logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki wskaźnik 3 faz zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania

djerry02 06 Lut 2024 12:52 876 23
  • #1 20947719
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    Jak w temacie. Jaki wskaźnik 3 faz zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania. Te które widzę ogólnodostępne - są do montażu w skrzynce. Ja chciałbym widzieć 3 światełka - diody, na zewnątrz tej skrzynki. Tak, by "jeden rzut oka" pozwalał mi na kontrolę 3 FAZ. Jest coś takiego do użycia na zewnątrz?
  • #3 20947746
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    Bardzo Ci dziękuję - takie "oczka" załatwią sprawę.
  • Pomocny post
    #4 20947784
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3849
    Nie ma sprawy. Szukaj pod hasłem "kontrolka IP65"
  • #5 20948150
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17156
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6619
    djerry02 napisał:
    zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania.
    Pytanie dodatkowe - czyją własnością jest owa skrzynka?
    Bo jeśli dostawcy, to może być kłopot - z reguły OSD nie zezwala instalować czegokolwiek wewnątrz, a co dopiero wiercić otwory pod kontrolki.
    A nawet jeśli jest Twoja, ale jest przedlicznikowa, to też problem, bo mimo, że pobór energii przez te kontrolki jest znikomy, to jednak jest nieopomiarowany.
    W obu przypadkach sugeruję konsultację z OSD.
    Jedynie gdy powyższe nie jest spełnione, możesz działać swobodnie.
  • #6 20948344
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    Skrzynka jest na mojej posesji. Wewnątrz są: oplombowany licznik wraz wyłącznikiem/bezpiecznikiem, Po prawej od strefy zaplombowanej - zamontowana jest biała przeźroczysta pleksa (już NIEZAPLOMBOWANA) na której jest przyklejona naklejka "Poza granicą"
    Pod tą pleksą są cztery przewody z konektorami L1 L2 L3 i N (to już "za licznikiem") - do nich właśnie zamierzałem podłączyć te kontrolki. Samą skrzynkę ustawiałem ja - tzn upoważniony zakład elektryczny... Otwory zamierzałem wywiercić właśnie po stronie pleksy (z napisem "poza granicą".)
    Może się mylę, ale właśnie ta plakietka opisana "poza granicą" oznacza chyba, że skoro tu już nie ma plomb - to mogę sobie do tych konektorów (będących już poza granicą wyłączności Rej Energ) podłączyć co chcę... Mam rację - czy nie?
  • #7 20948391
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17372
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Raczej nie masz racji.
    Owe "poza granicą" jest równoznaczne z "za pomiarem" a to nie świadczy o tym o czym byś chciał.
    Ale zapytaj u źródła jak kolega wyżej radzi.

    Nie rozsądniej zamontować sygnalizację w tablicy bezpiecznikowej?
  • #8 20948402
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3849
    djerry02 napisał:
    to mogę sobie do tych konektorów (będących już poza granicą wyłączności Rej Energ) podłączyć co chcę... Mam rację - czy nie?

    Nie. Bo możesz zrobić pożar. Takie kontrolki trzeba po pierwsze podłączyć. Zapewne cienkimi kabelkami. Po drugie trzeba je dodatkowo zabezpieczyć. Czyli dołożyć kawałek szyny i jakieś 3xB2. W złączu to już jest robota dla elektryka. W uzgodnieniu z dostawcą. Zresztą samo prawidłowe podłączenie się pod te twoje konektory nie jest takie proste.
  • #9 20948478
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    CO masz na myśli mówiąc "że nie jest proste"? Czy chodzi Ci o wyłączenie bezpiecznika przed wyłącznikiem i przykręcenie trzech przewodów "po stronie użytkowej" do konektorów oraz jednej wspólnej linii N dla wszystkich trzech L? Czy to jest ta "trudność"?
  • #10 20948491
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3849
    djerry02 napisał:
    masz na myśli mówiąc "że nie jest proste"? czy wyłączenie bezpiecznika przed wyłącznikiem i przykręcenie trzech przewodów "po stronie użytkowej" do konektorów i jednej wspólnej lini N dla wszystkich trzech L - to jest ta "trudność"?
    tak. Bo jak znam złącza to nie ma tam miejsca żeby dołożyć dodatkowy przewód. Może daj zdjęcie gdzie chcesz się podłączyć.

    kortyleski napisał:
    trzeba je dodatkowo zabezpieczyć. Czyli dołożyć kawałek szyny i jakieś 3xB2. W złączu to już jest robota dla elektryka. W uzgodnieniu z dostawcą.
    nie będę się powtarzał
  • #11 20948503
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    >>20948391
    Dobra - już wyjaśniam. Mam w domu przełącznik "sieć/generator" i za cholerę nie widzę w nim ani pod nim ani nigdzie obok niego kabli w których po przełączeniu w pozycję "GENERATOR" znikają wszystkie trzy fazy (kiedy nie mam prądu a ja włączę generator...)
    Na logikę to one tam gdzieś są - ale ja ich nie znalazłem dzisiaj próbówką (kiedy było wyłączenie prądu a ja odpaliłem generator, uprzednio oczywiście przełączając "switch" w pozycję "GENERATOR")
    Poszedłem do skrzynki koło domu i tam (co jest oczywiste ze względu na przełącznik w pozycji "GENERATOR") już prądu nie było...
    Wymyśliłem więc, że zamiast "szukać" tych kabli w skrzynce - prościej mi będzie podłączyć kontroli na skrzynce - wtedy zobaczę kiedy Rej Energ "daje" prąd.
    Absurd polega na tym, że mam pompę ciepła i MUSZĘ w zimie - przy wyłączeniu prądu na dłużej - uruchomić generator.
    Kiedy jednak w końcu włączą prąd - to sąsiedzi... dzwonią do mnie - "Hej Jerzy :) już jest prąd - wyłącz generator"
    Ja wiem, że można do mojej instalacji zaimplementować ATS (czy tam po Polsku - SRZ)
    Ale z premedytacją - nie chcę tego systemu - z różnych powodów.
    Wystarczyłaby mi informacja wzrokowa o fakcie włączenia prądu przez Rej Energ.

    Dodano po 2 [minuty]:

    kortyleski napisał:
    tak. Bo jak znam złącza to nie ma tam miejsca żeby dołożyć dodatkowy przewód. Może daj zdjęcie gdzie chcesz się podłączyć.

    Zaraz się ubiorę i spróbuję zrobić nocne zdjęcie :) nie wydaje mi się jednak by podłączenie tam przewodów było "wymyślaniem prochu" :)
  • #12 20948567
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17372
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    No widzisz nie można od razu wszystko wyjaśnic?

    Twój przełącznik SIEĆ-AGREGAT pełni jednocześnie rolę wyłącznika głównego w tablicy.
    I tu jest problem, bo kontrolki zamontowane za nim wskażą obecność napięcia bez rozróżnienia skąd ono pochodzi.

    Ja bym zamontował wyłącznik główny w tablicy, wypiął zasilanie z przełącznika wpinając je na nowy wyłącznik, który połączyłbym z przełącznikiem SIEĆ-AGREGAT.
    Kolejnym krokiem jest montaż lampek np: LK-BZ3, które należy zasilić z zaciskow wyjściowych mowego wyłącznika głównego.

    Wtedy po przełączeniu w pozycję AGREGAT kontroli wskażą ci powrót napięcia.

    Jaką wartość ma twe zabezieczenie limitujące moc??
  • #13 20948575
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    Jaki wskaźnik 3 faz zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania20240206_2..827.jpg (1.39 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    moja skrzynka w domu po zdjęciu osłony - w środku jest przełącznik "sieć generator" w której nie znalazłem przewodów w których po przełączeniu w pozycję "generator" nie ma prądu... (kiedy generator pracuje, prąd jest "wszędzie" :)
    Jaki wskaźnik 3 faz zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania20240206_2..049.jpg (957.61 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    MOJA SKRZYNKA KOŁO DOMU z LICZNIKIEM i konektory do których zamierzałem podłączyć kontrolki LED
    Jaki wskaźnik 3 faz zamontować na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania20240206_2..126.jpg (1.02 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    pleksi tablica osłaniająca te konektory z napisem "ODBIÓR GRANICA STRON" (do poprzedniego zdjęcia - zdjąłem tę tablicę)
  • #14 20948590
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17846
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3493
    djerry02 napisał:
    Na logikę to one tam gdzieś są - ale ja ich nie znalazłem dzisiaj próbówką
    Te przewody są w przełączniku sieć-agregat.
    I stąd należy wziąć napięcie do kontrolek.
    Powinieneś zamontować oprócz kontrolek sygnalizacje dźwiękową powrotu napięcia.
  • #15 20948594
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3849
    Co tam w tej rozdzielnicy taka kolomyja? Kontrolki możesz w rozdzielnicy zamontować. Tylko zrób proszę zdjęcie czymś normalnym a nie sedesem
  • #16 20948596
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    kkas12 napisał:
    Jaką wartość ma twe zabezieczenie limitujące moc??

    To masz na myśli zabezpieczenie w skrzynce koło domu?
    Ok - zatrudnię elektryka, wydrukują tę radę
    kkas12 napisał:
    Ja bym zamontował wyłącznik główny w tablicy, wypiął zasilanie z przełącznika wpinając je na nowy wyłącznik, który połączyłbym z przełącznikiem SIEĆ-AGREGAT.
    Kolejnym krokiem jest montaż lampek np: LK-BZ3, które należy zasilić z zaciskow wyjściowych mowego wyłącznika głównego.

    Myślałem, że pójdę "na skróty" podłączę sobie 3 ledy i po sprawie... Po prostu to o czym piszesz - przerasta moje możliwości. Co innego podłączenie LED co innego taka "rzeźba" :) Sprowadziłeś mnie na "ziemię" - bo jedyny mój komentarz do tego obecnie to HOUSTON WE ARE... itd :)

    Wtedy po przełączeniu w pozycję AGREGAT kontroli wskażą ci powrót napięcia.
  • #17 20948600
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17372
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Kolego, zacisków aparatów nie traktuje się jako bloku rozdzielczego! Taka oszczędnościowa fuszerka prędzej czy później da o sobie znać. Jak dla mnie tablica do generalnej poprawki z wymianą obudowy na większą.

    Co tam robi ten zbędny mostek pomiedzy zaciskami N i PE. Kompletny niczyk, nie uzasadniony bezsens.
    Już masz tam jeden przewód (chyba) 1,5mm2.
    Powtórzę pytanie o wartość zabezpieczenia limitującego moc i dołożę następne o maksymalną wartość zabezpieczenia dla tego przekroju oraz o to co ten przewód zasila?
  • #18 20948610
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    kortyleski napisał:
    Co tam w tej rozdzielnicy taka kolomyja? Kontrolki możesz w rozdzielnicy zamontować. Tylko zrób proszę zdjęcie czymś normalnym a nie sedesem
    OBRAŻONYM JEST... ;) ;) ;) seeeedeeesem ;) nie mam niczego lepszego do zdjęć niż ten sedes - sorry... Samsung ;)
    CYRUS2 napisał:
    Te przewody są w przełączniku sieć-agregat.
    I stąd należy wziąć napięcie do kontrolek.
    Powinieneś zamontować oprócz kontrolek sygnalizacje dźwiękową powrotu napięcia.
    No niby na logikę wiem - że tam powinny być... Ale... wykorzystałem brak zasilania dziś, włączyłem generator przełączyłem włącznik w poz GENARTOR i tam próbówką usiłowałem znaleźć 3 przewody w tym przełączniku - w których NIE MA ZASILANIA... Na logikę POWINNY TAM BYĆ - ale... zasilanie BYŁO WSZĘDZIE... Ten przełącznik ma u góry 3 przewody wpięte a u dołu 2 x po 3 i... kurna - wszędzie były FAZY :)

    Dodano po 11 [minuty]:

    kkas12 napisał:
    Kolego, zacisków aparatów nie traktuje się jako bloku rozdzielczego! Taka oszczędnościowa fuszerka prędzej czy później da o sobie znać. Jak dla mnie tablica do generalnej poprawki z wymianą obudowy na większą.

    Co tam robi ten zbędny mostek pomiedzy zaciskami N i PE. Kompletny niczyk, nie uzasadniony bezsens.
    Już masz tam jeden przewód (chyba) 1,5mm2.
    Powtórzę pytanie o wartość zabezpieczenia limitującego moc i dołożę następne o maksymalną wartość zabezpieczenia dla tego przekroju oraz o to co ten przewód zasila?


    Słuchaj... ja nie jestem elektrykiem. Tę "fuszerkę" zrobił zakład który wykonał instalację w moim domu (7 lat temu) ja się na tym nie znam... Nie wiem o czym mówisz pisząc o "nie traktowaniu zacisków aparatów jako bloku rozdzielczego!" Ja płaciłem tyle ile powiedzieli i ABSOLUTNIE nie "oszczędzałem" Jeżeli elektryk zrobił mnie w konia - to nic nie poradzę. Tak się dzieje dziś. Nie wiem o czym mówisz w strawie "niczyka" :)
    Nie mam żadnych problemów z tą instalacją. ŻADNYCH... po prostu chciałbym wiedzieć kiedy pojawia się prąd w sieci z REJ ENERG - kiedy mój generator pracuje. By wyłączyć generator. Nie chcę SRZ nie z oszczędności tylko z... własnego wyboru. Nikt inne w domu nie włącza generatora. A ja WIEM że przed włączeniem MUSZĘ najpierw wyłączyć fotowoltaikę i właśnie kliknąć najpierw ten przełącznik w położenie GENERATOR. Generator 8kW pompa ciepła - 12 kW (moc cieplnej) nie bierze nigdy więcej "na szynie" niż ok 4kW - elektrycznie... Przynajmniej ja nigdy nie widziałem tam więcej na szynie (w interfejsie użytkownika) niż 500V i ok 7 - 8A
    O zabezpieczeniach nie wiem jakie są - tak samo jak kable. "Główne" są grubsze - mogą mieć ze 2 mm lub więcej. Te pozostałe mogą mieć 1,5mm - myślę
  • #20 20948672
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    kkas12 napisał:
    Widzisz różnicę???
    Co ja Ci mam powiedzieć... Oczywiście że widzę schludny montaż i co mam powiedzieć... Myślisz, że jak w skrzynce "pięknie" są ułożone kabelki - to one nigdzie się ze sobą nie stykają (izolacjami)?
    Jestem - POWTRZAM - "end userem" - konsumentem - któremu ktoś wybudował dom i zatrudnił sobie różnych podwykonawców. To teraz na okoliczność podłączenia "kontrolki o zasilaniu" mam ryć ściany zmieniać skrzynki itd - żeby było "ładnie" i zgodnie z dyrektywą EU nr sto tysięcy - sześć?
    Budowa domu i wiele jej etapów - to była niekończący się ciąg różnych fuszerek...
    Give me a break - jak mawiają chyba rosjanie :)
  • Pomocny post
    #21 20948686
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17372
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Jak ci to kiedyś pi.....nie a odbiorniki ulegną uszkodzeniu a moźe i żywym ogniem się zapali to zmienisz zdanie.
    O porażeniu nie wspominam bo ZUS przecież w kosztach partycypuje. Więc finasowo strata niewielka prawda?

    I wcale nie chodzi o ułożenie przewodów.
    Porównaj zaciski aparatów. Policz po ile żył u ciebie wpakowano.

    A skoro elektrykiem nie jesteś to po co chcesz zabierać się za coś o czym pojęcia nie masz.
  • Pomocny post
    #22 20948692
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17156
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6619
    djerry02 napisał:
    Może się mylę, ale właśnie ta plakietka opisana "poza granicą" oznacza chyba, że skoro tu już nie ma plomb - to mogę sobie do tych konektorów (będących już poza granicą wyłączności Rej Energ) podłączyć co chcę... Mam rację - czy nie?
    Jak wyjaśniono wyżej, mylisz się. Plakietka "poza granicą" oznacza, że w tym miejscu energia jest już opomiarowana.
    Nie zmienia to jednak faktu, że całe złącze pomiarowe jest własnością OSD (twój jest tylko kabel z niego wyprowadzony) i o żadnych działaniach (typu wiercenie otworów i instalowanie kontrolek) bez zgody operatora nie ma mowy.
    Możesz o taką zgodę wystąpić, ale wątpię abyś ją uzyskał, byłby to przypadek bezprecedensowy.
    Powtórzę za przedmówcami - sygnalizację napięcia z sieci należy zabudować we własnej rozdzielnicy, a nie w złączu OSD.
    djerry02 napisał:
    Słuchaj... ja nie jestem elektrykiem
    To dlaczego bierzesz się za coś, o czym pojęcie masz nikłe a raczej w ogóle go nie masz?
  • Pomocny post
    #23 20948798
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7999
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    Kolego djerry02 to nie jest żadna złośliwość i ogólnie jestem tutaj postrzegany jako ten, który jest w stanie przymknąć oko na jakieś bzdury proceduralne, ale w tym przypadku chłopaki mają 100% racji.

    Przyłącze nie jest Twoją własnością i dlatego jeżeli cokolwiek chcesz w nim wykonać musisz mieć zgodę operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).
    Nawet gdybyś faktycznie uzyskał taką zgodę (choć jestem w 100% pewny, że nie) to uwierz, że nie jest to takie łatwe. Podłączając do tych zacisków dodatkowe, cienkie przewody możesz wyrządzić sobie więcej szkód niż jest to warte. Dokładanie takich dodatkowych przewodów pod te zaciski może skutkować ich późniejszym poluzowaniem, a utrata ciągłości przewodu PEN czy N może doprowadzić do dużych strat w sprzęcie AGD czy pompie ciepła, które mog ulec awariom - kolokwailnie mówiąc się popalą.
    Aby wykonać to prawidłowo to tam powinny być odpowiednie bloki rozdzielcze, które posiadają oddzielne zaciski do każdego przewodu.
    Ponadto Twoje złącze jest wykonane co najmniej dziwnie. Nie bardzo rozumiem czy jest tam układ TN-C czy też TN-S z dodanym pojedynczym przewodem PE.
    Jeżeli jest tam TN-C to na pierwszy rzut oka żyły kabla mają zbyt małe przekroje. Tylko co tam robi ta dodatkowa żółto-zielona żyła? Czy ona jest poprowadzona razem z kablem w rurze arota do rodzielnicy?
    Jeżeli tak to sugerowałoby, że rozdzielnica jest podłączona jako TN-S. Ale tutaj znów się rodzi pytanie czy rozdzielnica posiada dodatkowe uziemienie czy też jakiś niedouczony wymyślił, aby wykorzystać uziemienie przyłącza?

    Sama Twoja rozdzielnica nie dość, że jest za mała jak dla Twoich potrzeb to jeszcze jest odwalona fuszerka. I nie chodzi mi tu o to, że ktoś nie poukładał w niej równo przewodów, ale o to, że pod zasiski w aparatch wprowadzone jest po kilka przewodów. Takie podłączenia, bedą skutkowały luzowaniem się styku pomiędzy zaciskami, a przewodami, bo nigdy nie uda się ich docisnąć z odpowiednią siłą, aby któryś się nie poluzował. A wiesz co się dzieje, kiedy poluzują się przewody? Ano dzieje się to, że rośnie oporność styku, a wzrostowi oporności styku towarzyszy wydzielanie się sporej ilości ciepła, a to ciepło może doprowadzić z kolei do utleniania się powierzchni styków zacisków oraz przewodów, a to utlenianie do kolejnego wzrostu oporności styków. Tak sobie ta opornośc będzie rosła, aż któregoś dnia rozdzielnica spłonie. Oby tylko zakończyło się na rozdzielnicy, a nie całym domu. Tam, gdzie musimy podłączyć do jednego zacisku kilka przewodów, stosuje się tzw. bloki rozdzielcze. Na zdjęciach kolegi kkas12 są takie bloki rozdzielcze te żółte elementy na dole rozdzielnicy. Tyle, że tam są duże na dużą ilość przewodów, ale tą też mniejsze na kilka przewodów. Wtedy każdy z przewodów posiada swój, niezależny zacisk, zapewniajacy prawidłowy docisk i mocowanie przewodu.

    Kolejną rzeczą, która mi się nie podoba to zastosowanie jednego wyłącznika różnicowo-prądowego do zabezpieczenia wszystkich obwodów w domu, włacznie z obwodami jednofazowymi. W razie uszkodzenia wyłacznika RCD i utraty ciągłości w nim przewodu N urządzenia AGD, pompa ciepła pójdą z dymem.

    Wracając do kontrolek to tak jak napisali koledzy, muszą one być zabezpieczone dodatkowym, małym zabezpieczeniem, bo w razie wystapienia w nich zwarcia, przewody łączące taką kontrolę po prostu się zapalą ogniem i mogą doprowadzić do pożaru domu.

    Moja rada jest taka:
    Twoja rozdzielnica nadaje się do gruntownej przeróbki i to przez osobę, która ma pojęcie o elektryce. To co masz zrobione to jest zwykła partyzantka odwalona przez jakiegoś kompletnego ignoranta. Nie wnikam czy to był elektryk czy też osoba "z łapanki", ale wygląda to naprawdę źle. Przede wszystkim rozdzielnica musi być większa. Zabezpiecz obwody 1-fazowe różnicówkami 1-fazowymi. Jeżeli do jednego aparatu ma się już schodzić po kilka przewodów to trzeba zastosować bloki rozdzielcze. Uwierz mi, to jest w Twoim interesie. Zapewne wydałeś nie mało kasy na pompę ciepła. Szkoda, aby z powodu braku wiedzy tego kto Ci zainstalował rozdzielnicę, poszła ta pompa z dymem.
    Poza tym czy masz blisko domu wykonane uziemienie? Czy jest uziom? Jeżeli nie to bezwzględnie, należy go wykonać.

    My możemy Ci pomóc w zrozumieniu jak to powinno być wykonane w spoósb prawidłowy i czego możesz wymagać od elektryka.
  • #24 20948806
    djerry02
    Poziom 5  
    Posty: 31
    Ocena: 4
    Biore sie bo lubie... wiesz juz ?:) ale poniwaz nie jestem niereformowalny dzieki calej rozmowie w tym topiku wiem juz ze nie wolno mi podlaczyc tych zasranych ledow to po pierwsze. Wiem tez ze te przewody gdzies tam istnieja w mojej rozdzielni w domu. Wiem ze w tym sianie ja ich nie znajde. Wiem już (dzięki dyskusji w tym topiku) że muszę zlecić wykonanie modernizacji.... to w największym skrócie dziekuje za wszystkie informacje autorom obecnym w tym wątku. Oczywiście Tobie również. Pozdrawiam

    Dodano po 8 [minuty]:

    Plumpi napisał:
    Kolego djerry02 to nie jest żadna złośliwość i ogólnie jestem tutaj postrzegany jako ten, który jest w stanie przymknąć oko na jakieś bzdury proceduralne, ale w tym przypadku chłopaki mają 100% racji.
    Szczególne podziękowania za ten tekst. Rozejrzę się za jakimś normalnym elektrykiem dam mu przeczytać Twoje uwagi, zastosuję się na pewno... Wiosną dokonam modernizacji. Dziękuje. A swoją drogą - teraz dopiero mam świadomość, że dobrze się stało, że będąc "Pomysłowym Dobromirem" chcącym mieć sygnalizację faz - pokazałem zdjęcia. W kontekście tego co napisaliście tu - teraz dopiero rozumiem jak bardzo świat jest pełny "fachowców - idiotów" - podobnych do tych którzy wykonali moją instalację...

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał informacji na temat montażu wskaźnika trójfazowego na zewnątrz przydomowej skrzynki zasilania, aby móc łatwo kontrolować obecność napięcia. Otrzymał sugestie dotyczące użycia kontrolek LED o stopniu ochrony IP65, które można zamontować na zewnątrz. W dyskusji poruszono również kwestie związane z własnością skrzynki oraz koniecznością uzyskania zgody operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) na jakiekolwiek modyfikacje. Użytkownik został ostrzeżony przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z nieprawidłowym podłączeniem oraz koniecznością skonsultowania się z elektrykiem w celu przeprowadzenia odpowiednich prac modernizacyjnych.
REKLAMA