logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zerowanie - każde gniazdo w pomieszczeniu czy w obwodzie

sami1977 20 Maj 2026 22:59 489 12
  • #1 21907117
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Witam. Proszę o weryfikację gniazda. Czy takie zmostkowanie, jak na zdjęciu, jest poprawne? Długi czarny kabel to faza, natomiast długi żółty to zero, podpięty pod bolec. Instalacja w garażu nie ma trzeciego przewodu. Czarnym kolorem zmostkowanie w dolnej wtyczce kable. Z góry dziękuję za informacje.
    Zerowanie - każde gniazdo w pomieszczeniu czy w obwodzie
    Moderowany przez krzysiek7:

    Wydzielono z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3592724.html

  • #2 21907229
    clubber84
    Poziom 39  
    Posty: 5124
    Pomógł: 443
    Ocena: 1718
    Witam,
    sami1977 napisał:
    Czy takie zmostkowanie, jak na zdjęciu, jest poprawne?

    a zamierzasz to tak zamontować na ścianie, jak na zdjęciu?

    Pozdrawiam
  • #3 21907243
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Chodzi mi o podpięcie kabli. Cała puszka z klapkami. Do tej pory wisiało pojedyncze gniazdko bez zerowania na dwóch kablach.
  • #5 21907281
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Na tę chwilę nie ma opcji modernizacji sieci. Dodam, że w garażu jest podciągnięta siła (instalacja z lat 90. tych). Na poprzednim gniazdku działały spawarki i to nawet transformatorowe. Rozumiem, że nikt nie napisze, że tak jest ok, bo zaleca się wykonanie lub modernizację sieci zgodnie ze sztuką. Jednak, jakby ktoś musiał wymienić tylko gniazdko, to czy w takiej formie jest poprawnie? Czy też żaden elektryk nie wykona takiego zlecenia, jakim jest wymiana tylko gniazdka z dwoma kablami?? Pozdrawiam serdecznie.
  • #6 21907308
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1744
    Pomógł: 300
    Ocena: 746
    Z poradami z prądem jest tak, że kumaci nie chcą poradzić niezgodnie z normami i sztuką bo wiedzą, jakie to może mieć złe skutki.
    Z drugiej strony rzeczywistość jest taka, że połowa panów w Polsce uważa, że z elektryką sobie poradzi lepiej lub gorzej ale będzie świecić.
    A normy to tylko nieśmiała sugestia i bez nich też będzie działać.
    Tu ktoś doprowadził żółty najpierw do kołka, potem do styku roboczego - ok.
    Od 30 lat na żółto-zielonym nie ma prawa pojawić się napięcie i nie może być roboczym.
    Jeszcze też 30 lat temu dopuszczalne było użycie ż-z jako roboczy ale warunkiem oznaczenia końców żyły prawidłowym kolorem.
    Kup niebieski termokurcz i załóż po 10cm tak, aby ż-z było jak najmniej widać.
    Koszt żaden, a nigdy nie wiesz kto za ileś lat tam zajrzy...
    No i plus, że zapytałeś ;)
    Chociaż lokalny elektryk nie zaszkodziłby - sprawdziłby to lepiej...
  • #7 21907382
    Ktoś_tam
    Poziom 40  
    Posty: 5319
    Pomógł: 504
    Ocena: 2870
    gklub napisał:
    Z poradami z prądem jest tak, że kumaci nie chcą poradzić niezgodnie z normami i sztuką bo wiedzą, jakie to może mieć złe skutki.
    Z drugiej strony rzeczywistość jest taka, że połowa panów w Polsce uważa, że z elektryką sobie poradzi lepiej lub gorzej ale będzie świecić.
    A normy to tylko nieśmiała sugestia i bez nich też będzie działać.
    Tu ktoś doprowadził żółty najpierw do kołka, potem do styku roboczego - ok.
    Od 30 lat na żółto-zielonym nie ma prawa pojawić się napięcie i nie może być roboczym.
    Jeszcze też 30 lat temu dopuszczalne było użycie ż-z jako roboczy ale warunkiem oznaczenia końców żyły prawidłowym kolorem.
    Kup niebieski termokurcz i załóż po 10cm tak, aby ż-z było jak najmniej widać.
    Koszt żaden, a nigdy nie wiesz kto za ileś lat tam zajrzy...
    No i plus, że zapytałeś ;)
    Chociaż lokalny elektryk nie zaszkodziłby - sprawdziłby to lepiej...

    1. Czy zerowanie zawsze można wykonać?
    2. Jeśli nie, to skąd wiesz że w tym przypadku można?
  • #8 21907436
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Kabel zamiast koloru żółtego będzie niebieski (kabel z kolorem czarnym i czerwonym). Gniazdko założyłem, fazy są tam, gdzie powinny. Podłączałem listwę i działa. Co do zerowania, jeśli nie powinno się tak robić, to co musi być spełnione w tej mojej instancji, aby tak nie robić?
  • #9 21907488
    clubber84
    Poziom 39  
    Posty: 5124
    Pomógł: 443
    Ocena: 1718
    sami1977 napisał:
    Co do zerowania, jeśli nie powinno się tak robić, to co musi być spełnione w tej mojej instancji aby tak nie robić?

    Jeśli sieć zasilająca całą nieruchomość będzie typu TT, to nie można w żadnym punkcie instalacji wewnętrznej wykonywać "zerowania"
    oraz
    jeśli w jakiejkolwiek rozdzielnicy (głównej, piętrowej, garażowej, itd.) będzie choć jeden aparat RCD.

    Ty pokazałeś na forum jedno gniazdo (w garażu), tylko nic nie wiemy (i ty także), co dzieje się w pozostałych częściach instalacji, dlatego nie bez powodu padło tutaj zdanie: "wezwij elektryka, który na miejscu dokona oględzin instalacji", która na 100% nie ma ważnego obowiązkowego okresowego przeglądu 5-letniego oraz nie miała pewnie od nowości porządnych pomiarów.

    Pozdrawiam
  • #10 21907509
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Nim ściągnę fachowca, to trochę minie, a gniazdko na razie zerowane zostawię.
  • #11 21907811
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 37  
    Posty: 5015
    Pomógł: 211
    Ocena: 1011
    sami1977 napisał:
    Witam. Proszę o weryfikację gniazda. Czy takie zmostkowanie, jak na zdjęciu, jest poprawne? Długi czarny kabel to faza, natomiast długi żółty to zero, podpięty pod bolec. Instalacja w garażu nie ma trzeciego przewodu. Czarnym kolorem zmostkowanie w dolnej wtyczce kable. Z góry dziękuję za informacje.

    Niestety, na tak zadane pytanie można odpowiedzieć tylko pytaniem:
    Jaki masz tam układ sieci?
  • #12 21911617
    sami1977
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Nie ma kabla ochronnego i uziemienia. Kabel przy gniazdku o przekroju 1,2 mm. Korek na tablicy wkręcany automatyczny L20A.
  • #13 21912291
    MISIEK2018
    Poziom 17  
    Posty: 378
    Pomógł: 20
    Ocena: 97
    Jak już, to 1,5 mm².
    1,2 nie ma.
    Do gniazdek powinno być 2,5 mm².
    Jeżeli nie ma możliwości wymiany przewodu, to zmień wyłącznik na L10A.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy poprawności wykonania zerowania w gnieździe garażowym przy instalacji dwuprzewodowej bez przewodu ochronnego. Pytanie obejmuje mostkowanie przewodu fazowego i przewodu zerowego do bolca oraz oznaczenie żyły ochronno-roboczej. W odpowiedziach wskazano, że poprawność takiego rozwiązania zależy od układu sieci całej nieruchomości: w sieci TT oraz przy obecności wyłączników RCD zerowania wykonywać nie wolno. Podkreślono też, że bez oględzin instalacji, pomiarów i znajomości układu sieci nie da się jednoznacznie potwierdzić poprawności. Zalecono wezwanie elektryka oraz zwrócono uwagę na konieczność prawidłowego oznaczenia przewodów, np. niebieskim termokurczem zamiast żółto-zielonego jako żyły roboczej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA