Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częstotliwościomierz 100Mhz z automatyczną zmianą zakresów

gulson 12 Jun 2003 18:30 8227 5
  • Miernik częstotliwości został zbudowany z kilku bloków funkcjonalnych:

zegar zatrzask
    układ automatycznej zmiany zakresu
    układ pamięci zakresu
    układ sterowania
    układ generatora kwarcowego
    układ wskaźników
    Wszystkie bloki funkcjonalne są ze sobą połączone i jako całość tworzą miernik częstotliwości ,do każdego z bloków funkcjonalnych doprowadzone są jeszcze sygnały zasilania i masy.

Pobierz opis i schemat

Cool! Ranking DIY
    About Author
    gulson
    System Administrator
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson wrote 21112 posts with rating 2193, helped 70 times. Been with us since 2001 year.
    lechoo
    Level 39  
    Czy komuś chciałoby się jeszcze przy dostępności mikroprocesorów budować taki częstościomierz na układach TTL ?
    Rom
    Level 2  
    Ten układ zrobiłby na pewno wrażenie ale 10 lat temu.
    Mikroprocesor na dobre w elegancki sposób rozwiązał układy tego typu.
    Jarema
    User under supervision
    Odświeżę nieco temat.
    Mianowicie poszukuję 16 bitowych liczników w max. częstotliwością zliczania ok 120MHz potrzebnych własnie do zbudowania miernika czestotliwości paradoksalnie opartego o mikroprocka.
    Problem w tym, że np. PIC16F628 może łyknąć na wejsciu Timera 1 max. 16MHz i wszystko byłoby w najlepszym porzadku gdyby nie fakt, że odczyt ma być z dokładnościa do 1Hz nawet na najwyższym zakresie (100MHz) ;( toteż stosowanie preskalerów nie wchodzi w grę.
    Dlatego też zrodziła się myśl aby licznik impulsów pozostawić na zewnątrz a obsługę VFD wsadzić do proca.

P.S.
    Miernik którego schemat zamieszczono w załączniku posiada zakres raczej 100kHz a nie 100MHz (74192 nie przełknie 100MHz).
    shg
    Level 35  
    Jarema wrote:
    Miernik którego schemat zamieszczono w załączniku posiada zakres raczej 100kHz a nie 100MHz (74192 nie przełknie 100MHz).

74192 faktycznie sobie nie poradzi, ale 74F192 owszem.
    Zwykły 74192 pracuje zdaje się do 30MHz.

Problemem może być zdobycie układów TTL w wersji F.
    A z problemem tym poradziłem sobie tak:
    W stopniu wejściowym zastosowałem przerzutniki D 74F74 skonfigurowane do pracy jako przerzutniki T. Wydłubałem je ze starego PC, jakiś 386.
    dwa układy dzieliły częstotliwość przez 16 (w każdym po 2 przerzutniki), tak podzielona częstotliwość była już "strawna" dla liczników nawet z serii LS i takie też zastosowałem. Układ pracował poprawnie z częstotliwością rzędu 130MHz, wyżej nie sprawdzałem.

A więc proponuję:
    - Bramkowanie sygnału wejściowego na 74F00 (też do wydłubania ze starej płyty głównej)
    - 4 przerzutniki T z układów 74F74
    - 3 układy 74(LS, HCT, HC, nic, itd., chyba każdy będzie działał)93
    No i w zasadzie wsio.

Tylko pytanie: Jak chcesz uzyskać pomiar z dokładnością 1Hz na zakresie 100MHz? wymagało by to generatora podstawy czasu o dokładności 0.01ppm, czyli trochę dużo. Kwarc w termostacie? synchronizacja ze wzorcem radiowym?
    Jarema
    User under supervision
    Witam,
    Ja zrobiłem podobnie aczkolwiek zastosowałem pierwszy stopień podziału na 74act74 a liczniki 74lv4040adbre4 wydłubane z TI :D
    Jeśli chodzi o zegar to zastosowałem generator kwarcowy 80 000 000Hz :D (wydłubany z płyty 386) z podziałem przez 4 na 74act74.
    Zegar ten wykorzystałem do taktowania procka tj. pic16f628 :D
    Póki co nie mam możliwości opisania działania układu gdyż rozpadła mi się wiertarka do płytek co uniemożliwia dokończenie układu ;(.