Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Cały czas naruszenie z kontaktronu NO - Satel Perfecta 16

03 Nov 2020 18:24 453 4
  • Level 9  
    Cześć Koledzy.

System alarmowy mam oparty o centralę Satel Perfecta 16 - kablową
    7 czujek Satel Ivory ustawionych jako 2EOL/NC
    1 kontaktron boczny KN-CA31/NO wyjście NO - ustawiony jako NO

W dniu dzisiejszym pojawił się problem, otóż wychodząc z domu chciałem uzbroić cały system alarmowy lecz pokazało mi się, że załączenie czuwania jest nieudane ponieważ naruszone jest jedno wejście - to gdzie mam kontaktron. Wymusiłem załączenie czuwania i alarm się uzbroił.

Kiedy włączam obie strefy na raz pojawia się komunikat jak powyżej i aby uzbroić alarm muszę nacisnąć "wymuś". Kiedy natomiast włączam tylko jedną strefę, w której jest m.in. owy kontaktron i jeszcze 2 czujki ruchu, takiego komunikatu nie ma i wszystko włącza się bez problemu.

Kiedy wchodzę w aplikację Perfecta Control to faktycznie przy wejściu, na którym zamontowany jest kontaktron świeci się zielona kropka czyli naruszenie.

Zrobiłem test wejść na centrali i alarm się załącza prawidłowo wtedy, kiedy otworzę drzwi na których jest zamontowany kontaktron (pomimo tego, że kropka naruszenia świeci się na zielono).

Drzwi, na których zamontowany jest kontaktron są stare, drewniane (nie jest to wejście do domu) i będą za jakiś czas wymieniane. Wykluczam raczej, aż tak dużą pracę drewna ponieważ styki są od siebie oddalone o góra 2 mm i przez cały rok nie było tam żadnych problemów (ulewne deszcze, wiatry, upały, zimno). Sprawdzałem dziś czy nic tam się nie poluzowało ale wszystko jest tak jak powinno być. Kiedy poruszałem trochę drzwiami, otworzyłem zamknąłem to w aplikacji Perfecta Control przez chwilę pojawiło się tak jak powinno być: przy zamkniętych drzwiach "ptaszek" a przy otartych "zielona kropka" czyli naruszenie. Ale po chwili znowu robi się "zielona kropka" przy zamkniętych drzwiach.

Proszę kolegów o poradę co jeszcze sprawdzić, ewentualnie co zrobić aby problem rozwiązać. Nadmieniam, że jestem amatorem i ww. system alarmowy stawiałem sam dla siebie.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex

• Level 43  
    Zacznij od sprawdzenia okablowania.
  • OptexOptex
  • Level 35  
    Najpierw omiń ten kontrakton w drzwiach dla pewności.
  • Level 38  
    Witam,

garfield1988gse wrote:
    1 kontaktron boczny KN-CA31/NO

Kontaktron jest opisany jako NO, a to wcale nie znaczy, że ma być

garfield1988gse wrote:
    ustawiony jako NO

NO, bo bez magnesu jest rozwarty, a gdy zbliżysz magnes, kontaktron się zwiera.
    Czyli masz błąd w konfiguracji linii.
    Ja na Twoim miejscu włożyłbym w obudowę kontaktronu dwa rezystory i ustawiłbym linię jako Deol NC.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Zacząłem od sprawdzenia okablowania - wszystko było w porządku.

Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że skoro kontaktron działał dobrze w konfiguracji NO od chwil założenia, aż do wczoraj to musi być jednak coś innego i zanim zacznę zabawę ze zmianą konfiguracji i doczepianiem rezystorów zrobię rzecz bardzo łatwą i szybką (z założeniem, że jak to nie pomoże to będę działał tak jak Koledzy pisali) - do kontaktronu przykleiłem taśmą izolacyjną obok siebie 2 metalowe podkładki tak aby obie części kontaktronu stykały się ze sobą lub były bardzo blisko siebie... zadziałało.

Wychodzi na to, że jednak drewno na starych drzwiach i futrynie tak bardzo pracuje, że obie części kontaktronu były od siebie za daleko.