Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja

p.kaczmarek2 06 Feb 2021 20:54 2466 4
  • Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja
    Witajcie moi drodzy
    Przedstawię tutaj krótką recenzję dużej "trzeciej ręki" wyposażonej w szkło powiększające, źródło światła zasilane z USB o regulowanej jasności i ścisk pozwalający na solidne przymocowanie do stołu.

Zakup produktu
    Trzecią rękę znalazłem w sieci pod hasłem NEWACALOX LED 5X Magnifier USB Lamp Table Clamp Soldering Helping Third Hand Soldering Station 2Pcs Flexible Arms Welding Tool - .A. Zrzut ekranu z oferty:
    Kilka grafik z oferty (przedstawiają wymiary):
    Za produkt zapłaciłem 124 zł. Przesyłka z Czech (?) była darmowa.
    Tutaj chciałbym umieścić bardzo ważną poradę dla kupujących. W przypadku kupowania produktów zza oceanu, polecam zawsze wybierać wysyłkę z sąsiadującego z nami państwa, tutaj np. z Czech (CZ, a CN to Chiny):
    Zapewni to szybką przesyłkę oraz 0 problemów z cłem.
    Jak szukacie przedmiotów, to filtry od szukaj też pozwalają ustawić 'Ships from' na np. te CZ (Czechy), co też bardzo ułatwia wynajdywanie ofert.

Przesyłka, zawartość zestawu
    Zamówienie złożyłem 21 stycznia.
    Paczka przybyła 26 stycznia - tylko 5 dni czekania! Dostawa do rąk własnych, kurier.
    Jak widać paczka została wysłana z Niemiec poprzez DHL Paket International/Deutsche Post Parcel International.
    Zawartość (biała pianka ochrania szkło powiększające):
    Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja
    Przyciski do kontroli światełka:
    Mocowanie szkła powiększającego:
    Te dziwne (i dość słabe) dodatkowe rączki co mają niby trzymać PCB:
    W zestawie otrzymałem dodatkowy, zbędny, trzeci 'krokodylek'.
    Montaż całości jest prosty i intuicyjny.
    Lampka zasilana jest przez normalny wtyk USB, taki pasujący do każdej ładowarki od telefonu.

Test lampki, pobór prądu
    Lampka rzeczywiście bardzo dobrze, równomiernie oświetla oglądany przez szkło powiększające przedmiot. Regulacja oświetlenia jest płynna. Lampka oferuje trzy tryby światła - ciepłe, zimne oraz mieszane.
    Trudno jest oddać na zdjęciach ten efekt, ale spróbujemy.
    Tryb mieszany - 2.35A (4.78V):
    Porównanie ciepłej i zimnej barwy światła:
    Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja
    Regulacja mocy oświetlenia pozwala zejść aż do 0.18A (przy 4.97V):
    Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja Duża "trzecia ręka", lupa, lampka na USB - Newacalox - recenzja

Użytkowanie, powiększenie
    Trudno jest to jakoś dobrze odwzorować na zdjęciach, ale powiększenie jest bardzo dobre i jest duże pole widzenia. Jest to dla mnie o wiele bardziej komfortowe niż mniejsze lupy (do których nie byłem w stanie się przyzwyczaić) czy tam mikroskopy z niższych półek.
    Lutowanie pod tym jest też dość wygodne. Jest większe pole manewru niż w przypadku innych rozwiązań. Trzeba się jednak przyzwyczaić do perspektywy:
    I tak jak już wspominałem, te rączki są za słabe by utrzymać dogodnie płytkę:
    (a co do samej płytki ze zdjęcia, to oczywiście najpierw należy lutować małe elementy SMD a potem THT, na tej płytce wyszło trochę odwrotnie, ale to dlatego że testowałem na niej kiedyś lutownicę zasilaną bateryjnie...)

Podsumowanie
    Produkt przetestowałem już przy kilku projektach i mogę ostatecznie stwierdzić, że jego plusy to:
    + bardzo solidne mocowanie do stołu (ścisk)
    + bardzo solidne główne ramię z przegubami
    + dobra, jasna lampka, z równomiernym oświetleniem, z regulacją oświetlenia i doborem barwy światła
    + duże szkło powiększające
    + zasilanie z USB
    + nawet jak nie lutujemy, to przecież ta 'trzecie ręka' to jest funkcjonalna lampka na biurko, więc de facto mamy 2 w 1
    a minusy to:
    - te dodatkowe 'rączki' do trzymania PCB są bardzo słabe, w ogóle wyglądają jakby były dodane do zestawu osobno, trochę tak na siłę (więc jak coś lutowałem, to pod PCB podłożyłem sobie coś i wtedy używałem tak szkła powiększającego i lampki)
    - cena mogłaby być nieco niższa
    No i warto pamiętać o tym jaki pobór prądu ma lampka (aż do 2.35A). Nie każda ładowarka jej podoła, jak również odradzam zasilać ją z gniazd USB np. z laptopa (standard 2.0 USB oferuje 500mA, a 3.0 900mA, lampka potrzebuje więcej).
    Zostaje też pytanie w jakim stanie będą przeguby po latach użytkowania, ale to dopiero się zobaczy.
    Podsumowując, produkt ten jest niezły, pod warunkiem, że myślimy o nim jak o lampce/szkle powiększającym a nie jako o 'trzeciej ręce'.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    Baskhaal
    Level 14  
    Powiększenie x5 to ciut mało, do prostej, podstawowej inspekcji, pewnej pomocy przy lutowaniu się nada lecz już dla mniejszych detali to za mało.
    Poniżej normatywne wartości dla powiększenia (produkcja/szybka inspekcja oraz dokładna inspekcja):

Matheu
    Level 22  
    Dość/bardzo podobna lampka:
    Link
    Zauważyłem też, że w moim egzemplarzu - brak 'pamięci' - tzn po odłączeniu zasilacza i ponownym podpięciu lampki - trzeba na nowo ustawiać parametry (tzn 'temp. barwową' i jasność)
    Ogólnie- jestem z niej zadowolony
    chemik_16
    Level 24  
    Klon wszechobecnych "Lamp kosmetycznych" dostępnych na alledrogo ;)
    Kiedyś miałem sobie taką sprawić do warsztatu, no ale właśnie to powiększenie ... Do malowania twarzy widać wystarczy.
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    Na powiększenie nie narzekam, do większych powiększeń mam inny sprzęt.

Matheu wrote:

Zauważyłem też, że w moim egzemplarzu - brak 'pamięci' - tzn po odłączeniu zasilacza i ponownym podpięciu lampki - trzeba na nowo ustawiać parametry (tzn 'temp. barwową' i jasność)

Potwierdzam. Po odłączeniu od zasilacza 'zapomina' ustawienia (ale jeśli ją wyłączę, a zasilacza nie odłączę, to je pamięta)

Równomierne oświetlenie + szkło powiększające bardzo sobie chwalę, ułatwia to mi też robienie zdjęć (ale zdaję sobie sprawę, że mało kto akurat tego potrzebuje):