aksakal napisał: W obciążenie taki transformator może oddać 55 х 0.85 = 46.75W czy 55 х 0.9 = 49.5W.
aksakal napisał: 120VA - moc pobierana transformatorem od sieci. Efektywność transformatora takiej mocy składa 0.9 i on może oddać do obciążenia 120 х 0.9 = 108W bez przeciazenia.
Kolego aksakal - proszę nie propagować tu "innej" fizyki/elektroniki.
Moc transformatora to jego moc wyjściowa, jaką można go obciążyć.
Jeśli chce kolega uwzględniać tu sprawność transformatora to tylko tak:
η=Pwy/Pwe
Pwy=η x Pwe
Pwe=Pwy/η
i dla transformatora o mocy 120VA:
moc wyjściowa Pwy=120VA - moc jaką można go obciążyć,
Pwe=120/η,
sprawność dla tej mocy η= ok. 0,9, więc
Pwe=120/0,9=133VA - moc pobierana z sieci
Moc strat (ciepło) Pstrat=Pwe-Pwy=133-120=13W.
Ojj, to podstawy są.
Oczywiście wiele tu zależy od rodzaju obciążenia (rezystancyjne/pojemnościowe/indukcyjne).