwony, żółty i czarny) i czarny wspornik.
  W akumulatorze w odpowiadającym temu czujnikowi miejscu obudowy jest od środka akumulatora zatopione czerwone kółeczko - magnes.
  Link
  Ładowarka obsługuje CdNi, NiMH i Li-ion. CdNi i NiMH mają podobne napięcia i prądy ładowania. Tylko charakterystyka ładowania Li-ion różni się od w/w. Rodzaj ogniw Li-ion "wykrywany" jest przez ładowarkę przez działanie magnesem na czujnik. Jeśli włożę akumulator NiCd i jednocześnie przyłożę magnes, to ładowarka zachowuje się inaczej. Jak wyjmę akumulator i zostawię magnes, to ładowarka pokazuje, że w niej nadal tkwi niesprawny akumulator.
  Dołączyłem źródło regulowanego napięcia do trzeciego styku. Przez opornik 1kohm podawałem napięcie od 1 do 10V. Bez efektów.
  Jakieś znaczenie trzeci pin ma bo akumulator przerobiony na Li-ion bez magnesu jest ładowany przez ładowarkę jako CdNi/NiMH, co nie dziwi. Natomiast gdy dodam magnes ładowarka pokazuje, że akumulator jest niesprawny (szybkie miganie diody).
  A może można zmierzyć napięcie na trzecim styku w stosunku do plusa jak i do minusa. Jeśli nie ma napięcia, to jaka rezystancja do minusa?
 • #11
  Kajox
  Level 17  
  Naprawialem dwie sztuki baterii spojrzałem na ten 3 pin oscyloskopem by rozwiać marzenia ludzi którzy wierzą, że ladowarkę rezystancją oszukają ;)
  DeWalt - Regeneracja baterii DeWalt DE9180 18V.

  Fragment podczas ładowania mam tez zapis że startu chociaż nie od początku bo podpięty analizator zakłócał pracę ładowarki i nie zaczynała ładowania tylko pokazywała błąd.
 • #12
  grzegorz1982
  Level 10  
  Będe chciał przerobić u siebie baterie 12V i mam pytanie odnośnie ładowarki, czy będę musiał dokładać BMS jeśli posiadam ładowarkę DE9135 która obsługuje li-ion (14,4V i 18V)
 • #14
  grzegorz1982
  Level 10  
  Przeczytałem Twój post zanim napisałem swój, tylko ze baterie 14,4 i 18V maja 3pin w bateriach 12V tego pinu nie ma (przynajmniej te co posiadam) i mimo ze bym te 3 pin dorobił to czy ładowarka odróżni ze ma do czynienia z napięciem 12V a nie 14.4V. Wg. specyfikacji ładowarka ta obsługuje Li-ion 14,4 i 18V.
 • #15
  bew2
  Level 17  
  Witam,
  Mam pytanie podobne jak autor tematu, z tym że w mojej baterii 9180 siedzą nadal oryginalne ogniwa.
  Bateria była nieużywana, pomiar na stykach pokazał ok. 6V, podłączyłem do ładowarki 21V@2A, co spowodowało naładowanie ogniw do 19,5V (mierzone po otwarciu baterii na przewodach +/- prowadzących do BMS'a). Po włożeniu do wiertarki cisza, a na stykach zewnętrznych okolice 14,5V. Wychodzi na to że oryginalny BMS nie "daje" napięcia na zaciski baterii.

  Jest to oryginalna bateria NANO 9180 18V.
  Czy może ktoś podpowiedzieć jak ją uruchomić?
 • #17
  bew2
  Level 17  
  Dzięki za pomoc.
  Sekcje na pewno są równe.
  Odnośnie BMS, sprawdziłem i naprawiłem taśmę w 2 miejscach, bo nie było przejścia, ale wyglada na problem ze stykiem na połączeniu taśma-gniazdo na PCB.... czy jest jakiś sposób na sprawdzenie/poprawienie styku w tym miejscu?
 • #19
  bew2
  Level 17  
  Sprawdzałem tak:
  Wypiąłem taśmę z tego złącza i sprawdzałem między punktami lutowniczymi na pakiecie a końcówką taśmy po stronie złącza - tu jest ok. Natomiast gdy wpiąłem taśmę do tego złącza na pcb, pomiar pomiędzy punktami lutowniczymi jak wyżej a malutkimi pinami wystającymi ze złącza na pcb - i tu już niestety nie wszędzie jest przejście.... dlatego pomyślałem że w tym złączu pewnie jest problem.

  Edit
  Złącze jest ok.
  Doprowadziłem do momentu, gdzie jest przejście z punktów lutowniczych na pakiecie do złącza na PCB. Nie wiem niestety gdzie idą dalej ścieżki z tego złącza. (Lutowanie taśmy to koszmar ;) ) Mimo tego bateria nadal nie żyje. Ładuje się normalnie, ale nie daje napięcia na wyjście.
  Aha, ładuję NIE oryginalną ładowarką. Czy to ma znaczenie?