logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie

HEYAH 21 Mar 2006 20:40 9077 45
Najlepsze odpowiedzi

Jaki wzmacniacz wybrać do 100 W pieca basowego: lampowy czy tranzystorowy, ile to będzie kosztować, jak wpłynie na brzmienie i czy lampy z telewizora Unitra będą się do tego nadawać?

Do 100-watowego pieca basowego lepiej wybrać wzmacniacz tranzystorowy, bo wyjdzie taniej i prościej, a do basu i tak jest częściej stosowany [#2442813][#2442934][#2461243] Lampowy da „ładniejsze” brzmienie, ale jest droższy i bardziej skomplikowany; sama końcówka lampowa wymaga dużego, drogiego transformatora, a dla 100 W byłby on jeszcze większy [#2442813][#2540835] Lampy ze starego telewizora raczej nie pomogą w takim projekcie — np. PCL86 nadaje się tylko na około 4 W, więc do basu to za mało [#2442813][#2540835] Prostokąty na wyjściu mogą pojawić się w każdym wzmacniaczu przy przesterowaniu i obcięciu sinusoidy przez zasilacz lub inne ograniczenia, więc nie jest to cecha tylko lamp czy tranzystorów [#2442913] Jeśli chcesz trochę „lampowego” charakteru, można rozważyć lampowy stopień przedwzmacniacza, np. na PCC88, a końcówkę zrobić tranzystorową [#2540835]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 2441861
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    Cześć, chciałbym się dowiedzieć, jaki wzmacniacz (lampowy, tranzystorowy) jest lepiej zastosować w piecu git. basowej, co wyjdzie mi taniej, prościej, będzie piękniej brzmiało, jaki wzmacniacz nie pokręci wykresów sin. na kwadraty, czy zygzaki i czy do budowy tego wzmacniacza będą mi użyteczne lapmy ze starego telewizora unitry. Prosiłbym o konkretne odpowiedzi ludzi, którzy w tym siedzą. Dzięki z góry


    ________
    Nastepny temat z uzyciem CAPS LOCK i bedzie ostrzezenie. Prosze na to uwazac...
    tom
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2442813
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 42  
    Posty: 7605
    Pomógł: 678
    Ocena: 560
    taniej i prosciej wyjdzie ci tranzystorowy.,.. ale piękniej zagra lampa.. lampy z telewizora się nie przydadzą.. co do konkretów.. to jakiś schemat by sie przydało skręcic..
  • #3 2442913
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    HEYAH napisał:
    jaki wzmacniacz nie pokręci wykresów sin. na kwadraty, czy zygzaki

    Witam! Prostokąty uzyskasz na każdym wzmacniaczu, jest to efekt przesterowania i obcięcia sinusoidy przez zasilacz, inne zniekształcenia, to już sprawa raczej uszkodzenia, złego ustawienia punktów pracy itd.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    #4 2442934
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Posty: 11961
    Pomógł: 157
    Ocena: 10264
    Do basu polecam tranzystorowy, mimo wszystko.
  • #5 2444610
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Hmmmm... Robi łem nie jeden wzmacniaczx do gitary basowej i doświadczenia z lampami na przedwzmacniaczu a stosowałem ECC88i 83 ogólnie rezultaty nie były cudowne, tak więc lamp (byle jakich) nie polecam. Lepiej zrobić przedwzmacniacz na tranzystorach, raz robiłem coś takiego ze schematu od janek11389 i byłem bardzo zadowolony kilka zmian związanych ze zmianą kondensatorów i grało dobrze. Jako końcówkę użyłem wzmaka na 2N3055.
  • #6 2445008
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    poeta5 napisał:
    Lepiej zrobić przedwzmacniacz na tranzystorach, raz robiłem coś takiego ze schematu od janek11389 i byłem bardzo zadowolony kilka zmian związanych ze zmianą kondensatorów i grało dobrze.

    Witam! Które konkretnie kondensatory zmieniłeś, czy te na wejściu? Na bas to faktycznie jego pojemność jest stanowczo za mała.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #7 2446343
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Tak zmieniłem kondensatory na wejściu, mam zamiar dostosować jeszcze do moich potrzeb ten przedwzmacniacz który miał większą regulację. Jeśli chcecie to zobaczyć to jest na DIY znajdziecie tam moją basową konstrukcję która została dodatkowo wyposarzona w filtr obcięcia częstotliwości (dla baisty przydatny bajer)
    Pozdrawiam!
  • #8 2446769
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli Ci chodzi o ten z pięciopunktową korekcją barwy tonu, to on zdecydowanie idzie lepiej i faktycznie warto go robić, nie mogę znaleźć Cię w tym dziale, może podeślij mi linka do tego tematu! Mnie się też te pojemności za bardzo nie widziały i tak ją zwiększyłem, na schemacie były dwa 4,7nF w szereg, co w rzeczywistości dawało 2,3nF, ale bądź, co bądź to było zerżnięte z oryginalnego Fendera, na ale cóż oni też chyba są omylni.
    Pozdrawiam
  • #9 2448373
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    No więc wiem już jaki typ wzmacniacza miałbym wybrać, a jeżeli chodziłoby o konkretne działanie ... czy ktoś czasem nie ma schematu jakiegoś wzmacniacza, który nadałby się do tego pieca ?
    PS. Gram, a raczej brzdękam teraz na Eltronie 30 - da się coś z niego zrobić, żeby on GRAŁ, a nie WYDOBYWAŁ DŹWIĘKI ?

    Dodano po 2 [minuty]:

    I jeszcze jedno - jestem amatorem w dziedzinie elektroniki (chodzę do elektronika, ale to dopiero 1 klasa), więc prosiłbym o wyrozumiałość :)
  • #10 2450491
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli masz to starocie, to może na nim najpierw po eksperymentuj, zanim weźmiesz się do budowy nowego. Wzmacniacz jak każdy inny, ale ma dwie wady, końcówka ma za głębokie sprzężenie zwrotne i jest za wolny, ale za to odporny na głupotę, ale to jeszcze ujdzie w tłumie, ale za to jego z przedwzmacniaczem, to przegięli, wzmacniacz miał być na estradę, a korekcję barwy tonu zrobili jak dla domowego sprzętu, musisz tam wymienić jeden opornik, a potem, na samo wejście wstaw sobie taki przełącznik obrotowy dwunasto pozycyjny, obłożony pojemnościami, od 4,7nF z wyż jak lecą, 5,6nF, 6,8nF, 10nF itd., następnie podpinasz sobie gitarę i grasz, dobierając sobie najkorzystniejsza pojemność dla Ciebie, według własnego uznania, zobaczysz, że będziesz zaskoczony. Jeżeli masz schemat jego, to wrzuć, ale tylko sam przedwzmacniacz, powiem Ci, co masz podmienić.
    Pozdrawiam
  • #11 2451664
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    No więc nie będę miał na razie schematu tego przedwzmacniacza, ale chciałbym się (jak już mowa o tym eltronie) zapytać, dlaczego, kiedy pogłośnię wzmacniacz na "wysokie obroty", to nagle głośnik wpada w regularną pulsację ok 2Hz [przypomina to muzykę techno w zwolnieniu] (już nie wspominając o przesterowaniu dźwięku po dodaniu basów, czy mocniejszym szarpnięciu struny).
    Teraz wracając do budowy wzmacniacza - mam numery lamp - jeżeli ktoś wie, to niech powie, czy to przez okno, czy mogę łapać za lutownicę :
    pfl200
    pcl805
    ef80
    pcl86
    ech84
    ef183
    pcf82
    pcc88
    pcf801
    eaa91
    - janek - szukam tego schematu ...

    Dodano po 10 [minuty]:

    No więc znalazłem tylko ten schemat - Eltron 60U - podobno, ze budowa jest ta sama ... [/b]

    Dodano po 9 [minuty]:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic229655.html#1133519
  • #12 2452154
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Najprawdopodobniej, schemat jest ten sam, ale dałeś schemat końcówki, a miałeś wkleić schemat przedwzmacniacza! Za tą pulsacje odpowiada korektor barwy tonu, jak zmienisz opornik, to na pewno się straci, ale widocznie idziesz na głośnikach z miękkim zawieszeniem, bo na twardym, raczej nie powinno dojść do tego.
  • REKLAMA
  • #13 2453922
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Pytanie do janka: a czy mógłbyś mi powiedzieć jaki to był model tego fendera z którego pochodził ten przedwzmacniacz??
  • #14 2461223
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    DObra .... poszukam tego przedwzmacniacza, a z tymi lampami, to co da się (jezeli się da) zrobić ?

    2 posty scalono

    Jeszcze, żebyście mieli tematy do rozważań : odpowiedzcie mi na pytanie : czy możliwe byłoby "skopiowanie"(khym... legalne oczywiście) tego oto pieca basowego : Hand Box crush bass 120 ? (http://allegro.pl/item94163484_combo_basowe_hand_box_crush_bass_120_150w_bas_.html) ... jest to realne dla przeciętnego śmiertelnika, czy musiałbym wynająć hackera ? Jak coś to może uda mi się zrobić foty tego, co siedzi w nim.
    Co z tymi lampami Panowie i Panie ?!
    Załączniki:
    • Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie __5_0267.jpg (115.15 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #15 2461243
    Smołki
    Poziom 13  
    Posty: 53
    Pomógł: 3
    Ocena: 50
    Ja polecam ci do basu tranzystory po pierwsze tańsze a po drugie do basu sie je częściej stosuje ;] lecz wszystko od ciebie zależy. Co do tych tranzystorów to polecałbym ci końcówke mocy pa300 łatwa w wykonaniu bardzo mocna nie droga koszt około 70 - 100 zł (sama końcówka) w eksploatacji też nie droga (w razie spalenia koszt około 20 zł) . Jeśli to jest to twoim zdaniem za drogie przetzięwzięcie i za duża moc to zrób na tda 7294 bardzo łatwo zrobić i koszt całej to około 25zł a moc tez zadowalająca jakość też dobra zważywszy na to że nawet LANEY robi na nich piece . :D
  • #16 2468432
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    Dobra ... dzięki ci o, wielki SMOŁKI ... ale czy jeszcze na tym poratlu znajduje się chociażby jeden uczciwy obywatel posiadający wiedzę na poziomie StArYcH LAMP ? {Bardzo} by mi zależało na odpowiedzi, co do przyszłości tych lamp "pod prądem"( w pewnym sensie i nie mam czym rzucać :/)
    Ale schodząc z tego ciągłego jęczenia o lampy ... załóżmy, że decyduję sie na TDA7294 (widziałem, słyszałem, że najlepszy - czytałem o nim wiele i z tego co skopiowałem do głowy informacji, wynika, że jest to rewolucja w dziedzinie elektroniki elementów półprzewodnikowych) i teraz ... co dalej ?(mam wymagania niezbyt pedantyczne, ale zależy mi na dobrym dźwięku) Ma ktoś jakieś "coś" w postaci schematów do takiego pieca ?... Oczywiście, jeżeli dla kogoś jest zabawą na 15 min układanie takiego schematu, to bawcie się :) ... a ... no i powiedzcie ... jaki wynik !
  • #17 2468486
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Mam dla ciebie tu coś idealnego: jest to wzmacniacz gitarowy(po moich małych przeróbkach idealnie pasuje do basówki) właśnie na TDA7294 z podstawową regulacją, bardzo zwarta i niedroga kontrukcja, tylko płytka troche zle zaprojektowana. Obejżyj sobie to dokładnie, i jesli chcesz to mogęci ten cały artykuł zeskanować. Układ polecam za jakieś dwa dni pojawi się on na DIY w moim wykonaniu oczywiście
    Załączniki:
    • Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie SIMG0416.JPG (149.21 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 2468841
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    No dzięki ci POETO (jeżeli nie obrazisz się za odmianę) ... Dobra ... nie będę kłamał NIC MI TO NIE MÓWI ... ale bardzo chętnie pooglądałbym sobie inne zdjęcia i projekty tego wzmacniacza ... (mam teraz w rękach EDW w którym jest wzmacniacz na dwóch TDA7294 - 400W - ale to dla mnie szokująca moc, więc rezygnuję, ale chętnie zeskanuję i umieszczę)
    Znajdźcie mi coś słabszego ... to nie na moją głowę ... seta wystarczy do uśmiechu.

    Chętnych na obejżenie całego artykułu o tym gigancie w pigułce, proszę o zgłaszanie się (są jeszcze 3 str.)
    Załączniki:
    • Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie skanuj0020.jpg (789.56 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie skanuj0019.jpg (823.27 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy do pieca basowego 100W? Koszty i brzmienie skanuj0018.jpg (844.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #19 2469375
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    A lipa ten projekt ci z EDW sie sami chyba nie czytali cały wzmacniacz wygląda jakby miał się zaraz rozlecieć kiepskie mocowanie tych radiatorów do płtki, a pozatym widzieli 400W na tej swojej 8 ohmowej kolumnie ;p (widzieli smoka) :D
  • #20 2470515
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    No tak ... dokładnie ... według mnie powinni zastosować radiator w formie żeberek kaloryfera i wiesz ... CO w domu jak nic ... Nie no, ale co z tym wzmacniaczem na tda7294 100W ? ... już się na niego zapatrzyłem, bo jest idealny jak na temat tego forum ...
  • #23 2479541
    HEYAH
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 9
    No to wiadomo, że poeta nakierował mnie już w wyborze konkretnego celu ... 100 W wzmacniacz na tda7294 ... czegoż więcej chcieć ? :) ... Myślę,ze zadanie zostało spełnione... aczkolwiek jeszcze nie zrobiłem samego wzmacniacza, bo czekam na informacje od autora, więc proszę was ! : proponujcie jakieś dopalacze 100W do basu ... chętnie się zainteresuję i poczytam ...
  • #24 2480159
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Cała dokumentacja zostanie przesłana nic nie pozostaje jak zabrac siędo pracy!

    Pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #26 2540137
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Hmmm trochę dużo ale patrząc na ten schemat chcę zapytać........ co cię to tak dużo kosztowało????????
  • #27 2540835
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Co do preampu do basu, to ładnie do tego celu wywiązuje się przodek z Marshalla 1958 co do lamp wyjsciowych to bardzo latwo je wyjechać, po za tym trzeba dużego bardzo drogiego trafa do 100watowego gitarowca trafo waży kilka kilo i jest wielkie to do basu byłoby ze dwa razy większe. O ile to możliwę lepiej zrobić na tranzystorach bo są tańsze. przesteru na basie nie potrzeba dużego. Jak kto chce cos lampowego to moze sobie zrobic jakiś stopień pośredni na pcc88 (podwyższacz napięcia do jakiegos 60-70 V) w normalnym wzmanciaczu tranzystorowym.


    pcl86 - na tym szloby zrobić 4watowy wzmacniacz sory ale to na bas to jest bardzo mało.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #28 2545423
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    tremolo mógłbyś mnie nakierować jakoś na taki schemat z tym preampem od Marshalla.

    Pozdrawiam!
  • #29 2545508
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Tu masz cos podobnego : w zasadzie lepsza jakość obrazka.

    pierwszą bądź druga lampe możesz wymontowac (sa dwa takie same wejścia. Wymontowac możesz tez ostatnia triodę wpiąc się przed kondensator 0,02MFD wychodzący z 250kiloomowego potencjometru.

    Tu mozesz dac dwie diody LED w układzie obcinacza. Nie kojarze jakie napiecia tu moga panowac przed końcówką.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #30 2546055
    poeta5
    Poziom 23  
    Posty: 751
    Pomógł: 37
    Ocena: 29
    Tu????? tzn gdzie

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru wzmacniacza lampowego lub tranzystorowego do pieca gitarowego basowego o mocy około 100W, z uwzględnieniem kosztów, prostoty wykonania oraz jakości brzmienia. Wzmacniacze tranzystorowe są tańsze i prostsze w budowie, a do basu częściej stosowane, natomiast lampowe oferują lepsze brzmienie, choć wymagają droższych i trudniejszych do zdobycia elementów, takich jak duże transformatory i odpowiednie lampy (lampy z telewizorów Unitry nie nadają się do tego celu). Wzmacniacze na lampach typu PCC88, PCL86 czy podobnych mają ograniczoną moc i są mniej praktyczne do basu. Wskazano na popularność i dostępność wzmacniaczy na układach scalonych TDA7294, które są łatwe do wykonania, niedrogie i oferują zadowalającą jakość dźwięku przy mocy około 100W. Podano linki do schematów i projektów wzmacniaczy na TDA7294 oraz omówiono kwestie stabilizacji zasilania i problemów z szybkim uszkodzeniem układu. Poruszono także temat doboru głośników do pieca basowego w budżecie około 120 zł, gdzie polecano głośniki o dużej średnicy (40-50 cm) na twardym zawieszeniu, które zapewniają dobrą jakość dźwięku. Wspomniano o problemach z korekcją barwy tonu w starych wzmacniaczach Eltron 30 i 60U, które mogą powodować pulsacje głośnika. Dyskusja zawierała także porady dotyczące modyfikacji przedwzmacniaczy, kondensatorów i elementów filtrujących, a także sugestie dotyczące budowy własnego pieca z wykorzystaniem tranzystorów i prostych układów regulacji barwy. Podkreślono, że budowa własnego wzmacniacza może być opłacalna, ale wymaga wiedzy i doświadczenia, a także uwzględnienia kosztów elementów takich jak maskownice czy transformatory.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA