logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

VIDOS X M11B-X+S12D z Hörmann Rotamatic 2 - furtka, brama i przekaźnik?

adrian455555 29 Kwi 2026 16:31 351 21
  • #1 21893382
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Zestaw wideodomofon WiFi M11B-X S12D VIDOS X Aplikacja Android iOS. A sterownik bramy Hormann Rotamatic 2. Czy chcąc sterować furtką i bramą, muszę dokupić dodatkowy przekaźnik, czy nie? Jeden sprzedawca mówi, że potrzeba, drugi, że nie😀. W Hormanie. Wpinam się pod piny 21/20

    Dziękuję
  • #2 21893396
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Posty: 9545
    Pomógł: 2094
    Ocena: 3614
    Jeśli użyjesz w Vidosie stacji bramowej wyjść NO i COM - tzn nie masz rygla przy furtce i te wyjścia użyjesz do bramy (to styki przekaźnika) - to możesz je podpiąc bezpośrednio pod 20 i 21 napędu.
  • #3 21893406
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    A jak chcę mieć rygiel i bramę?

    Ewentualnie może kolega poleci jakiś videomofon bez PoE
  • #4 21893423
    Daro1003
    Poziom 34  
    Posty: 2713
    Pomógł: 295
    Ocena: 606
    Jak chcesz mieć rygiel i bramę to:
    - rygiel podłączasz do stacji bramowej według schematu z instrukcji.
    - automatykę bramu podłączasz do monitora również według zaleceń producenta opisanych w instrukcji.

    Wiedodomofon bez poe z dwoma wyjściami przekaźnikowymi w panelu bramowym to 5Tech.
  • #5 21895744
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    No i padło na 5 tech, tylko mały dylemat
    VIDOS X M11B-X+S12D z Hörmann Rotamatic 2 - furtka, brama i przekaźnik?
    Do stacji zewnętrznej wchodzą 4 przewody, w stacji zewnętrznej rozpisane, który do którego
    Natomiast monitor dla mnie mało zrozumiały
    Monitor. St bramowa
    VCC do V1
    Audio. Do A1
    GND. Do GND
    Video do V1


    Bardzo dziękuję
  • #6 21895758
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    adrian455555 napisał:
    Natomiast monitor dla.mnie mało zrozumiany


    Czego nie rozumiesz w połączeniu monitora -> stacja bramowa, monitor -> brama wjazdowa, monitor zasilacz, masz dołączone kabelki z kostkami do podłączenia w monitorze, kabelki mają różne kolory i podane który kolor gdzie ma być podłączony w stacji bramowej.
    Jeżeli chcesz sterować bramą wjazdową musisz poprowadzić do niej dodatkowe dwa kabelki, tu nie mają znaczenia kolory, są dwa przewody które podłączasz w centrali napędu bramy, kolejność podłączenia dowolna.

    Szkoda że nie zdecydowałeś się na wideodomofon 2 wire, wtedy ze stacji bramowej podłączasz bezpośrednio elektrozaczep, bramę wjazdową, sam monitor i stację bramową łączysz dwoma przewodami, a tak żeby obsługiwać bramę wjazdową to musisz poprowadzić dodatkowe 2 przewody co daje w sumie 6 przewodów.
  • #7 21895889
    Daro1003
    Poziom 34  
    Posty: 2713
    Pomógł: 295
    Ocena: 606
    Na schemacie który wrzuciłeś masz opis kolor kabelka z monitora i gdzie wpiąć w panel bramowy.

    Możesz jeszcze napisać które modele 5Tech kupiłeś.
  • #9 21896707
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    adrian455555 napisał:
    Ale muszę być połączony do rutera, a nie ma takiej możliwości


    Co to znaczy że nie ma takiej możliwości?
    Można go połączyć po kablu, albo WiFi, po za tym Internet nie jest potrzebny do działania wideodomofonu, jest tylko potrzebny do jego obsługi za pomocą apki i widżetu pogodowego jak chcesz go mieć.
  • #10 21897310
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Hm no już trudno. Mam nadzieję, że ten mój 5tech nie jest zły?
  • #11 21897338
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    Dlaczego miałby być zły, połączenie 6 żyłowe i masz obsługę bramy wjazdowej, bez niej wystarczą 4 żyły.
    Co do obsługi przez apkę to obojętnie jaki byś nie kupił to połączenie z Internetem jest podstawą.
  • #12 21897368
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    W sobotę będę zakładał:) więc dam znać, jak idzie😀.
  • #13 21898645
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Pomoże ktoś w podłączeniu, bo mam 4 przewody podłączone, lecz brak kamery i dzwonka.
  • Pomocny post
    #14 21898665
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    adrian455555 napisał:
    mam 4 przewody podłączone lecz brak kamery i dzwonka


    Zasilanie panelu zewnętrznego podłączyłeś, te 4 przewody podłączyłeś kolor do koloru ?


    Schemat podłączenia wideodomofonu z monitorami, stacją zewnętrzną i zasilaniem DC15V
  • #15 21898679
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Tak i na chwilę obraz z paskami się pojawił Kable na razie poskręcane, nielutowane.

    Dodano po 2 [minuty]:


    Monitor wideodomofonu na biurku z papierami i śrubokrętem; na ekranie czarno-biały podgląd z kamery

    Dodano po 40 [minuty]:

    I trochę inne oznakowania mam w panelu zewnętrznym. I niemoge zastępować elektrozaczepem
    Etykieta zacisków przewodów na panelu, z listą kolorów i oznaczeń VCC, AUDIO, VIDEO, GND, NO/NC, COM

    Dodano po 2 [minuty]:

    I trochę inne oznakowania mam w panelu zewnętrznym. I niemoge zastępować elektrozaczepem
    Etykieta zacisków przewodów na panelu, z listą kolorów i oznaczeń VCC, AUDIO, VIDEO, GND, NO/NC, COM
  • #16 21900095
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    >>21893396 czyli niemoge bezpośrednio podłączyć monitora do sterownika bramy?
  • #17 21900202
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    adrian455555 napisał:
    czyli niemoge bezpośrednio podłączyć monitora do sterownika bramy?


    Z monitora musisz puścić dwa kabelki do sterownika bramy, masz to pokazane na schemacie w instrukcji.

    Zastanawia mnie tylko drugi przekaźnik COM2 i NO2 w panelu zewnętrznym, może to jest jakaś nowsza wersja tego wideodomofonu.

    Po podłączeniu monitor - > panel zewnętrzny podłącz multimetr ustawiony na buzer pod COM2 i NO2 w panelu zewnętrznym, spróbuj otworzyć bramę z monitora, jak buzer wyda dźwięk to znaczy że możesz podłączyć się ze stacji zewnętrznej do sterownika bramy.

    Odpadną dwa dodatkowe przewody z monitor - > sterownik bramy.
  • #18 21901033
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Niby schemat pokazuje prosto z monitora i jak z monitora puszczę com i no to robi się obwód ale gdzie go wpiąć w sterowniku bramy rotamatic 2 horman bo zworka na 20/21 pinie nieotwiera bramy
  • #19 21901040
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    adrian455555 napisał:
    w sterowniku bramy rotamatic 2 horman bo zworka na 20/21 pinie nieotwiera bramy


    Sprawdź w opcjach wideodomofonu na jaki czas impulsu masz ustawione otwieranie bramy wjazdowej, ustaw na 0,5 do 1 sek., nie więcej.
  • #20 21901291
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Obojętnie do którego com posępne 20czy 21?

    Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

    >>21900202 drugi com jest chyba do drugiej stacji bramowej bo można 2podpiac
  • #21 21901351
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4326
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    Pdpinasz pod 20 i 21, kolejność przewodów obojętna.

    Od bramy wjazdowej jest ten przekaźnik, który po naciśnięciu na monitorze ikonki jej otwierania zareaguje zwarciem styków COM i NO, wybadasz to multimetrem.
    Pamiętaj, czas otwarcia/impulsu ma być ustawiony na max 1 sek.
  • #22 21901436
    adrian455555
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Ocena: 3
    Ok jak podłącze dam.znac

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia wideodomofonu VIDOS X WiFi do napędu bramy Hörmann Rotamatic 2 oraz sterowania furtką i bramą. Ustalono, że jeśli stacja bramowa ma wyjście przekaźnikowe NO/COM, można je podłączyć bezpośrednio do wejść 20/21 napędu bramy, bez dodatkowego przekaźnika, o ile tym wyjściem nie steruje się jednocześnie elektrozaczepem furtki. Przy obsłudze furtki i bramy jednocześnie zalecane jest osobne podłączenie rygla do stacji bramowej oraz automatyki bramy do monitora zgodnie ze schematem producenta. Omówiono też konieczność poprowadzenia dodatkowych dwóch przewodów do sterownika bramy, ustawienie czasu impulsu otwierania na 0,5–1 s oraz sprawdzenie, czy wyjście COM2/NO2 w panelu zewnętrznym może służyć do sterowania bramą. Pojawiły się również kwestie konfiguracji połączenia z routerem, działania aplikacji mobilnej oraz problemów z obrazem i dzwonkiem po podłączeniu 4 żył.
REKLAMA