Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

Genevo 11 Feb 2019 11:31 4212 47
Optex
 • #1
  Genevo

  Level 11  
  PRiMA64 – wszechstronna centrala o dużych możliwościach
  Centrala alarmowa PRiMA64 to najbardziej zaawansowane urządzenie z rodziny central PRiMA, produkowanych przez gdańską firmę GENEVO. Umożliwia ona realizację hybrydowych systemów alarmowych, łącząc w ramach jednej instalacji niezawodność połączeń przewodowych i wygodę charakterystyczną jedynie dla urządzeń bezprzewodowych.

  Charakterystyka centrali PRiMA64
  Centrala GENEVO PRiMA64 to urządzenie przeznaczone do realizacji systemów alarmowych w obiektach średniej wielkości i większych. Oferuje możliwość wykorzystania 64 linii dozorowych – zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. System PRiMA64 daje możliwość wykorzystania do 16 wyjść programowalnych, za pomocą których realizować można nie tylko powiadamianie o zagrożeniach, ale także sterowanie dowolnymi urządzeniami.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Linie dozorowe systemu mogą być pogrupowane w 4 całkowicie niezależne strefy (podsystemy). Strefy mogą posiadać wejścia współdzielone, dla których na etapie instalacji wybrać można rodzaj współzależności: współzależność typu „AND” (typowo wykorzystywana w charakterze „wspólnego korytarza”) oraz współzależność typu „OR”. Ponadto, w każdej ze stref instalator może wskazać wejścia blokowane w trybie tzw. „czuwania domowego”, dzięki czemu użytkownicy systemu w prosty i intuicyjny sposób mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo np. nocą.

  W systemie PRiMA64 można utworzyć 32 użytkowników z nadaniem indywidualnych uprawnień – dostępu do stref, jak i do wybranych funkcji centrali. Taki sposób zarządzania użytkownikami daje dużą elastyczność, z której często korzysta się przy instalacjach realizowanych w obiektach komercyjnych.

  Rozbudowę centrali zrealizować można za pomocą modułów podłączanych do magistrali komunikacyjnej. Mogą to być zarówno manipulatory LCD (dwie linie wzornicze, 8 wariantów), moduły wejść przewodowych EXT-Z8, moduły wyjść EXT-PGM8, moduły typu „podcentrala” EXT-Z8PS-R (8 wejść, 2 przekaźniki, wbudowany zasilacz buforowy). Magistrala działa w trybie „Plug&Play” - można łatwo podłączać urządzenia bez konieczności ręcznego ustawiania adresów w poszczególnych urządzeniach, oraz bez stosowania rezystorów terminujących. Maksymalna odległość pomiędzy płytą centrali a urządzeniami peryferyjnymi to 300m przy zastosowaniu typowego okablowania alarmowego YTDY z żyłami miedzianymi 0.5mm. Ze względów bezpieczeństwa, komunikacja między urządzeniami podłączonymi do magistrali jest nadzorowana oraz szyfrowana.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościachGENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Centrala PRiMA64 posiada wbudowany komunikator GSM/GPRS. Umożliwia on realizowanie szeregu funkcji, m.in. monitoringu do firm ochrony (działa z KRONOS, SAFESTAR, STAM-2 oraz innymi systemy stacji), osobistego szczegółowego powiadamiania tekstowego oraz zdalnego sterowania (aplikacje iOS/Android oraz SMS). Ten komunikator daje też możliwość zdalnego programowania („downloadingu”) przez GPRS – zarówno w trybie bezpośrednim, jak i prostym programowaniu przez tzw. „chmurę”.

  Codzienna obsługa systemu PRiMA64
  Podstawowym sposobem obsługi systemu PRiMA64 są manipulatory LCD. Centrala PRiMA64 umożliwia podłączenie do 8 manipulatorów LCD, co ułatwia obsługę rozbudowanego systemu z wielu miejsc. Manipulatory systemu PRiMA charakteryzują się unikalnym, graficznym interfejsem użytkownika, wykorzystujący tzw. „interfejs bankomatowy”. Dzięki niemu użytkownicy intuicyjnie radzą sobie z obsługą podstawowych funkcji systemu, a nawet korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji nie wymaga ciągłego poszukiwania instrukcji. Najważniejsze informacje na ekranie przedstawiane są za pomocą czytelnych piktogramów, a opisy tekstowe dodatkowo ułatwiają poruszanie się po funkcjach systemu.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościachGENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościachGENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  System z centralą PRiMA64 może również być obsługiwany zdalnie. W tym celu dostępne są bezpłatne aplikacje PRiMAgo! dla użytkowników iOS oraz Android. Aplikacja ta umożliwia intuicyjne sterowanie czuwaniem systemu, oraz zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do centrali (np.: roletami, oświetleniem, podlewaniem ogrodu itp.). Użytkownicy innych telefonów mogą też skorzystać z funkcji sterowania SMS, które dzięki unikalnej funkcji autoryzacji kodami potwierdzającymi może być bezpieczniejsze niż w innych systemach.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Centrale serii PRiMA od początku przewidywały szereg ułatwień dla użytkowników korzystających z kart prepaid. Oprócz możliwości sprawdzenia stanu konta (czy to z manipulatora, czy też zdalnie), istnieje możliwość doładowania konta pre-paid przez wpisanie kodu z kuponu doładowującego (tzw. zdrapki). Funkcjonalność obsługi kart pre-paid została również rozbudowana o dodatkowe funkcje, umożliwiające aktywację promocyjnych pakietów danych czy przedłużenie ważności konta z wykorzystaniem specjalnych kodów udostępnianych przez operatorów GSM. Warto podkreślić, że jest to na chwilę obecną jedyna centrala wyposażona w taki pakiet funkcji związanych z kartami pre-paid.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Funkcje „Home Control” – sterowanie i funkcje logiczne
  Centrala PRiMA64 zaprojektowana była jako urządzenie mające łączyć zapewnienie bezpieczeństwa oraz podniesienie komfortu na co dzień. W ramach Home Control, instalator może zdefiniować do 6 spersonalizowanych ekranów sterowania, na których dostępne są przyciski szybkiego dostępu sterujące wybranymi urządzeniami. Tytuł każdego z takich ekranów ułatwia pogrupowanie funkcji, a możliwość zdefiniowania nazw wyjść oraz wyboru piktogramu dla każdego przycisku funkcyjnego z osobna daje praktycznie nieograniczone możliwości dostosowania ich do indywidualnych potrzeb użytkownika.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Urządzenia podłączone do centrali mogą być sterowane za pomocą aplikacji, czy też automatycznie, z wykorzystaniem timerów i sygnałów z czujek. Funkcje logiczne AND, OR łączące wiele wyjść (fizycznych oraz wirtualnych) w jednym pozwala realizować bardziej złożone sterowanie, łączące np. działania automatyczne (według timerów, w reakcji na sygnały z różnych czujek) ze sterowaniem ręcznym (manipulatory lub aplikacja mobilna). Przykładowo, możliwe jest zrealizowanie automatycznego włączania oświetlenia w reakcji na sygnał z czujki ruchu, w określonych porach dnia.

  Rozbudowa bezprzewodowa
  Centrala PRiMA64 umożliwia zrealizowanie hybrydowego systemu alarmowego, łączącego urządzenia przewodowe i bezprzewodowe systemu EvoLiNK. Chcąc wykorzystać w systemie urządzenia bezprzewodowe, wystarczy wyposażyć centralę PRiMA64 w moduł bezprzewodowy EvoHUB lub manipulator LCD SL-HUB. Urządzenia te umożliwia obsługę do 64 urządzeń bezprzewodowych, zapewniając w pełni dwukierunkową, nadzorowaną i bezpieczną komunikację w pasmie 868MHz. System EvoLiNK wykorzystuje charakteryzuje się doskonałym zasięgiem komunikacji (w terenie otwartym, ponad 0.5km), oraz niskim poborem prądu w urządzeniach zasilanych bateryjnie (co najmniej 2 lata pracy). Kontroler wyposażony jest w system dwóch anten (antenna diversity) zapewniający stabilną łączność w środowisku wewnętrznym. Centrala PRiMA64 może wykorzystać do 4 modułów EvoHUB dla zapewnienia optymalnego sygnału w rozległych instalacjach. W przypadku stosowania większej ilości modułów, system automatycznie wybiera najkorzystniejszą drogę dla sygnału radiowego co dodatkowo poprawia niezawodność działania systemu. Praca każdego urządzenia bezprzewodowego jest indywidualnie nadzorowana, dzięki czemu użytkownik systemu ma dostęp do pełnej informacji o poziomie sygnału radiowego czy stanie baterii w konkretnym urządzeniu bezprzewodowym. Oferta urządzeń EVOLINK obejmuje podstawowe czujki i moduły systemowe, i jest sukcesywnie rozbudowywana – lada chwila premierę będą mieć manipulatory bezprzewodowe EVOKPD i sygnalizatory EVOSOUND. Wiosną pojawią się kolejne elementy systemu – m.in. czujki zalania oraz dymu.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Dla ułatwienia instalacji i późniejszej konserwacji systemu, centrala PRiMA64 oraz moduły EvoHUB wyposażone są w szereg narzędzi diagnostycznych – m.in. skaner pasma radiowego umożliwiający ocenę jakości łączności, czy wskaźnik poziomu sygnału wbudowany w czujki i ułatwiający dobór miejsca ich montażu.

  Komfort pracy Instalatorów
  Centrala PRiMA64 jest została zaprojektowana tak, by maksymalnie ułatwić pracę instalatora. Z tego właśnie powodu wyposażona jest w szereg funkcji ułatwiających jej konfigurację a także późniejszą konserwację systemu.
  Programowanie systemu może zostać zrealizowane za pomocą manipulatorów, lub z użyciem komputera. W tym pierwszym przypadku, pracę ułatwia intuicyjne menu trybu serwisowego w przypadku którego nie trzeba zapamiętywać sekwencji kodów sterujących czy adresów poszczególnych ustawień.
  W przypadku bardziej złożonych systemów warto skorzystać z programu PRiMAtool, który daje nie tylko narzędzia do konfigurowania central ale także aktualizację firmware we wszystkich urządzeniach czy korzystanie z dodatkowych narzędzi diagnostycznych. Do połączenia między komputerem i centralą PRiMA64 służy kabel CUSB-PIN3. Można też w tym celu użyć popularne interfejsy standardu RS-TTL z zakończeniem PIN3. Połączenie między centralą PRiMA64 i komputerem może też być zrealizowane zdalnie, za pośrednictwem GPRS – bezpośrednio, lub przez chmurę.
  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Firma GENEVO stawia na najwyższą jakość wsparcia technicznego które firma GENEVO oferuje swoim Instalatorom. Kontakt z naszymi fachowcami uzyskać można zarówno telefonicznie, mailowo czy też od niedawna przez dedykowaną grupę Facebook'ową. Uzupełnieniem wsparcia są serie szkoleń o praktycznym, warsztatowym charakterze, prowadzone w całej Polsce we współpracy z dystrybutorami GENEVO. Dają one świetną okazję do poznania tego sprzętu i rozpoczęcia pracy z pełnym wykorzystaniem olbrzymich możliwości które oferuje.

  Ponadto, pierwszych pięciu Instalatorów z portalu ELEKTRODA którzy w tym wątku prześlą swoją opinię lub pytania techniczne dotyczące naszych produktów, otrzymają w prezencie zestaw gadżetów firmowych - poproszę o przesłanie na PW wiadomości z adresem do wysyłki.

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:

  Informacje i opinie na temat systemów alarmowych - Ropam, Genevo, Satel
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  suworow
  Admin of Property security
  Genevo wrote:
  Ponadto, pierwszych pięciu Instalatorów z portalu ELEKTRODA którzy w tym wątku prześlą swoją opinię lub pytania techniczne dotyczące naszych produktów, otrzymają w prezencie zestaw gadżetów firmowych - poproszę o przesłanie na PW wiadomości z adresem do wysyłki.

  Skoro są nagrody to już zadaję pytanie ;) A tak poważnie to proszę moje pytanie potraktować jako poza konkursem.
  No właśnie jak dużych.
  Mnie interesują przede wszystkim sumy i iloczyny wyjść. Czy są jakieś ograniczenia przy ich tworzeniu ( np ilość elementów, wyjść składających się na iloczyn, sumę)
  Nie będę ukrywał że szukam ( pewnie nie ja jeden) czegoś co dało by nieco większe możliwości niż perfecta a nie kosztowało jak integra.
  Drugie pytanie o możliwości/ selektywność komunikatora gsm. Dajmy na to jest możliwy taki scenariusz: Poinformuj sms-em usera nr 1 o rozbrojeniu jeżeli system został rozbrojony przez usera nr 2
  Potwierdzaj mi uzbrojenia sms-em, ale nie rób tego gdy sam uzbroję z klawiatury.
 • #3
  Genevo

  Level 11  
  Nagroda została przyznana zgodnie z zasadami ;)

  Obecna implementacja funkcji logicznych na wyjściach daje możliwość powiązania dowolnej ilości parametrów, w ramach dostępnej puli wyjść na zasadzie PGM3 = AND (PGM5, PGM6, PGM9) ....
  Oprócz tego, wyzwalanie samych wyjść (np wyjście typu "Naruszenie wejścia") może mieć selektywnie zdefiniowany zakres "pobudzania" (np wyjście działa w strefach S1, S3 i S4; sterowanie można też określić z dokładnością do pojedynczych linii - domyślnie, wszystkie linie należące do wskazanych stref sterują wybranym wyjściem).
  W kwestii selektywności powiadomień: wybierać można określone grupy zdarzeń, dla każdego numeru telefonu. Nie ma jednak możliwości wskazania np konkretnych użytkowników, dla których akcja np uzbrajania, rozbrajania wywoła powiadamianie. Czyli, decydując się na powiadamianie o uzbrojeniach/rozbrojeniach systemu otrzymujemy pełną informację (kto, kiedy, co) która zostanie przesłana przy każdej akcji włączania/wyłączania czuwania strefy.
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  W systemie mogę mieć 16 wyjść. 6 płyta, 8 expander i dwa podcentrala.
  Powiedzmy, że do centrali dołożyłem expander więc mam 14 wyjść fizycznych.
  Opiszę to trochę jak laik ale chcę by było zrozumiałe nie tylko dla instalatorów.
  Chcę sterować oświetleniem w podbitce. Ma ono załączyć się na stałe z przycisku mono na ścianie ( podłączonym pod wejście centrali) z pilota, po naruszeniu wejścia pod które podłączony jest kontaktron np w bramie (na czas > 20 sekund niż czas otwarcia bramy) z sms-a ( na stałe) wyjście też ma załączyć się na określony czas po wystąpienia alarmu.
  Co da się z tego zrealizować.
  Teoretycznie mam w systemie wolne wyjścia 15 i 16.
  Czy mogę w tym układzie 15 i 16 potraktować jako wirtualne, by nie zajmować wyjść fizycznych ? Do nich przypisać np sterowania z przycisków, pilotów itp.


  Co do powiadomień:
  Ok, czyli mamy tu podobne ograniczenia jak w perfecta, ale też i w integra + moduł powiadomień INT-GSM. W zamian też dostajemy to co i one oferują czyli mówić krótko możliwość sterowania systemem przez aplikację. Większą od nich selektywność i funkcjonalność daje intega WRL, ale w tam musimy wszystko wprowadzić z ręki, a jak chcemy zarządzać przez aplikację to musimy dokupić i podłączyć pod net moduł ETHM. Coś za coś.
  Jak coś pokręciłem to proszę mnie sprostować :)


  ps. przepraszam ze wszystko tak odnoszę do satela.
 • Helpful post
  #5
  Zbych034
  Level 38  
  Da się logikę ustawiać za pomocą wirtualnych wyjść (nie istniejących fizycznie w systemie)?
 • Helpful post
  #6
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Z mojego doświadczenia zawodowego to do większych obiektów mało stref i stanowczo za mało użytkowników (ale to tylko moje potrzeby).
 • Optex
 • #7
  Genevo

  Level 11  
  Konfiguracja jest wykonalna, poniżej przepis:
  Przekaźnik sterujący oświetleniem (powiedzmy podłączony pod PGM3) programujemy jako "Funkcja logiczna OR".
  Parametrami tej funkcji logicznej będą wyjścia wirtualne (w PRiMA64 będą to PGM7 i PGM8, jako że ekspander obsługuje wyjścia PGM9...16) i jedno wyjście "fizyczne" PGM9.

  Przycisk Mono podłączamy do wejścia zaprogramowanego jako "23.Przełącz.wyjścia sterowanego", np do wejścia Z6.
  Pilota podłączamy do wejścia zaprogramowanego jako "23.Przełącz.wyjścia sterowanego", np do wejścia Z7.
  Kontaktron bramy podłączamy do wejścia zaprogramowanego jako "21.Włącz.wyjścia sterowanego", np do Z8, z ustawieniem polaryzacji odwrotnej niż fizyczny kontaktron czyli typowo NO (bo chcemy żeby Z8 było "sygnałem zamknięcia bramy").

  PGM7 programujemy jako "Sterowane A", włączamy opcję "Zatrzask" (sterowanie bistabilne), na liście zaznaczamy wejście Z6, Z7.
  PGM8 programujemy jako "Sterowane B", ustawiamy czas taki jak ma się świeć lampa po zamknięciu bramy. Na liście zaznaczamy wejście Z8.
  PGM9 programujemy jako "Alarm włamaniowy", z ustawieniem czasu działania i przypisania do stref według potrzeb.
  Jako parametry wyjścia naszej Sumy logicznej (PGM3) sterującej przekaźnikiem, wybieramy wyjścia PGM7, PGM8, PGM9.

  Jak to zadziała?
  Przycisk mono i pilot będą naprzemiennie włączać i wyłączać wyjście "Sterowane A", włączając i wyłączając na żądanie oświetlenie podbitki ("Sterowane A" jest z "zatrzaskiem" więc będzie działać do wyłączenia). Również z SMS-a sterujemy wyjściem "Sterowane A".
  Zamknięcie bramy uruchomi wyjście "Sterowane B", które samoczynnie wyłączy się po zaprogramowanym czasie.
  Dodatkowo w przypadku alarmu oświetlenie włączy się na czas, zaprogramowany jako czas działania wyjścia alarmowego (PGM9).

  A w kwestii powiadamiania: wprowadzając centralę PRiMA16 w 2014, zaproponowaliśmy prostą konfigurację powiadomień opartych o zdarzenia i nazwy systemowe, nie wymagając przy tym definiowania określonych tekstów przypisanych do wybranych zdarzeń. Taki sposób konfiguracji ogranicza w pewnym zakresie swobodę, ale olbrzymią korzyścią jest uproszczenie konfiguracji w typowych scenariuszach zastosowań. Ten sposób konfiguracji został na tyle pozytywnie oceniony przez Instalatorów, że metoda ta znalazła zastosowanie w produktach konkurencji o których Pan wspomina.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zbych034 wrote:
  Da się logikę ustawiać za pomocą wirtualnych wyjść (nie istniejących fizycznie w systemie)?

  Tak, do wyjść logicznych można użyć jako parametrów wyjść wirtualnych - czyli tych które są fizycznie nieistniejące w systemie.
  Zgodnie z obietnicą, proszę na PW o adres do wysyłki zestawiku.
 • #8
  suworow
  Admin of Property security
  Do domku 4 strefy gdzie czujki mogą należeć do obu stref jednocześnie to całkiem nieźle ( to tak jakbyśmy mieli 4 tryby uzbrojenia lub np 4 strzałki w integrze. nie wiem ja w Radzyminie, ale u nas średnio w domku nie mieszka więcej niż te 4-5 osób ;) Chyba że mówimy o dużych obiektach handlowych ;)

  Czyli jest całkiem nieźle, jeżeli chodzi o sterowania i możliwość wykorzystania wyjść wirtualnych.

  Wracając do powiadomień to prawdą jest że sam wielokrotnie klepiąc owe 64 komunikaty w wiadomej centrali i sprawdzając czy odpowiednio je przypisałem, pytałem/ zastanawiałem się czy tego nie da się jakoś zautomatyzować ;)
  Jak to już jest to człowiek znowu marudzi ;)
  Trzeba przyznać że ten sposób działania komunikatora zdecydowanie skraca/ upraszcza proces instalacji i eliminuje możliowść powstania błędów :)
 • Helpful post
  #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  Genevo

  Level 11  
  alster1 wrote:
  Z mojego doświadczenia zawodowego to do większych obiektów mało stref i stanowczo za mało użytkowników (ale to tylko moje potrzeby).

  Dziekuję za sugestię. Centrala PRiMA64 zaprojektowana była z myślą o obiektach średnich i średnio-większych. Większe możliwości (w tym większa ilość stref oraz użytkowników) przewidziane są dla centrali XL128 którą zapowiadaliśmy w trakcie ostatniego SECUREX'u - liczę na to że szczegóły dotyczące XL-ki będziemy mogli przedstawić w połowie roku.
  Proszę również o przesłanie danych do wysyłki obiecanego drobiazgu.
 • #11
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  suworow wrote:
  Do domku 4 strefy gdzie czujki mogą należeć do obu stref jednocześnie to całkiem nieźle ( to tak jakbyśmy mieli 4 tryby uzbrojenia lub np 4 strzałki w integrze. nie wiem ja w Radzyminie, ale u nas średnio w domku nie mieszka więcej niż te 4-5 osób ;) Chyba że mówimy o dużych obiektach handlowych ;)


  Domków prawie nie robię :), mam sporo obiektów (firmowych) gdzie każdy pracownik ma hasło - średnio 50 - 100 użytkowników w systemie, obiekty biurowe mam podzielone na kilkanaście oddzielnych stref.
  W Primie brakowało by mi jeszcze wyjść niskoprądowych na płycie, sporo AO jeszcze zakłada nadajniki, podłączając sygnały włamania, napadu, sabotażu, awarii, uzbrojenia muszę już dokładać moduł wyjść.
 • #12
  Genevo

  Level 11  
  W kwestii ekspanderów wyjść przekaźnikowych, naszą filozofią jest promowanie rozwiązania wykorzystującego GZT80. Chodzi tu przede wszystkim o walory użytkowe takiego rozwiązania.
  Obecnie coraz więcej obciążeń w instalacjach elektrycznych to tzw obciążenia "trudne" - przede wszystkim powszechne obciążenia pojemnościowe którymi są wszelkiej maści zasilacze impulsowe obsługujące m.in. oświetlenie LED. Taki rodzaj obciążeń b.szybko "zabija" elektromechaniczne przekaźniki, których czas życia znacząco skraca się w porównaniu z obciążeniami rezystancyjnymi. Integrując obciążone przekaźniki z elektroniką sterującą powodujemy kłopotliwe serwisowanie: odpięcie zaadresowanego modułu wywołuje konieczność ingerencji programowej w instalację. Jak często? To już zależy od jakości przekaźników i częstości przełączeń. Niejednokrotnie instalatorzy z którymi rozmawialiśmy musieli częściej niż co rok serwisować moduły przekaźnikowe. W rozwiązaniu z GZT80 wymianie podlega sam przekaźnik, a jego wymiana nie wiąże się z ingerencją "programową". Sam moduł OC może zostać zainstalowany w pobliżu rozdzielni, sterując cewkami przekaźników "lokalnie".

  Jeżeli chodzi o EVOLiNK, naszym celem jest umożliwienie zastosowania modułu EVOHUB NANO (kontroler EVOLINK) w połączeniu z EXT-Z8PS-R ("podcentralą"), dając w ten sposób zestaw 8 wejść, 2 wyjść oraz magistrali komunikacyjnej via Radio. Natomiast naszym priorytetem jest wdrożenie do produkcji nowych urządzeń, tak więc prace nad tym rozwiązaniem uruchomimy w drugiej połowie roku.

  @Sharp - proszę na PW o "namiary" do wysłania obiecanych gadżetów.
 • Helpful post
  #13
  mipix
  Level 35  
  Witam

  Bardzo fajne te manipulatory graficzne. Czy wersje podstawowe też tak wyglądają, czy może trzeba rozszyfrowywać kontrolki i ich mignięcia jak w Satelu?
  Czy moduły bezprzewodowe dają znać z wyprzedzeniem o niskim poziomie baterii? Czy zapomniana w kącie czujka przestanie kiedyś po prostu działać?
  Czy wymiana baterii wymaga serwisu z kodami dostępu, czy też sam użytkownik może to zrobić bez uruchamiania alarmu sabotażowego?

  Pozdrawiam
 • #14
  Genevo

  Level 11  
  mipix wrote:
  Bardzo fajne te manipulatory graficzne. Czy wersje podstawowe też tak wyglądają, czy może trzeba rozszyfrowywać kontrolki i ich mignięcia jak w Satelu?
  Czy moduły bezprzewodowe dają znać z wyprzedzeniem o niskim poziomie baterii? Czy zapomniana w kącie czujka przestanie kiedyś po prostu działać?
  Czy wymiana baterii wymaga serwisu z kodami dostępu, czy też sam użytkownik może to zrobić bez uruchamiania alarmu sabotażowego?


  Manipulator z ekranem graficznym to u nas rozwiązanie standardowe - takie "rozwinięcie ewolucyjne": Manipulator LED > Manipulator tekstowy LCD > Manipulator graficzny. Po to wprowadziliśmy intuicyjny interfejs a'la Bankomat, żeby ułatwić życie Instalatorom i użytkownikom naszych systemów.
  W kwestii sygnałów z urządzeń bezprzewodowych: każde urządzenie indywidualnie zgłasza informację o poziomie sygnału oraz stanie baterii (procentowo). Dodatkowo, centrala zasygnalizuje awarię jeżeli w którymkolwiek urządzeniu poziom napięcia baterii osiągnie pułap "krytyczny", dając ok 2-3mc na wymianę baterii. Baterie w czujkach bezprzewodowych zamknięte są w obudowach, w związku z czym otwarcie obudowy spowoduje zgłoszenie sabotażu - niezbędne jest uprzednie wejście do trybu serwisowego, a więc jest to zadanie dla Instalatora.

  Zgodnie z obietnicą, na PW poproszę o dane do wysyłki firmowych gadżetów.
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Możemy się przy tych manipulatorach na chwilę zatrzymać.
  Ostatni manipulator graficzny z jakim miałem do czynienia to MX-ICON do central Pyronix. Jakoś go najlepiej nie wspominam. Klienci ( dla uściślenia jednej z dużych AO) ciągle do mnie dzwonili i pytali co to za znaczek podobny np do "95" im się wyświetla ;) Pilnowałem aby w swoich systemach instalować chociaż jeden manipulator z LCD tekstowy ale i to nie przynosiło zawsze pożądanych efektów.... Gdy zobaczyłem że w Primie jest manipulator graficzny to ostudziło to trochę mój zapał do tego systemu.
  A tu okazuje się, że firma jest dumna ze swojego manipulatora graficznego, a co więcej chwalą go instalatorzy. Cytat z innego tematu:
  no__name wrote:
  Do mniejszych systemów jakoś mi przypasowała PRIMA (ale głownie 64 mniejszych już prawie nie kupuję) a jak Klient ma możliwości i wymaga to proponuję "jablo". I jedne i drugie to dla mnie systemy typu "powiesić i zapomnieć" bo nic z nimi się nie dzieje no chyba że akurat ja jestem jakimś szczęściarzem :) A co na główny plus to łatwość obsługi w GENEVO bankomat w JABLO "choinka" - 5 minut szkolenia i klient zadowolony.

  Na czym polega ta wyjątkowość manipulatora. Co robi ta ikonka "info" Jak wygląda przeglądanie zdarzeń, awarii, jak się wybiera strefy do uzbrojenia?
 • #16
  Zbych034
  Level 38  
  Akurat ikonki na wyświetlaczu są fajne i bez problemu je się kojarzy z czynnościami.
 • #17
  suworow
  Admin of Property security
  W Pyronixie też były fajne ;) Korzystałeś, instalowałeś, możesz powiedzieć coś więcej?
 • #18
  Zbych034
  Level 38  
  Sporo czasu temu jakiś proste systemy. Klienci bez problemu zaakceptowali ikony i ich przeznaczenie. Nigdy nie miałem telefonów o obsługę tych systemów (typu przegląd zdarzeń, odczyt awarii itp). Przechodzimy ponownie na pismo obrazkowe :D
 • #19
  Genevo

  Level 11  
  suworow wrote:
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Możemy się przy tych manipulatorach na chwilę zatrzymać.
  Ostatni manipulator graficzny z jakim miałem do czynienia to MX-ICON do central Pyronix. Jakoś go najlepiej nie wspominam. Klienci ( dla uściślenia jednej z dużych AO) ciągle do mnie dzwonili i pytali co to za znaczek podobny np do "95" im się wyświetla ;) Pilnowałem aby w swoich systemach instalować chociaż jeden manipulator z LCD tekstowy ale i to nie przynosiło zawsze pożądanych efektów.... Gdy zobaczyłem że w Primie jest manipulator graficzny to ostudziło to trochę mój zapał do tego systemu.
  A tu okazuje się, że firma jest dumna ze swojego manipulatora graficznego, a co więcej chwalą go instalatorzy. Cytat z innego tematu:
  no__name wrote:
  Do mniejszych systemów jakoś mi przypasowała PRIMA (ale głownie 64 mniejszych już prawie nie kupuję) a jak Klient ma możliwości i wymaga to proponuję "jablo". I jedne i drugie to dla mnie systemy typu "powiesić i zapomnieć" bo nic z nimi się nie dzieje no chyba że akurat ja jestem jakimś szczęściarzem :) A co na główny plus to łatwość obsługi w GENEVO bankomat w JABLO "choinka" - 5 minut szkolenia i klient zadowolony.

  Na czym polega ta wyjątkowość manipulatora. Co robi ta ikonka "info" Jak wygląda przeglądanie zdarzeń, awarii, jak się wybiera strefy do uzbrojenia?


  Manipulatory ikonowe - takie jak MX-ICON to zupełnie inne, mocno uproszczone rozwiązanie. W takich konstrukcjach jak MX-ICON oraz np DSC 5501, manipulator jest w stanie wyświetlić tylko kilka zdefiniowanych na etapie produkcji wyświetlacza "obrazków". Takie ekrany ikonowe są tańsze w masowej produkcji od zwykłych tekstowych LCD, stąd ich popularność w konstrukcjach low-end'owych.
  Nasze wyświetlacze korzystają z matrycy punktowej 128x64 pixele, na których możemy wyświetlać dowolną grafikę lub tekst. Elementy graficzne w intuicyjny sposób pokazują najważniejsze informacje o stanie systemu (symbol kłódki zamkiętej - strefa czuwa; symbol kłódki otwartej - strefa rozbrojona; domek z człowieczkiem i kłódką na zewnątrz - czuwanie "domowe"). Oprócz tego wyświetlany jest polski tekst (maks. 20 znaków, 7 wierszy) -- dużo więcej niż na popularnych ekranach tekstowych z wyświetlaczami 16 znaków/2 wiersze.
  Menu użytkownika korzysta z dużych (ok 2x2cm) ikon, przewijanych klawiszami strzałek. Komfort użytkowania takiego rozwiązania można porównać do "starego dobrego" Menu w Nokiach typu 3310. Na dzień dzisiejszy, brakuje nam jedynie "Węża" :)
  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach


  Elementy graficzne pojawiają się w wielu miejscach - symbol "STOP" z paskiem postępu przy odliczaniu czasu na wejście, czy animowana "Klepsydra" tam, gdzie na wynik działania trzeba chwilę poczekać.
  Do nawigacji służą przyciski funkcyjne rozmieszczone po lewej i prawej stronie ekranu. Na ekranie pojawiają się symbole w intuicyjny sposób podpowiadające aktualną funkcję (np. przycisk kłódki zamkniętej uruchamia uzbrajanie strefy, a symbol "Ognia" zgłasza alarm pożarowy z klawiatury). Wskaźnik informacji ("i" w kółeczku) informuje użytkownika o ważnych informacjach dostępnych w Menu użytkownika, po wprowadzeniu hasła. Pulsująca strzałeczka wskazuje na przycisk który należy nacisnąć aby dostać się do tego Menu.
  W przypadku systemu podzielonego na strefy, obsługa wielu stref dostępna jest na ekranie "Menu stref", wyświetlanego po użyciu przycisku funkcyjnego Menu:
  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach
  Wybór stref można dokonać za pomocą strzałek Góra/Dół, lub zaznaczać/odznaczać strefy klawiszami 1...4.
  Przy przeglądaniu zdarzeń widać chronologicznie posortowaną listę, wraz z datą/czasem wystąpienia zdarzenia. Po użyciu przycisku funkcyjnego "lupki" pojawiają się szczegóły wskazanego zdarzenia, np. status komunikacji (monitoring, powiadamianie) oraz rozszerzony opis.

  Programowanie za pomocą manipulatora również korzysta z dostępnego ekranu, wyświetlając 5 pozycji menu jednocześnie, plus tytuł/nazwę funkcji w górnej ramce:
  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach
  Za nawigację w Menu odpowiadają przyciski Góra/Dół, Wejście/wyjście z funkcji lub poziomu Menu (strzałkami). Dzięki temu nie trzeba znać na pamięć struktury Menu, żeby sprawnie konfigurować cały system.
 • #20
  Zbych034
  Level 38  
  Oczywiście menu serwisowe jest po polsku.
 • #21
  Genevo

  Level 11  
  Zbych034 wrote:
  Oczywiście menu serwisowe jest po polsku.

  Tak, w centralach sprzedawanych w Polsce całe menu i wszystkie komunikaty są po polsku. Natomiast do takiej centrali z rynku polskiego można zainstalować oprogramowanie z językiem angielskim czy niemieckim - część z naszych instalatorów montuje takie urządzenia swoim klientom za granicą.
 • #22
  suworow
  Admin of Property security
  Czyli przy systemie który podzielę sobie na strefy muszą je osobno wybrać/zaznaczyć. Ile to ruchów. Pytanie z rzędu tych, ile trzeba wykonać ruchów aby wsadzić do lodówki słonia ;)
  A z innej strony. Linie mogą należeć do kilku stref.
  Robię sobie strefę 1 którą oznaczam wyjazd. Tu daję wszystkie czujki domowe + np szopa.
  Robię strefę obwodową NOC, gdzie daję czujki obwodowe z parteru i pietra + szopa Czas na wyjście ze strefy =0
  Trzecia strefa NOC LATO czyli szopa + obwodowe na dole. Czas na wyjście =0
  Czwarta strefa obwodowa my wychodzimy ale zwierzęta zostają. Czyli różni się od drugiej tylko czasem na wyjście różnym od zera.
  A co ze skracaniem czasu na wejście gdy pozostajemy w domu ;)
  Coś pokręciłem/ przekombinowałem. Propozycja jak to zrobić lepiej ;)
  Widziałem coś takiego jak szybkie uzbrojenie.
 • #23
  Genevo

  Level 11  
  suworow wrote:
  Czyli przy systemie który podzielę sobie na strefy muszą je osobno wybrać/zaznaczyć. Ile to ruchów. Pytanie z rzędu tych, ile trzeba wykonać ruchów aby wsadzić do lodówki słonia ;)
  A z innej strony. Linie mogą należeć do kilku stref.
  Robię sobie strefę 1 którą oznaczam wyjazd. Tu daję wszystkie czujki domowe + np szopa.
  Robię strefę obwodową NOC, gdzie daję czujki obwodowe z parteru i pietra + szopa Czas na wyjście ze strefy =0
  Trzecia strefa NOC LATO czyli szopa + obwodowe na dole. Czas na wyjście =0
  Czwarta strefa obwodowa my wychodzimy ale zwierzęta zostają. Czyli różni się od drugiej tylko czasem na wyjście różnym od zera.
  A co ze skracaniem czasu na wejście gdy pozostajemy w domu ;)
  Coś pokręciłem/ przekombinowałem. Propozycja jak to zrobić lepiej ;)
  Widziałem coś takiego jak szybkie uzbrojenie.


  Są co najmniej dwa rozwiązania: wybór stref z "interaktywnego menu", lub skorzystanie z funkcji globalnego uzbrajania/rozbrajania i stworzenia wielu użytkowników z różnymi uprawnieniami dostępu do stref.
  Wspólne linie zachowują się w sposób dość specyficzny, w zależności od współzależności: albo chronią tzw "Wspólny korzytarz" (współzależność AND), albo realizują współzależność OR (alarmują gdy którakolwiek ze stref do których są przypisane została uzbrojona). Skracania czasu na wejście/wyjście na chwilę obecną nie ma.
  Typowo, najwygodniej cały "dom" zrobić jako jedną strefę ("Dom"), w której wyodrębnimy czujki blokowane w czuwaniu domowym (z reguły, piętro z sypialniami). Pozostałe, niezależne elementy ochrony (szopy/wiaty/garaże) definiujemy jako odrębne strefy.
  Samo szybkie uzbrajanie dotyczy strefy "bieżącej" (głównej) manipulatora - tej, której stan pokazywany jest na ekranie głównym.
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  [quote="Genevo"
  Typowo, najwygodniej cały "dom" zrobić jako jedną strefę ("Dom"), w której wyodrębnimy czujki blokowane w czuwaniu domowym (z reguły, piętro z sypialniami).

  Czy linie zablokowane w czuwaniu domowym będą "widziane" przez centralę i będą mogły realizować jakieś funkcję automatyki? Czy są całkowicie ignorowane przez centralę?
  Czyli - załączam system w opcji czuwanie domowe, czujki w sypialniach są blokowane (funkcje alarmowe), ale sterują np. podświetleniem (przykładowa aqua luna od konkurencji).
 • #26
  Genevo

  Level 11  
  alster1 wrote:
  Genevo wrote:

  Typowo, najwygodniej cały "dom" zrobić jako jedną strefę ("Dom"), w której wyodrębnimy czujki blokowane w czuwaniu domowym (z reguły, piętro z sypialniami).


  Czy linie zablokowane w czuwaniu domowym będą "widziane" przez centralę i będą mogły realizować jakieś funkcję automatyki? Czy są całkowicie ignorowane przez centralę?
  Czyli - załączam system w opcji czuwanie domowe, czujki w sypialniach są blokowane (funkcje alarmowe), ale sterują np. podświetleniem (przykładowa aqua luna od konkurencji).


  Linie "blokowane w czuwaniu domowym" dalej mogą pobudzać inne akcje (np. wyjścia sterowane), tak więc mogą być użyte do funkcji sterowania. Blokowane jest jedynie alarmowanie z tych linii.

  Dodano po 5 [minuty]:

  sharp wrote:
  Opracowując taki moduł (w rodzaju INT-ORS-a Satela) zawsze możecie zaimplementować możliwość wymiany pojedynczego przekaźnika przez serwisanta - niczym się to nie będzie różnić od wymiany takowego z pojedynczej podstawy.

  Na pewno decydując się na opracowanie dedykowanego modułu sterowań, poszlibyśmy w rozwiązanie ułatwiające serwisową wymianę elementu eksploatacyjnego jakim w układzie sterowania jest przekaźnik.

  sharp wrote:
  Genevo wrote:
  Niejednokrotnie instalatorzy z którymi rozmawialiśmy musieli częściej niż co rok serwisować moduły przekaźnikowe
  To może być prawda, aczkolwiek nie demonizowałbym tak tego zjawiska. Pracując jako elektryk mam bardzo dużo do czynienia z obwodami o różnym charakterze obciążenia i z mojego doświadczenia wynika, że odpowiednio dobrane elementy nie są bardziej, czy miej odporne na (w tym przypadku) załączenia, czy wyłączenia obciążenia. Zresztą, jako elementu przełączającego (chociaż tu niestety muszę napisać - załączającego) można użyć przekaźnika elektronicznego.

  Zdaję sobie sprawę że nie należy nigdy uogólniać, w tym przypadku o którym pisałem chodziło o konkretne moduły sterujące z przekaźnikami które nie były zbyt "przewymiarowane". Na pewno też różne zasilacze LED będą zachowywać się w różny sposób (m.in. dzięki układom tzw Soft Startu).
 • #27
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Chciałem oficjalnie podziękować firmie Genevo za reklamowe gadżety firmowe.

  GENEVO PRiMA64 - wszechstronna centrala o dużych możliwościach

  Pisaliśmy na forum wczoraj około 15 -16, dzisiaj o 9 rano pojawił się kurier z przesyłką.

  Jeżeli dział handlowy i serwis działa również na takim poziomie to szacunek.
  Jeszcze raz dziękuję za miły gest.
 • #29
  suworow
  Admin of Property security
  mipix wrote:
  Fakt działają błyskawicznie :)

  Znaczy się co? Kawa jeszcze ciepła była :)

  No dobrze idę dalej.
  Duży plus z mojej strony za: Genevo PRiMA EXT-Z8PS-R moduł z zasilaczem buforowym. Przypomina trochę moduł który kiedyś oferowała konkurencja, ale ma coś jeszcze- wyjścia. To bardzo dobry pomysł. Czasami brakuje w systemach takich wyjść wyniesionych, a kupowanie całego modułu nie zawsze ma uzasadnienie konfiguracyjne i finansowe. Rozumiem że przeglądając awarie łatwo zorientuję się czy dotyczy ona awarii akumulatora centrali czy EPS-a ;)
 • #30
  Genevo

  Level 11  
  suworow wrote:
  Rozumiem że przeglądając awarie łatwo zorientuję się czy dotyczy ona awarii akumulatora centrali czy EPS-a ;)

  Oczywiście, awarie związane z zasilaczem w EXT-Z8PS-R (Awaria 230V, awaria akumulatora) zgłaszane są oddzielnie od awarii wykrywanych przez zasilacz zintegrowany z płytą centrali.