Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa komputery na stałym łączu kablowym i router

23 Nov 2005 12:23 2148 7
 • Level 2  
  Mam komputer z łączem kablowym z globalnym adresem IP, oraz adresem IP lokalnym pytanie: jak polączyć przez router D-link DI-604 drugi komputer tak żeby działał tylko w sieci lokalnej na adresie lokalnym IP. Czy da się to zrobić?
 • Heating systems specialist
  Ja bym Ci radził dołożyć do tego pierwszego kompa drugą kartę sieciową i poprzez tą kartę podłączyć drugi komputer. Tylko pamiętaj o zrobieniu przeplotu kabla pomiędzy kartami sieciowymi.

  Jacek "Plumpi"
  plumpixjr(malpa)wp.pl
  Usuń iksa - zabezpieczenie antyspamowe
 • Level 2  
  @Plumpi
  Dzięki za odpowiedź ale jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje jak komp z tymi dwoma sieciówkami zostanie wyłączony czy ten 2-gi który ma działać w sieci lokalnej będzie tą sieć widział?
 • Level 15  
  Pomysł kolegi Plumpi to poprostu router programowy z pierwszego komputera. Jeżeli go wyłączysz drugi komputer nie zobaczy sieci lokalnej.
  Jeżeli masz taki router na zbyciu to radzę ci go użyć jeżeli chcesz go kupić to lepiej sieciówkę drugą (max 25 pln).

  Pozdrawiam.
 • Level 11  
  Plumpi wrote:
  Ja bym Ci radził dołożyć do tego pierwszego komputera drugą kartę sieciową i poprzez tą kartę podłączyć drugi komputer. Tylko pamiętaj o zrobieniu przeplotu kabla pomiędzy kartami sieciowymi.

  Jacek "Plumpi"
  plumpixjr(małpa)wp.pl
  Usuń iksa - zabezpieczenie antyspamowe


  ja mialem tak swego czasu polaczone kompy. rozwiazanie niezbyt ciekawe, bo jesli mamy tak:
  A - komp z wyjsciem na zewnatrz i podpietymi dwoma sieciowkami
  B - komp podpiety do kompa A

  jesli sciagalem cos na kompie B, do komp A zamulal sie strasznie.

  nie wiem, czym to bylo spowodowane, moze cos zle bylo skonfigurowane...
 • Level 13  
  A nie latwiej ta pod siec zdefinowac w routerze:)
  Z co prawda nie znam funkcji tego rutera ale z tego co wiem to jest jedna z podstawowych funkcji.
 • Helpful post
  Heating systems specialist
  bobyx wrote:

  ... tak żeby działał tylko w sieci lokalnej na adresie lokalnym IP


  Zrozumiałem, że zleży Ci na tym żeby utworzyć włąsną wewnętrzną sieć, do której nie bedzie dostępu od strony internetu oraz, że drugi komputer nie ma mieć dostępu do internetu.
  Oczywiście w proponowanym moim rozwiązaniu można tak skonfigurować pierwszy komputer, żeby ten drugi korzystał lub nie z internetu i miał lub nie miał dostępu do innych komputerów podłączonych do routera.

  bobyx wrote:

  Dzięki za odpowiedź ale jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje jak komputer z tymi dwoma sieciówkami zostanie wyłączony czy ten 2-gi który ma działać w sieci lokalnej będzie tą sieć widział?


  Niestety nie. Jest w pełni zależny od pierwszego komputera.
  Jeżeli faktycznie chcesz aby ten komputer miał dostęp do innych komputerów, które podpięte są do tego routera sprzętowego niezależnie od pracy tego pierwszego to musisz go podłączyć do tego routera. Sam router musisz odpowiednio skonfigurować. Zazwyczaj konfiguruje się wpisując w przeglądarę internetową adres IP tego routera. Następnie trzeba wpisać hasło i wejść w opcje ustawień.
  Niestety nie znam tego routera i nie mam do niego dokumentacji dlatego nie powiem Ci jakie opcje posiada i jak odbywa się w nim podział łącza oraz blokowanie poszczególnych protokołów czy portów.
  Poza tym jeszcze musisz wziąć pod uwagę, że jeżeli chcesz blokować jednemu komputerowi dostęp do internetu to na routerze przydział dla wszystkich musisz zrobić używając adresów IP lub najlepiej MAC Adresów czyli numerów seryjnych kart sieciowych tzn. przypisujesz poszczególnym adresom z jakich protokołów i portów mogą korzystać. Wszystkie komputery muszą zaś mieć skonfigurowane stałe adresy IP zewnętrzne lub wewnętrzne. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie przydziału po MAC-adresach ponieważ trudniej jest obejść to zabezpieczenie. W przypadku zrobienia przydziałów po IP można bardzo łatwo obejść - wystarczy zmienić nr IP w konfiguracji sieci komputera na numer, który ma pełny dostęp w sieci, a aktualnie jest wyłaczony.

  Jest tylko jedno ale - czy ten router umozliwia podział łącza oraz podział łącza po MAC-adresach ?
  Powinieneś to znaleźć w dokumentacji do tego routera.

  Jacek "Plumpi"
 • Level 2  
  Dzięki za Waszą pomoc biorę sie do roboty do połączenia użyje routera.
  Pozdrawiam.