Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na STX 2x GDN-22-120 + GDWT-8-150-4 (blade13)

blade13 01 Wrz 2006 11:59 4099 20
  • Witam, przedstawiam konstrukcje której nie chciałem nigdy pokazywać ale jednak sie zdecydowałem ze względu na przydatność waszych rad co do wykończenia :) Zbudowałem te kolumny jakies 2 lata temu. Nie znałem się jeszcze wtedy w ogole na akustyce, następna konstrukcją jaką był subwoofer do auta na APku wyszła juz troche lepiej :)

KOLUMNY
    Kolumny mają rozmiary 110cm wysokości, 25cm szerokości i 32 głębokości. Czyli standardowe wymiary jakie dają swoim zestawom ludzie z STX. No, troszke je musiałem zmodyfikować... Kolumny mają osobną komore na bas, któy tworzą 2x STX "GDN-22-120-8-SS" a wysokie tony to niestety nielubiane "GDWT-8-150-4-PJ". Grająw małej przegrodzie wypełnionej dużą ilością materiału tłuimącego. Dzwięk rozdziela zwrotnica rónież od STXa "Zwrotnica 2D-12" na którą nie narzekam! Obudowy po paru testach są ostatecznie na tyłach, gorze i dole wygłuszone gąbkąz "kolcami". Niestety brakuje jeszcze wykończenia zewnętrznego na które zawsze mi brakuje chęci i czasu.... Ale najważniejsze ze grają dobrze... Bas jest czysty i mocny!

NAPĘD
    Napędzam to wzmacniaczem Technics SU-610. Ktory ma przy 4 Omach ok. 2x90W RMS. Dobrze radzi sobie z kolumnami. Przy odpowiednim ustawieniu equalizera Nvidi na komputerze otrzymamy całkiem pozytywną jakość dzwięku. Wiadomo, ze nie jest to zaden Hi end ale mi wystarcza :)

Fajne!
  • #2 01 Wrz 2006 12:39
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zmież obiędość dla wooferów, nie powinna przekraczać 50l.
    Strojenie na ok 45-47Hz.
    Nie ma tu średnicy, więc zmień przedni panel i wstaw coś w stylu ARP + ARV albo jakąś szerokopasmówkę :D
    Jeśli odpowiada Tobie czerń, to tylko więcej uwagi poświęć szpachlowaniu i szlifowaniu. Możesz również ranty sfazować pod kątem 45° i położyć fornir.

michael20 napisał:
    mi się też podobają :) estetyczne i dobrze wykonane

A co Ci szcególnie przypadło do gustu? Brzmienie?

• #3 01 Wrz 2006 12:39
    blade13
    Poziom 14  

No zdjecia faktycznie nie są najlepsze :( Ale cos jednak widac... Jak myslicie jak najlepiej i najprosciej było by wykończyc kolumny zeby ładnie wyglądały?

Dorzucam jeszcze filmik głośników w akcji...

Załączniki:
  • #4 01 Wrz 2006 12:45
    SQUELTH.
    Poziom 20  

OOO!! Widzę, że już są fotki,
    może i grają fajnie ale ja zdecydowanie wolę kanciate narożniki, górna część z wysokotonowcem jest "doklejana"?? (osobna komora)??

Napisałeś co daje niskie i wysokie tony, A co ze średnimi??

• #5 01 Wrz 2006 12:58
    djville
    Poziom 15  

Witam
    Wydaje mi się że sa dobrze wykonane, czarne bardzo dobrze sie prezentują!:) Faktycznie powinieneś je trochę dopracować szpachlą i papierkiem i będzie COOL! Daje 8/10. Pozdrawiam.

• #6 01 Wrz 2006 12:58
    blade13
    Poziom 14  

przemo-lukas:
    Litraż dla wooferow to 52litry nie licząc głośników i BR. + jest jeszcze ca całym tyle wygłuszenie ok 3cm. Wiec powinno być ok! Srednica raczej nie wejdzie :( A pomysł jest dobry - troche szpachlu do drewna i pomalować je na czarno ładnie. Myslałem jeszcze żeby przod wyłożyc cieńkim korkiem (takie maty). Ale obejmował on by tylko głosniki na froncie....

SQUELTH:
    Srednich tonów niestety brak, nie miałem pieniedzy na głosniki i zwrotnice. Sa takie jakby monitory ale grają całkiem dobrze. Troszke inaczej musi wyglądać krzywa w korektorze i ujdzie z dzwiękiem...

• #7 01 Wrz 2006 13:29
    djville
    Poziom 15  

Podejrzewam że nikt nie lubi gdy jest zbyt dużo srednich tonów. Wydaje mi sie ze te STX maja dośc szerokie pasmo przenoszenia aby uzupełniać ten brak. Przynajmniej kolumny grają czystko a nie przytłaczająco głośno. Przecierz te dwa STX to nie subwofery. Tylko głośniki nisko-średnio tonowe. A częstotliwośc podziału zwrotnicy to 5000Hz więc po co ta średnio tonówka. Głośniki napewno donbrze radzą sobie z tymi częstotliwościami.
    Pozdrawiam

• #8 01 Wrz 2006 17:23
    tabaluszek
    Poziom 23  

Ten stx 22 słabo przenosi srednie tony wiec nie nadaje sie do 2 way

• #9 01 Wrz 2006 18:28
    ALTON
    Poziom 38  

SU-610 przy 8R ma 2x30W przy 4R ma 2x40W.

• #10 01 Wrz 2006 18:32
    tabaluszek
    Poziom 23  

to troche marnie jak na 240W kolumny

• #11 02 Wrz 2006 22:31
    Caleb_
    Poziom 33  

djville napisał:
    Podejrzewam że nikt nie lubi gdy jest zbyt dużo srednich tonów. Wydaje mi sie ze te STX maja dośc szerokie pasmo przenoszenia aby uzupełniać ten brak. Przynajmniej kolumny grają czystko a nie przytłaczająco głośno. Przecierz te dwa STX to nie subwofery. Tylko głośniki nisko-średnio tonowe. A częstotliwośc podziału zwrotnicy to 5000Hz więc po co ta średnio tonówka. Głośniki napewno donbrze radzą sobie z tymi częstotliwościami.
    Pozdrawiam
    ja np nie lubie jak jest zbyt duzo srednich tonow, ale tez nie lubie gdy jest ich za malo (lub w ogole nie ma - jak to ma prawdopodobnie miejsce w tym przypadku). sluchalem gdn-20-80 i on jakkolwiek do 2-way sie nie nadaje, takze podejrzewam ze 22-120 tez ma ta wade ;). czestotliwosc podzialu 5khz to dosc wysoko i na pewno jest dziura w pasmie. juz nawet tonsil ze swoim gdn 20/30 lub 20/40 nie ciagnie tak wysoko, a co dopiero stx z duzo ciezszymi membranami...

• #12 03 Wrz 2006 09:42
    mariuszporęba
    Poziom 19  

podoba mi się Twoja konstrukcja, jednak basowe wyżej bym dał. Możesz zamieścić schemat zwrotnicy??

• #13 03 Wrz 2006 13:09
    SQUELTH.
    Poziom 20  

mariuszporęba napisał:
    Możesz zamieścić schemat zwrotnicy??

Sorry ale nie zrozumiałem twojego pytania.
    Będziesz robił kopię zwrotki STX'a???
    Jak już chcesz sam robić zwrotkę pod swoje głośniki, to może postaraj się o taką jaka będzie dla nich najopdowiedniejsza.
    Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...otnic%CA&sid=58fc62d19a6a0b9a7a77665149b74a1f

Do Blade13

Nie wiem jak te głośniki grają ale kwiatkom się chyba podoba, bo widzę na zdjęciach jak szybko jeden urósł :D Na jednym pusta doniczka, na następnym już duży kwiat. Zdradź nam Twoją tajemnicę.

• #14 03 Wrz 2006 15:07
    blade13
    Poziom 14  

Witam, faktycznie po sprawdzeniu dokładnym wzmacniacz ma:

Power output: 2 x 50W (4 Ohm); 2 x 38W (8 Ohm)

Kolumny są na 4Omy, tak szczerze mowiąc to wzmak starczy w zupełności. Jak to kazdy Technics, potrafi zagrac bardzooo glosno juz przy 2,5-3 (skala jest do 10). Wiec naprawde nie narzekam.

Faktycznie w srednich tonach jest dziura. Nadrabia troche podbicie tych tonów w korektorze no ale to nigdy nie bedzie to co prawdziwy glosnik srednio tonowy.

Kwiatki poprostu lubią sluchać muzyki i tak szybko rosną :D hehe

• #15 03 Wrz 2006 21:11
    mariuszporęba
    Poziom 19  

SQUELTH. napisał:
    mariuszporęba napisał:
    Możesz zamieścić schemat zwrotnicy??

Sorry ale nie zrozumiałem twojego pytania.
    Będziesz robił kopię zwrotki STX'a???
    Jak już chcesz sam robić zwrotkę pod swoje głośniki, to może postaraj się o taką jaka będzie dla nich najopdowiedniejsza.
    Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...otnic%CA&sid=58fc62d19a6a0b9a7a77665149b74a1f

Do Blade13

Nie wiem jak te głośniki grają ale kwiatkom się chyba podoba, bo widzę na zdjęciach jak szybko jeden urósł :D Na jednym pusta doniczka, na następnym już duży kwiat. Zdradź nam Twoją tajemnicę.

dokładnie chodzi mi o kopię zwrotki stx-a.
    Z kalkulatora wyszły mi takie dane:
    dla dwudrożnej, 12db na oktawę, Butterworth, częstotliwość podziału 3200Hz
    C1 =8.78 uF
    C2 = 8.78 uF
    L1 = 0.28 mH
    L2 = 0.28 mH
    zastanawia mnie, dlaczego wartości C i L są jednakowe??!!

• #16 03 Wrz 2006 23:15
    Caleb_
    Poziom 33  

to proste - nie ma zastosowanego rozsuniecia w cieciach, wiec w miejsciach ciec bedziemy mieli wzrost sprawnosci

• #17 17 Wrz 2006 21:39
    Myszka-Oli
    Poziom 2  

Kwiatkom się podoba jak grają, a mi tym bardziej :D kolumny oceniam najwyżej jak mogę :* jak wszystko co zrobiłeś Słonko

• #18 18 Wrz 2006 08:08
    SQUELTH.
    Poziom 20  

Rozumiem, że ta Tosca robi jako TUNER. Widzę, że wypolerowałeś przednią ściankę i te czerwone podświetlenie....OK. fajnie wygląda. Ale ta matowa gałka od strojenia...uuuuu...skołuj jakąś chromowaną!

• #19 18 Wrz 2006 09:28
    Kszol
    Poziom 13  

fakt koledzy dobrze mówią, trzeba tam średnicy...

szpachla, jeszcze raz szlifowanie, malowanie + lakier i będzie wyglądać OK.

na razie nie oceniam

• #20 08 Paź 2006 12:19
    SQUELTH.
    Poziom 20  

Halo Autor!

Jesteś tam gdzieś?

• #21 08 Paź 2006 21:47
    blade13
    Poziom 14  

Jestem caly czas i prawie codziennie tu zagladam. Tosca robi jako naped do suba a Technics jako naped do kolumn :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME