Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300.

mlody_elektronik 01 Mar 2006 17:45 16759 59
  • Witam !!

Przedstawiam zrealizowany projekt Tuby na dwóch głośnikach STX 38-300-X-AE.

Na początku musze napisać, że jest to pierwsza moja produkcja która wykonałem z kolegą z forum PLIK4 który ma większe doświadczenie w tym temacie.

Tubę zaprojektował DJBOLO, znany z tego ze zasymulował już polowe głośników świata i potrafi dobrze wyliczyć i zaprojektować taka konstrukcje.

Teraz coś o samej konstrukcji:

Tuba zaprojektowana została do dechy 18mm oraz nie oszczędzano na objętości. Objętość jej wynosi blisko 640L. Wynikło to z tego, iż nie chciałem aby głośniki pracowały niesymetrycznie membranami (z niesymetryczna praca tuba wynosiła 550L). Co mogło w przypadku jakiegoś niezapowiedzianego uderzenia basu przy dużej mocy uszkodzić głośnik. Kolejna przyczyną takich rozmiarów jest jej przenoszenie co jest podane niżej w parametrach oraz charakterystykach... Mimo swoich rozmiarów skrzynka jest bardzo stabilna oraz sztywna.

Wykonanie:

Tak jak została zaprojektowana tak została zrobiona 18mm wiórówka. Wszystko zostało docięte tak ze różnice w projekcie a w wykonaniu są max 0,5mm. Każda cześć tuby została skręcona na dużą ilość śrub oraz sklejona na mieszaninę mąki drewnianej (drewno zjechane papierem ściernym na mąkę) z klejem. Wlot tuby został zaokrąglony aby powietrze nie świszczało wszystkie wzmocnienia również.

Materiały oraz kosztorys na jedna sztukę :

DESKI (7m2) – 120zł.
    KLEJ do drewna (1LITR) – 10zł.
    KLEJ do obicia (2lLITRY) – 15zł.
    ŚRUBY (500szt.) – 20zł.
    RĄCZKI (4Sszt.) – 56zł.
    OKUCIA (8szt.) – 25zł.
    OBICIE – 100zł.
    INNE – ok. 30zł.

Razem: ok.376zl za jedna w pełni wykończoną obudowę.

Czy to się opłaca ??

Według mnie na pewno. Osiągi tej tuby są bardzo zbliżone do tuby na KAPPA PRO 15LF. Z tym ze moja tuba jest sporo cięższa i większa od tej na kappie. Tylko licząc cenowo tu za 700zł mam cała tubę na 2x15” a na kappie kosztowało by mnie to o ok. 100zl mniej obudowa ale głośnik wyszedł by o 330zl drożej (wg Cennika case-pack). Plusami tuby na STX jest również to ze jak spali się jeden głośnik to kosztuje 166zl a kappa jest znacznie droższa...

Jak to gra ??
    Gra rewelacyjnie coś mi się zdaje, że gra niżej niż jest na Cha-ce. Testowałem to na wysłużonych już GDN’ach i grało naprawdę mocno i nisko. Testowałem w pokoju i dwie tuby miotały w 9m2. Bas osiągał przerażające ciśnienia, nisko schodził oraz nie było żadnego efektu pukania. Sprawdzałem również ją na 300m2 magazynu podobnie grała jak w małym pokoiku tylko jakby miała większy potencjał nie wiem jak to określić ale jakoś tak mocniej po prostu.. Jak skończę drugą i przyjdą nowe głośniki i będzie obite już to opisze jak to gra w plenerze.

Parametry tuby:

MOC: 600Wrms, 800Wmax
    SPL: 105,5dB/1W/1m
    PRZENOSZENIE: (0dB)50-150HZ;(-3dB) 45-220Hz;(-10dB) 37-350Hz

MAXSPL: 134dB

Cos ode mnie :

Tuba ta jest opłacalna jak przedstawiłem wyżej i nie ma co porównywać jej do konstrukcji BR. Gra świetnie i nada się na zrobienie średnio-mniejszych plenerów oraz na spore sale... Proszę o opinie tak samo negatywne jak i pozytywne.

Poniżej zamieszczam tyle ile mogę czyli tak aby nie ujawnić projektu bo wykupiłem tak, że mogę tylko produkować a nie sprzedać czy ujawnić projekt...

Charakterystyki :
    GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300. GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300. GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300. GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300.

Zdjęcia:
    Niestety tylko jedna tuba bo nie mam cyfrówki wiec zrobiłem zdjęcia niedokończonej tuby. Która stoi u mnie w pokoju druga jak pisałem jest na magazynie już. Brakuje góry, płyty na głośniki, oraz poprzecznych wzmocnień wylotu. Jest tez trochę wyłamana płyta u wylotu na górze spowodowane to było nadmierną ciekawością i uruchomiłem obie tuby a jedna była sklejona skręcona porządnie druga zaś tylko skręcona i nie dokładnie co w czasie pracy spowodowało wyrwanie górnej płyty z śrub.

GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300.GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300. GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300. GIGA tuba 2xSTX-GDN-38-300.

Pozdrawiamy PLIK4 i MŁODY_ELEKTRONIK

Fajne!
  • #2 01 Mar 2006 18:08
    SaYruS1
    Poziom 23  

Konstrukcja jak widać jest dobrze przemyślama. Obudowa też ładnie wyszła, choć bym się upierał że za cienka płyta. Jakim wzmacniaczem będziesz to napędzał?
    Będziesz malował czy obijał?

• #3 01 Mar 2006 19:07
    196339
    Usunięty  
  • #4 01 Mar 2006 20:03
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: SaYruS1 - płyta grubości 18mm jest moim zdaniem maksimum tego co można użyć. W dużych konstrukcjach dawanie desek o ogromnej grubości mija się z celem, ponieważ wibracje da się zniwelować dopiero przez sensowne usztywnienia niż przez grubość. Poza tym to również wpływa korzystnie na masę, bo po co mieć np. o 20kg więcej, jeśli to nic nadal nie da...?

:arrow: mlody_elektronik - przydałaby się jeszcze jakaś belka poprzeczna do "usztywnienia usztywnień", bo i tak są duże, oraz samych ścian bocznych. No ładnie ładnie. Na jakim wzmacniaczu był test? Testowaliście na pełnej mocy w tej sali?

• #5 01 Mar 2006 20:42
    dywan86
    Poziom 18  

o kurcze, rzeczywiscie gigant, tylko czy jest sens robienia tego, czy przy zbudowaniu 2 szt tub od bola nie mamy tego samego efektu??

• #6 01 Mar 2006 22:00
    50146
    Usunięty  
  • #7 01 Mar 2006 22:03
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Napędzam to DAP P1200 spokojnie wyrabia na ta tube. Co do grubości plyt to 18mm spokojnie wystarcza. KOstrukcja ma wzmocnienia i bardzo ladnie wszystko sie trzyma. JEst BArdzo sztywna choc moze nie wyglada. Smialo mozna na niej skakac.
    Test odbywal sie na wzmacniaczu wymienionym wyzej na 100% mocy. Testowalismy to jak napisalem wczesniej na 9m2 pokoiku oraz magazynie 300m ok 8m wysokosci.

Usztywnienie usztywnien bedzie ale tylko dlatego jakby na zapas. Taka konstrukcja juz sie trzyma bardzo sztywno.

Co do porównania tej tuby do tuby na 30cm (chyab oto chodzi koledze dywan86) to przedstawia sie nastepujaco: MOja tuba ma blisko 106dB/1w/1m a tamta 100dB/1w/1m czyli potrzeba bylo by czterech aby dorównac efektywnoscia oraz uzyskac podobna moc. POzatym koszty 4 tub a jednej sa znacznie inne...

Co do impedancji. Roznica w zastosowaniu glosników 4Ω jak i 8Ω jest nie slyszalna oraz nieodczuwalna.

Czekam na dalsze komentarze...

• #8 02 Mar 2006 08:55
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Tak robić 98dB przy 40 Hz. W końcu jest na STX 38 a podobno miały wyjść 800L. DJBOLO potrafi dobrze wyliczyć i zaprojektować taka konstrukcje. Ale kto jak nie On.

• #9 02 Mar 2006 13:37
    Rabe
    Poziom 15  

Te zdięcia są mało czytelne a może jakąś fotke z zainstalowanym głosnikiem. Wszystko jest policzone dla 2 stx ale są dwie obudowy nierozumiem??

• #10 02 Mar 2006 18:22
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: romoo - ...wynaturzona ironia?

:arrow: Rabe - z tego co wiem od wykonawców, kolumny są już skręcone i sklejone więc nic więcej nie można pokazać. Będą zapewne zdjęcia już w ostatecznej oprawie. Są 2 obudowy, każda na 2 głośniki.

• #11 02 Mar 2006 20:54
    jaro_21
    Poziom 21  

masakra
    bałbym się to zapuszczać na pełnej mocy w małym pokoju, basik pewnie dobrze czuć na przeponie :)
    skuteczność 106 dB powala za tą cene respect

jestem ciekawy bo już czytałem jak ludziom szklanki spadały przy tda 7294
    to w tym przypadku pewnie sie tapeta od ścian odrywa ? :)

• #12 02 Mar 2006 22:04
    Rabe
    Poziom 15  

Jeśli w jednej obudowie są 2 głosnik to jej szerokość powina być ponad 70 centymetrów. Albo to jet jakiś układ pusz-pull. Może jkai rysunek poglądowy przekroju poprzecznego.

• #13 02 Mar 2006 22:15
    Duchu22
    Poziom 14  

Rabe - "Poniżej zamieszczam tyle ile mogę czyli tak aby nie ujawnić projektu bo wykupiłem tak, że mogę tylko produkować a nie sprzedać czy ujawnić projekt..."

A szkoda bo sam bym sobie takie cos zrobil. Moze jakies wyjasnienia jak to jest z tym projektem ew jak taka tube zdobyc :)

• #14 02 Mar 2006 22:20
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: Rabe - dobrze zgadłeś, szerokość to 80cm z hakiem.

• #15 03 Mar 2006 07:59
    micho a
    Poziom 35  

jARO_21 To nie zagra w małtym pomieszczeniu bo to tuba ......

nom za wkład włożonej pracy duży plus i uszanowanie z tym że czym to transportujesz ???? bo ta objętośc to kosmos 640 l to jest chyba wielkości malucha :D

• #16 03 Mar 2006 11:18
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Przepraszam za nieobecnosc ale mam problemy z uslugodawca internetowym. Juz odpowiadam na pytania.

Rabe :arrow: Dokladnie jak DJBOLO napisal. Juz sa dwie tuby skrecone na 500szt. wkretów kazda i sklejone "pastą" wiec nie ma mozliwosci otworzenia. Beda jeszcze zdjecia juz obitych wykonczonych tub. I jak sie uda bedzie z wmontowanymi glosnikami... Co do szerokosci to jest dokladnie 83cm. Glosniki sa tak wcisniete ze dotykaja sie koszami :P

jaro_21 :arrow: Jak odpalilem w pokoju 9m2 te dwie tuby na 1200W to zeczywiscie szyby sie prosily o pomoc. A sciany sie trzesly. Ale to normalne przy tej mocy nawet przy BR. I faktycznie za ta cene to sie oplaca.

Duchu22 :arrow: Co do projektu zglos sie do DJBOLO i odkup tak jak ja. Bo aby taka tube zdobyc to musial bym ja ja albo bolo zrobic. A koszta przesylki byly by ogromne.

micho a :arrow: Chyba nie jestes zwolennikiem tub co ?? MOge napisac smialo ze nawet w pomieszczeniach malych to gra dobrze bo nadrabia SPL'em. NAtomiast przy malych mocach 20-50W to nawet nie chce zagrac i gra gozej od malutkich kolumienek tonsila.

• #17 03 Mar 2006 22:01
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: micho a - micho chyba masz nadal jakieś uprzedzenia co do tub, to chyba po eksperymencie na HD12 :D

:arrow: mlody_elektronik - jakie planujecie wykończenie? Mi się najbardziej podoba jak jest albo cała w kocu, albo koc na zewnątrz + 5cm do środka, a reszta czyli środek - szarą farbą. To tylko taka sugestia.

• #18 04 Mar 2006 10:15
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

sprobojemy obic cała tak jak ty zrobiles to ze swoja na STX-30-200. Tylko twoja troszku niejsza byla i mogles sobie wyciac w materiale ladna siatke i tylko dokleic. Z nasza to bedzie troche wiekszy kawalek wiec trzeba dobre pomyslec aby nie bylo bezsensownych laczen...

• #19 08 Mar 2006 08:45
    196339
    Usunięty  
  • #20 08 Mar 2006 19:02
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tego co mi wiadomo - a troche wiadomo - projekt nie wyszedł z ręki pana "djbolo" tylko i wyłacznie. Drugą połowę na świecie projektował Kwaczor...

• #21 08 Mar 2006 22:22
    djbolo
    Poziom 31  

W symulatorze, resztę musiałem ja dokończyć.

W tym temacie tuba ma kosmetyczne zmiany. Jednak nie zmiania to faktu, że mam też wersję z "prawie" symetrycznym obciążeniem membran - ma ona mniejszą objętość, a wykres prawie identyczny.

Projektów można przecież zrobić mnóstwo :)

:arrow: tomaszo - zastanawiałeś się może kiedyś tak nad 4x12" STX? :) Na wykresie to nawet ładnie wygląda, ale jak znam życie to też kolos wyjdzie...

• #22 09 Mar 2006 22:31
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

djbolo - jak dla mnie... robisz projekt z kims, potem go sprzedajesz pod swoim szyldem - wiem, ze dla Ciebie to norma, jednak dla uczciwych ludzi skandal. Mowiac krotko dla laikow - w tubie mozna niewiele zmienic i bedzie grala prawie identycznie, jednak ciut wieksze zmiany przynosza drastyczne roznice... Czyli mozna sprzedac cos, co jest o pare cm rozne pod tym samym szyldem...

• #23 10 Mar 2006 09:18
    djbolo
    Poziom 31  

Nie cały rok temu gdy z Kwaczorem to powstawało, to rozmawiałemz nim o tym. Przecież nie zabraniałem mu przecież również sprzedaży takiego czegoś.

Akurat ten projekt, który mam na razie tylko częściowo na papierze, ma naprawdę drobne zmiany. Chodziło o lepsze wykorzystanie pustych komór, a właściwie zredukowanie ich.

:arrow: mlody_elektronik - macie już jakieś obicie? Może jakieś kolejne fotki?

• #24 10 Mar 2006 11:07
    Kwaczor

Spec od akustyki

Fakt faktem, ze nie wiedzialem o zamiarze sprzedania projektu. Dowiedziałem się już po wszystkim, tuż przed prezentacją gotowej tuby

• #25 10 Mar 2006 11:16
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

zdecia tub obitych beda ale nie predko bo mam duzo szkoly oraz zamowien zwiazanych z naglasnianiem wiec nie mam czasu jakos skonczyc narazie jezdza nie obite :P Jak tylko wynajde czasu zrobie i wystawie fotki skonczonych...

• #26 12 Mar 2006 14:16
    michal147
    Poziom 15  

Super Jakie by bylo cisnienie w pomieszczeniu 2x3m??

• #27 12 Mar 2006 16:19
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Troche nie racjonalne pytanie bo po wstawieniu do tego pokoju nie bylo by sie gdzie ruszyc. Ale fakt faktem glosno by bylo...

• #28 12 Mar 2006 18:47
    Rabe
    Poziom 15  

Ile litrów ma komora gdzie znajdują sie głośniki ??

• #29 22 Mar 2006 23:10
    196339
    Usunięty  
  • #30 23 Mar 2006 15:25
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

troche ucichl. Ano dlatego ze nie mam czasu ich wykonczyc. NArazie jest post i nie ma imprez na które mogly by sie przydac. Jade samymi nadstawkami jakies imprezy typu gadanina. A mam troche sporo roboty z tym naglosnieniem wiec przeciaga sie z wykonczeniem. Do tego jeszcze caly czas dochodzi szkola.

Jedna kolumna razem z okuciem i obiciem to waga 105KG. Niesie sie to spokojnie za raczki i bez problemu przenioslem to na ok 100m (samochód nie mogl podjechac bo zaspy sniegu). Oczywiscie w dwie osoby bo samemu to raczje nie mozliwe. Sprawe kółek tez rozwazam ale to kolejne 200zl na wydanie. Wiec chyab nie bedzie..

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME