logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Gdzie kupić kontaktron rozwierny NC do napędu bramy?

krzysztof0 29 Sty 2024 12:23 1320 22
  • #1 20934561
    krzysztof0
    Poziom 14  
    Posty: 211
    Pomógł: 1
    Ocena: 13
    Cześć, szukam kontaktronu, który po przyłożeniu magnesu rozwiera styki. Zaczynam wątpić, czy coś takiego można dostać, bo w Internecie albo każdy sobie, jak chce, opisuje stan NC lub NO takiego elementu, a i tak wszystkie według mnie są NO, albo tylko spotykam 2-stanowe, czyli NC/NO. Mam u siebie w siłowniku 2 takie elementy i jeden niestety padł (nie zawsze rozłącza obwód, kiedy zbliży się magnes przymocowany do bramy). Efekt taki, że brama stara się cały czas zamykać. Pomierzyłem ten kontaktron - czasami załapie i rozłączy styki, a czasem niestety nie.
    PS. To są małe kontaktrony, długość ok. 2 cm, wyglądają jak takie popularne, co się przy oknach montuje.

    Dziękuję z góry za pomoc.
  • #2 20934599
    klamocik
    Poziom 36  
    Posty: 3039
    Pomógł: 333
    Ocena: 721
    Z każdego kontaktronu NO można zrobić NC, wystarczy zamocować na nim mały magnesik, by złapały styki, a ten sterujący ma zniwelować pole magnetyczne tego małego. Należy dobierać magnesy, bo inaczej układ stanie się pamięcią.
  • #3 20934623
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    krzysztof0 napisał:
    szukam kontaktronu, który po przyłożeniu magnesu rozwiera styki. Zaczynam wątpić, czy coś takiego można dostać

    Na Allegro jest tego od groma, ceny od ~20 do ~50 zeta.

    klamocik napisał:
    Z każdego kontaktronu NO można zrobić NC, wystarczy zamocować na nim mały magnesik, by złapały styki, a ten sterujący ma zniwelować pole magnetyczne tego małego.

    Po co kombinować, jak są w sprzedaży kontaktrony NC?
  • #4 20934739
    krzysztof0
    Poziom 14  
    Posty: 211
    Pomógł: 1
    Ocena: 13
    No właśnie nie ma na Allegro takich, które by miały styki zwarte bez działania magnesu.
  • #5 20934958
    klamocik
    Poziom 36  
    Posty: 3039
    Pomógł: 333
    Ocena: 721
    Nim znajdziesz, weź magnes i kilkanaście razy przejedź wzdłuż przy różnym ustawieniu magnesu. Jest możliwe, że się naprawi, najlepiej kontrolować to, co się dzieje, omomierzem lub żaróweczką i zasilaczem.
  • #6 20935050
    ALARMGAJWER
    Poziom 13  
    Posty: 62
    Pomógł: 7
    Ocena: 12
    choćby taki MC 446 firmy firmy ALARMTECH.
    Jeśli miałby być zupełnie hermetyczny i w wersji wzmocnionej to każdy bramowy, przez który można zasilić cewkę przekaźnika 12-24 V ze stykami przełącznymi i mamy pełną dowolność sygnału NO/NC.

    Może jeszcze być MC 346, MC 746-E i MC 246
  • #7 20935069
    landy13
    Poziom 31  
    Posty: 1418
    Pomógł: 195
    Ocena: 259
    krzysztof0 napisał:
    ...albo tylko spotykam 2 stanowe ,czyli NC/NO
    Bo tylko takie istnieją; nie znajdziesz samych NC. Te które są opisane NC to kompletne czujniki kontaktronowe (łącznie z magnesem), a nie same kontaktrony. I to "normalnie zamknięte" dotyczy nie kontaktronu, ale okna czy drzwi gdzie to jest zamontowane. Taki sprytny marketing.
    Kup sobie taki: https://www.tme.eu/pl/details/kc-90/kontaktrony/
    podłącz z jednej strony i będzie dobrze.
  • #8 20935441
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    krzysztof0 napisał:
    no właśnie nie ma na Allegro takich które by miały styki zwarte bez działania magnesu.


    Co Ty gadasz, na szybko aukcje nr:

    12653013726 - NC
    14236050626 - NC
    7999306170 - NC i NO
    14235996348 - NC

    Takie jak podał poprzednik też na alledrogo są.
  • #9 20935579
    landy13
    Poziom 31  
    Posty: 1418
    Pomógł: 195
    Ocena: 259
    rokbok napisał:
    Co Ty gadasz, na szybko aukcje nr:

    12653013726 - NC
    14236050626 - NC
    7999306170 - NC i NO
    14235996348 - NC

    Takie jak podał poprzednik też na alledrogo są.
    To NIE SĄ kontaktrony NC. Tak jest tylko według pokrętnej logiki handlarzy z Allegro. Dla nich stan normalny to ten z przyłożonym magnesem. Na jednej z przywołanych aukcji nawet wyraźnie to stwierdza:
    "Wyjście NC - magnes zbliżony do kontaktronu - nie wywołuje alarmu, styki są zwarte"
  • #10 20935600
    jajacek44
    Poziom 26  
    Posty: 714
    Pomógł: 76
    Ocena: 169
    Na przykład w firmie Piekarz Czujnik; kontaktronowy; A-CZK14,5.
    A same rurki u Piekarza NO-NC lub NO
  • #11 20935624
    misiek1111
    Poziom 37  
    Posty: 4057
    Pomógł: 322
    Ocena: 1084
    Jak nie ma NC, to kup se kontaktron przełączający:

    Stycznik przełączający z diagramem połączeń

    ---
    Nie zauważyłem, rozwiązanie podano już w #7.
  • #12 20935640
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    landy13 napisał:
    To NIE SĄ kontaktrony NC.


    Ja to rozumiem tak, NC styki zwarte przy kontakcie z magnesem, NO styki rozwarte przy kontakcie z magnesem, po za tym jedna oferta, nr 7999306170 oferuje kontaktron NC / NO, wychodzą z niego 3 kabelki, w zależności które się użyje to będzie NC lub NO.

    Zasada w/g mnie jest taka, jeżeli styki są zwarte w stanie spoczynku to jest to NC, jeżeli są rozwarte w stanie spoczynku to jest NO, brama zamknięta jest stanem spoczynku i jeżeli styki kontaktronu są zwarte to jest to NC, jeżeli będą rozwarte będzie to NO, żadnej filozofii tu nie widzę, jedyne co, to w jakim położeniu są styki danego modelu w stanie spoczynku, z podanych przeze mnie aukcji wynika z opisu że NC czyli zwarte.

    Chyba że jest jakaś nowa definicja dla NC i NO ;).

    landy13 napisał:
    Dla nich stan normalny to ten z przyłożonym magnesem. Na jednej z przywołanych aukcji nawet wyraźnie to stwierdza:
    "Wyjście NC - magnes zbliżony do kontaktronu - nie wywołuje alarmu, styki są zwarte"


    Czyli prawidłowo, stan spoczynku i styki zwarte, jest to pozycja NC, gdyby były rozwarte było by to NO.


    Moderowany przez gulson:

    Informacja dotycząca NC i NO jest niewłaściwa. Proszę się nie sugerować.

  • #13 20935672
    jajacek44
    Poziom 26  
    Posty: 714
    Pomógł: 76
    Ocena: 169
    W kontaktronach NO to kontaktron otwarty bez podania zewnętrznego pola magnetycznego.
    Kontaktrony stosuje się w przekaźnikach i czułość podawana jest w At (Amperozwojach )
  • #14 20936050
    landy13
    Poziom 31  
    Posty: 1418
    Pomógł: 195
    Ocena: 259
    rokbok napisał:
    Ja to rozumiem tak, NC styki zwarte przy kontakcie z magnesem, NO styki rozwarte przy kontakcie z magnesem...
    Czyli rozumiesz źle.

    rokbok napisał:
    Zasada w/g mnie jest taka, jeżeli styki są zwarte w stanie spoczynku to jest to NC, jeżeli są rozwarte w stanie spoczynku to jest NO, brama zamknięta jest stanem spoczynku...
    Do trzeciego przecinka dobrze, dalej źle. Nie umiesz pojąć, że temat jest o kontaktronach, a nie o bramach? Stan spoczynku czyli Normal jest gdy położysz go na stole, bez magnesów w pobliżu.

    rokbok napisał:
    Chyba że jest jakaś nowa definicja dla NC i NO
    Właśnie nieuki z Allegro próbują taką wprowadzić.

    jajacek44 napisał:
    W kontaktronach NO to kontaktron otwarty bez podania zewnętrznego pola magnetycznego.
    Otóż to. Poprzednik jakoś nie może tego zrozumieć. Tylko że takie nie istnieją. Przed laty usilnie takiego poszukiwałem - bez rezultatu. Nie sądzę by coś się zmieniło do dzisiaj.
    Ten od Piekarza, o którym pisałeś też jest "oszukany" sposobem opisanym w #2. Widać w połowie zgrubienie zawierające magnesik.
    Czarny kontaktron z metalowymi końcówkami po obu stronach.

    Gdy potrzeba NC stosuje się przełączające, jak podano w #7 i #11.
  • #15 20936618
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    landy13 napisał:
    Nie umiesz pojąć, że temat jest o kontaktronach, a nie o bramach?


    Brama była przykładem zastosowania, a nie tematem przewodnim, po za tym sam kontaktron niczego nie zmienia, do tego służy układ sterujący, jeżeli potrzebuje on rozwarcia żeby zadziałał to potrzebujemy NC, jeżeli zwarcia, to potrzebujemy NO.

    Dodam tylko że ostatnio zmieniałem videodomofon, w instrukcji było że dla czujnika otwarcia drzwi potrzebny był kontaktron NC, czyli taki, który zrobi przerwę w obwodzie, zakupiłem na jednej z aukcji opisany jako NC i działa, furtka otwarta jest sygnalizacja jej stanu/otwarcia, furtka zamknięta sygnalizacji brak. Gdyby był on odwrotny, NO to videodomofon reagował by jak by go nie było, czyli nie informował by o pozostawieniu otwartej furki.

    Kontaktron z przyłożonym magnesem i zwartym obwodem jest NC, z rozwartym NO, ale widocznie mamy odmienne rozumowanie więc ja pasuję.
  • #16 20937070
    homo_sapiens
    Poziom 24  
    Posty: 528
    Pomógł: 67
    Ocena: 128
    rokbok napisał:
    Kontaktron z przyłożonym magnesem i zwartym obwodem jest NC, z rozwartym NO, ale widocznie mamy odmienne rozumowanie więc ja pasuję.

    Stan zestyków rozpatrujemy bez przyłożonego WYMUSZENIA. Wymuszeniem jest zadziałanie powodujące zmianę położenia zestyku, a więc kontaktron z przyłożonym magnesem to STAN WYMUSZONY. Na schemacie, czyli graficznym odwzorowaniu rzeczywistego obwodu elektrycznego musi być jednoznaczność. Dawno, dawno temu umówiono się że zestyki będą opisywane w stanie beznapięciowym i bez jakichkolwiek wymuszeń(np. zestyki z napędem ręcznym). Taki opis zestyków pozwala uniknąć chaosu w schematach.
    A tutaj najprostszy przykład: "Łącznik zwierny "dzwonek"" firmy Ospel, Link: https://www.ospel.pl/lacznik-zwierny-dzwonek.
  • #17 20937198
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    homo_sapiens napisał:
    A tutaj najprostszy przykład: "Łącznik zwierny "dzwonek"


    Czyli stan NO, mówiąc jaśniej, normalnie otwarty, przystosowany konstrukcyjnie do chwilowego zwarcia w celu wymuszenia zaplanowanej reakcji, ale są też urządzenia, które żeby zainicjować akcję wymagają przerwy w obwodzie i wtedy jest do tego potrzebny zestyk zwarty, czyli znowu jaśniej mówiąc NC.

    To samo może być z kontaktronami, jeżeli mówimy o tym że to ma być bez przymuszonego przyłożenia to jeżeli styki w kontaktronie są NO to po wymuszonym przyłożeniu powinny zmienić stan na zwarty, analogicznie jeżeli są NC to po przyłożeniu powinny przerwać obwód, takie samo działanie może być równie dobrze z przyłożonym wymuszeniem, jest to kwestia umowna w którym momencie styki kontaktronu będą NC, a kiedy NO, czy z przylegającym magnesem, czy z magnesem oddalonym, zależy to od budowy kontaktronu.

    Na tym kończę te dywagacje na ten temat, widzę że można mieć różne zdanie na temat NC i NO, dla mnie jest to proste, np. przekaźnik w stanie spoczynku ma styki NC i NO, po zadziałaniu nadal ma styki NC i NO tylko w odwrotnej kolejności, przy wymuszeniu zmienia się układ z NC na NO i odwrotnie, tylko nie będzie to już NORMALNIE OTWARTY a WYMUSZONY OTWARTY, to samo z NC, piszę oczywiście o przekaźniku dwu pozycyjnym.
  • #18 20937232
    bhtom
    Poziom 39  
    Posty: 4495
    Pomógł: 445
    Ocena: 602
    Witam,

    rokbok napisał:
    przekaźnik w stanie spoczynku ma styki NC i NO, po zadziałaniu nadal ma styki NC i NO tylko w odwrotnej kolejności, przy wymuszeniu zmienia się układ z NC na NO i odwrotnie


    No chyba akurat tutaj racji nie masz. W przekaźnikach NC to NC, a NO, to NO i nic się nie zamienia po zadziałaniu cewki przekaźnika...

    Pozdrawiam.
  • #19 20937280
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4327
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    bhtom napisał:
    No chyba akurat tutaj racji nie masz. W przekaźnikach NC to NC, a NO, to NO i nic się nie zamienia po zadziałaniu cewki przekaźnika...


    Uwzględniłem to, czytaj poniżej.

    rokbok napisał:
    przy wymuszeniu zmienia się układ z NC na NO i odwrotnie, tylko nie będzie to już NORMALNIE OTWARTY a WYMUSZONY OTWARTY,
  • #20 20937811
    krzysztof0
    Poziom 14  
    Posty: 211
    Pomógł: 1
    Ocena: 13
    dziękuję wszystkim za dyskusje ,czyli moje podejrzenia są prawdziwe , nie ma takiego kontaktronu ze stanem NC bez podania magnesu , nie wiem co jest w tym moim w siłowniku , że tak działa jako NC ,ale kupię ten z Chin 2 stanowy NC/NO i zobaczę czy działa.

    PS. potwierdzam ,to wszystko na stronach internetowych co podają jako NC/NO to ten sam stan czyli bez podania magnesu stan kontaktronu jest NO ,ale każdy sprzedawca inaczej inetrpretuje stan ,ja zawsze traktowałem stan NC/NO bez podania czynnika zewnętrznego.


    pozdrawiam
  • #21 20943574
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 42  
    Posty: 7018
    Pomógł: 623
    Ocena: 2113
    krzysztof0 napisał:
    albo tylko spotykam 2 stanowe ,czyli NC/NO

    Taki włąśnie kontaktron jest kotaktronem NC na styku COM-NC
  • #22 20959211
    krzysztof0
    Poziom 14  
    Posty: 211
    Pomógł: 1
    Ocena: 13
    Przyszły kontraktony nc/no za dalekiego wchodu ,ale mam obawę z podłączeniem ,bo w międzyczasie rozebrałem stary kontrakton a tam w środku jest dodatkowo jakiś mały tranzystorek i opornik. Zastanawiam się czy nie zrobię zwarcia na płycie jak podłączę ten nowy kontrakron co przyszedł.
  • #23 20959263
    Andrzej42
    Poziom 32  
    Posty: 1534
    Pomógł: 177
    Ocena: 321
    rokbok napisał:
    przekaźnik w stanie spoczynku ma styki NC i NO, po zadziałaniu nadal ma styki NC i NO tylko w odwrotnej kolejności, przy wymuszeniu zmienia się układ z NC na NO
    Nie, nie zmienia się: styk NO nadal jest NO tylko po wymuszenia zmienia swój stan (ALE NIE NA NC!!!) Literka "N" toskrót od słowa angielskiego słowa normal - w twoim wyjaśnieniu styk NO zmienia się po wymuszeniu na TZ (Teraz Zwarty).
    No.

    Możesz dać fotkę tych elementów, aby było widać połączenia i podaj napisy z tranzystorka.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje kontaktronu rozwiernego NC do napędu bramy, jednak napotyka trudności w znalezieniu odpowiedniego modelu. W dyskusji poruszono kwestie dotyczące różnic między stykami NC (normalnie zamkniętymi) a NO (normalnie otwartymi). Uczestnicy sugerują, że kontaktrony NO można przekształcić w NC poprzez zastosowanie magnesu. Wiele ofert na Allegro jest mylących, ponieważ sprzedawcy często opisują kontaktrony NC w sposób, który nie odzwierciedla ich rzeczywistego działania. Użytkownik planuje zakup kontaktronu NC/NO z Chin, aby sprawdzić jego działanie. Wspomniano również o modelach takich jak MC 446, MC 346, MC 746-E, MC 246 oraz o firmie ALARMTECH.
REKLAMA