Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne gdzie są podłączane.

04 May 2020 10:37 1407 32
  • Level 2  
    Witam mam pytanie na temat fotowoltaiki. Jak wygląda podpięcie instalacji fotowoltaicznej. Wpinają się przed licznikem czy za licznikiem. Gdzie dokładnie. I na jakiej zasadzie dostawca energii wie ile wyprodukowałem energii. Jaka to jest odczytywane.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 39  
    Podłączenie jest do licznika, który jest dwukierunkowy, stąd wiadomo czy konsumujesz czy produkujesz energię.
  • Helpful post
    Moderator of the Technical section
    krzysiek_krm wrote:
    Podłączenie jest do licznika, który jest dwukierunkowy, stąd wiadomo czy konsumujesz czy produkujesz energię.

Bez przesady. Paneli nie da się podłączyć bezpośrednio do licznika, wcześniej trzeba prąd stały zamienić na przemienny. :D
  • Helpful post
    Level 39  
    retrofood wrote:
    krzysiek_krm wrote:

Bez przesady. Paneli nie da się podłączyć bezpośrednio do licznika, wcześniej trzeba prąd stały zamienić na przemienny. :D

Fakt, dopadł mnie skrót myślowy.
    Sądzę jednak, że na tym etapie autorowi chodziło o to "skąd elektrownia wie", w którą stronę prąd płynie - stąd, że licznik jest dwukierunkowy.
    To zresztą chyba i tak z czystej ciekawości to pytanie, instalacji on - grid raczej nie można podłączać w trybie DIY, tak czy siak (licencjonowani) wykonawcy podłączą to "jak trzeba".
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 29  
    Kocot1990 wrote:
    Witam mam pytanie na temat fotowoltaiki. Jak wygląda podpięcie instalacji fotowoltaicznej. Wpinają się przed liczniki czy po liczniku. Gdzie dokładnie. I na jakiej zasadzie dostawca energii wie ile wyprodukowałem energii. Jaka to jest odczytywane.

Po liczniku, w rozdzielni
    dostawca nie wie ile energii wyprodukowałeś
  • Level 43  
    Panele/ogniwa fotowoltaiczne>Inwerter/Przemiennik>licznik dwukierunkowy>siec energetyczna

Dostawca wie tylko ile oddałes do sieci, z tego co produkuje instalacja część idzie "na bierząco " na urządzenia podłaczone w domu.

Z tej nadwyzki co oddałeś masz 80% do wykorzystania w ciągu 2 lat od wprowadzenia do sieci energetycznej.
  • Level 29  
    andrzej20001 wrote:

Z tej nadwyzki co oddałeś masz 80% do wykorzystania w ciągu 2 lat od wprowadzenia do sieci energetycznej.

Raczej to błędna informacja...

Na rozliczenie nadwyżki ma się 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci.
  • Level 29  
    andrzej20001 wrote:
    Ja mam 2 lata

Jaki OSD masz w umowie , aneksie?
  • Level 39  
    andrzej20001 wrote:
    Panele/ogniwa fotowoltaiczne>Inwerter/Przemiennik>licznik dwukierunkowy>siec energetyczna

Tak dla formalności, "tuż za panelami" dobrze jest mieć regulator MPPT, dzięki niemu uzyskuje się z paneli maksymalną moc przy różnych warunkach oświetlenia. Oczywiście może być wbudowany w falownik (inwerter), właściwie to (żeby nie mnożyć bytów) zdecydowanie regulator MPPT powinien być częścią falownika.
  • Level 43  
    Ja mam Huawei,smiga elegancko
  • Level 21  
    Quote:
    Na rozliczenie nadwyżki ma się 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci

Który dzień najlepszy na wprowadzenie energii do sieci czy to bez znaczenia :?: :D
  • Level 14  
    Koledzy tak z ciekawości do rozdzielni w którym miejscu?

Od przyłącza mam w rozdzielni:
    - rozłącznik
    - wyłącznik nadprądowy
    - przeciwprzepięciówka
    .
    .
    .
  • Level 29  
    Trzeba wstawić wył. nadprądowy o wielkości odpowiadającej mocy falownika, podłączając go poprzez odgałęzienia za rozłącznikiem, np z przeciwprzepięciówki bo tam powinno się udać wcisnąć końcówkę mostka wykonanego z przewodu Lgy
  • Level 33  
    Od strony elektrowni u mnie:
    Przyłącze - zabezpieczenie topikowe przed licznikiem - licznik ZE - przepięciówka - zabezpieczenie nadprądowe - SDM630 licznik prywatny - PUNKT WPIĘCIA (blok rozdzielczy) - ORNO do pomiaru zużycia do pvmonitor.pl - różnicówki - nadprądowe obwodów - obwody.

Przykładowa instalacja PV na jednym stringu:
    Panele połączone szeregowo - falownik z zintegrowanym rozłącznikiem DC - nadprądowe falownika - RCD??? - ORNO do pomiaru produkcji na pvmonitor.pl - PUNKT WPIĘCIA.

Nie używamy w 99% bezpieczników nadprądowych po stronie DC - częsty błąd nieuków i naciągaczy.
  • Level 36  
    Jan_Werbinski wrote:
    bezpieczników nadprądowych

Nie ma takiego czegoś, albo bezpiecznik, albo wyłącznik nadprądowy.
    Dlaczego według kolegi błędem jest zabezpieczenie przeciążeniowe strony DC?
  • Level 43  
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie używamy w 99% bezpieczników nadprądowych po stronie DC
    instrukcja huawei str.30 wymaga zabezpieczeńia 15A
  • Level 25  
    Według starej szkoły Niemieckiej inwerter powinno się wpinać w najdalszym punkcie instalacji domowej, ale teraz chyba się to wszystko pozmieniało i od rozdzielni ludzie dają osobna linie tylko pod inwerter, ja mam od 2014 roku tak jak Niemcy robili :)
  • Level 33  
    kosmos99 wrote:
    Jan_Werbinski wrote:
    bezpieczników nadprądowych

Nie ma takiego czegoś, albo bezpiecznik, albo wyłącznik nadprądowy.
    Dlaczego według kolegi błędem jest zabezpieczenie przeciążeniowe strony DC?

Daj przykładowe, pierwsze lepsze panele, do nich falownik i narysuj schemat oraz dobierz bezpiecznik nadprądowy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecznik
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecznik_elektryczny
    Istnieją bezpieczniki inne niż nadprądowe.
    Moderated By Topolski Mirosław:

To proszę stosować właściwą terminologię

Dodano po 49 [sekundy]:

andrzej20001 wrote:
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie używamy w 99% bezpieczników nadprądowych po stronie DC
    instrukcja huawei str.30 wymaga zabezpieczeńia 15A

Pokaż mi tą stronę, pokaż schemat i daj link do spełniającego wymagania bezpiecznika.

Dodano po 1 [minuty]:

Leon444 wrote:
    Według starej szkoły Niemieckiej inwerter powinno się wpinać w najdalszym punkcie instalacji domowej, ale teraz chyba się to wszystko pozmieniało i od rozdzielni ludzie dają osobna linie tylko pod inwerter, ja mam od 2014 roku tak jak Niemcy robili :)

Wpinanie "po mojemu" ma tą zaletę że pozwala wygodnie opomiarować zużycie oraz produkcję. Umożliwia też wygodne zarządzanie energią, np przełączenie części obwodów na PV w celu maksymalizacji zużycia, zwarcie faz, przełączenie części na pracę off grid czy hybrydową.
    Na początku też miałem falownik podpięty do jednego z obwodów odbiorników.
  • Level 43  
    Sciagnij sobie instrukcję str 30 ,schemat
  • Level 33  
    Mam instrukcje SMA i Froniusa. Są to najlepsi na świecie producenci falowników. Nie piszą o konieczności zabezpieczenia nadprądowego całej instalacji DC przed falownikiem.
  • Level 17  
    andrzej20001 wrote:
    Sciagnij sobie instrukcję str 30 ,schemat

Cytat z instrukcji :
    "Recommended: a PV circuit breaker
    with a rated voltage greater than or
    equal to 1,100 V DC and a rated
    current of 15 A."

Zalecają wyłączniki DC na każdy string, a nie zabezpieczenie nadprądowe.
  • Level 34  
    AT PRO wrote:
    ...Zalecają wyłączniki DC na każdy string, a nie zabezpieczenie nadprądowe.

Tak, tylko że rozłącznik izolacyjny 1000VDC/15A jest znacznie droższy niż rozłącznik bezpiecznikowy 1000V/32A na wkładki cylindryczne.
    Wkładki niczemu nie przeszkadzają, a można tu zaoszczędzić.
  • Level 33  
    Moje falowniki SMA mają rozłączniki DC w postaci wyciąganej a właściwie wyszarpywanej w dół plastikowej szyny. Nie powinno się jej stosować niepotrzebnie, bo ma małą żywotność.
    Dalej nie widzę sensu bezpiecznika DC. Stosowanie go w budżetowych inwerterach bez zintegrowanego rozłącznika, bo jest tani nie oznacza konieczności stosowania bezpieczników nadprądowych po stronie DC poza pewnymi, bardzo rzadkimi sytuacjami gdzie i tak jest tylko jedną z opcji.
  • Level 43  
    Jak zwykle wszyscy mądrzejsi od inżynierów projektantów.
  • Level 36  
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie używamy w 99% bezpieczników nadprądowych po stronie DC - częsty błąd nieuków i naciągaczy.

Kolego, jeśli instalacja kosztuje kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy, a taki wyłącznik lub bezpiecznik kilkadziesiąt złotych to gdzie tu naciąganie?

Druga sprawa to w czym szkodzi zastosowanie takiego zabezpieczenia mimo braku wymagań co do jego zastosowania? Zyskujemy możliwość wyłączenia napięcia DC z wejścia falownika gdzie sam piszesz, że:

Jan_Werbinski wrote:
    Moje falowniki SMA mają rozłączniki DC w postaci wyciąganej a właściwie wyszarpywanej w dół plastikowej szyny. Nie powinno się jej stosować niepotrzebnie, bo ma małą żywotność.

Czyli łatwo uszkodzić element falownika wartego znaczną kwotę.
  • Level 33  
    @Kocot1990
    Tak jeszcze informacyjnie żeby później nie było zdziwienia że instalacja nie chodzi to jest jeszcze jeden kruczek.
    Instalacja fotowoltaiczna przestaje pracować jeżeli napięcie w sieci dojdzie to chyba 253V i wtedy falownik się wyłącza, żeby nie przekroczyć max napięcia sieci. Konkluzja jest taka, że jeżeli wszyscy sąsiedzi pozakładają PV na dachy to jest duże prawdopodobieństwo, że dość często te instalacje nie będą pracować w słoneczne dni.
  • Level 33  
    kosmos99 wrote:

Kolego, jeśli instalacja kosztuje kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy, a taki wyłącznik lub bezpiecznik kilkadziesiąt złotych to gdzie tu naciąganie?

Bo jest niepotrzebny, a jednocześnie w większości takich instalacji brakuje pieniędzy na inne, ważniejsze zabezpieczenia.
    Jeszcze niedawno takie bezpieczniki kosztowały KILKASET zł.
    kosmos99 wrote:

Druga sprawa to w czym szkodzi zastosowanie takiego zabezpieczenia mimo braku wymagań co do jego zastosowania? Zyskujemy możliwość wyłączenia napięcia DC z wejścia falownika gdzie sam piszesz, że:

Nie ma instalacji bez możliwości wyłączenia napięcia DC, bo taka możliwość po prostu musi być. Jednak czy bezpiecznik nadmiarowoprądowy DC ma gaszenie łuku kiedy używamy go jako rozłącznika to ja nie jestem pewien.
    kosmos99 wrote:

Czyli łatwo uszkodzić element falownika wartego znaczną kwotę.

Nie jest łatwo. Nie używa się rozłącznika DC w celu rozłączenia działającej pod obciążeniem instalacji fotowoltaicznej. Służy on do czegoś innego.
  • Level 36  
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie używa się rozłącznika DC w celu rozłączenia działającej pod obciążeniem instalacji fotowoltaicznej. Służy on do czegoś innego.

Dlaczego nie, skoro to rozłącznik a nie odłącznik? Jaka jest w takim razie jego funkcja?

To czym w dzień odłączyć panele?
  • Level 34  
    Najpierw odłącza się stronę AC, potem DC.