Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RISC-V od Allwinnera niebawem zadebiutuje na ekonomicznej płytce dla hobbystów

ghost666 10 Lis 2020 21:28 693 3
 • RISC-V od Allwinnera niebawem zadebiutuje na ekonomicznej płytce dla hobbystów
  Firma zależna Alibaby - T-head oraz Allwinner, wyprodukowały właśnie jednordzeniowy procesor XuanTie C906 z rdzeniem RISC-V z MMU, który pojawi się na platformie typu sandwich, korzystającej z systemu Linux - komputerze jednopłytkowym Sipeed. To bardzo ekonomiczny moduł - wyceniono go na zaledwie 12,5 dolara. Termin wysyłek przewidziany jest za około dwa miesiące.

  W lipcu 2019 roku chiński gigant technologiczny Alibaba Group zaskoczył branżę najmocniejszym jak dotąd projektem SoC w architekturze RISC-V: 16-rdzeniowym, XuanTie 910 (XT 910) z zegarem 2,5 GHz . Teraz spółka T-Head, która koncentruje się na układach RISC-V, we współpracy z firma Allwinner, tworzyła i wdraża jednordzeniowy XuanTie C906 (RV64GCV) z zegarem do 1GHz. Jest on przeznaczony do pracy z systemem Debian. Zestaw deweloperski Sipeed pojawi się w nadchodzących miesiącach i korzystać będzie z SoM, opartego na XuanTie C906.

  Firma Sipeed, odpowiedzialna za moduł, już na początku tego roku wypuścił zestaw deweloperski Sipeed MaixCube, zawierający Kendryte K210 z rdzeniem RISC-V i osiągającym z 1 TOPS NPU. Chociaż Kendryte K210 nominalnie obsługuje Linuksa, brakuje mu jednostki zarządzania pamięcią (MMU), przez co znacznie lepiej współpracuje np. z FreeRTOSem niż z Linuxem. XuanTie C906 zawiera MMU i jest przeznaczony do pracy pod tym systemem operacyjnym. Podobnie jak inne dotychczasowe procesory RISC-V, brakuje w nim GPU 3D.

  Firmy przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat zostanie wyprodukowanych 50 milionów sztuk układów Allwinnera, opartych na RISC-V. Ich aplikacje obejmują sterowanie przemysłowe, inteligentny dom i elektronikę użytkową.

  T-Head opublikował podstawowe informacje i uproszczony schemat blokowy dla XuanTie C906, produkowanego w procesie 22 nm. Jest to CPU z 5-stopniowym potokiem, z do 64 KB pamięci dla instrukcji i danych, kontrolerami przerwań i 128-bitową magistralą AXI 4.0. Jednordzeniowy procesor taktowany jest zegarem do 1 GHz i zapewnia wydajność 2,4 DMIPS/MHz i 3,8 CoreMark/MHz. Dla porównania większy XuanTie 910 oferował 7,1 CoreMark/MHz, a SiFive U74 5,1 CoreMark/MHz.

  Specyfikacje dla modułu Allwinner i komputera jednopłytkowego Sipeed są nadal niekompletne. Zgodnie z informacjami firmy Sipeed, płytka będzie oferować co najmniej 256 MB, ale mniej niż 1 GB pamięci RAM DDR3. Moduł Sipeed będzie oferować kodowanie wideo H264/H.265 i wejścia/wyjścia mediów, w tym HDMI, RGB, DVP i MIPI. Płytka posiadać ma gniazdo microSD, USB i porty OTG oraz GMAC (Gigabit Media Access Controller), aby umożliwić podłączenie interfejsu GbE. Opcjonalne może być WiFi i Bluetooth. Moduł obsługiwać ma dystrybucja oparta na Debianie o nazwie Tina OS.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/risc-v-based-allwinner-chip-to-debut-on-13-linux-hacker-board/

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • HelukabelHelukabel
 • #2
  Jarzabek666
  Poziom 33  
  16 rdzeni i tylko po to by w kuchni włączyć światło..... Dokąd świat zmierza?
 • HelukabelHelukabel
 • #3
  victoriii
  Poziom 17  
  "procesor taktowany jest zegarem do 1 GHz"
 • #4
  krzysiek_krm
  Poziom 38  
  Jarzabek666 napisał:
  16 rdzeni i tylko po to by w kuchni włączyć światło..... Dokąd świat zmierza?

  Jeżeli ktoś użyje tego sprzętu do włączania światła, to znaczy że jest kompletnym idiotą.