Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser 200W domowej roboty

Simponz16 20 Oct 2019 00:49 630 6
 • #1
  Simponz16
  Level 8  
  Witam, bardzo mnie ciekawi jak wykonać taki laser jak na filmiku https://youtu.be/IzUoe-9bKa0. Kolega powiedział, że stworzył go z projektora DLP, lecz nie bardzo wiem z którego elementu (element o mocy 450W), jest tam tylko lampa i procesor DLP. Wyjaśni mi ktoś jak to jest wykonane?
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  Laser to nazwa dla konkretnego instrumentu optycznego, którego nie da się "wyjąć" z projektora. Niemniej, jak widać na filmie, da się z projektora zrobić coś, co mocno świeci i przy odpowiednim skupieniu może inicjować ogień. Nie jest to żaden typ lasera, ale nieświadomi ludzie lubią nazywać wszystko, co świeci mocniej i punktowej od latarki... laserem.

  Człowiek, który nagrał ten film, najwyraźniej użył lamp LED z projektorów LED. Są one bardzo drogie.

  Lampa w typowym projektorze DLP/3LCD to zazwyczaj lampa wyładowcza HMI - do jej rozgrzania trzeba kilkudziesięciu sekund, a po wyłączeniu musi być studzona odpowiedni czas.

  Jeśli nie masz dostępu do części od projektorów LED, nie zrobisz podobnego urządzenia w sensowny sposób.

  Aha, i bierz pod uwagę, że 450W czy 200W to sporo - jeśli ma być to zasilane z akumulatora, to musi być to spory akumulator.
 • #3
  Rezystor240
  Level 41  
  Ture11 wrote:
  jeśli ma być to zasilane z akumulatora, to musi być to spory akumulator.
  Ture11 wrote:
  po wyłączeniu musi być studzona odpowiedni czas.


  Niekoniecznie, wystarczy zwykły akumulator z auta. Akumulator dla rozrusznika dostarcza ponad 400A, zaś tutaj to jedyne 200W, liczyć nawet 300W to zaledwo 25A. Więc na kilkanaście sekund pracy wystarczy. I następnie długa przerwa, jak długa nie wiadomo.
 • #4
  Ture11
  Level 38  
  Rezystor240 wrote:

  Niekoniecznie, wystarczy zwykły akumulator z auta. Akumulator dla rozrusznika dostarcza ponad 400A, zaś tutaj to jedyne 200W, liczyć nawet 300W to zaledwo 25A. Więc na kilkanaście sekund pracy wystarczy.


  Kolega autor nie napisał może, ale ja ze swojej szklanej kuli wywróżyłem, że autor chce zasilania z baterii 9V lub czterech baterii AA :-)
 • #5
  barondary
  Level 19  
  Podstawowa sprawa przy laserach większej mocy - musisz mieć odpowiednie okulary ochronne! Wystarczy nieprzewidziane odbicie i możesz sobie trwale uszkodzić wzrok!
  No i po co ci takie drogie ustrojstwo, skoro dobre efekty można osiągnąć taniej i mniejszym gabarytem. Mam kilka różnych laserów - już laser 100mW potrafi bez skupienia wiązki przepalać ciemne balony i nadtapiać ciemne przedmioty. Dobre testy pokazuje kolega na filmie, szczególnie pod koniec:
  https://www.youtube.com/watch?v=koR2a8kKigE
 • #6
  Simponz16
  Level 8  
  Ture11 wrote:
  Nie jest to żaden typ lasera, ale nieświadomi ludzie lubią nazywać wszystko, co świeci mocniej i punktowej od latarki... laserem.

  Człowiek, który nagrał ten film, najwyraźniej użył lamp LED z projektorów LED. Są one bardzo drogie.


  W takim razie skąd wzięła się "niebieska" wiązka światła?