Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie Radmora 5102

08 Cze 2003 21:32 16098 28
  • Poziom 12  
    Od kilku dni cieszę się posiadaniem Radmora 5102 srebrnego takiego jak ten co go sprzedałem 25 lat temu a potem nie mogłem odżałować. Teraz zamierzam go przestroić. Z tego co pamiętam powinno to polegać na:
    -usunięciu C102 ze stopnia wstępnego
    -usunięciu C113 ze stopnia drugiego
    -usunięciu C118 z mieszacza
    -usunięciu C117 z heterodyny
    Potem metoda prób i błędów oraz kolejnych przybliżeń ;-)
    Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii?
    Chętnie poczytam rady bardziej doświadczonych radioamatorów.
    PZDR

post przeniesiony do audio jako ze temat nie dotyczy lamp[krzysiek]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Nic nie grzeb w tunerze -kup za parę groszy płytkę na 107 Mh
    podłącz 12V i wej.wyj.anten.
  • Poziom 27  
    Andre234 przestrajałem już takiego Radmora tą samą metodą i nie musiałem nic stroić na końcu.Fakt , że pasmo było trochę ściśnięte z lewej i prawej strony , ale był pełny zakres i dobra selektywność .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Witam!
    Kolega andywiec ma rację, że można kupić za parę groszy płytkę ale po takim przestrojeniu nie mamy całego pasma!! Polecam zastąpienie tych kondensatorów małymi pojemnościami rzędu 5pF i jest wszystko okey oczywiście po uprzednim zestrojeniu tych obwodów "technika trójpunktowa".
    sam tak robię od jakiegoś czasu i jestem zadowolony z uzyskanych rezultatów
    pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Po usunięciu kondensatorków trzeba jeszcze skrócić cewkę heterodyny mniejwięcej 1,5 do 2 zwoje i przesunąć odczep na połowę.
  • Poziom 21  
    Należy wymienić lub usunąć : C102 22pF usunąć lub 3.3pF, C113 15pF usunąć lub 3.3pF, C117 18pF usunąć lub 3.3pF, C124 10pF usunąć.Kondensatory 3.3pF możesz spróbować już po przestrojeniu czy nie poprawią jeszcze czegoś . Przestrojenie zacznij bez nich.
    Stroić heterodynę cewką L107 dla dolnej częstotliwości a dla górnej trymerem C120. Potem obwód wzmacniacza wejściowego dla dolnej częstotliwościL101 i L 105 i L106 dla górnej trymerami C104, C112 i C119.
    Możesz do oceny wykorzystać wskaźnik wielkości sygnału na panelu przednim.Na początek dobrze jest mieć dobrą antenę. Jest wtedy łatwiej.
    Jak tego nie robiłeś przyda ci się radio które jest na nowy zakres bo dzięki temu łatwiej będziesz miał metodą porównań znaleźć stacje i je ustawić chyba że masz częstotliwościomierz wtedy jest łatwiej. Przestrajałem już wiele Radmorów. Tą metodą przestrajają się bardzo dobrze i jest cały zakres od 87.5 - 108.0 Co do płytek z głowicami mam swoje zdanie i nie jest ono dobre.Spróbuj nic nie tracisz płytkę możesz wstawić zawsze.Nic nie ruszaj na drugiej płytce. Unikaj kręcenia czym popadnie w razie trudności. Reguluj tylko tym co napisałem !!!!. Rdzenie mogą Ci popękać jeśli będziesz coś źle regulował doszlifuj jakiś wkrętak i na początku delikatnie rozkręć je. Jak Ci pęknie będą kłopoty. Wówczas bez wylutowania całej cewki nie wykręcisz go !!!!. :ok:
    Nigdy nie skracałem cewki ??
  • Poziom 16  
    Aby przestroic heterodyne nalezy wylutowac C117. Po wylutowaqniu go moze heterodyna nie pokrywac calego pasma dlatego nalezy zmniejszyc wartosc C124 z 10pF na 3,3pF. Jezeli nadal nie pokrywa to ustawiamy trymer C119 na minimum pojemnosci lub go wylutowujemy, albo zmniejszamy indukcyjnosc cewki L107. Gdyby okazalo sie ze rdzen L107 jest zamocno wkrecony zmniejszamy jej liczbe zwoi o 1 lub 2. Jezeli wystapi zjawisko gasniecia oscylacji dla wyzszych czestotliwosci nalezy zmniejszyc pojemnosc C108 z 68pF na 47pF. Stroić heterodynę cewką L107 dla dolnej częstotliwości a dla górnej trymerem C120. Potem obwód wzmacniacza wejściowego dla dolnej częstotliwości L101 i L 105 i L106 dla górnej trymerami C104, C112 i C119.
    Po przestrojeniu glowicy moze sie okazac ze zmniejszylo sie jej wzmocnienie wtedy nalezy sprzegnac cewki L105 i L106 za pomoca kondensatora 3,3pF.
  • Poziom 12  
    Dawno dawno temu tu i ówdzie pojawiły się płytki drukowane z elementami do samodziejnego montażu stereodekodera na układzie
    UL 1621 lub TDA 4500. Ponadto zastosowano w nich znakomite japońskie filtry MPX firmy TOKO.
    Miałem taki układ zamontowany w swoim Radmorze i działał on znakomicie.
    Niestety sprzedałem Radmora i kupiłem nowszy model 54.. który był świetny tylko na schemacie, w rzeczywistości w środku była kupa substytutów i tandetnych zamienników.
    Całość ogromnie awaryjna.Egzemplaż ten dawno poszedł na złom a jego poprzednik nadal działa i to bez najmniejszych problemów.
    Dlatego na Allegro kupiłem już dwa Radmory 5100 i 5102 i próbuję je odrestaurować.
    Teraz właśnie przypomniałem sobie że niegdyś można było zastosować nowocześniejszy i lepszy dekoder. Czy ktoś to pamięta?
  • Poziom 24  
    Polecam wymienic we wszystkich radioobiornikach stereodekoder ktory jest wykonany na ukladzie UL 1601.Propozycje :Elektor Elektronik 12/94 stereodekoder na ukladzie TA 7343 P lub Elektronika Praktyczna 4/95 stereodekoder na ukladzie MC 1309. Ja mam zamontowany w Radmorze na ukladzie MC 1309 i gra znakomicie. Pozdrowienia.
  • Poziom 12  
    Do Mirka.
    Czy chodzi jedynie o wymianę samego scalaka?
  • Poziom 27  
    Andre234 napisał:

Nie!! Potrzebna Ci cała płytka z nowym dekoderem. O ile pamiętam w starym numerze Radioelektronika był projekt dekodera do radmora na UL 1621 ( lepiej wsadzić orginalny TDA). Może ktoś pamięta który to numer Re?
  • Poziom 12  
    Do Mirka.

Wiem, miałem kiedyś taki . Jak pisałem miał układ TDA 4500 i japońskie filtry MPX firmy TOKO o znakomitych parametrach.
    Ale to było baaaardzo dawno temu.
    Szukam teraz schematu płytki i druku.
    PZDR
  • Poziom 12  
    Rozpoczynam wyrąb kondensatorów z głowicy. O efektach napiszę. Nadzl szukam stereodekodera PLL wykonanego specjalnie dla Radmora 51xx
  • Poziom 12  
    Głowicę jednopłytkową przestroiłem bez kłopotow. Natomiest przy wyrywaniu zbędnych piczków uczkodziłem jeden trymer w głowicy dwupłytkowej (mam dwa radmory).Teraz będę próbował rozdzielić obie płytki i spróbuję naprawić co popsułem. A może wtedy da się wlutować inną głowicę?
    ;-)
  • Poziom 12  
    p.s. Nie wiem jak z dostępnością filtrów j/w. Ja jeszcze mam parę.
    Może ktoś podejmie się wykonania płytek. Ja nigdy tego nie lubiłem robić. Ponadto w tych sprawach zbliżam się do wtórnego analfabetyzmu. Miałem przerwy ok 15 lat
  • Poziom 12  
    Choć może zdecyduję się sam na wykonanie płytki.
    Problem w tym że nie bardzo wiem jaki program będzie do tego najbardziej odpowiedni (darmowy, prosty w obsłudze). Bardzo proszę o jakieś wskazówki.
  • Poziom 32  
    Jaroff napisał:
    Andre234 napisał:

Nie!! Potrzebna Ci cała płytka z nowym dekoderem. O ile pamiętam w starym numerze Radioelektronika był projekt dekodera do radmora na UL 1621 ( lepiej wsadzić orginalny TDA). Może ktoś pamięta który to numer Re?

radioelektronik 1/1987 s.23 - usprawnienie or radmor5100 "z praktyki radioamatorskiej". cewki w filtrach zastosowano z oryginalnej plytki radmora, uzyto ul1621 oraz dodatkowy stopien wzmocnienia jako ze ul1621 potrzebuje ponad 2. razy wyzszego sygnalu do poprawnej pracy :)
  • Poziom 12  
    Dzięki. Znalazłem ten numer w piwnicy. Coś pewnie z tego ulepię. Pozostaje kwestia dobrego (jak dla mnie) oprogramowana dla projektowania nieskomplikowanych płytek bowiem wersja z RE 1/87 zostanie adaptowana na inne filtry MPX. :wink:
  • Poziom 12  
    po przestrojeniu pieknie odbiera caly zakres ale nie pali sie...znaczy nie ma stereo i sily sygnalu...na am jest sila
    Co zle zrobilem?
  • Poziom 12  
    Znalazłem coś o przestajaniu i strojeniu Radmorów i nie tylko .Pod tym linkiem leży rocznik Serwisu elektroniki jest tam sporo na ten temat .Ma jedną wade - 115 M, ale naprawde warto :
    http://212.160.30.104/archiwum.php
  • Poziom 36  
    Mirek Kaszowski napisał:
    Polecam wymienic we wszystkich radioobiornikach stereodekoder ktory jest wykonany na ukladzie UL 1601.(...) Elektronika Praktyczna 4/95 stereodekoder na ukladzie MC 1309 (...)

Szukałem i nic nigdzie nie mogę znależć. Czy mógł by ktoś mi podrzucić skan tego całego artykułu via e-mail? Przeglądałem swoje archiwum, ale mam wszystkie numery od 1997-2003 roku - jak na złość :-(
  • Poziom 16  
    Mam pytanie co zmienia się praktycznie w radku po zainstalowaniu nowego stereodekodera. Teorię i praktyczną budowę znam dość dobrze, ale chodzi mi o Wasze wrażenia porównawcze. Mam też dylemat - czy nie jest to profanacja starego zabytkowego układu... ? Czy nie lepiej zastosować MC1310?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Temat zamknąłem ponieważ o sposobie przestrojenia powiedziano wszystko lub prawie wszystko, natomiast pojawiły się nowe wątki nie związane z tematem.
    Pod tym linkiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112320.html jest wdzięczny temat o Radmorach i tam można o nich wymieniać informacje..