Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje dzieło STX + Tesla

tanas 12 Lip 2006 17:10 8803 34
  • Moje dzieło STX + Tesla
    Przetworniki

STX GDN-27-150-4-SS
    STX GDM-17-150-8-SS
    TESLA ARV 104-04/8 (juz zamontowane)

Zwrotnica z powodu braku funduszy na poządną profesionalna zwrotnice wybór padł na stx 3D-12-6

Konstrukcja

szerokość x głębokośc x wysokość
    wymiary zewnętrzne 30x35x105
    wymiary wewnętrzne 26,4x31,4x101,4

komora niskotonowa wydzielona na wysokości 75cm

całość wykonana w płyty wiórowej o grubości 18mm klejona vikolem i
    skrecana wkretami do karton gipsu co 10 lub 6cm w zależności od scianki
    wszystkie łaczenia i miejscia skrecania szpachlowane szpachlą samochodowa(oczywiście polerowane papierem najpierw 60 puźniej 100)
    kolumny oklejane oklejną drewnopodobna w ciemnym kolorze nie mam pojecia co to za kolor (ładny)przynajmniej tam mnie się wydaje kontrastuje z żółtymi membranami.

Wydatki

GDN-27-150-4-SS - 66zł x 4
    GDM-17-150-8-SS - 33zł x 2
    ARV 104-04/8 - 30zł x 2
    płyty - 53zł
    wkręty - 6,5zł(200 sztuk)
    vikol 1litr - 12,5zł
    szpachla 500 - 9zł
    papier scierny - 10zł
    zwrotnice - 26zł x 2
    kabel 2x1,5mm - 34zł
    terminal - 4,6zł x 2
    tunele br - 3zł x 4
    oklejna(11mb) - 65zł
    wygłuszenie - 24zł
    ---------------------------------------------------
    całkowity koszt 677,2
    do tego trzeba doliczyć wydatki na paliwo wyrzynarke nowa (stara sie spaliła) wrętarkę(50złotych z promocji z Makro)i pare innych zeczy włożonych oraz prace w powstanie tych kolumn

Kolumny sa wygłuszone grubym filcem złożonym na dwa razy tunele br sa o średnicy 8cm i długości 15cm do napedziania ich służy narazie leciwa Tosca 303 (2x27W ale hałasu potrafi narobić) ale juz nie długo zastapiona bedzie czymś nowszym.

kolumna stoi na podstawie z płyty wiórowej na okragłych nogach ale w miejsce nich przyjdą kolce

prosze o opinie na temat tej konstrukcji oczywiście krytyka miło widziana

wszystkie zdjecia robione telefonem (więc przepraszam za ich jakość)

Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla

A teraz kilka odpowiedzi na pytania.

Tak napędzam to Toscą 303 (nie ruszana od nowości po za przestrojeniem i zmiana podświetlenia na niebieskie).

Chciałem żeby głośnik średniotonowy miał membrane taką jak niskotonowy (tak jakos wyszło że jest stx) żółta ładnie sie komponuje.

Nie długo zmienie Tosce na coś lepszego,będzie to amplituner do kina.
    Do tych kolumn dojdą jeszcze tylne i centralny.
    Subwofer raczej nie bo te dwie kolumny generyją tyle basu ze juz wystarczy:)

To nie jest "pułeczka" tylko taka podstawa.
    Miedzy kolumną a ta "pułeczką" beda kolce.a półeczka stoi na czterech nogach gdzie każda noga jest skręcona z dwóch kół z płyty

wiórowej o grubości łącznej 36mm.Są równo skrecone wypolerowane i bedą oklejone złota okleiną(średnica tych kółek to 55mm i

36 mm wysokości) od spodu beda podbite filcem. (podstawa o wymiarach 30x35 cm)

Wszyscy sie czepiają tych średnich a mnie tam one w zupełności wystarczą.

i prosze jeszcze kilka fotek podstawy i filcu dla porownania przystawiłem paczke zapałek i telefon.

ostatnie zdjęcie przedstawia moją poprzednią kolumne
    szerokość x głebokość x wysokość

29x 25x56cm
    niskotonowy alphard DW100K jak dobrze pamietam 150W 4 ohm
    wysokotonowy tubowy jakiś tani firmy podajrze Alda 200W 4 ohm
    oraz zwrotnica firmy janbo dwudrożna modelu nie pamiętam (była najtańsza)

Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla

Moje dzieło STX + Tesla
    Moje dzieło STX + Tesla

Fajne!
  • #2 12 Lip 2006 17:31
    postiga
    Poziom 25  

Dla mnie wyglada to calkiem spoko. Napedzasz to ta tosca ?

• #3 12 Lip 2006 18:07
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Bardzo ładnie wykończone kolumienki :) Mi także podobają sie STXowe żółte membrany. Te cztery 27 narobią niezłego łomotu widzę. Chcesz je zrobić aktywne?Te głośniczki troche mocy potrzebują.

Pozdrawiam

• #4 12 Lip 2006 19:25
    kamil-91
    Poziom 18  

Kolumny bardzo ladnie wykonane. Niestey ze srednimi pobno wtopa. Bardzo maly spl i jakosc nie najlepsza. Mogles dac jakas tesle.

• #5 12 Lip 2006 19:30
    maxrider
    Poziom 20  

bardzo fajne kolumienki!!
    zgadzam się z dwoma kwestiami że hałasu to potrafi na pewno narobić i z tym że zasilanie musisz zmienić na mocniejsze :D

• #6 12 Lip 2006 19:52
    regrom
    Poziom 16  

tam byl jeszce jeden otwor obok sredniaka, co z nim zrobiles???

• #7 12 Lip 2006 20:40
    sylwwwek
    Poziom 17  

ładnie wyglada super sie komponuje zółty z brązem . Pytanie poprzednika jest swietne i ja chyba znam odpowiedz ten otwor nadal tam jest :] tylko ze zaklejony okleina :] a nie moge tylko rozszyfrowac podstawy mozesz cos opisac o tej malej ''puleczce''??A czy kolumienki stoja na kółkach wczesniej wycietych czy to tylko tak do zdjecia??

• #8 12 Lip 2006 21:01
    Gilotyn@
    Poziom 30  

nmo kolumienki całekiem spoko :) 6/6 chce podobne zrobić :) tylko nie wiem czy nie dac GDN 22-120-X-XX

PS: na śtrednie bym dał tesle lepiej dała by sobie rade :)

• #9 12 Lip 2006 22:02
    pan_membran
    Poziom 13  

ludzie: ten otwor jest na wysokotonowke!!!
    2x27 - no niezly jestes kolego...niezły bałagan to robi:)
    ogolnie 5-/6 szkoda ze nie fornir

• #10 12 Lip 2006 22:44
    Elvis18
    Poziom 14  

Kolumny budzą respekt:D dobra robota

pozdro

• #11 12 Lip 2006 23:17
    badkupa
    Poziom 11  

Od razu chciałem zaznaczyć że nie jestem fanem żadnego głośnika z STX` jak dla mnie szajs !! ale ta cena
    mam znajomych którzy zrobili sobie kolumny z tymi driverami to jest totalne dno głośniki mało selektywne dają dźwięk jednostajny jak słuchawka telefoniczna hehehe!! Głośniki 27 cm 30 cm basowe to dno średnica to kpina !! ale ta cena hmmm robi swoje moja ocena nie jest subiektywna , ktoś może napisać o basie że czuję go w płucach lub szyby drgają to nie jest ocena basu tylko łomotu

Jednakże każda samodzielna inicjatywa i realizacja projektów takich jak wyżej przedstawiony jest na 6 + i mam nadzieje że konstrukcja będzie ewoluować w stronę dźwięku akceptowalnego

A tak ogólnie zawsze wolałem zastosować 2 głośniki lepszej klasy niż 4 niskiej

• #12 13 Lip 2006 01:39
    Wymiatacz
    Poziom 14  

badkupa napisał:
    Od razu chciałem zaznaczyć że nie jestem fanem żadnego głośnika z STX` jak dla mnie szajs !! ale ta cena
    mam znajomych którzy zrobili sobie kolumny z tymi driverami to jest totalne dno głośniki mało selektywne dają dźwięk jednostajny jak słuchawka telefoniczna hehehe!!

Tak sie głupio zapytam, jakie masz doświadczenie w akustyce, że tak się wymądrzasz? Po niku raczej nie brał bym Cię na poważnie i z resztą nie biorę.

• #13 13 Lip 2006 07:03
    majster_15
    Poziom 22  

badkupa napisał:
    mam znajomych którzy zrobili sobie kolumny z tymi driverami to jest totalne dno głośniki mało selektywne dają dźwięk jednostajny jak słuchawka telefoniczna

Robili ... odważne słowo ... robić można wiele rzeczy, nawet podobne do Twojego nick'a :)

Wiesz co, jakość dźwięku oddawanego przez kolumny nie świadczy jedynie o zastosowanych w nich przetwornikach, lecz o poprawności obliczenia i skonstruowania obudowy kolumny, jak i wzmacniaczu napędzającym zestaw. O Twoim zmyśle słuchu i o dziesiątkach innych czynników.
    Także w imieniu wszystkich Kolegów na forum, proszę o przemyślenie (może trochę nie odpowiednie słowo) wypowiedzi i nie wyciągania pochopnych wniosków.

• #14 13 Lip 2006 07:18
    uwe300
    Poziom 20  

wygladaja fajnie gdzie sie podział tweeter? oj widze koledzy bronia stx-a, niestety przetworniki to podstawa! a ze sie to pozadnie sklada do kupy to chyba oczywiste.

• #15 13 Lip 2006 07:32
    majster_15
    Poziom 22  

Oj, tam, bronić nie bronię, ponieważ jakoś za serce mnie ścisło jak przeczytałem tak pochopnie wyciągnięte uwagi.
    Kolumienki wizualnie bardzo mi się podobają, chciałbym coś podobnego wykonać, lecz chyba jak większość osób w RP trzyma mnie budżet :( Niestety.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Mat.

PS Przepraszam za off topic :)

• #16 13 Lip 2006 14:12
    badkupa
    Poziom 11  

Wymiatacz- no też bardzo intrygujący nic hehehe!! Super master budowniczy z wieloletnim doświadczeniem wymiatacz wymiatasz jak pepesza z dezelowanym celownikiem hehehe!! dużo i nie na temat !!!!!!

majster_15- no opinia też na temat następny fan głośników STX audiofil pełną gębą heheheh!! wieloletnie doświadczenie w wieku 15 lat heheh!! No chyba że nic nie odzwierciedla rzeczywistości lub twojej mentalności

Tak ogólnie czytajta ludzie dokładnie !! heheheheh!!!

• #17 13 Lip 2006 16:20
    tgaudio
    Poziom 13  

miałem kontakt z STX i mogę powiedzieć ze basówki są warte uwagi - sam kupiłem GDN 300-8-SS do suba i jest wiecej wart niż jego cena i konkurencja. Co do reszty głosników: wysokotonowe i średniotonowe to dźwięk nie jest wygórowany ( widać to chociazby po charakterystykach częstotliwościowych chyba ze ktoś nie wie co to SPL w funkcji f :) ) i raczej nie reprodukują bardzo dobrego dźwięku ale jak za te cenę są najlepszą ofertą by komuś przyzwoicie grało w pokoju :)
    Co do konstrukcji to całkiem dobra jak na te pieniądze ale osobiście wstawiłbym dodatkową przegrodę wzmacniajacą pomiedzy niskotonowymi lub jakieś belki poprzeczne ( chociazby docięty kijek od szczotki z obi lub leroy :D )

• #18 13 Lip 2006 16:33
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Jeszcze nie widziałem akustyka z tak zachwianą psychiką, kazdy napotkany był spokojnym stonowanym człowiekiem. Normalnie badkupa pełny respekt, tylko słoma Ci z butów wystaje.

Teraz do rzeczy - kolumn nie składa się na wygląd (i tu będzie gadanina, że jakoś to musi wyglądać), chociaż po części. Ten GDM to był błąd, ale błędy popełnia każdy. Myślę że się poprawisz i zapewnisz tej kolumience Teslę ARP. Nie kosztuje dużo.

• #19 13 Lip 2006 17:11
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

badkupa napisał:
    dużo i nie na temat !!!!!!

Panowie, tu muszę przyznać rację, przeczytajcie jeszcze raz posty. Ładnie to wygląda, ładnie się komponuje. Takie przymiotniki to w galerii.

Elvis18 napisał:
    Kolumny budzą respekt:D dobra robota

Co takiego wzbudca respekt? Żółty kolor przetworników, takie coś a'la B&W? Napisz co, bo narazie taka opinia jakbyś chciał nabijać sobie posty.

Oczywiście nie ma mowy o ocenie jak gra cały zestaw głośnikowy, ale można przecież opisać, że to i tamto jest nie przemyślane, że strojenie musi być do bani bo...
    To tak na początek.
    Nie mnie oceniać jak grają głośniki, każdy ma swój słuch, szczęsliwi są ci co słoń nadepnoł im na ucho, po prostu nie odrużnią badkupy od złota (he he fajnie mi to wyszło).
    Ale fakt, faktem że konstrukcja nie przemyślana(no chyba że pod względem kolorystycznym)
    Panowie, czy tak trudno wejść na stronę firmy i posprawdzać parametry?
    Jeśli byście to zrobili, to nikt nie zażucił by wam, ignoranji czy niewiedzy.
    A chodzi o taki mały szczegół-efektywność.
    Sekcja niskotonowa ok 90dB a średnica 85 w porywach i zaraz tweeter 91dB. I co teraz można zrobić? He, he, tylko nieliczni to zauważyli że średni jest do bani?
    Pozdrawiam.
    tanas, jak piszesz to twoja pierwsz konstrukcja i twoje badkupiarskie prawo nie wiedzieć o czymś, także nie bież tego do serca. Najpierw musisz zmienić średnicę(he he i już tylko w 1/3 będzie to konstr na stx) i jak wstawisz tweetera może się okazać zbyt wybijający, wtedy trzeba dać tłumik.
    Do badkupy.
    Masz widać wyrobiny słuch i jakieś tam pojęcie o głośnikach (może i o DIY), ale przypomnij sobie swój pierwszy sprzęt, potem następny i następny. Ileż radochy miałeś przy poznawaniu różnic. Czyż nie?

• #20 13 Lip 2006 17:52
    uwe300
    Poziom 20  

ja bym raczej polecal na pierwszy odstrzal wymienic tweeter to on niesie wiekszosc smaczkow, detali i wybrzmien, pozniej srednica na koniec bas, co sie tak ludzie czepiaja wyrownanego pasma spl jak w pokoju i tak gory i doliny sie robia, najwazniejsze jest brzmienie!!! ma grac a nie wygladac na wykresie, chociaz to tez istotne

• #21 13 Lip 2006 18:06
    przemo-lukas

uwe300 napisał:
    co sie tak ludzie czepiaja wyrownanego pasma spl

co innego nierówne pasmo w zakresie jednego przetwornika, a co innego różnica 5dB miezy przetwornikami, przoszę bez jaj.
    W kolumnie wszystko jest ważne, diabeł tkwi w szczegółach.

• #22 13 Lip 2006 18:43
    uwe300
    Poziom 20  

Co do reszty głosników: wysokotonowe i średniotonowe to dźwięk nie jest wygórowany ( widać to chociazby po charakterystykach częstotliwościowych chyba ze ktoś nie wie co to SPL w funkcji f Smile )

o ta wypowieedz mnie chodzilo:)

• #23 13 Lip 2006 19:02
    przemo-lukas

ale właśnie tu jest problem efektywności, a o równym paśmie nawet nikt nie wspomniał. Uważam, że w przedziale od 0.8 do 5.5 kHz znajdziesz wiele smaczków, a tu będą cichsze o 5dB i tyle, nie ma co dyskutować, a to jakie wykresy mają stx'y to nawet nie ma co gadać. Z dużych gdm'ów to ten jest chyba najsłabszy.

• #24 13 Lip 2006 20:24
    sztachu
    Poziom 12  

Mam pytanie, jak nałozyles okleine, byla to okleina termoklejna czy jakas inna?? Pozdrawiam.

• #25 13 Lip 2006 20:45
    badkupa
    Poziom 11  

jest fajnie czytać coś konkretnego fajnie wiedzieć że jednak są ludziska z którymi można popisać no aż miło !!!!!!!!!!!! aczkolwiek nie do końca !! mój drogi panie
    przemo-lukas wszystko co piszesz to jest do skorygowania przez zwrotnicę i to też powinieneś wiedzieć też że jakość to nie efektywność raczej ten parametr jest ważny przy wyborze wzmacniacza napędzającego lampa lub tranzystor !!! mniejsza o to czy mam racje to jest fakt cała rozmowa nie ma sensu bo książkę można napisać !!! hehehehe!!

moje kolumienki są na viafa PL27TG-35-06 i M18WO-09-08 brak kasy na inne szukam teraz głośnika 25 cm do suba plus wzmacniacz hybrydowy 50 wat też brak kasy na odpowiednie lampy mocy i co najważniejsze transformator wyjściowy który kosztuję krocie cholera !!!

ależ widzę że się przyjęło badkupa jak to dobrze wymyślać coś tak idiotycznego jak badkupa o i badkupiarskie prawo bravo !!!! kajzerki lgną do badkupki hehehehh!! Jak mokry pampers na pupy

dobra koniec tego szajsu !! pozdrawiam pana Tanas konstrukcja fajna dzieło 6+ mam nadzieje że zadowolenie z roboty wykonanej jest 6! Pozdrawiam koniec do usłyszenie jako cycjasio nowy nic!

• #26 13 Lip 2006 21:55
    uwe300
    Poziom 20  

przemo-lukas napisał:
    ale właśnie tu jest problem efektywności, a o równym paśmie nawet nikt nie wspomniał. Uważam, że w przedziale od 0.8 do 5.5 kHz znajdziesz wiele smaczków, a tu będą cichsze o 5dB i tyle, nie ma co dyskutować, a to jakie wykresy mają stx'y to nawet nie ma co gadać. Z dużych gdm'ów to ten jest chyba najsłabszy.

to w takim razie chyba inaczej interpretujemy czytany tekst, z drugiej strony puszczac takiego stx-a 5.5kHz to powodzenia!!! lepiej kupic dobra kopolke ciac ja 2.5-2.8kHz i wtedy bedzie duuuuuuzo lepiej niz z dobrym sredniakiem ktore i tak raczej wysoko nie ciagna polaczonym z gownianym do bolu tweeterem. o klasie zespolu glosnikowego swiadcza glownie wysokie tony, w nich kryja sie te "audiofilskie" detale

• #27 13 Lip 2006 22:44
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Zbudowales Z-9 STX'a poprostu alenie czarne tylko drewniane...:P

Ogolenie to wiem jak to dziala bo mam Z-9 i z doswiadczenia wiem ze srednie to klapa totalna. Wysokie taki sobie wybor. Jak bys mial STX'a wysokie stosowac to wybil bym ci to z gloswy.

Ja dla przykladu jak mozna ciut pooprawic te kolumny to podam co ja zrobilem ze swoimi.

Po :

1. Wyminilem lipna zwrotke STX na JAMBO
    2. Wymienilem Sredniotonowy na 6MI80
    3. Wymienilem STXdriver na Tonsil 12-19/150

PO tym tuningu kolumny odrzyly. Sa niesamowicie glosne. Srednie i wysokie troche sie wybijaja ale na korektorze podbijam basu i graja pieknie. POpedzam je dapem1200 nie raz gorace byly niskotonowe ale bardzo wytrzymale i glosne kolumny. Nawet kiedys na nich impreze zagralem.

• #28 14 Lip 2006 09:38
    SQUELTH.
    Poziom 20  

Fajne.
    A całość napędza Unitra SONY Tosca303 2x45W :)

Pozdrawiam.

• #29 14 Lip 2006 13:21
    Ptolek
    Poziom 36  

Moje pierwsze zastrzeżenie to 26 zdjęć, wystarczyłoby 5 za to porządnych, a nie poruszonych i robionych pod światło.
    Druga sprawa, nie ma jeszcze wysokotonowego i nie wiesz jak to będzie grało razem, a już dajesz do DIY.... potem dostaniesz wysokotonowy i bedzie następne 50 zdjęć? I dopiero wrażenia z odsłuchu?

• #30 14 Lip 2006 14:15
    przemo-lukas

badkupa napisał:

przemo-lukas wszystko co piszesz to jest do skorygowania przez zwrotnicę i to też powinieneś wiedzieć też że jakość to nie efektywność raczej ten parametr jest ważny przy wyborze wzmacniacza napędzającego lampa lub tranzystor !!!

Proszę więc podziel się doświadczeniem i powiedz jak obniżysz efektywność woofera? dzielnikiem napięcia?
    :D
    Nigdy nie napisałem że jakość przetwornika to jego efektywność(komuś zażucałeś to, że nieuważnie czyta :D )
    uwe 300 zwróć uwagę jaką zwrotkę użył projektant. Wejdź na stronę stx,a i sprawdź jakie ma cięcia :D
    Cały czas zmieżam do tego że średni jest do bani, a arv (taki jest zamówiony) jest dla niektórych dobrym przetwornikiem.
    Jeszcze raz największy problem to średniak który można wymienić na samym początku. Gdybym miał komuś klecić tani zespół głosnikowy na stx'e to nie wybrał bym żadnego z tych przetworników.
    Koniec, kropka.
    uwe 300 a jaki tweeter twoim zdaniem ładnie zagra z resztą głośników? :D
    badkupa napisał:

moje kolumienki są na viafa PL27TG-35-06 i M18WO-09-08

hehe musiałeś się pochwalić?peerless vline!
    Wstaw własne kolumienki, chętnie ludzie obejżą, podyskutują.
    1 uwaga gdzie niskie tony? do tego potrzebny sub? :D to coś nie po audiofilsku :D
    No dobra, a może cos takiego?
    XXLS 10 "C" (P830843)
    w końcu nie musisz dokupować membrany biernej i najważniejsze że do paczki zamkniętej. Kontrolowany basik :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME