Witam!
To mój pierwszy post w tym dziale, dlatego prosiłbym o łaskawe potraktowanie - po raz pierwszy i ostatni.
Kupiłem sobie układ ATmega8 16PI, i po zapoznaniu się z oznaczeniem jego wyprowadzeń (http://www.gaw.ru/im/atmel/avr/atmega8_p1.gif), mam parę wątpliwości.
PBx, PCx oraz PDx to poszczególne porty. Jednak jak zasilić ten mikrokontroler? Są nóżki VCC (pod który podpinam biegun dodatni) oraz AVCC (biegun ujemny?). Czy dobrze rozumuję?
Kolejne pytanie, to podawanie dodatkowego zasilania na poszczególne elementy. Powiedzmy, że zaprogramowałem mikrokontroler tak, by po naciśnięciu switcha SP1 na porcie PD0 zasilił silniczek elektryczny, podpięty pod PD1, jednak tak, by silczniczek ten dostał napięcie np. 9V, a nie 5V z zasilania układu. Jak podpiąć takie "dodatkowe" zasilanie oraz jak tym sterować? Proszę tylko o ogólną informację, resztę znajdę w google. Chodzi mi po prostu o zasadę "przydzielania" tego wyższego napięcia.
To mój pierwszy post w tym dziale, dlatego prosiłbym o łaskawe potraktowanie - po raz pierwszy i ostatni.
Kupiłem sobie układ ATmega8 16PI, i po zapoznaniu się z oznaczeniem jego wyprowadzeń (http://www.gaw.ru/im/atmel/avr/atmega8_p1.gif), mam parę wątpliwości.
PBx, PCx oraz PDx to poszczególne porty. Jednak jak zasilić ten mikrokontroler? Są nóżki VCC (pod który podpinam biegun dodatni) oraz AVCC (biegun ujemny?). Czy dobrze rozumuję?
Kolejne pytanie, to podawanie dodatkowego zasilania na poszczególne elementy. Powiedzmy, że zaprogramowałem mikrokontroler tak, by po naciśnięciu switcha SP1 na porcie PD0 zasilił silniczek elektryczny, podpięty pod PD1, jednak tak, by silczniczek ten dostał napięcie np. 9V, a nie 5V z zasilania układu. Jak podpiąć takie "dodatkowe" zasilanie oraz jak tym sterować? Proszę tylko o ogólną informację, resztę znajdę w google. Chodzi mi po prostu o zasadę "przydzielania" tego wyższego napięcia.