Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 150 watt na STX...

Mis_Audio 31 Mar 2006 22:32 7363 46
  • Witam wszystkich..
    Chciałem Wam przedstawić moją pierwszą konstrucję głośników jaką kiedykolwiek zrobiłem...
    Bardzo dużo czytałem o tym na forum i początków się bałem, ale...
    Zdecydowałem się. Bardzo pomógł mi w tym Mi3tki... I za to bardzo mu dziękuję...

Przetworniki:

-GDN-27-150-8-SC
    -GDM-12-60-8-PC
    -GDWK-9-150-8-PJ

Kolumny są o impendacji 8Ω

Zwrotnica:

Zwrotnica 3D-12-6

Objętość skrzyni to 45l. Została ona wykonana z płyty wiórowej o grubości 18mm i skręcona wkrętami do karton gipsu o długości 40 mm. Wygłuszyłem ją watoliną o grubości 40 mm. Okleiłem to okleiną drewnopodobną.

Koszty:

-Głośniki i zwrotnice 231 zł
    -Deski 35 zł
    -Okleina 30 zł
    -Sylikon, spinki, szpachla itp. 40 zł
    -Watolina 16 zł
    -Bass reflex 20 zł
    -Terminale 10 zł

Resztę potrzebnych rzeczy miałem w domu...

Całość czyli obydwie kolumny wyszły około 400 złotych...

Uważam, że było to dobry pomysł, ponieważ cena satysfakcjonująca a ich efekt poprostu przepiękny. Jak pierwszy raz je odpaliłem to aż mi się łezka w oku zakręciła. Poprostu jest to moja pierwsza konstrukcja ale uważam, że jest to moje cudo.

Bardzo proszę o szczere komentarze i o ocenę od 1 do 6. Z góry dziękuje

Pozdrawiam Mis_Audio

A oto fotki:

http://img403.imageshack.us/my.php?image=12lq2.jpg

http://img346.imageshack.us/my.php?image=25xi1.jpg

http://img346.imageshack.us/my.php?image=30oo.jpg

Fajne!
  • #2 31 Mar 2006 22:40
    Mietki
    Poziom 15  

No ja juz miałem przyjemnosc ogladania tego CuDA jestem dumny z niego wykazał sie naprawde duza cierpliwoscia i profesjonalizmem nie słyszałem tego jednakże po obliczeniach dochodze do wniosku że osiagnał to co oczekiwal powodzenia w dalszym konstruowaniu ;) --> wiesz gdzie mnie szukac

• #3 31 Mar 2006 22:47
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Poprosimy o fotki...
    Od razu przyczepie sie do:
    zwrotki....
    i sredniaka z stxa...
    no i do gdwk...

Jaki masz do tego wzmacniacz?
    Ja bym wolal za ta kase zlozyc cos na: stx 18 + sc10n :)

• #4 31 Mar 2006 22:49
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Wzmacniacz mam Technicsa SU-V470 ... Pozdrawiam

• #5 31 Mar 2006 23:19
    tabaluszek
    Poziom 23  

A co do sredniaka to najlepszy jaki stx mam w ofercie :)

• #6 31 Mar 2006 23:23
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Fotki dodane. Bardzo proszę o ocene. Pozdrawiam

• #7 31 Mar 2006 23:29
    tabaluszek
    Poziom 23  

Ciekawie sie prezetuja ocenka jak prosi Mis_Audio 5\6 pozdrawiam :)

Dodano po 3 [minuty]:

Sredniaka czeba było przeesunac pod wysokotonowca i tunel bassreflekx dac po przeciwnej stronie z przodu. Ja bym tak zrobił :) Ładniej by sie prezetowały

• #8 31 Mar 2006 23:36
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Trzeba troche ponazekac ( :P ):
    - 27/150 jakos za blisko od podloza;/
    - rozmieszczenie glośnikow mi sie nei podoba:P
    - kolor okleiny rowniez:P (rzecz gustu:P)
    - br jakos tez tak... hmmm...

Ogolnie nie jest zle:)
    Moja ocena: 3+/6

• #9 31 Mar 2006 23:55
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Nie przesadzajcie. Konstrukcja OK. Człowiek się przyłożył. Nie każdy musi robić kolumny na drogich Vifach i wpakować w nie pare set złotych.
    Dla mnie udana konstrukcja, bez porównania lepsza od wielu na tym forum. Daje 5 z czystym sumieniem.

Pozdrawiam

• #10 01 Kwi 2006 08:14
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Bardzo dziękuje za oceny i jeżeli chodzi o bass reflex to on by się nie zmieścił z przodu nawet jakbym średniaka posunął do góry... Pozdro

• #11 01 Kwi 2006 09:46
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Widać że starałeś sie przy oklejaniu i nawet ładnie wyszło, Nie podoba mi się jedynie ułożenie głośników, wole jak są jeden po drugim, no i zwrotnica ;/;/. Ale jeśli ci sie podoba to ja tu nie mam nic do gadania, zwłaszcza że sam ostatnio skończyłem 1 konstrukcję i także nie ustrzegłem sie błędów.

pozdrawiam

• #12 01 Kwi 2006 09:46
    Mietki
    Poziom 15  

Ej bez przesady z krytyka to pierwsza jego konstrukcja a wy najeźdzacie na niego jakby był wprawiony w bój troche powagi panowie !! oceńcie prace a nie to co było by lepsze !!

• #13 01 Kwi 2006 10:05
    oleczek1988
    Poziom 21  

Moze kolumny nie powalaja na kolana pod wzgledem estetycznym ale przynajmniej sie staral i to sie liczy.

To ze dal okleine to tylko pewnie dlatego ze to jego pierwsza konstrukcja. ja tez dalem w swojej pierwssej konstrukcji okleine.
    co do bass reflexu i termialu to mogles sie bardziej wysilic zeby kuic ladniejsze. Ale jesli ci sie podobaja to oki. Ja nie wnikam.

Kolumny z lekka przypominaja Altusy. Tylko twoje sa troche mniejsze.

Mogles dac wikszy odleglosc glosnika niskotonowego od podloza.

ogolem i tak ci dobrze wyszlo.

ocena 4+

!! Prosze nie wydziwiac kolumn autora bo to jest jego pierwszy projekcik !! :)

• #14 01 Kwi 2006 10:33
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Witam. Jest to moja pierwsza konstrukcja jak na początku napisałem i jeszcze nie jestem w tym wprawiony, ale jak to pierwszy raz odpaliłem to poprostu sie zdziwiłem ja nawet nie wiedziałem że to tak czysto i mocno będzie grać. Ja jestem z etgo bardzo zadowolony. Dalej proszę o ocenki. Pozdrawiam
    A jeszcze dodam, że innego ułożenia głośników nei mogłem zrobić, ponieważ niestety mam ograniczoną ilość miejsca w pokoju i nei mogłemmieć większych skrzynek...

• #15 01 Kwi 2006 12:12
    Miki_13
    Poziom 12  

Kolumny ładnie wykonane, staranie. Co do głośników rzecz gustu, to samo z okleiną :|. Ale jak na pierwszą konstrukcje ładnie wykonane. Coś mi one przypominają altusy :) ocenka 4z dużym plusem za staranność.

Pozdrawiam Miki_13

• #16 01 Kwi 2006 13:08
    Caleb_
    Poziom 33  

ulozenie glosnikow przypadkowe pod wzgledem akustycznym, czy jednak myslales o tym? Szkoda troche, ze ulozenie glosnikow nie jeden na sobie, bo bys mial wyzsza kolumne, ktora by sie imo ladniej prezentowala. ze zwrotnica to mogles chociaz cos poprobowac zaprojektowac, a nie byle co wkladac, bo bys moze jakies doswiadczenie zebral juz w tej dziedzinie. Terminal tez moglby byc nie na te sprezynki... Okleina wyglada na starannie przyklejona, wiec nie mam co zarzucic, jedynie ciemniejszy kolor by chyba byl ladniejszy, ale to juz kwestia gustu. Na wysokotonowym strasznie zaoszczedziles - mogles chociaz dac 11-200. Dobrze chociaz, ze na srednie nie dales czesto wybieranego 17-150, tylko ten ;). Ogolnie calkiem niezle jak na pierwsza konstrukcje ;)

• #17 01 Kwi 2006 13:19
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam. No co do sreniaka to mi niezabardzo przypadł.Na pierwszy rzut oka naprawde OK, ale tak szceze naprawde troszke brakuje im "tego czegos" ale jest ok jak na 1 raz ocena 3,5/6

• #18 01 Kwi 2006 13:42
    PeterMan
    Poziom 18  

Co do brzmienia potrafię go sobie wyobrazić ponieważ ostatnio miałem okazję słuchać różnych tworów STX. Jeśli chodzi o wygląd to moje pierwsze wrażenia są takie, iż brakuje im wykończenia, czyli pierścieni maskujących. Ogólnie wykonanie wygląda na solidne i dokładne co bardzo cenię, a o gustach się nie mówi. Zastanawia mnie tylko to, czym kierowałeś się umieszczając z tyłu otwór? Podsumowując cały projekt:

pomysł 5 pkt
    solidność 5 pkt
    wykończenie gł. 3 pkt
    cena/jakość 4 pkt

W sumie wychodzi na 4,25 pkt.

Pozdrawiam!

• #19 01 Kwi 2006 19:00
    rysiu126
    Poziom 14  

witam, dobre kolumienki , ja bym polecał sopran leprzy i ładniejszy np. stx gdwk 11-200-.... i jakaś obwódka na głośniki tylko nie kratka! i wtedy będzie naprawde ok.

• #20 02 Kwi 2006 20:20
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Moim zdaniem fajne kolumienki. Moje pierwsze byly na tonsilach starych jak swiat. Pudełka poskręcana z płyty wiurowej nierówno pocięte.Poszpachlowane i lekko wyszlifowane(była porażka z nimi sam sie ich wstydziłem.Ale wtedy mniałem 12-13 lat. No a teraz juz jest ogółem duużo lepiej zaprezentuje je z DIY niedługo tylko dokoncze wzmacniacz i wszystko i zapodam. Moim zdaniem jak na pierwsza konstrukcje bardzo ładnie. Ocenka 5+ na 6

• #21 02 Kwi 2006 20:23
    Mis_Audio
    Poziom 11  

A powiedz Cie mi bo teraz mam dużo bassu więc subwoofer mi nie potrzebny, ale przydałyby mi sie jakieś kolumienki z soprankiem. Co byście mi doradzili?

• #22 05 Kwi 2006 10:44
    PeterMan
    Poziom 18  

Misiu już nic nie kombinuj. Jak ci za mało wysokich to wymień gwizdki, albo daj lepszego średniaka.

• #23 06 Kwi 2006 21:44
    tyfu
    Poziom 9  

Czy glosnik srednio i wysokotonowy jest umieszczony w osobnej przegrodzie? Jak rozwiazuje sie ten problem w tego typu kolumnach gdzie niskotonowiec jest dosc blisko sredniaka?
    pozdr

• #24 06 Kwi 2006 22:25
    Mietki
    Poziom 15  

Robi sie osobna komore tylko do średniotonowego głosnika. Wysokotonowy głośnik nie potrzebuje osobnej komory.

• #25 07 Kwi 2006 13:35
    PeterMan
    Poziom 18  

Nie zawsze tak jest z głośnikiem średniotonowym. Obecnie głosniki zamknięte są we własnym koszu i budowanie komory jest zbyteczne. Takie rozwiązanie mam właśnie w Mildtonach 70. Ostatnio zmieniałem głośniki na nowe STX i w nich również tak było.

• #26 07 Kwi 2006 14:07
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Witam!!!!
    JA na średniaka zrobiłem osobną komore o pojemności 5 l. A na wysokotonowy nic nie robiłem:)
    pozdrawiam

• #27 07 Kwi 2006 14:09
    tabaluszek
    Poziom 23  

Z tego co ja wiem to przyjmuje sie ze na sredniaka wystarczy 1.5l i scianka nalepiej pod katem :)

• #28 07 Kwi 2006 14:34
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Mi doradzili 5 l. więc tyle dałem
    pozdro:)

• #29 07 Kwi 2006 15:06
    tabaluszek
    Poziom 23  

Ale dobrze wytłumiłes???

• #30 07 Kwi 2006 18:06
    Mietki
    Poziom 15  

Zgadzam sie nie do kazdego sredniaka nalezy dac komore !! Sam mam Tesle ARV 150 one maja wlasna komore i tu zbyteczne jest osobnegej skrzyni !!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME