Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częstościomierz 200 MHz AM/FM na TTL

Prodig 27 Mar 2004 08:12 6528 14
  • Układ częstościomierza 200 MHz. Widziałem, że wiele osób szuka takiego schematu. Schemat pochodzi z EP 6/95. Jest częścią większego projektu pt. "Generator AM/FM". Układ zmontowałem i działa. Na schemacie jest błąd. Gdzieś na bramkach. Znalazłem ale nie zaznaczyłem (zapomniałem). Błąd polega na tym, że liczniki zostają zresetowane zanim zostanie wyświetlona zmierzona wartość (czyli zawsze jest 0). Błąd idzie łatwo zlokalizować po analizie układu.

Załączniki:

Fajne!
  • #2 27 Mar 2004 12:48
    Marekzenio
    Poziom 20  

A moze by ktoś powiedział gdzie jest bład nie kazdy łapie się w cyfrówce.

• #3 27 Mar 2004 23:48
    dipol
    Poziom 33  

i tu jest cała prawdaaa o układach z <Niepraktycznej Elektroniki>
    nikt z szanownych redaktorów nie raczy sprostować błędów a młody adept ma po takim treningu dosyć elektroniki

• #4 29 Mar 2004 08:29
    vaclavp
    Poziom 12  

Can you scan the other part of the generator ?

Thanks,
    Vasek

Prodig napisał:
    Schemat pochodzi z EP 6/95. Jest częścią większego projektu pt. "Generator AM/FM".

• #5 29 Mar 2004 15:14
    ggrunge
    Poziom 17  

Albo nie dowidze, albo sie myle, ale te liczniki nie maja prawa sie zerowac, poniewaz jedno z wejsc zerowania (pin2) wisi w powietrzu, a zeby wyzerowac 7490 to na pinie 2 i 3 musi byc stan wysoki.
    Chyba ze chodzi o gaszenie wyswietlaczy za pomoca BC313, ale tam chyba wszsytko jest oki z tymi bramkami, sprawdze jeszcze pozniej dokladnie, bo teraz to tylko tak na czuja.

• #6 29 Mar 2004 23:49
    Prodig
    Poziom 20  

No dobra. Otwarłem obudowę i sprawdziłem. Więc tak: do wyjścia 6 bramki nr 2 układu US3 dodajemy inverter (7404), to samo robimy na wyjściu 8 bramki nr 3 tego samego układu. Powodzenia i pozdrawiam 8)

• #8 30 Mar 2004 22:10
    Prodig
    Poziom 20  

Schemat generatora AM/FM z EP 5/95.
    Jest to pierwsza część projektu pt. "Generator AM/FM". Kolejną częścią (2) jest układ częstościomierza 200 MHz, który już wysłałem wcześniej. Układ zmontowałem i działa :D

Załączniki:
  • #10 03 Kwi 2004 09:12
    anmey
    Poziom 10  

Sorry, ale mam pytanie. Czym sią różnią pliki generatorów am/fm dołączone do dwóch różnych wiadomości zamieszczonych przez Prodig'a ?
    Czy generator funkcyjny 20 MHz ma jakiś związek z projektem ?

• #11 04 Kwi 2004 20:34
    szogun
    Poziom 18  

Generator funkcji z projektem nic
    wspólnego nie ma. Chyba tylko
    tak wymsknął się Autorowi postu.
    Będzie przez to trudniejszy do
    znalezienia przez poszukiwaczy.

Szogun

• #12 06 Kwi 2004 20:55
    k24
    Poziom 23  

a po co brać się za budowę częstościomierza 200 MHz jak za 150 zł można kupić w firmie MJM (wolumen)-- częstościomierz do 2 GHz w dwóch podzakresach.mam taki od kilku lat i sprawuje się bardzo dobrze.

• #14 16 Lip 2004 15:08
    kwa
    Poziom 11  

Witam
    Odnośnie w/w częstościomierza to jest poprawa schematu
    oraz płytki drukopwanej w Świat Radio 10/2003.

Pozdrawiam kwa

• #15 18 Lip 2004 23:17
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

A jakby ktoś się zastanawiał skąd wziąć dzielniki częstotliwości do 1.3GHz (bo z tym chyba jest największy problem), to proponuję głowicę TV, w wielu modelach jest SDA3202, układ ten ma tryb pracy pozwalający na pobieranie sygnału wejściowego podzielonego przez wewnętrzne dzielniki. Układ powinien być bez problemów dostępny w sklepach z częściami. Nie wiem ile kosztuje (a właściwie to wiem). W jednej z firm na ich stronie jest cena 60-70 PLN i nie jest to Elfa, pozostałe części mają tanio. Natomiast w Gliwicach w sklepie układ kosztuje 13 PLN. Dziwne...
    Układem trzeba sterować z procka (I2C), ale to nie problem, bo i tak już chyba tylko maniacy robią częstościomierze na bramkach :D . Sprawdzone w praktyce, schematu nie dam, bo nie mam, ale z notą katalogową SDA3202 i odrobiną inwencji twórczej stworzenie go nie powinno zająć więcej niż godzinę :D