Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza kolumna

qbag1 05 Maj 2006 23:18 3578 9
  • Skonstruowałem pierwszą swoją kolumę i chciałbym wam ją pokazać.
    Kolumna jest zbudowana na trzech głośnikach, jeden z nich to Stx GDN 32/150/8 drugi to Tonsil GD 30/50 trzeci to GDWT 70/8.
    Buda zrobiona z 18mm płyty MDF jest w środku podzielona na dwie części (gd i gdn pracują każdy w swojej komorze, obydwie zamknęte, mocno wytłumione, szczególnie gdn) oklejona wykładziną remontową.
    Zewnętrzne wymiary kolumny to 70*40*50.
    Zwrotnica własnej konstrukcji 1000/7000 6db. Dodatkowo gd jest tłumiony rezystorami.
    Kolumna ma grać na małych imprezkach w plenerze.
    Zasilałem ją dwoma różnymi wzmacniaczami jeden na lm3886, drugi to luxman m12. W żadnym przypadku nie było problemu, gałki prawie na maksa i gra bez słyszalnych zniekształceń.
    Chciałbym żebyście ocenili i napisali co myślicie o takiej konstrukcji.
    Konstrukcja powstała przy pomocy kolegów z forum akustyki

Fajne!
  • #2 05 Maj 2006 23:42
    adamlen1
    Poziom 15  

Witam, co do zwrotnicy to 6dB to trochu mało. Wygląd skrzyni, może być, jedyne co mi się nie podoba to te dwa różne głośniki, Tonsil i STX i tubowy umieszczony na środku trochu tak nijak wygląda. No jeżeli się tobie podoba to jest ok. Ja dorobiłbym maskownice, wtedy było by spoko, no ale ogólnie jest dobrze. :D pozdro

• #3 05 Maj 2006 23:44
    maziu
    Poziom 18  

fajnie jest coś zrobić samemu :) człowiek nabiera wtedy takiej wewnętrznej dumy

No ale powaga :D

nie za duża na plenery ?? 140 l niezłe bydle , dzielone komory ?? a nie lepiej zrobić dwie kolumny ?? ustawiasz w dwóch rogach i masz przynajmniej stereo

ale ogólnie nieźle , dobuduj jeszcze brata swojej kolumnie :D:D i wtedy będą dwa bydlaki nieźle brzmi.

JA Byłem na tyle leniwy , że wymieniłem głośniki na nówki w starych kolumnach z Marca 1986r firmy UNITRA (jak to dumnie brzmi ) :) i teraz mam niezły bas o mniejszych gabarytach 25/45/20 więc nieporównywalnie mniejsze niż Twoje :p

No ale chylę czoła

• #4 05 Maj 2006 23:45
    macio8888
    Poziom 22  

Lipa, ze dwa różne głośniki. Lepiej jakby były dwa STX albo dwa Tonsile. No i jedna kolumna to mało...
    Ważne, zeby dobrze grało, bo wkońcu to ma grac a nie wyglądać:)
    pozdrawiam macio8888

• #5 05 Maj 2006 23:58
    rufus4333
    Poziom 15  

Głośniki zawsze możesz zmienić, ogólnie nie sa złe, chociaż mogłyby być z jednej stajni, zauważalny mankament to brak uchwytów do przenoszenia.

Rafał.

• #6 06 Maj 2006 00:03
    maziu
    Poziom 18  

przenoszenia ?? tu nie ma uchwytów bo i tak są nie potrzebne ;] tą kolumne sie pcha albo zostawia na miejscu imprezy i wraca na następną bo nikt i tak jej nie udźwignie :) a mi sie tam podoba że są dwa różne głośniki bo i wiadomo gdzie góra a gdzie dół :)

• #7 06 Maj 2006 00:08
    Gilotyn@
    Poziom 30  

nie no kolumienki spoko możesz coś wiecej napisac c jak to gra?

• #8 06 Maj 2006 09:37
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

ale bydle 8=O powiedz ile to waży i jak to gra :) pomyslalbym na Twoim miejscu o jakis maskownicach bo o rozwalenie glosnika nie trudno no i tez ze wzgledow estetycznych :)

pozdrawiam 15jacek15

• #9 06 Maj 2006 12:32
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    Lipa, ze dwa różne głośniki. Lepiej jakby były dwa STX albo dwa Tonsile

Wcale by nie było lepiej!!! O to włąśnie chodzi, że STX ma niski bas, a Tonsil dobry bas;) Razem muszą się fajnie dopełniać.
    Zbuduj jeszcze drugą do pary, będzie super sprzęt:)
    No i pomyśl nad lepszą zwrotnicą do GDWT i aktywnym filtrem basowym (takim jak do suba kinowego) dla STXa. GD 30/50 zostaw puszczone pełnym pasmem, bez żadnych filtrów.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #10 06 Maj 2006 23:13
    qbag1
    Poziom 11  

Co do maskownic - będą :)
    Co do uchwytów już są, bedą wieczorem zdj.
    Co do dzwięku, trzeba wpompować troche watów, ale brzmi nieźle bas, średnie, sopran wszystko na swoim miejscu.
    Co do puszczenia GD pełnym pasmem, to nie jest dobry pomysł, on wszystko zagłuszy. W tej kolumnie jest średniotonowym, odciętym od dołu. Jakbym puścił go luźno to skończy się na mocy, przy której stx jeszcze się nie rozbuja.
    Nosiłem tą kolumnę i nie jest tak źle.
    A pozatym po co nosić tą kolumnę, wystawiam przed dom i nie ma imprezy na wiosce na której jej nie słychać:):D:D, jak dorobie drugą to mnie wypiszą z parafii:):D:D
    Ze zwrotnicami sie jeszcze pobawie.
    Komory dla obu głośników są oddzielne, wieczorem pokaże na zdj.
    Filtr aktywny, z chęcią, ale muszę troche poczytać i się dowiedzieć jak się do tego zabrac.
    Pozatym, zbudowałem taką kolumnę, bo wpadły mi w ręce takie głośniki.
    Do domu też mam zamiar coś złożyć, ale to inna bajka.
    pozdrawiam

Dodano po 5 [godziny] 28 [minuty]:

Dzisiaj trzy fotki z zewnątrz, jutro jeszcze wnętrze sfotografuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME