Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste 2 Sub'y ShKieLeta (2xSTX 32-300-4-SS)

eshaka 16 Mar 2006 20:03 4525 17
  • Prosze mieć na uwadze ze jest to moja pierwsza konstrukcja\konstrukcje

Założenia: Myśl ta chodziła mi od dawna, jednak podjąłem decyzje o tym że zostane stolarzem dopiero gdy odkryłem kilka miesięcy temu forum śmietanki polskiej akustyki.W przeciwieństwie do niektórych najpierw kilka tygodni studiowałem forum elektrody szukając optymalnych rozwiązań.Najpierw miał być jeden sub ale mam takie schorzenie że lubie jak wszystko jest symetrycznie i po równo.Czasem są u mnie imprezy domowe na 10-30 osób i potrzebowałem dużo basu z Altusów 140 już mi go brakowało.Przeznaczenie subów miało być do muzyki.Innym celem było też doprowadzenie wścibskich sąsiadek do palpitacji czerepu.

Konstrukcja :Chyba prostszego suba nie da się zrobić.Konstrukcja banalnie prosta.Obudową z płyt wiórowych 18mm z wzmocnieniami w środku ( krzyżak, listwy).Klejona wikolem i skręcona śrubami.Płyta czołowa z podwójnej płyty wiórowej.Glosnik to STX 32-300-4-SS. Wymiary wewnętrzne to 40x40x40.Obudowa 60 litrow strojona na 45 hz bass reflexem o średnicy 10 cm i długości 11 cm co dało groupd delay 12 ms max.Glosnik i bass refleks uszczelnione uszczelką gumową.Okleina kolor czarny matowy.

Kilka parametrów :
    Moc - 300W.
    Efektywność - 91 db.
    Impedancja - 4 ohm.
    Pasmo przenoszenia od - 43hz ( -3db)

Odsłuch :Na razie mam tylko wzmacniacz technic o mocy około 80Wx2 ( 4 ohm) podłaczony przez zwrotnice pasywną.. oczywiste jest ze to za mało. Ale już teraz siedząc centralnie na wersalce naprzeciwko subów w moim pokoju 20m\2 zaczyną występować efekt bluring w odbiorze obrazu przez gałke oczną.Nie jest to na pewno wyznacznik jakości basu a jedynie ciekawostka :).Bas jest dobrej jakość dość szybki jak na tak duzy glosnik i schodzi naprawde nisko. Mogę sobie tylko wyobrazić co się będzie działo gdy podłacze doń 2x matronix 300W.Wczesniej miałem 2xAltus 140 i gdy podłączyłem te dwa suby to dopiero pierwszy raz w niektórych utworach usłyszałem jak nisko schodzi bass.Robilem rozne testy i od razu powiem ze stanowczo odradzam strojenie wyższe niż 45 hz dla tych subów gdy bass nieładnie się podbija 60-90hz..W planach mam dorobić jeszcze dobre górki do nich.

Specjalne podziękowania dla kolegi PIÓRKO z naszego forum za pomoc.Dziękuje mu za cierpliwość dla mojej osoby bo pewnie potrzebował jej wiele :)

Fotki na razie slabej jakość gdyz robione telefonem i kamerka internetową.Gdy dorwe jakąś cyfrówke będą lepsze.

fotka z prac w piwnicy
    http://www.technic.neostrada.pl/eshakasub1.JPG

symulacje z winisd
    http://www.technic.neostrada.pl/eshakasub3.JPG

Fajne!
  • #2 16 Mar 2006 20:26
    krzysieklysy
    Poziom 15  

Wiatm konstrukcja dosyc latwa ale zachwyca wykonaniem czarny najlepiej pasuje do stx-ow .

• #4 17 Mar 2006 15:40
    Stefan99
    Poziom 15  

a kto powiedział że proste nie może być dobre ? Jak dla mnie to super subwooferki zrobiłeś. Rzeczywiście ten czarny bardzo dobrze kompnuje sie z żółtymi membranami STXów. Ogólnie w skali szkolnej: 5 :D

• #5 17 Mar 2006 20:55
    luk1988
    Poziom 17  

Fajna konstrukcja tego suba. Ogólnie podobają mi się te stx ss, sam jestem posiadaczem stx tylko że troche mniejszczego i słabszego, ale i tak dobrze gra nie narzekam na niego. Moja ocena to 9/10, oby więcej takich konstrukcji.

• #6 20 Mar 2006 21:55
    Mietki
    Poziom 15  

Super sprawa !! Ja mam teraz 32/150/4 . ale mam ochote zmienic na 300 w bedzie lepiej grac :) pozdrawiam bardzo piekna kostrukcja :D zrób wzmaka do niego tak 150 w ibedzie cycus :D

• #7 21 Mar 2006 07:28
    konti
    Poziom 27  

siemanko

konsrukcja dosyc prosta ale za to zachywaca wykonaniem super ciekawe jak zagra z tym wzaciaczem

• #8 27 Mar 2006 23:57
    virus1988
    Poziom 10  

siema robie suba podobnego do twojego obudowa 61l ten sam głośnik w programie wyszło mi że ma być 37Hz ale jestem zielony w te klocki i niewiem woguje oco z tym caman jak sie stroi obudowe??

Dodano po 4 [minuty]:

o i jeszcze jedno oco chodzi w programie WinISD z tym "Vent mach" wyszło mi 0,03 jaki wynik najlepiej żeby tam był

• #9 28 Mar 2006 00:28
    sMaD
    Poziom 22  

virus1988 napisał:

o i jeszcze jedno oco chodzi w programie WinISD z tym "Vent mach" wyszło mi 0,03 jaki wynik najlepiej żeby tam był

heh, Vent Mach to długość rórki dla strojenia, a Vent Diament to średnica, dla takiego głośnika najlepiej rórke od 10cm w góre, jak masz jakomś nietypową to wklepujesz ręcznie średnice w Diament i ci sie pokaże długoś w Mach, 0,03 to 3cm coś za mało ci wyszło

• #10 28 Mar 2006 00:32
    virus1988
    Poziom 10  

aha nie bo ja tak dla estetyki chciałem bardizej 2 b-r wlozyc to zmniejsze troszke średnice i będzie gitara :D albo zostawie tą jedną 10cm

• #11 28 Mar 2006 00:55
    kaccc
    Poziom 14  

sMaD napisał:
    heh, Vent Mach to długość rórki dla strojenia, a Vent Diament to średnica, dla takiego głośnika najlepiej rórke od 10cm w góre, jak masz jakomś nietypową to wklepujesz ręcznie średnice w Diament i ci sie pokaże długoś w Mach, 0,03 to 3cm coś za mało ci wyszło

Oj chyba coś pomieszałeś "Vent diameter" to oczywiście średnica BR, długość to "Vent length" a parametr "Vent mach" to https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1179065#1179065
    Jak Wy te obudowy liczycie... :wink:

• #12 21 Kwi 2006 18:41
    eshaka
    Poziom 13  

Wczoraj w poźnych godzinach nocnych wpadł do mnie kolega mercdesem kombi 300TE.Mial w nim wzmacniacz z filtrem aktywnym 150W do suba i przetestowalismy moj sub w samochodzie.Odczucia:Bas pięknie kotrolowany,Nie ma buczenia jak z noname'owych pseudo-subów.TO jest wogóle inna bajka niż te subwoofery w walcach z prasowanej tektury nawet nie ma co porównywać.Przy muzyce House gra soczyscie i dynamicznie.Przy dłuższym słuchaniu coraz bardziej mi sie podobał.Za to przy czarnym hip hopie robi masaż całego ciała i od środka ciała.Dla normalnych ludzi bedzie to za duzy bass.Bardziej nadaje sie dla tych którzy lubią extremalne natężęnia i zejscia.Wniosek : jeśli ktoś lubi extremalne natezenia niskich tonów to polecam.Jesli do normalnej muzyki w samochodzie to raczej zrobiłbym sub na stx 27-300-4-SS.Różnica nie bedzie wielka..amiejsca sporo więcej w bagażniku.pozdrawiam

• #13 22 Kwi 2006 16:43
    morfi020
    Poziom 20  

prosta rzecz a cieszy oko mnie sie podoba a mam pytanko ile te głosniczki maja rms-u czy faktycznie 300??

• #14 26 Kwi 2006 10:11
    bincar
    Poziom 12  

Bardzo ładna konstrukcja mi sie podoba.Bas z dwóch takich subów musi być potężny. Pozdrawiam

• #15 28 Kwi 2006 00:38
    Michałekw
    Poziom 10  

Wydaje mi sie że powinieneś dać dwie takie rurki a nie jedną, niezapominaj że najlepiej jest dawać otwór 30% powierzchni membrany, a ty dałeś 15% powierzchni membrany to znacznie za mało. Głośnik przy większej mocy może ci wyskoczyć. Zrobiłeś dwa suby oddzielne to bardzo źle, dwa razy byś mial większy bas niż z tych dwóch subów jak bys te glośniki włozyl do jednej obudowy i połączył je równolegle wtedy byś powiedział że dopiero masz porządny dźwięk i bass. Także konstrukcje bez przemyślenia ocena 1/6 jeden punkt za to że litraż wporządku.

Dodano po 4 [minuty]:

A i jeszcze minus zrobiłeś że kupiłeś głośniki 4 omowe, przy połączeniu równoległym tych 4 omowych spali ci sie wzmacniacz, powinieneś kupić 8 omowe i połączyć je równolegle wtedy by ci też wyszło 4 omy, 3 decybele więcej i dwa razy głośniej, no ale pierwsza konstrukcja także nie jest źle za wykonanie i za litraż.

• #16 30 Kwi 2006 01:21
    eshaka
    Poziom 13  

Powyższą wypowiedz pozostawie bez komentarza,bo bym musiał pęknąć tu że śmiechu:).Jedyna rzecz do której można sie przyczepić to narożniki - wyglądają nieestetycznie bo służą do montowania z wykładziną.Będą założone narożniki metalowe trzystronne.A początkującemu koledze"Michałekw" proponuje dobrze zastanowić sie nad postami, bo narażasz sie na śmieszność swoimi radami i abstrakcyjnymi teoriami matematyczno-akustycznymi:)

• #17 30 Kwi 2006 12:17
    _eddie_
    Poziom 32  

Solidnie wykonana stolarka-tylko szkoda, ze nie posunoles frontowej scianki 2 cm do srodka. Wyszlo to by bardziej "estradowo". Wiem jakie te glosniki maja wykop bo mam z nimi styk non stop :P. Poszukajcie jak mozecie suba terra na elce. Tam wlasnie wsadzilismy 27-300 do altusow ;) .

Fajne -5/6

• #18 30 Kwi 2006 13:38
    Hubertum
    Poziom 13  

Narożniki dobrze wyglądają i dobrze by było jak byś przód cofnął ze 3 cm to bys mógł sobie jeszcze siateczke założyć bo tak to ktoś ci może kopułke w głośniku wgnieść.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson