Jak zrobić woltomierz, który wskaże napięcie każdego ogniwa w baterii składającej się z 10 elementów.
Dotychczas stosowałem 10 szt. pojedynczych woltomierzy LED, ale problem jest taki, że zachodzi potrzeba pomiaru napięć w granicach 2,5-4,5 V dla ogniw litowych, a te chińskie moduły działają dopiero od 4,0 V. Trzeba stosować przetwornicę podwyższającą do każdego woltomierza i to jest kłopotliwe.
Teraz zamierzam zrobić coś takiego jak na Ali:
https://pl.aliexpress.com/item/1005007173538843.html
Jak do tego podejść? Chciałbym to zrobić na bazie Arduino z 12-bitowym przetwornikiem A/C, ale nie spotkałem żadnego gotowca na którym można bazować. Myślałem dać jeden port na każde wejście, ale wychodzi ich 10, co przekracza możliwości Arduino Uno, ale Arduino Mega da radę. Oprócz napięć na wyświetlaczu chcę mieć informację, które ogniwo jest najsłabsze, czyli Umin z wszystkich pomiarów, a będę baterię katował różnymi prądami i oglądał, co się dzieje z napięciami.
Czy macie jakieś pomysły?
Dotychczas stosowałem 10 szt. pojedynczych woltomierzy LED, ale problem jest taki, że zachodzi potrzeba pomiaru napięć w granicach 2,5-4,5 V dla ogniw litowych, a te chińskie moduły działają dopiero od 4,0 V. Trzeba stosować przetwornicę podwyższającą do każdego woltomierza i to jest kłopotliwe.
Teraz zamierzam zrobić coś takiego jak na Ali:
https://pl.aliexpress.com/item/1005007173538843.html
Jak do tego podejść? Chciałbym to zrobić na bazie Arduino z 12-bitowym przetwornikiem A/C, ale nie spotkałem żadnego gotowca na którym można bazować. Myślałem dać jeden port na każde wejście, ale wychodzi ich 10, co przekracza możliwości Arduino Uno, ale Arduino Mega da radę. Oprócz napięć na wyświetlaczu chcę mieć informację, które ogniwo jest najsłabsze, czyli Umin z wszystkich pomiarów, a będę baterię katował różnymi prądami i oglądał, co się dzieje z napięciami.
Czy macie jakieś pomysły?