Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

kemid 06 Mar 2020 03:01 1416 13
Optex
 • #1
  kemid
  Level 9  
  Witam wszystkich,

  Z góry przepraszam za być może użyte w mojej Prośbie / Temacie nie fachowe zwroty, czy wyrażenia. Staram się od dłuższego czasu ,,pogłębić " moją wiedzę ogólnie na temat systemów alarmowy, ale na to potrzeba czasu, którego ja już nie mam. System jaki prawdopodobnie chciałbym mieć u siebie w domu to GENEVO, konkretnie jaki docelowo model to nie jestem jeszcze zdecydowany. Na początek wszystkie elementy współpracujące ( czujki, kontaktrony itp. ) mają być tylko i wyłącznie przewodowe. Chciałbym na przyszłość zostawić sobie możliwość dodania ,,czegoś" bezprzewodowo, więc model centrali, czy elementów z nią współpracujących musi być z gatunku ,,hybryda"
  Pozwolę sobie na wstępie przejścia do szczegółów zamieścić tutaj dwa linki, które dość mocno namieszały mi w głowie. Przeglądając materiały na tym zacnym forum starałem się zrozumieć ( może to za mocno powiedziane ), czego mam się trzymać oglądając mój projekt i umieszczając propozycje rozmieszenia czujek.

  Link nr 1:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312406.html

  W tym temacie kolega magik poprosił o ocenę ,,oblatanych" w tej materii i bardzo rzeczowo i miło dla niego została ta propozycja oceniona. Zauważyłem na tym ,,schemacie" iż jakby zasadą jest umieszczanie czujek w taki sposób, że patrzą ,,prostopadle" do miejsca potencjalnego zagrożenia ( np. okno )

  Przeszukując też i inne forma i stronki trafiłem na coś takiego;
  Link nr 2:
  https://transys.pl/cennik/cennik-montazu-systemow-alarmowych/

  Po lekturze jednego tematu i drugiego zostałem mocno skołowany. W temacie z drugiego linku czujki patrzą mam wrażenie w okna i ewidentnie widać inne podejście kogoś kto to planował. Może się mylę, może to jest tylko moja wrażenie, ale zasada moim zdaniem rozmieszenia czujek trochę inna.

  Ja planując układ czujek na moim planie bardziej się skłaniałem do propozycji z linku pierwszego. Bałem się, iż czujka za bardzo ,,patrząca " w okno może zostać oślepiona przez słońce.

  Z tego co ja zaplanowałem wyszło mi 10 czujek PIR w tym jedna DUAL / garaż ( na rysunku kolor niebieski ). W łazience ze względu na kabinę i na wannę nie wiedziałem jak podejść do tematu. Umieściłem czujkę nad drzwiami bojąc się, że opary np. z wanny zakłócą pracę czujki. Problem pojawił się też w kuchni, gdyż chcąc montować czujkę w rogu tam gdzie umieściłem niebieską mam obawę o otwieranie po tej stronie szafek. Skorzystałem tutaj z rady jednego z forumowiczów na elektrodzie i umieściłem na środku kuchni czujkę sufitową.

  Do tego wszystkiego doszło 20 kontaktronów ( kolor czerwony ), dwa manipulatory ( kolor zielony - w sieni przy drzwiach wejściowych i w garażu ), trzy czujki dymu ( kolor pomarańczowy ) i jedna czujka czadu ( kolor granatowy ).
  Oznaczyłem też na rysunku strony świata, gdyż mam wrażenie, że to jest też ważny czynnik jak i gdzie pada światło np. w słoneczny dzień.
  Bardzo proszę wiec o obejrzenie tych moich ,,wypocin" i ewentualną podpowiedz co skorygować. Pozdrawiam Wszystkich
  Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Wszystkich zainteresowanych jak to zrobić poprawnie, tak by nasze mienie było w miarę dobrze zabezpieczone a pieniądze wydane na sprzęt nie zmarnowane odsyłam do naszych poradników.

  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Pir prawidłowo poza pomieszczeniem na którym jest narysowana legenda, powinna być w lewym dolnym rogu(chyba że jest to niemożliwe w tym miejscu).

  Kontaktrony jeśli okno czy drzwi są dwuskrzydłowe muszą być na środku okna a nie przy zawiasie.

  Czujki dymu na suficie minimum 50cm od ścian, lamp, wentylacji itp.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  zbyszekkr
  Level 16  
  W pomieszczeniu z różą wiatrów jest kominek? Jeśli tak, to czujka pir nie może go widzieć bo będą fałszywe alarmy. Czujka dymu w kuchni zamiast w korytarzu, czujki co w sypialni a nie na korytarzu. Tlenek węgla jest cięższy od powietrza, zabija podczas snu lub w wannie. Czujkę w łazience daj tak jak inne, powinna być przystosowana do pomieszczeń wilgotnych, podczas kąpieli się może i wzbudzi ale przecież system wtedy jest rozbrojony. Sposób montażu czujek zawarty jest w instrukcji, nie sugeruj się tym co piszą w "poradnikach" bo najczęściej są to bzdury. W jakimś czasopiśmie dot zabezpieczeń przeczytałem kiedyś, że czujki pir nie powinno się montować na wprost okien i autor zamieścił rysunek gdzie wszystkie były narysowane na wprost. Często montuję alarmy gdy przewody są już położone przez elektryka, nigdy nie są prawidłowo. Po uruchomieniu systemu wyłącz w czujkach sygnalizację zadziałania, utrudni to potencjalnemu włamywaczowi analizę martwych stref gdy np przed włamaniem pojawi się aby rozpoznać teren jako np sprzedawca obwoźny.
 • #4
  kemid
  Level 9  
  Do Kolegi Kood,
  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Zastanawiałem się własnie nad tym lewym dolnym rogiem, ale tam jest przykręcona do sufitu konstrukcie nośna bramy panelowej otwieranej po prowadnicach do góry / pod sufit. Nie wiedząc, czy takie ,,coś" czasami nie przeszkadza, umieściłem na planie czujkę w tym miejscu co widać. Jeżeli ta konstrukcja nie przeszkadza, to bez problemu mogę ja tam w niedalekiej przyszłości zainstalować. Za pozostałe wskazówki też bardzo dziękuję.

  Do Kolegi Zbyszekkr,
  W pomieszczeniu z ,, różą wiatrów" kominka niema. Czujka w łazience była we wcześniejszej wersji tak jak inne, ale po przemyśleniach i z braku wiedzy ( nie wiedziałem, że są czujki o odpowiedniej charakterystyce pracy w takim pomieszczeniu np. jak łazienka ) przeniosłem ją nad drzwi. Oczywiście nie będzie problemu z docelowym umieszczeniem jej tak jak inne. Do reszty porad na pewno się zastosuję.

  BARDZO, BARDZO WAM DZIĘKUJĘ.
 • #5
  zbyszekkr
  Level 16  
  Rzeczywiście informacje zawarte na stronie transys to mistrzostwo niewiedzy.

  Czujka dymu ma zasięg ok 7m, termiczna 5. Dym rozchodzi się w formie stożka rozszerzając się ku górze, ciepło kuliście. Jak już je instalujesz to raczej jak najbliżej środka sufitu a nie przy krawędzi, oczywiście zachowując odległości o których wspomniał kood.
  Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

  (za „INSTALACJE SYGNALIZACJI POŻAROWEJ – WYTYCZNE PROJEKTOWANIA , SITP)”
  I daj je również a nawet zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie się śpi. Jak powstanie pożar w bezpośrednim otoczeniu śpiącej osoby to czas pełni tu kluczową rolę. W dobie wszechobecnych produktów pozostawianych w stanie czuwania pod napięciem sieci energetycznej i jakości dającej wiele do życzenia pomimo magicznych znaczków CE, jak już jest system to trzeba to wykorzystać.
 • #6
  kemid
  Level 9  
  Witam ponownie,
  Jeszcze raz Wielkie Dzięki. Na pewno wszystkie uwagi, czy porady będę się starał wykorzystać. Pozdrawiam
 • #7
  kemid
  Level 9  
  Witam Wszystkich ponownie,

  Mam kilka pytań odnośnie jak i co byłoby najlepsze. Jestem na etapie zakupu za chwilę kontaktronów i mam kilka pytań. Otóż wybrałem do okien po rozeznaniu na necie takie kontaktrony wpuszczane w ramę okna. Wykorzystam tylko te cześć wpuszczaną w ramę okienną:

  https://allegro.pl/oferta/satel-b-2-kontaktron-wpuszczany-do-okien-drzwi-6769084615

  -- Chciałbym do tego w/w elementu użyć magnesu neodymowego okrągłego. Nie wiem tylko, która średnica będzie lepsza, czy?:

  https://allegro.pl/oferta/magnes-neodymowy-14x3-mm-otw-8-4-pod-wkret-10-szt-9102430541

  czy

  https://allegro.pl/oferta/magnes-neodymowy-10x3-mm-otw-7-3-5-pod-wkret-10szt-7815012478

  -- Ponadto mam mały ból Głowy odnośni kontaktronów w drzwiach

  Czy taki mniejszy będzie OK:

  https://allegro.pl/oferta/kontaktron-boczny-kn-m02-7532338880

  magnes:

  https://allegro.pl/oferta/magnes-neodymowy-pl...bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

  lub taki trochę większy:

  https://allegro.pl/oferta/czujka-kontaktron-boczny-magnetyczna-drzwi-okna-9219271137

  magnes:

  https://allegro.pl/oferta/magnes-neodymowy-magnesy-40x10x5-mm-pod-wkret-5615692410


  Proszę się nie sugerować czy magnes ma dziurki do przykręcenia czy nie. Jak lepiej będzie przykleić to przykleję, a jak jak to nie. Proszę o uwagi czy dobrze kombinuje. Jeszcze mam pytanie odnośnie montażu kontaktronu na samej futrynie drzwi. . Czy przykręcam/wklejam go w samym rogu. Czy przewody przeprowadzam mała dziurką wywierconą prze futryną i dalej, bo chyba nie po wierzchu futryny?


  Proszę o wskazówki. Pozdrawiam

  Dodano po 9 [godziny] 6 [minuty]:

  Niestety mam następne pytania. Otóż wydaje mi się, że kontaktrony które zaproponowałem nie maja parametrów technicznych do pełnienia funkcji w opcji tzw. ,,sabotaż ". Czy w zamkniętym domu tak naprawdę istnienie ryzyko, że ktoś mi przewie linie idącą do kontaktronu? Czy funkcja ,,sabotaż " jest potrzebna? Niestety nie wiedząc, że do opcji ,,sabotaż" i normalna praca kontaktronu należny mieć ,,chyba" przewód 2x2x0,5 położyłem już na ścianach i gdzie trzeba przewody 6x0,5 ( nawet pod oknami dwuskrzydłowymi ). Oczywiście jeżeli jest to niezbędne to po prostu będę musiał dołożyć jeszcze w niektóre miejsca po przewodzie 6x0,5. Bardzo proszę o wskazówki czy opcja ,,sabotaż" jest konieczna i wymagana, aby instalacja alarmowa pracowała jak należny. Czy ja dobrze rozumuje, że jeżeli kontaktron jest z funkcją ,,sabotaż " to potrzebuje 4 żyły idące do centrali, a jeżeli bez tej opcji to 2. Wklejam dwa rysunki pobrane z netu i proszę o odniesienie się ( jeżeli można ) do tego co na nich jest. Czego się Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej trzymać, aby było dobrze. Pozdrawiam
 • #8
  suworow
  Admin of Property security
  Jeżeli ktoś przerwie linię to przy uzbrojonym systemie będziemy mieli alarm a przy braku uzbrojenia - naruszenie. Gorzej jak ktoś zewrze przewody przed kontaktronem. Przed "niewiedzą" że takie coś miało miejsce chroni nas parametryzacja DEOL ( 2EOL)
  Kupujemy kontaktrony z wbudowanymi rezystorami odpowiednimi dla naszej centrali, lub sami je parametryzujemy tak jak czujki ruchu.
  Proszę przeczytać ten poradnik i linkowane w nim tematy.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17921073#17921073

  Nie widząc okien, drzwi trudno jednoznacznie stwierdzić czy dany typ kontaktronu będzie odpowiedni. Ale kabelek puszczany po futrynie to niekoniecznie.
 • #9
  kemid
  Level 9  
  Witaj Admin,

  Zacznę może od końca Twojej wypowiedzi. Ja tylko zapytałem dość obrazowo, czy tak podłącza się i prowadzi przewód kontaktronu w drzwiach. Według mnie jeżeli nie nawiercisz małego otworu, tak żeby wystające z boku kontaktronu przewody schować, to musisz po futrynie. Ja myśle, że jak nawiercę malutki otworek, taki żeby przylegajaący bokiem kontaktron go zamaskował, to będzie jak trzeba. Manualnie absolutnie nie wątpię, że sobie poradzę w obsadzeniu kontaktronów, tylko potrzebuje wskazówek na co zwrócić uwagę. Proszę nie odbierz mojej wypowiedzi jak jakiegoś bufona, ale zawodowo i czasami wiercę, czasami lutuję, czasami muszę wykonać bardziej skomplikowane czynności i jakoś zawsze jest OK. Niestety wracając do kontaktronów to czas mnie goni okrutnie. Tynkowanie za dwa tygodnie, a zamontowałem pod oknami puszki, w których ma to być połączone i puszka pod cienka warstwa tynku ukryta. W razie potrzeby małym młoteczkiem będę mógł ją bardzo szybko otworzyć. Dlatego zapytałem się i przedstawiłem linki, jakie kontaktrony i z jakimi magnesami montować. W podanym poradniku nie jest to jakoś mocno wytłumaczone. Ktoś używa takiego, inny innego itd. Wkleję fotki okna i rysunek profilu z jakiego są wykonane. Może to pozwoli coś określić. Widzę już na wstępie, że magnesik może być grubszy i mieć nawet 6 mm. Pozdrawiam


  Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

  dodane 2020.05.14 22:04:
  Dzień dobry Wszystkim,

  Bardzo proszę doświadczonych Forumowiczów o podpowiedź. Zacząłem się przyglądać moim profilom okiennym i mam dylemat. Podobno często instalatorzy przykręcają magnes neodymowy śrubą, którą są przykręcone okucia. Niestety, u mnie chyba nie da się tak zrobić, gdyż pod okuciem na ramie okiennej jest uskok profilu. To wydaje mi się, że byłoby odpowiednie miejsce z racji prostego wyprowadzenia przewodu pod okno. Proszę o podpowiedź, bo oczywiście mogę się mylić. Druga konfiguracja jest z umieszczonym w innym miejscu magnesem neodymowym. Niby jest na magnes miejsce, ale trzeba mocno się przewiercać w kierunku strefy pod parapetem przed oknem. A może należy wiercić prosto w kierunku parapetu i wyjść przewodem bardziej na środku ramy okiennej? Jaki wariant należy wybrać? A może są tutaj potrzebne inne kontaktrony?
  Pozdrawiam

  Kontaktron, o którym myślałem tutaj to: SATEL B2

  Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

  dodane 2020.05.17 19:04:
  Bardzo proszę o wskazówki co dalej mam robić. Przedstawiłem realne zdjęcia, przedstawiłem rysunek poglądowy profilu okna i nic. Nie pytam czym wiercić, jak wiercić, czym robić fazki, bo to ogarnę. Mam do treningu starą ramę z okna tarasowego tak z 9 mb. (Wymieniona na nową, bo zadarli okleinę w trakcie montażu). Potrzebuję wskazówki w którym miejscu wiercić, którędy wyprowadzić przewód kontaktronu, jakie być może zastosować kontaktrony (jeżeli te zaproponowane Satel B2 nie są dobre)? Pomoże ktoś?

  Moderated By Marek_Skalski:

  Scaliłem 3 kolejne posty i poprawiłem pisownię. Proszę nie pisać postu pod postem, ale używać opcji edycji w celu dodania treści.

 • #10
  kemid
  Level 9  
  Niestety nie mogę juz używać opcji ,,edytuj" do postów poprawianych przez moderatora, dlatego tez napisałem nowego, Nie wiem czemu przez kilka dni nikt nie podpowiedział NIC. Chyba moje zapytanie nie było zbyt trudne .... ? dla oblatanych w tematyce. Jakos sobie poradziłem i znalazłem fotke w necie, która wiele mi podpowiedziała. Teraz pozostaje kupic ze 2-3 kontaktrony i przeprowadzić testy na starej ( nowej ) ramie okiennej _


  Rozmieszczenie czujek w instalacji alarmowej

  Kontaktron dokładnie taki jak zamontowany w tym oknie


  https://www.napad.pl/produkty-753-10083-czujnik-kontaktronowy-mc-740-pe.htm
 • #11
  Genevo

  Level 11  
  Kontaktron "czteroprzewodowy" (z pętlą sabotażową) może zostać podłączony na kilka sposobów: najprostszym byłoby podłączenie samego obwodu kontaktronowego (wykrywanie otwarcia okna), innym może być połączenie obwodu kontaktronowego szeregowo z pętlą sabotażową (sabotaż wywoła "naruszenie linii"). Ten sam efekt będzie dodając pojedynczy rezystor parametryczny (konfiguracja EOL) - centrala zareaguje jedynie na naruszenie w trakcie uzbrojenia systemu.
  Najlepszą konfiguracją byłoby połączenie 2EOL (dwa rezystory parametryzujące) - jeżeli masz puszkę pod oknem, można je zainstalować w puszce a dalej do centrali doprowadzić dwa przewody (przy wspólnej masie teoretycznie możemy podłączyć 5 niezależnych kontaktronów). Taka konfiguracja pozwoli na zareagowanie sabotażem w czasie bez czuwania.
  Teraz pytanie: na ile realny jest sabotaż kontaktronu, i jeżeli tak, w jaki sposób?
  Czujki PIR są dużo bardziej narażone, ponieważ można je otworzyć i zamaskować. Kontaktrony zabezpieczone przed "zamaskowaniem" (zastosowaniem "obcego magnesu") to zupełnie inna liga, dużo bardziej złożone urządzenia.
  Przy zwykłych kontaktronach (zakładając że sabotaż linii przez jej odcięcie) jest mało prawdopodobny zastosowałbym prostszą parametryzację EOL i szeregowe połącznie obwodów.
 • #12
  kemid
  Level 9  
  Witam Wszystkich,

  Pisałem ponad rok temu, że czas mnie goni w przedmiotowym temacie, ale niestety los czasami płata figle. Gwoli wyjaśnienie, dawny uraz
  ( złamany kręgosłup ) dał o sobie znać i na długo, długo wyłączył mnie z ,,użyteczności ". Rzeczywiście obecnie musza w ciągu dwóch tygodni zamontować kontaktrony w oknach ( dwuskrzydłowe i jedno ), oraz w drzwiach. Proszę o wskazanie konkretnie jakie kontaktrony mam kupić, gdyż musza być zamontowane przed parapetami. Jak pisałem wcześniej pod każdym oknem mam puszkę z doprowadzonym przewodem 6x0,5 mm. Potrzebuje na razie tylko wmontować kontaktrony w ramę okna, wyciągnąć przewody do puszek i czas na łączenie tego będzie zimą. Bardzo proszę o konkretne wskazówki. Pozdrawiam
 • #13
  adwlodar
  Level 27  
  A czemu ten kontaktron z poprzedniego Twojego postu jest zły? W sensie seria 740 Alarmtechu
 • #14
  kemid
  Level 9  
  Ja nie mówię, że jest zły, tylko moja największa zagwózdka jest to czy? Ma to być kontaktron z dwoma przewodami, czy z czterema. Czy przewód 6x0,5 obsłuży jedno okno z dwoma skrzydłami nawet jeśli będą zamontowane kontaktrony z czterema pewodami. Jak możesz to podaj konkretny model może takiego wypuszczanego do środka ościeżnicy. Potrzebuje kilku zdań konkretnej info, żeby potem było OK.