Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać kondensator aby utrzymać krótko napięcie

20 Maj 2020 02:51 537 23
  • Poziom 3  
    Witam
    Pierwszy raz na forum.
    Potrzebuje przez 2-3 sekund podtrzymać napięcie żarówki ok 20w 12v. Jakiej pojemności zastosować kondensator?
    Drugie pytanie to jakiej użyć diody aby zapobiec cofaniu się prądu z takiego układu?
    Ogólnie: źródło napięcia jest przerywane co 2 sek na 2 sek. Chce żeby żarówka cały czas świeciła ale po wyłączeniu napięcia zgasła najpóźniej po 3sek.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista PLD
    Jeśli dasz kondensator o wartości 1F, to w ciągu przerwy jasność świecenia żarówki spadnie do takiego poziomu jakby świeciła z mocą ok. 1/4 mocy znamionowej. Wynika to z charakterystyki rozładowania układu RC. Po 3 sekundach od zaniku zasilania moc żarówki spadnie do wartości ok. 1/9 wartości znamionowej, czyli można uznać że zgasła.
    Co do diody, to dowolna dioda na prąd 3 amperów będzie odpowiednia. Dla uniknięcia nadmiernych strat mocy w diodzie warto użyć diodę Schottkyego. Napięcie przebicia musi oczywiście przewyższać wartość napięcia zasilającego układ. Może to być na przykład dioda 1N5820, lub 1N5821 lub podobna.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 3  
    Duży ten kondensator. A jeżeli zamiast żarówki dam diodę led? Powiedzmy 10 wat
  • Specjalista PLD
    Neketk napisał:
    Duży ten kondensator. A jeżeli zamiast żarówki dam diodę led? Powiedzmy 10 wat
    to powyższe rozważania zachowają moc dla kondensatora 0.5F, o ile LED będzie na 12V, i tak dalej ☺
  • Poziom 3  
    Domyślam się, tylko napisałeś że żarówka będzie słabiej świecić, więc dioda LED może się wogóle nie zaświecić.
    Możesz mi podesłać linka do takiego kondensatora 1F bo coś mi się drogo wyszukuje ;) Dziękuję bardzo.
  • Poziom 38  
    Co steruje tą żarowką ?
  • Poziom 39  
    Neketk napisał:
    Potrzebuje przez 2-3 sekund podtrzymać napięcie żarówki ok 20w 12v. Jakiej pojemności zastosować kondensator? .
    Nie ma takiego.
  • Poziom 31  
    A zastanowiliście się jak naładować kondensator 1F? bezpośrednie podłączenie to bardzo duża moc..
  • Poziom 3  
    Żarówka jest sterowana przerywaczem. Chodzi o to żeby kierunkowskaz tylny w samochodzie świecił światłem stałym po uruchomieniu kierunkowskazów.
  • Poziom 38  
    Zastosuj dodatkowy przekaznik z kondensatorem.
    Musisz mieć dostęp do 12V
  • Poziom 43  
    Neketk napisał:
    Chodzi o to żeby kierunkowskaz tylny w samochodzie świecił światłem stałym po uruchomieniu kierunkowskazów.
    A co to za wynalazek niezgodny z PRD. ;)
    Z kondensatorem 1F żarówka nie zgaśnie w ciągu 2s ale natężenie światła nie będzie stałe, będzie pulsować.
  • Poziom 3  
    Zbigniew 400 napisał:
    Zastosuj dodatkowy przekaznik z kondensatorem.
    Musisz mieć dostęp do 12V

Przekaźnik z kondensatorem. To jedno urządzenie? Czy też jaki wtedy dać kondensator?
    Tak pewnie zrobię, tylko właśnie to dodatkowe zasilanie będzie kłopotem. Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 38  
    Kondensator dobrać.
    1000mikro powinien wystarczyc.
  • Poziom 43  
    Może jednak autor wyjaśni czemu ma to służyć
    Neketk napisał:
    Chodzi o to żeby kierunkowskaz tylny w samochodzie świecił światłem stałym po uruchomieniu kierunkowskazów.
    poza ewentualnym zbieraniem mandatów :D
  • Specjalista elektronik
    Zbigniew 400 napisał:
    1000mikro powinien wystarczyc.

Do przekaźnika 12V na 2 sekundy? Powiedzmy, S4-12 (pierwszy, jaki się trafił w ofercie Botlanda), opór cewki 240Ω, stała czasowa 0,24s, potrzyma może pół sekundy - potrzebny jest 4700uF (przy założeniu, że wyłączy około 2V, bo jak wyłączy przy 5V, to trzeba będzie 10 000uF; no, może przy odrobinie szczęścia z 3300uF dociągnie do 2s). S3-12 występuje w wersjach z cewką 320Ω i 400Ω, to by pozwoliło zmniejszyć potrzebną pojemność, dla 320Ω o 25%, dla 400Ω o 40%. Ale 1000uF to będzie dużo za mało.
  • Poziom 43  
    Usunąłem błędną informację.
  • Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    n sam efekt można osiągnąć bez przekaźnika i/lub kodensatora dużej pojemności. Wystarczy podpiąć tylne żarówki równolegle z każdą z przednich poprzez dwie diody.

Weź to narysuj bo jakoś sobie wyobrazić nie mogę
  • Poziom 43  
    kortyleski napisał:
    Weź to narysuj bo jakoś sobie wyobrazić nie mogę
    Przepraszam, dałem plamę z której długo będzie się śmiać. :)
    Przyjąłem, że po włączeniu kierunkowskazów, obie przednie żarówki świecą naprzemiennie. Dopiero twoje pytanie uprzytomniło mi mój błąd.
  • Poziom 38  
    Przekaznik RM 82p
    Kondensator 1500mikro
    Trzyma ok 2s.
    Cbdu
  • Poziom 38  
    Moge sprzedac po 5zl.
    Spróbuje na innych.
  • Poziom 39  
    Neketk napisał:
    Ogólnie: źródło napięcia jest przerywane co 2 sek na 2 sek. Chce żeby żarówka cały czas świeciła
    Jedna dioda problem rozwiązuje.
    Neketk napisał:
    ale po wyłączeniu napięcia zgasła najpóźniej po 3sek.
    Zgaśnie natychmiast.