Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alfa 159 czy Croma. Co wybrać?

22 Lut 2020 11:16 507 27
  • Specjalista AGD
    Rozważam zakup AR 159 (diesel 1.9 lub 2.4 JTDm 16V) sportwagon lub Fiata Croma z takimi samymi silnikami. Roczniki 2009-2011. Preferowana skrzynia AT.
    Wiem tylko tyle, ze AR159 ma ładniejszy wygląd, lepiej wyciszona jest, przeważnie lepiej wyposażona. Co z resztą?
  • Poziom 39  
    159 jak dla mnie jest klaustrofobicznie ciasnym i samochodem. Siedzi się jak na podłodze, w chromie przestrzeń i widoczność nieporównywalne. Co do wyposażenie to chromy były nieźle dopasione w gadżety.
  • Specjalista AGD
    Dobrze wiedzieć :) Widoczność to ważna rzecz (w obecnym Legacy nie ma z tym problemu, czego kierowcy Passata B5, Mondeo IV zazdroszczą).
    Jak prowadzenie, poruszanie się po ciasnych uliczkach, parkowanie na zatłoczonych CH, precyzja kierownicy?
    Trzeba uważać na korodujące elementy (które, u kogo)?
  • Poziom 23  
    159 jest ciasne bardzo. Zależy oczywiście od wymiarów własnych, ale dla mnie w środku po prostu brak miejsca. Nawet ciężko mi włożyć nogę między kierownicą a fotelem. Nie żebym był jakimś kolosem.

Croma to zupełnie inne auto. Miejsca w brud, wygodne nawet dla 4 kulturystów. ;)
  • Poziom 28  
    Robiłem niedawno 159tke z 1.9 diesel 120 konną. Silnik fiatowski uważany za trwały. Ruda skubała progi ,błotniki . Ogólnie raczej rdzewne auto. Ciasno w środku jak pisali. Trochę ma tych bayerow np wskaźnik doładowania. Łatwo z niej zdjąć po obd mapę i pogonić koników. Z wygladu ładna. Ale części używki drogaśne. Robilem w niej wtryski. Końcówki drogie. I klimatyzacja ,wymiana przewodu przy sprężarce. Majatek 650zl kawałek rurki i zero używek. Po polsku można wgrać komunikaty do niej.
  • Specjalista AGD
    Z częściami zamiennymi używanymi to ciężko, a do Cromy jeszcze gorzej, bo tego w PL bardzo mało jest. Oryginał nowy to ceny jakby do jakiegoś luksusowego samochodu, ale zamienniki dobrej marki to już cena normalna. Trochę mnie to zdziwiło że samochód z Europy z grupy Fiat i takie ceny części oryginalnych. Do Fiata niewielki element zawieszenie kosztuje prawie tyle co wał napędowy do Subaru... Tu i tu oryginał.
  • Poziom 23  
    O jakich konkretnie częściach do Cromy piszesz? Pytam, bo sam od niedawna mam Cromę (też się zastanawiałem czy 159 kupić czy Cromę) i jakoś szczególnie drogich części nie widziałem.
  • Specjalista AGD
    user64 napisał:
    O jakich konkretnie częściach do Cromy piszesz? Pytam, bo sam od niedawna mam Cromę (też się zastanawiałem czy 159 kupić czy Cromę) i jakoś szczególnie drogich części nie widziałem.

Patrzałem na stronie oficjalnej. To była jakaś tuleja. Takie coś:

Oryginał 1200zł. Na zdjęciu zamiennik ok.100zł.

Pod uwagę brałem jeszcze Opel Insignia, ale wszyscy mówią, że "tylko nie Opel".
  • Poziom 23  
    Zamienniki są i dobre i całkiem do d. Niemniej bez nazwy tego co pokazałeś nadal nie wiem co to może być, no nic. Ze swej strony raczej nie polecę 159, choć są ładne to raczej jest to auto dla filigranowych ludków.
    Nie wiem jak Insignia (nudne to to jak flaki z olejem), ale miałem kiedyś Astrę F i to był bardzo tani w utrzymaniu samochód. Umarł oczywiście ze względu na rdzę podłużnicy, chyba jak wszystkie "eFki", ale wspominam tą Astrę jako mistrz oszczędności wręcz. Koszty części śmiesznie niskie, a nie była też jakoś szczególnie awaryjna, przynajmniej moja. Ale fakt, to jedyny Opel jakiego miałem.
  • Poziom 28  
    Końcówki wtryskow boschowskie drogie do tej 1.9 jtdm 8 zaworowej.
  • Specjalista AGD
    user64 napisał:
    Zamienniki są i dobre i całkiem do d. Niemniej bez nazwy tego co pokazałeś nadal nie wiem co to może być, no nic. Ze swej strony raczej nie polecę 159, choć są ładne to raczej jest to auto dla filigranowych ludków.
    Nie wiem jak Insignia (nudne to to jak flaki z olejem), ale miałem kiedyś Astrę F i to był bardzo tani w utrzymaniu samochód. Umarł oczywiście ze względu na rdzę podłużnicy, chyba jak wszystkie "eFki", ale wspominam tą Astrę jako mistrz oszczędności wręcz. Koszty części śmiesznie niskie, a nie była też jakoś szczególnie awaryjna, przynajmniej moja. Ale fakt, to jedyny Opel jakiego miałem.

Alfa 159 (08-10).
    6 - tulejka 50 708 722 (1080zł),
    7 - wahacz 51 842 924 (1850zł).
    Wtryskiwacz 55 213 612 (1450zł).

Croma
    Wtryskiwacz 71 744 411 (1350zł).
  • Poziom 41  
    Alfa jak mi się podoba zewnętrznie tak nie kupiłem jej, dwa lata temu rozwazałem.
    W srodku ciasnota - troche też przed zakupem pytałem o części - drogie nawet zamienniki.
    Nie dawno kupiłem peugeota 607 ( sedan ) - spore wymiary ale jak na razie jestem zachwycony
    Pomyśl o tym autku :D
  • Specjalista AGD
    karolark napisał:
    Alfa jak mi się podoba zewnętrznie tak nie kupiłem jej, dwa lata temu rozwazałem.
    W srodku ciasnota - troche też przed zakupem pytałem o części - drogie nawet zamienniki.
    Nie dawno kupiłem peugeota 607 ( sedan ) - spore wymiary ale jak na razie jestem zachwycony
    Pomyśl o tym autku :D

Z jakim silnikiem?
  • Poziom 28  
    Żebyś tylko w benzynie nie kupił.
  • Poziom 41  
    MARCIN.SLASK napisał:
    jakim silnikiem?

2.2 diesel podobno najlepsza opcja - w grudniu jest mój temat o kupnie
    Troche opinii tam jest
  • Poziom 42  
    W Alfie rudy wcina nałogowo sanki pod silnikiem, to znany temat, trzeba kupić egzemplarz ze zdrowymi i dobrze zabezpieczyć (demontaż, piaskowanie, lakier proszkowy).
  • Specjalista AGD
    yogi009 napisał:
    W Alfie rudy wcina nałogowo sanki pod silnikiem, to znany temat, trzeba kupić egzemplarz ze zdrowymi i dobrze zabezpieczyć (demontaż, piaskowanie, lakier proszkowy).

Tak, wiem o sankach.
    Silnik lepszy 1.9 czy 2.4? Automat przy 2.4 wytrzymie?
  • Poziom 23  
    Automat w tych autach ma skrajne opinie, od tandety po ach i ochy. Kluczem jest dbanie i regularne wymienianie oleju. Przynajmniej na tą chwilę tak uważam. Zobaczymy jak będzie z moim automatem ;)
  • Specjalista AGD
    No właśnie. Olej w automacie trzeba zmieniać co w większości nawet producent nie przewiduje.
  • Poziom 39  
    miroslaw wielki napisał:
    Żebyś tylko w benzynie nie kupił.

Chodzi o tego 607? czy o cromę?
  • Specjalista AGD
    Tak wiem. AR159 czy Croma to tylko diesel.
    Trochę przejrzałem net i widzę że sporo problemów jest z EGR. Przeróżne objawy, a winny EGR i to nawet nowe potrafią się zaraz uszkodzić.
  • Poziom 28  
    To wywalić go z mapy.
  • Specjalista AGD
    Oglądałem jeszcze Mondeo, ale wyczytałem, że dwusprzęgłówka jest awaryjna i bardzo droga w naprawie, więc odpada.
    Co myślicie o Lagunie III (2008-2010)? Silnik 2.0 doładowany oczywiście. Tylko, że średnie spalanie w automacie to 2 litry Pb więcej w mieście. I co ciekawe silnik mocniejszy o 35KM ma mniejsze spalanie. Dwóch znajomych ma Renówki w automacie i zachwala. Inni, ze automat w Renault awaryjny. Tam chyba tradycyjne hydro siedzi?
  • Poziom 39  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Inni, ze automat w Renault awaryjny. Tam chyba tradycyjne hydro siedzi?

Renault nie robi ASB. W lagunie III wkłądali chyba Jatco JF613E.
    Mam II FL z 2,0T , ale w manualu i przy dość dynamicznej jeździe auto pali w cyklu mieszanym 11-12 l LPG. Jeżdżąc normalnie da się zejść do 10. Z automatem ( 6-biegowym) tragedii nie będzie , myślę ,że max 13 LPG.
  • Specjalista AGD
    andrzej lukaszewicz napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Inni, ze automat w Renault awaryjny. Tam chyba tradycyjne hydro siedzi?

Renault nie robi ASB. W lagunie III wkłądali chyba Jatco JF613E.
    Mam II FL z 2,0T , ale w manualu i przy dość dynamicznej jeździe auto pali w cyklu mieszanym 11-12 l LPG. Jeżdżąc normalnie da się zejść do 10. Z automatem ( 6-biegowym) tragedii nie będzie , myślę ,że max 13 LPG.

13l/100km i miasto na LPG to całkiem dobry wynik.
    Ostatnio rozmawiałem z takim dalszym znajomym co jest mechanikiem i twierdzi, że nie diesle, tylko japońskie benzyniaki brać.
    Tak już mam mocno namieszane, że wybór robi się coraz trudniejszy. Na 90% biorę automat i to zwykły hydrokinetyk. Miałem przez prawie 3 lata takiego i świetna sprawa. Miasto, korki i zero wariacjami drążkiem. delikatnie gaz, czasem hamulec, na czerwonym tylko ręczny zaciągasz i tyle.
  • Poziom 39  
    MARCIN.SLASK napisał:
    tylko japońskie benzyniaki brać.

Ale te większe np 3,5L V6 24V itp. honda, toyota, nissan.
    MARCIN.SLASK napisał:

Na samym mieście obstawiam 14. Wszystko zależy od techniki jazdy i umiejętności hamowania silnikiem, co w automacie jest nieco utrudnione.
  • Specjalista AGD
    andrzej lukaszewicz napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    tylko japońskie benzyniaki brać.

Ale te większe np 3,5L V6 24V itp. honda, toyota, nissan.
    MARCIN.SLASK napisał:

Na samym mieście obstawiam 14. Wszystko zależy od techniki jazdy i umiejętności hamowania silnikiem, co w automacie jest nieco utrudnione.

Taka pojemność to zbyt dużo i Vki też nie chcę brać, bo dwie głowice i silnik bardziej skomplikowany. W razie czego naprawa dużo droższa od rzędówki.
    W 330ix po mieście też mi wychodziło 15-16l LPG. Ale miałem go krótko.

Będę dalej szukał :)