Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze elektronicznego wizjerka MBG

TechEkspert 26 Sep 2022 20:00 1746 7
Computer Controls
  • Wnętrze elektronicznego wizjerka MBG
    Jaki jest sens stosowania elektronicznego wizjerka, który jest większy, droższy od optycznego wizjerka a w dodatku wersja elektroniczna wymaga zasilania?
    Taki wizjerek elektroniczny jest bardzo użyteczny dla krótkowidzów z większą wadą wzroku. Okazuje się, że krótkowidz w typowym optycznym wizjerku nie zobaczy zbyt wiele bez okularów. W przypadku wizjerka elektronicznego nawet gdy zapomnimy okularów i podejdziemy do drzwi to nadal będziemy mogli rozpoznać osobę stojącą za drzwiami. Czułość kamery jest dobra i radzi sobie nawet w półmroku jednak oko ludzkie po adaptacji potrafi więcej niż elektroniczna kamera... Po zachodzie słońca oświetlenie nad wejściem wyposażone w czujkę ruchu jest wystarczające aby zapewnić działanie urządzenia, podobnie oświetlenie na klatce schodowej.

Wnętrze urządzenia przesłania duży wyświetlacz 3.5":

Wyświetlacz JPY3579-24P połączony jest z płytką, na której znajdziemy pojedynczy układ scalony ACC008066-26C4 oraz pamięć flash 25Q16:

Kamera połączona jest z płytką wielopinowym dość delikatnym złączem:

Spodnia strona płytki to złącze kamery i prawdopodobnie złącze wykorzystywane w procesie produkcji:

Podczas wyświetlania obrazu wizjerek z 4 baterii 1.5V pobiera prąd 140mA.
    Oceniając złącze kamery oraz prowadzące do złącza ścieżki a także obserwując generowane przez nią przebiegi przypuszczam, że komunikuje się z wykorzystaniem szybkiego interfejsu szeregowego.

Nie znalazłem informacji o zastosowanym wyświetlaczu więc spróbujmy ustalić jak komunikuje się z układem. Pomocą będzie dostępny na elektrodzie cykl o wyświetlaczach TFT https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3876623.html

Od prawej strony zdjęcia złącza, mamy 2xGND i prawdopodobnie sygnał EN uaktywniający wyświetlacz/interfejs, po uruchomieniu wizjerka sygnał wygląda tak:

Kolejne 8 pinów to interfejs równoległy, poniżej widoczne paczki danych zarejestrowane na jednym z bitów,
    kształt przebiegów zmienia się gdy poruszymy kamerą zmieniając rejestrowany obraz.

Następnie GND, VCC i prawdopodobnie zegar CLK 16MHz:

Kolejne dwa wyprowadzenia to cyklicznie powtarzające się sygnały cyfrowe o niższej częstotliwości:
    pierwszy:

drugi:

Dwa pola GND i TX sugerują obecność UART. Rzeczywiście na tym złączu pojawia się długa sekwencja podczas uruchomienia wizjerka. Niestety nie udało mi się dobrać odpowiedniej przepływności UART aby odczytać dane lub nie są to ASCI i wysyłane są binarne informacje.

Konstrukcja tania, prosta i skuteczna. Liczyłem, że być może uda się łatwo przedłużyć sygnał i dodać wyświetlacz piętro wyżej oraz w piwnicy, jednak nie takie to proste (chociaż pewnie możliwe).

Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 4132 posts with rating 3430, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • Computer Controls
    szymon122
    Level 38  
    TechEkspert wrote:
    Liczyłem, że być może uda się łatwo przedłużyć sygnał i dodać wyświetlacz piętro wyżej oraz w piwnicy, jednak nie takie to proste (chociaż pewnie możliwe).

Prościej będzie użyć monitorka od kamery cofania z wejściem CVBS a do kamery pociągnąć skrętkę z użyciem transmiterów.
  • Computer Controls
    khoam
    Level 41  
    TechEkspert wrote:
    Konstrukcja tania,

Jak bardzo tania? :)

Tego rodzaju konstrukcje stosunkowo łatwo i tanio realizuje się na ESP32-CAM. Wtedy nawet siedząc w kibelku można mieć podgląd w komórce :)
    TechEkspert
    Editor
    Tak cvbs jest prosty do rozprowadzenia a ESP może dzięki WiFi działać bezprzewodowo, tutaj wygrywa cena 150zł za gotowiec w obudowie po której montażu na drzwiach rodzina nie wyrzuci was z domu :)
    sstasinek
    Level 13  
    TechEkspert wrote:
    Tak cvbs jest prosty do rozprowadzenia a ESP może dzięki WiFi działać bezprzewodowo, tutaj wygrywa cena 150zł za gotowiec w obudowie po której montażu na drzwiach rodzina nie wyrzuci was z domu :)

Nie wiem czy to zostanie uznane za reklama mam taki wizjer EURA VDP-01C1 (nie linkuje kto chce sprawdzi na allegro) cena była taka jak piszesz no praawie.. 170zł + paczka w "promocji" czy jakoś teraz nie stety dużo wyższa. Kupiłem matce bo mieszka na parterze i non stop ktoś właził pukał, a jest niska już teraz i ledwo widziała, a później czyli rok temu drugi kupiłem sobie bo po pierwsze działa, jedyna różnica po której można rozpoznać wizjer to strzałka która oznacza kierunek inne były fikuśne. Jedyna wada tego wizjera (i jemu podobnych) to cena poza tym że dość szybko wygasza ekran po kilku sekundach i przycisk jest słyszalny minimalnie ale jest słyszalny. Ten przycisk to jedyna wada bo nie można po cichu podejrzeć udać że nas nie ma, powinien być dotykowy. Bateria pracuje przynajmniej pół roku jak nie rok od dwóch lat wymieniałem baterie 1 raz po zainstalowaniu może ona to robiła nie wiem dajmy na to co pół roku 3xAAA.

To nie było pierwsze podejście bo mam też taki "hybrydowy" w którym kamera jest pod oczkiem kupiony po taniości ok 100zł. Można normalnie w oczko spojrzeć nie dość że rzuca w oczy każdy kto stoi pod drzwiami ale kamera była tak słaba i ciemna, wizjer TTF tak słabe kąty patrzenia że leży i czekał żeby to wystawić na sprzedaż. Nie mam innych doświadczeń, po pierwszej wpadce, nie ryzykowalem kupiłem dwa razy ten który zaskoczył na pozytywnie, wypadało by rozebrać porównać co w nim siedzi, ogólnie to jest ryzykowne kupujesz w ciemno. Nagrywanie mogłoby sie przydać jako dowód gdyby był jakiś problem. W roli nagrywacza myśle lepiej sie sprawdzi dobrze ukryta kamera IP z oczkiem centralnie na wejście najlepiej na korytarz widać czy wszystko gra rzadko bywam u siebie :) Idea wizjera - to był prezent i fanaberia, okazała się bardzo fajną zabawką gdyby miał przycisk cichszy i regulowany czas podświetlenia. Nie wiem jak twój skoro rozbierasz tzn że nie działał czy szukasz metody na rejestracje nagrań ?? Ogólnie to każdemu polecam gotowce, mam 1x sztuk telefonów Blackberry Z10 jedyne ich zastosowanie teraz to kamera IP z autofocusem! Pod warunkiem że w pore kupione i odblokowane Blackberry ID. Program można zainstalować z apkpure, programów jest kilka zapomniałem nazw bo bawiłem tym ze 2 lata temu, DroidCam i IP Camera i jakaś jeszcze, Irium Webcam czy coś to było najlepsze po zainstalowaniu serwera na PC wspiera OBS, w sumie na dowolnym starym Androidzie też zadziała - Google Play nie wspiera już wersji 4.2 także można zakupić telefony po taniości. Tylko że podczas testowania na 2 Androidach autofocus zadziałał jedynie na Blackberry. Jakby toto dostosować do wizjera to i ekran dotykowy i nagrywanie ma musiałoby to być obudowane w aplikacje myśle że osoba która ma drukarkę 3D mogłaby sie pokusić o zrobienie adaptera wpuszczanego w drzwi.. IP Webcam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=en&gl=US można obsługiwać z poziomu www, ale starsze osoby mogłyby mieć problem z obsługiwaniem, można by cosik DIY wykombinować w sumie? Bawić w ESP32 hardcore moim zdaniem. Myśle że po prostu warto mieć gotowe i zapomnieć. Robić na elementach powtarzalnych w "przyrodzie" czyli np. telefonach, moje subiektywne zdanie. Każdy ma oczko kamery, każdy ma ekran dotykowy, Blackberry były fajne bo można było je odblokować gestem spoza ekranu bez klikania. Wada że to bez Blackberry ID jest praktycznie cegła zatem Android uchwyt 3D i heja :)

Kamery rejestracji zamochodowych to też ciekawy pomysł bo mieści w jakimś standardzie, sam takiej nie mam chociaż jeździłem jako busiarz i myślałem żeby takie coś sobie kupić jednak odstraszyły komentarze że to jest dobre tylko na papierze w praktyce ciemne i szumi.. Gdybyście znaleźli przetestowali dali fotki w praktyce to dajcie cynka ;)
    TechEkspert
    Editor
    Nie szukałem możliwości rejestracji, rozkręciłem gdyż chciałem sprawdzić czy mogę łatwo rozgałęzić (apetyt rośnie w miarę jedzenia),
    jak już miałem rozkręcone to zrobiłem kilka zdjęć aby pokazać na elektroda.pl :)
    homo_sapiens
    Level 21  
    TechEkspert wrote:
    Jaki jest sens stosowania elektronicznego wizjerka, który jest większy, droższy od optycznego wizjerka a w dodatku wersja elektroniczna wymaga zasilania?

Dwa lata temu kupiłem podobny na Aliex... za 87,15zł a dzisiaj ten sam sprzedawca oferuje po 178,78zł. Jestem zadowolony ponieważ od tego czasu nie widać czy ktoś patrzy od wewnątrz. W tradycyjnym wizjerze, tzw. szerokokątnym dostarczanym z drzwiami Gerdy byłem w stanie zobaczyć czy ktoś patrzy przez wizjer(wizjer z klapką). Domyślam się że jest to kwestia różnicy ilości światła przed i za drzwiami, szczególnie przy zapalonym oświetleniu w przedpokoju. Przed wejściem mam duży cień. Wizjer elektroniczny umożliwia takie sprawdzenie, ponadto daje większy i lepszy obraz petenta przed drzwiami.
    sstasinek wrote:
    Ten przycisk to jedyna wada bo nie można po cichu podejrzeć udać że nas nie ma, powinien być dotykowy.

To jest kwestia dźwiękoszczelności skrzydła drzwiowego a przede wszystkim uszczelnienia na ościeżnicach. Swoje drzwi wejściowe dodatkowo doszczelniłem uszczelką Link. Trochę ciasno domykają się(nie dla słabeuszy) ale dźwiękoszczelność i szczelność przed przepływem powietrza rewelacja.
    TechEkspert
    Editor
    Zaskoczyliście mnie, że taki wizjerek daje funkcję incognito :)
    Głośny miskrostyk może da się wymienić na cichy lub taki z przewodzącą gumką jak w pilocie?
    Niezły byłby przycisk dotykowy jednak ze względu na zasilanie bateryjne zużywałby dodatkową energię...