Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustawić kanał w krótkofalówce na prywatny?

26 Nov 2020 18:10 4020 11
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie ma czegoś takiego jak kanał prywatny.
 • #3
  djbpm
  Level 23  
  Możesz ustawić ton CTCSS, który spowoduje, że twoje radio nie będzie słyszało sygnałów bez odpowiedniego tonu ctcss. Zazwyczaj programuje się ten sam ton na odbiorze jak i nadawaniu, ponieważ jak jedno radio wymaga tonu żeby otworzyć squelech to drugie musi nadawać ten sam ton, inaczej radio będzie milczeć. Nie ma to nic wspólnego z prywatnością, bo transmisja nie jest szyfrowana, i radio ustawione na tą samą częstotliwość z wyłączonym ctcss słyszy wszystkie transmisje niezależnie od tego czy mają jakikolwiek ton ctcss, czy go nie mają. Dodatkowo, tych tonów jest ograniczona ilość, i można je nasłuchiwać, więc jak ktoś się orientuje w temacie, to dostanie się na kanał bez problemu.
  W skrócie, ustawiasz R-CTS na jakiś wybrany ton i T-CTS na ten sam ton na wszystkich "krótkofalówkach". Jak to zrobić, masz w instrukcji radiotelefonu.
  Do używania radia Baofeng UV-5RHT wymagane jest pozwolenie radiowe na konkretną częstotliwość. Nie jest to radio, które kupuje się w sklepie i można tak po prostu używać.
 • #4
  Hektar Zahle.r
  Level 29  
  Krótko i na temat - scrambler, np. Midland G18.
 • #5
  dj_volt
  Level 25  
  Jak chcesz prywatnych rozmów to zainwestuj w dobry telefon :)
  Michał SP5IT napisał wyżej - nie ma kanałów prywatnych. Gadasz przez radio - musisz mieć świadomość tego że ktoś słucha (w domyśle). Podstawowa sprawa - to nie PMR tylko radiotelefon pokrywający 2 pasma amatorskie, pasma komercyjne, rządowe, itp. Zaczniesz gadać na częstotliwości "wklepanej z palca bo tak trafiłem" a potem do drzwi zapukają smutni panowie. Radio to nie zabawka, trzeba mieć świadomość konsekwencji. Chcesz gadać? Zrób uprawnienia - zainteresuj się krótkofalarstwem.
 • #6
  JacekCz
  Level 39  
  ważna uwaga co do CTCSS.

  To nie jest ochrona tego co mówię, żadna tam prywatność itd... (wiem, ze wiodący dystrybutor radyjek czasem przesadza z reklamami).
  To zaledwie ochrona uszu "nie chcę słyszeć, co jest nie do mnie adresowane"
 • #7
  Hektar Zahle.r
  Level 29  
  CTCSS to z definicji bramka szumów. W rzeczywistości bramka zakłóceń. Dziadostwo, które tylko osłabia czułość i wnerwia buczeniem.
 • #9
  Hektar Zahle.r
  Level 29  
  Jak to? Na kanałach PMR?
 • #11
  Hektar Zahle.r
  Level 29  
  Midland D-200 dPMR

  Jak ustawić kanał w krótkofalówce na prywatny?
 • #12
  Rezystor240
  Level 41  
  worek110 wrote:
  ale po prostu nie wie, że jest łączność cyfrowa i analogowa, a w cyfrowej jest możliwość prywatnej rozmowy.


  Można w analogu nadawać 'cyfrowo' tylko zamiast głosu mówisz 1101000110...... :wink:
  A tak na poważnie, to subton niewiele Ci da, bo ktoś Cię i tak odbierze, ale Ty nie usłyszysz kogoś kto nadaje bez tego tonu. Nie mówiąc o używaniu tego bez pozwolenia, lub znaku jeśli chciałbyś tym nadawać na pasmach krótkofalarskich. Jeśli chcesz się pobawić to kup zwykłe PMR-ki, albo CB i wtedy nikt Ci nie zabroni gadać bez papierka.