Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uklad żarówki energooszczędnej

01 Gru 2005 19:15 19169 21
  • Poziom 2  
    Moglby ktos wrzucic tu schemat jarzeniówki ze starterem, dławikiem...

Z Góry Dzięki :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    wiem ż ten temat był zakończony 2 lata temu. ale może ktoś mi odpowie jeszcze.Jestem wcale niedośwaidczony jeżeli chodzi o te bajery. chce zrobić oświetlenie do akwa i niewiem jak sie zabrac do tego. czy te dławiki sie czymś różnią.? m=jest jakas zalezność?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dławik i starter dobierasz mocą do świetlówki. Startery w tej chwili zazwyczaj obejmują prawie wszystkie dostępne moce świetlówek. Ale dławiki mają określoną moc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Kupujesz swietlowke do tego dokupujesz odpowiedni dlawik i starter ( o odpowiedniej do swietlowki mocy). wszytko laczysz wedlu podanego wyzej schematu i gra :D a z tego co mi wiadomo to do akwarium zaleca sie dwa rodzaje swiatla :) biale (zeby nie rozwijaly sie glony) i zólte . Wiec dorzuc tam jakas zaróweczke i bedzie git :) Pozdrawiam :D
  • Poziom 2  
    dziękuje za szybką odpowiedź nie spodziewałem si eże to jest takie łatwe i tak szybko dostane odpowiedź. Ide do sklepu o 11 i kupuje wzystko i wrazie czegoś niezrozumiałego będe z problemem zgłaszał sie tu bo widze żę to pożądneforum na którym jest wielu pożądnych ludzi.
    Z poważaniem VITESSE 7 ===> dziex
  • Poziom 16  
    To teraz pozostaje ci jeszcze samemu zrobic autowłącznik lampy sterowany np: natężeniem światła za oknem, prosty układ z jednym tranzystorem, przekaźnikiem i zasilaczem. POWODZENIA

A przy okazji jak wrzucisz statecznik (dławik) do wody w akwarium, to będziesz miał od razu grzałkę... hehe
  • Poziom 12  
    Czołem.
    A czy możliwa jest sytuacja, że starter na większe moce ogranicza żywotność świetlówki o mniejszej mocy.
    Konkretnie starter jest duży bo na zakres 4-80W, a świetlówka 15W.
    Czy nie kożystniej byłoby zamontować starter o mniejszym zakresie np. 4-25 (zdaje się) W?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie. To nie ma znaczenie :)
  • Poziom 36  
    Artekw napisał:

Czy nie korzystniej byłoby zamontować starter o mniejszym zakresie np. 4-25 (zdaje się) W?
    Pozdrawiam

Zapłonnik z zakresem 4-25W jest przystosowany do świetlówek łączonych szeregowo, różni się od zapłonnika 4-80W mniejszym napięciem zapłonu, ponadto można go odróżnić po barwie świecenia.
    Moc napisana na zapłonniku to maksymalna moc świetlówki, jaką może zapalać.
    Założenie zapłonnika 4-25W do układu pojedyńczej świetlówki spowoduje szybsze zużycie się zapłonnika.
  • Poziom 20  
    Możesz zamiast tego układu zastosować zasilacz z uszkodzonej żarówki energooszczędnej.Uszkadzają się tam przeważnie świetlówki.Wystarczy tylko podmienić na zwykłą świetlówkę.Ważne aby moce były identyczne.
  • Poziom 18  
    a jak dorzucic jeszcze jedna swietlowke uzywajac tylko jednego dlawika i starterA?
  • Poziom 36  
    rakoczy42 napisał:
    A jak dorzucić jeszcze jedna świetlówkę używajać tylko jednego dławika i startera?

Łączysz szeregowo dwie świetlówki.
  • Poziom 22  
    rakoczy42 napisał:
    a jak dorzucic jeszcze jedna swietlowke uzywajac tylko jednego dlawika i starterA?

Dławik możesz zastosować jeden ale jeśli dwie świetlówki to i dwa startery. Do pracy szeregowej stosujemy tylko startery 4-22 W np. Philips typ S-2, Osram typ ST-151
    Dławik dobiera się do mocy świetlówki, przykładowo świetlówka 18 W - dławik 18 W. Świetlówki liniowe o mocy 4, 6, 8, 15, 18 W można łączyć szeregowo wtedy stosujemy większy dławik i tak odpowiednio:
    2 x 18 W - dławik 36 W
    2 x 15 W - dławik 30 W
    2 x 8 W - dławik 13 W
    2 x 4 W, lub 2 x 6 W - dławik 8 W
    Proszę oto schemat
    Uklad żarówki energooszczędnej
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dodam jeszcze do kolegi shulc:
    3 x 18(20) - dławik 65W

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    majster.uzwojenia napisał:
    Dodam jeszcze do kolegi shulc:
    3 x 18(20) - dławik 65W

Pozdrawiam

Takiego układu nie widziałem, ale z ludzkiej ciekawości wypróbuję.
    Na tą chwilę popieram wypowiedź kolegi żarówka rtęciowa
    pozdrawiam
    Kolego majster.uzwojenia dołącz jak możesz skromny schemat układu 3x18(20)W
  • Poziom 12  
    Odkopie trupa:) Będą działać 3 świetlówki na jednym dławiku ? Nie mam jak teraz sparwdzic...
  • Poziom 12  
    Potrzebuje pilnej pomocy :) Podłączyłem 2 swietlówki 8w na 1 dławiku 20w i jedna dziła ładnie druga zaś swieci sie tylko końcówkami, a jak ją delikatnie przekręce tak ze styka sie na jednym mocowaniu jednym drucikiem (odcinam starter) świeci ładnie. Jaka moze być tego przyczyna ?
  • Poziom 20  
    Uszkodzony starter :-( Nie zawsze zapłonnik (starter) jest uszkodzony :-) Z mojego długiego doświadczenia mogę powiedzieć że 90% uszkodzeń to mały kondensator w zapłonniku :-) Najczęściej dostaje zwarcia :-) Wystarczy rozebrać zapłonnik w środku jest szklana bańka i taki podłużny listek to jest ów kondensator :-) Wystarczy go odciąć uważając żeby nie odciąć nóżek od szklanej bańki!!! Ponownie złożyć i jak będzie wszystko działało poprawnie to jest OK. Oczywiście jak po takim zabiegu nie ma zmian to zapłonnik można tylko wyrzucić :-( U mnie połowa zapłonników tak działa od wielu lat a mam ich około setki :-)
  • Poziom 11  
    Widzę że trafiłem na odpowiednich fachowców. Znalazłem tu wszystko czego było mi trzeba, jedna nurtuje mnie jedno pytanie czy można kupić dławik na zapas tzn. mam dławik 30W a podłączam do niego świetlówkę 8W. Czy taka kombinacja nie wpłynie na żywotność świetlówki?
  • Poziom 36  
    Tak nie można, dławik powinien być dobrany do mocy świetlówki.