Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed pojawieniem się fazy na zerze?

Yaro126 19 Gru 2005 00:45 10316 27
  • #1 19 Gru 2005 00:45
    Yaro126
    Poziom 20  

Witam!
    Mam znajomego, któremu po ostatnich zawiejach i związanych z tym problemach energetycznych popaliło trochę sprzętu w domu... Okazało się że pojawiła się faza na kablu zerowym... Czy isnieją jakieś zabezpieczenia przed tego typu zjawiskami, czy trzeba wymyślić coś samemu? Chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć...
    Pozdrawiam!

• #2 19 Gru 2005 02:39
    marpiasek
    Poziom 27  

Jeśli:instalacja jest prawidłowa-nie ma takiej opcji -jak przypuszczasz!!!
    Przykro mi.

• #3 19 Gru 2005 08:26
    wactener
    Poziom 15  

Takie wypadki się zdarzają w przestarzałych sieciach gdzie nie dokonano właściwego remontu i przez to jest możliwe pojawienie się chwilowego napięcia fazowego na przewodzie zerowym. ; Wtedy pojawia się napięcie międzyfazowe ( 400V) pomiędzy fazą a zerem w instalacji domowej ; Środkami zabezpieczającymi jest solidne uziemienie instalacji przed domem oraz zastosowanie ogranicznika przepięciowego (np Dehn) oraz warystorów na ważnych urządzeniach :|
    Pozdrowienia.

• #4 19 Gru 2005 11:32
    Yaro126
    Poziom 20  

Instalacja u niego właśnie o dziwo nie jest stara, poprostu jak wiał wiatr to musiało zerwać na słupie przyłączeniowym kabel którejś fazy i zarzucić go na przewód zerowy. Mam jeszcze pytanie czy zwykła różnicówka zadziała, kiedy pojawi się zamiast zera faza?

• #5 19 Gru 2005 11:48
    wactener
    Poziom 15  

niestety nie, ale ochronnik przepięciowy tak :|

• #6 19 Gru 2005 12:13
    Yaro126
    Poziom 20  

Jaka może być orientacyjna cena takiego ochronnika? I jakie parametry trzeba znać żeby dobrać odpowiedni do danej instalacji?

• #7 19 Gru 2005 12:29
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Pojawienie się napięcia przewodowego zamiast fazowego może mieć kilka przyczyn:
    1. Upalenie się zera od strony zasilania
    2.------------------------------------------ z jednoczesnym zwarciem tego przewodu z którąś z faz

Jest na to jeden bardzo prosty sposób - przy wejściu zasilania do domu należy przewód zerowy dodatkowo uziemić.

Jednak przy takim rozwiązaniu też jest możliwość pojawienia się przewodowego zamiast fazowego, a mianowicie przy niepewnym kontakcie przewodu zerowego z zerem z sieci lub z uziemieniem.
    Jak słusznie zauważył Kolega Marpiasek przy dobrze wykonanej instalacji elektrycznej nie ma takiej możliwości.

I jeszcze jedno : żadne zabezpieczenie nie uchroni elektroniki, one są dobre do silników, grzałek.
    Pozdrawiam

• #9 19 Gru 2005 12:43
    Yaro126
    Poziom 20  

Czyli ochronnik przeciwprzepięciowy, o którym wspomniał wactener nie uchroni mi elektroniki od spalenia gdy pojawi się wspomniana faza? U mnie w domu instalację robił dobry fachowiec ale nie wiem czy uziemiał zero... Uziemiony na pewno jest neutralny przy słupie... Podczas tych zawiej u mnie nic się nie stało poza tym że dzisiaj jestem o jednej fazie, bo gdzieś pozrywało druty na słupach i energetyka nie nadąża naprawiać...

• #10 19 Gru 2005 17:01
    Enpro
    Poziom 21  

W przypadku zerwania przewodów na linii napowietrznej wszystko zależy od budowy linii jaki jest przekrój i jak długa jest linia i czy ma zabezpieczenia wzdłużne czy nie, bo są linie zbyt długie gdzie niema skuteczności zerowania i nawet zwarcie przewodów fazowych na końcu linii nie spowoduje przepalenia bezpiecznika, gdzie zabezpieczenie w stacji są rzędu 200A a wtedy nic nie pomoże bo prąd zwarcia jest zbyt mały żeby to wyłączyło i żadne uziemienie tu też nie pomoże a takie linie niestety są, a spadnięcie przewodu skutkuje pojawieniem się napięcia na przewodzie zerowym a nawet upaleniem przewodów uziemiających gdy ich przekrój jest zbyt mały a prąd w tym przewodzie dość duże .
    Tak samo może się pojawić napięcie na przewodzie zerowym we wszystkich budynkach wielopiętrowych i jednorodzinnych o zasilaniu trójfazowym, gdy uszkodzeniu ulegnie przewód zerowy na WIZ poza punktem uziemienia, wtedy na zerze pojawia się napięcie w zależności od obciążenia poszczególnych faz i u jednych jest to spadek napięcia a u drugich wzrost nawet do ponad 300V a który odbiorca w starych instalacjach ADM ma uziemiony punkt zerowy na tablicy licznikowej prawie żaden. To tylko tak w skrócie, bo o tych przypadkach to można pisać książki.
    I nie piszcie, że to jest źle a powinno być tak, bo wiem jak powinno być ja pisze o naszej rzeczywistości która jeszcze tak szybko się wszędzie nie zmieni i takie wypadki będą miały miejsce.

• #11 19 Gru 2005 19:37
    Yaro126
    Poziom 20  

Widzę że tutaj kolega zna się dobrze na rzeczy... Czyli mam rozumieć że aby uchronić się przed pojawieniem fazy na przewodzie zerowym, to takowy przewód należy uziemić przy słupie... Myślałem że jest jakieś skuteczne zabezpieczenie, które bym sobie zamontował w tablicy bezpiecznikowej i mógłbym spokojnie spać...

• #12 19 Gru 2005 19:54
    HenryK3
    Poziom 26  

Yaro126 napisał:
    Myślałem że jest jakieś skuteczne zabezpieczenie, które bym sobie zamontował w tablicy bezpiecznikowej i mógłbym spokojnie spać...

Rozwiązaniem jest prawidłowo wykonane uziemienie przewodu ochronno-neutralnego w złączu (zab. przedlicznikowym) oraz połączenie wyrównawcze.
    Żadna nowość, bo jest to od lat wymagane przez Zakłady Energetyczne podczas odbioru instalacji elektrycznych.

• #13 30 Gru 2005 12:26
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Ograniczniki przepięć Dehn nie są przeznaczone do zabezpieczenia przen pojawieniem się napięcia na przewodzie PEN i N i z całą pewnośćią nie zmniejszą tego napięcia.Reagują zmniejszając swoją rezystancję przy napięciu na zaciskach oganicznika przekraczającym 1500V dla np.Dehn a więc znacznie wyższym niż napięcie sieci.Rezystancja uziemienia szyny PEN w
    złączu kablowym i w sieci napowietrznej wymagana przez przepisy i energetykę wynosi 30 omów.Niektóre ZE wymagają 15omów.Uzuemienia robocze o takich wartościach nie zabezpieczą przed skutkam zarzucenia przewodu fazowego na przewód PEN linii lub przyłącza napowietrznego.Dla zadziałania zabezpieczenia linii i nie dopuszczenia do pojawienia się nebezpecznej wartośći na przewodzie PEN (zerowym)rezystancja takiego uziemienia musiałaby mieć wartość dziesiętnych częśći oma,osiągalną przy rozległych uziomach naturalnych(np.metalowe sieci wodociągowe).Jak sie wydaje nie ma na to skutecznych 100% sposobów.

• #14 01 Sty 2006 21:17
    Yaro126
    Poziom 20  

Najlepiej chyba poprostu ubezpieczyć się w jakiejś firmie ubezpieczeniowej od tego typu zdarzeń i sprawa będzie załatwiona, bo i tak co się ma stać, to się stanie... Nawet w sumie nie wiem czy firmy ubezpieczeniowe uwzględniają tego typu przypadki w swoich ofertach... Trzeba by się było zapytać...

• #15 02 Sty 2006 15:45
    balt
    Poziom 19  

A moim zdaniem przyczyną była przerwa przewodu zerowego na zasilaniu i wtedy mamy napięcie na przewodzie zerowym zależne od wielkości i symetrii obciążenia faz. A zabezpieczeniem jest solidne uziemienie i połączenia wyrównawcze tylko to też nie zabezpiecza 100%, dokładając ochronniki przepieciowe III strefy (o napięciu zadziałania zbliżonym do napięcia zasilania) za zabezpieczeniem mamy prawie 100% zabezpieczenie. W przypadku wzrostu napięcia którejś fazy ochronnik powinien zrobić zwarcie które wyłączy zabezpieczenie nadprądowe.

• #16 03 Sty 2006 12:13
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Jak pisałem wczesniej ograniczniki przepięć nie nadają sie do tego celu.Próg zadziałania ogranicznika jest wyższy niż wartość napięcia jakie się pojawi w przypadku pojawienia się napiećia na przewodzie PEN.Nie mam pod ręką katalogów ale np.warystor S20K250 o napięciu znamionowym 250V reaguje (zmniejsza swoją rezystancję dopiero prz napięciu ok.350V.Ponadto wytrzymaość prądowa dla ograniczników klasy III jest mała. Duży prąd doziemny płynący przez czas dłuższy od dopuszczalnego spowoduje jego uszkodzenie.Ten problem jak na razie nie doczekał się skutecznego rozwiązania pomimo że powoduje duże zagrożenia.A może warto przeprowadzić eksperyment z takim ogranicznikiem zabezpeczonym wyłącznikiem nadprądowym ,podać napiecie wyższe niż 230V AC przez amperomierz z autotransformatora.Podnosząc napięcie sprawdzić napięcie i prąd jego zadziałania Może ktoś ma warunki do przeprowadzenia takiego testu?Pozdrawiam

• #17 03 Sty 2006 14:37
    twingo
    Poziom 17  

Sam ochronnik przepięciowy nic nie zdziała ! Najzwyczajniej przepali się i na tym skończy się jego ochronna funkcja.
    Żeby skutecznie chronić się przed pojawianiem się napięcia fazowego na przewodzie N lub PE musisz zastosować ochronnik przepięciowy a wraz z nim odłącznik odgromnikowy. Nie wnikając w szczegóły tylko takie rozwiązanie zabezpiecza przed powyższym problemem.

• #18 03 Sty 2006 18:17
    irekr
    Moderator

Typowy sprzet ochronnikowy rzeczywiście może miec mala efektywnośc ale jest sposób. Wykorzystuje się do tego bezpiecznik róznicowo-prądowy i zwykłe warystory ale o dobranych napięciach roboczych.
    1. Zabezpieczany obwód przepuszczamy przez róznicówke o mozliwie jak najnizszym pradzie wyzwalania.
    2. ZA ROZNICÓWKĄ instalujemy dwa warystory, niskonapieciowy między przewodem zerowym a uziemieniem - napiecie progowe powinno byc ponizej 30V - w sytuacjach skrajnych można uzyć dwóch szeregowo podlączonych diod zennera po ok 15 do 22 V każda, miedzy przewód fazowy a uziemienie zakładmy warystor o napięciu progowym powyżej 400V lub zwykły ochronnik przepięciowy.

Mam nadzieję ze nie trzeba tłumaczyć zasady działania. Być może trzeba bedzie odpowiednio dobrać progowe napięcie zadziałania, gdyz układ jest dośc czuły. Wywala jeżlei napięcie na przewodzie zerowym a uziemieniem przekroczy ok 10V. Niedogodnościa tego układu jest zadziałanie w przypadku obecności na wspolnym obwodzie z silnikami lub innymi odbiornikami charakteryzujacymi sie 'kucnieciem napięcia" w momencie startu.

• #19 03 Sty 2006 22:48
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Generalnie w złączu budynku (rozdział PE i N ) sieć powinna być uziemiona co zabezpiecza przed problemem fazy na zerze. Samo pojawienie się fazy na zerze nie powinni szkodzic samemu urządzeniu gdyż ma ono wtedy zerowe napięcie faza - neutralny (między zaciskami) a ewentualna odudowa (dla urządzeń I klasy ochronności) musi być uziemina za pomocą przewodu PE. To w nowoczesnych (i poprawnie wykonanych) instalacjach, w życiu jednak często spotykamy się z systemem TN-C lub tzw. "kwiatkami" jak nie podłączony przewód PE czy podobne. Możemy wtedy mieć możliwość rażenia prądem poprzez tzw. dotyk pośredni co w przypadku braku wyłącznika róznicowoprądowego grozi śmiercią.

• #20 03 Sty 2006 23:13
    irekr
    Moderator

I tu sie wszystko zgadza pod warunkiem że "zero jest całe'. Jeżeli mimo wszystko zero zostanie gdzieś rozłączone wówczas napięcie na wyizolowanym odcinku przewodu zerowego może mieć wartość od 0 do 240V względem ziemi a napięcie pomiedzy przewodami, gdzie normalnie powinno być 240V, może osiągnąć nawet wielkośc napięcia międzyprzewodowego, czyli 400V.

• #21 23 Gru 2012 10:56
    Mario_1988
    Poziom 11  

Witam przepraszam że odgrzebuje ten temat, ale spotkała mnie sytuacja pojawienia się fazy na zerze. Doszlo do tego że nastapiło zwarcie i wyrzucilo bezpiecznik i przedlicznikowe zabezpieczenie. Po włączeniu tych zabezpieczeń wszystkie urzadzenia zaczęły mocno świecić, jak się przed tym zabezpieczyć? Czy zrobienie uziemienia przed licznikiem by coś pomoglo? Wykonać połączenie wyrównawcze na grzejnikach ? Instalacja jest starego typu tnc.

PISOWNIA!!! [kkas12]

• #22 23 Gru 2012 11:52
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    Doszlo do tego że nastapiło zwarcie i wyrzucilo bezpiecznik i przedlicznikowe zabezpieczenie. Po włączeniu tych zabezpieczeń wszystkie urzadzenia zaczęły mocno świecić, jak się przed tym zabezpieczyć? Czy zrobienie uziemienia przed licznikiem by coś pomoglo? Wykonać połączenie wyrównawcze na grzejnikach ? Instalacja jest starego typu tnc.
    Bardzo groźna sytuacja.
    Przerwa w przewodzie PEN skutkuje pojawieniem się niebezpiecznego napięcia na częściach przewodzących dostępnych.
    Jak najszybciej należy skontaktować się z elektrykiem a nie samodzielnie likwidować skutek pozostawiając przyczynę.

• #23 23 Gru 2012 19:29
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Jako ciekawostkę, to podam co znajomy elektryk (starej daty) sobie zrobił i o dziwo kilkakrotnie mu to uratowało sprzęt, a u sąsiadów sporo popadało, i to w miejscowości górzystej, gdzie co chwila jakieś druty napowietrzne się urywają.
    Zasilanie wchodzi do starej chałupy przez trójfazową Różnicówkę, a na wyjściu neutrala jest dopięta neonówka ze śrubokręta i z drugiej strony neonówka podpięta jest do rur wody. Dzięki temu każdy skok napięcia na PEN powyżej około 30V względem tego pseudo uziomu wyłącza różnicówkę. Co ciekawsze to z powodu przeciążenia, lub zbyt długich linii zasilających różnica pomiędzy PEN a wodociągami zawsze waha się pomiędzy 6V, a 25V, kilkakrotnie nawet jak padła któraś z faz to też zadziałało te jego zabezpieczenie neonówkowe.
    W chałupie instalacja dwużyłowa, gniazdka z bolcem zerowane, połączeń wyrównawczych brak, uziemień też brak - skaliste podłoże budynku.
    A dodatkowo to podczas burz jak pierony w okolicy fruwają, to ta neonówka też odcina zasilanie.

Ale jak kogo stać to zawsze może sobie kupić i zainstalować "Kontroler napięcia sieciowego"

• #24 24 Gru 2012 00:35
    1079413
    Usunięty  
  • #25 24 Gru 2012 00:44
    1044571
    Usunięty  
  • #26 03 Mar 2013 21:31
    mezon
    Poziom 12  

Czy ktoś ma już może sprawdzony sposób na zabezpieczenie przed pojawieniem się fazy na przewodzie N?
    Ktoś tu pisał że to się dzieje w starych instalacjach, właśnie że to dotyczy głównie nowszych wykonań które są dziełem firm zatrudniających nie tylko elektryków. Tacy nieświadomi "specjaliści" nie wiedzą co to jest pewność połączenia. Jeśli takie słabe połączenie powstanie na fazie to się przegrzeje i w końcu upali, ale jeśli nie będzie dobrego połączenia na przewodzie N to pojawi się na nim napięcie zależne od symetrii obciążenia w układzie gwiazdowym. Wtedy napięcie w gniazdku może się wahać od 0 do 400V.

• #27 04 Mar 2013 15:15
    1079413
    Usunięty  
  • #28 04 Mar 2013 20:12
    1044571
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME