Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bramka komórkowa IoT w wersji przemysłowej, bezpieczeństwa i dla transportu

ghost666 05 Feb 2022 16:10 411 1
SterControl
 • Bramka komórkowa IoT w wersji przemysłowej, bezpieczeństwa i dla transportu

  Bramka komórkowa IoT w wersji przemysłowej, bezpieczeństwa i dla transportu
  Firma Lantronix zaprezentowała serię G520 bramek komórkowych opartych na układzie Arm9, w tym modele G526 Industrial (LTE Cat 4), G527 i G528 Security (LTE Cat 13, 5G, kryptografia + PoE) i G528 Transport (LTE Cat 4 i CAN).

  Prawie wszystkie produkty Lantronix, które dotychczas prezentowano, to moduły obliczeniowe oparte na układach Qualcomm i zestawy deweloperskie oparte na systemach przejętych od zakupionej firmy Intrinsyc. Jednak Lantronix dotychczasowo był znany przede wszystkim ze swoich modułów i bram komórkowych i Wi-Fi. Lantronix zaprezentował niedawno serię G520 komórkowych bramek IoT, które kontynuują tę tradycję. Firma zaprezentowała kilka modeli, które mają ten sam format mechaniczny 131,5 mm x 81,27 mm x 25 mm i inne podstawowe funkcje. Rodzina zawiera trzy wersje: bramę przemysłową G526, bramy bezpieczeństwa G527 i G528 oraz bramę transportową G528.

  Seria G520 oferuje szereg najnowocześniejszych technologii bezprzewodowych i interfejsów wejścia/wyjścia, ale jest zbudowana wokół nieznanego z nazwy, dosyć słabego procesora ARM926EJ-S o taktowaniu wynoszącym 600 MHz. Jest to relatywnie stara, jednordzeniowa platforma ARM9, która poprzedzała procesory serii Cortex-A, a nie nową architekturę Armv9, która znajduje się w najnowszych, wysokiej klasy rdzeniach Cortex-X2.

  Lantronix nie wspomniał o wsparciu dla systemu operacyjnego, ale jest to wyraźnie terytorium dla Linuksa. Wszystkie moduły G520 są dostarczane z niestandardowym pakietem SDK, który umożliwia użytkownikom tworzenie niestandardowych pakietów i budowanie niestandardowych obrazów oprogramowania układowego. Dostępny jest internetowy interfejs użytkownika z kreatorem konfiguracji, przeglądarką dzienników konsoli, OTA, a także funkcjami przełączania awaryjnego i równoważenia obciążenia między siecią komórkową, Wi-Fi i siecią LAN. Seria bramek G520 jest dostarczana z klientem Wi-Fi i oprogramowaniem dla punktu dostępowego z trybami bezpieczeństwa wspierającymi WEP, WPA i WPA-PSK/WPA2-PSK. Obecne są również podstawowe funkcje sieciowe, w tym routing, VPN i tunelowanie oraz technologie bezpieczeństwa.

  Seria G520 jest fabrycznie wyposażona w opartą na chmurze platformę zarządzania urządzeniami Lantronix ConsoleFlow. ConsoleFlow udostępnia pojedyncze okienko konsoli, z którego można zarządzać zdalnymi zasobami. Systemy są również wstępnie skonfigurowane dla usług Lantronix Connectivity Services, które wspiera transmisję danych komórkowych w Ameryce Północnej jak i na całym świecie oraz zabezpieczenia VPN do łatwego użycia z platformą chmurową do zarządzania kartami SIM i usługami.

  Wszystkie bramy G520 posiadają ten sam procesor ARM926EJ-S, 256 MB pamięci DDR2, 256 MB pamięci NAND, 8 MB pamięci Flash SPI i gniazdo microSD. Inne wbudowane elementy obejmują 2 porty Ethernet 10/100, które domyślnie są skonfigurowane jako porty LAN i WAN. Port WAN można przekonfigurować jako drugi port LAN. Wi-Fi 5 (802.11ac) jest standardem we wszystkich modułach, podczas gdy Wi-Fi 6 (802.11ax) i trójzakresowy Wi-Fi 6E są opcjonalne. Na pokładzie znajduje się też Bluetooth 5.1, któremu - podobnie jak radiu Wi-Fi, towarzyszy złącze antenowe. Wbudowane są dwa uchwyty na karty mini-SIM dla różnych opcji komórkowych. Inne wspólne elementy całej rodziny obejmują pojedyncze porty USB 2.0 i RS-232 oraz interfejs terminala RS-485, dwie linie GPIO oraz wejście cyfrowe, które może działać jako np. kontrola zapłonu. System zapewnia watchdoga, zegar czasu rzeczywistego z wbudowaną baterią i 9x diod LED, w tym diody programowane przez użytkownika. W systemie wbudowano również 3-osiowy akcelerometr (LIS331DLH o STMicroelectronics ). Wszystkie bramki posiadają również wejście z otwartym kolektorem dla napięć od 10,8 V do 60 V DC i wbudowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 3 mWh zapewniający 100 sekundowe podtrzymanie zasilania, aby zapewnić urządzeniu możliwość poprawnego zamknięcia systemu etc. Obudowa urządzenia wykonana jest ze szczotkowanego stopu aluminium. System waży około 300 gramów i ma zakres temperatur pracy od -30°C do 70°C z tolerancją wilgotności względnej do 95%. Akcesoria obejmują montaż na szynie DIN, zasilacze, kable, anteny i regionalne moduły komórkowe.

  Brama przemysłowa G526 jest przeznaczona do komunikacji z interfejsami szeregowymi i fieldbus. Posiada wbudowany modem LTE CAT 4 z 3G oraz, w zależności od wariantu regionalnego, możliwość zapasowej komunikacji z wykorzystaniem 2G. Powinna również oferować usługi lokalizacyjne w ramach Qualcomm IZat.

  Bramy bezpieczeństwa G527 i G528 zapewniają bezpieczny element kryptograficzny Microchip ATECC608 wraz z oprogramowaniem zabezpieczającym Lantronix InfiniShield. Oba modele oferują również PSE-PoE o mocy 30 W na port, co wymaga dodatkowego zasilacza U301. Bramki te posiadają moduły lokalizacyjne Qualcomm IZat z równoczesnym wykorzystaniem systemów GPS i GLONASS.

  Model G527 to wersja bezpieczeństwa, która jest "idealna do zastosowań CCTV o wysokiej przepustowości" zapewnia firma Lantronix. Posiada modem LTE Cat 13, który osiąga prędkość wysyłania danych do 150 Mb/s. Chociaż Cat 13 zwykle oferuje możliwość pobierania danych z prędkością 390 Mb/s, model ten zapewnia pobieranie danych podobne do prędkości osiąganych z Cat 7 - 300 Mb/s. Posiada również tryb awaryjny połączenia przez 3G.

  Bramka transportowa G528 jest wyposażona w modem LTE Cat 4, który oferuje moduł u-Blox M8 GNSS zamiast Qualcomm IZat. (Wydaje się, że wszystkie trzy modele oferują mocowania dla zewnętrznych anten GPS.) Model transportowy posiada ponadto interfejs CANBus dla telemetrii, a także nie opisane na ten moment "inne funkcje śledzenia". Możliwe, że funkcja CANBus wykorzystuje istniejący interfejs RS485, ale towarzyszy jej oprogramowanie do odczytu CANBus. Moduł G528 jest wyposażona w modem 5G Sub-6GHz z trybami awaryjnymi dla łącza 3G i LTE Cat 13 w górę oraz łącza Cat 20.

  Dalsza informacja

  Nie podano informacji o cenach bram przemysłowych G526, bramy bezpieczeństwa G527 i bramy bezpieczeństwa G528, które są już dostępne. Brama transportowa G528 trafi do zamawiających jeszcze w tym roku. Więcej informacji na temat urządzeń można znaleźć w ogłoszeniu o wprowadzeniu do sprzedaży serii G520 jak i na stronie produktu w witrynie producenta.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/cellular-iot-gateways-come-in-industrial-security-and-transport-flavors/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11378 posts with rating 9627, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • SterControl